Klec na Slavíky /3

Zlatí slavíci 1965-1968

Šťastná léta nové české populární hudby, jména, která se tehdy vyhoupla do popředí a vydržela na sobě a na své kariéře pracovat, jsou ve špičce vlastně dodnes. Nástup mnoha big beatových kapel, beatové festivaly, první výjezdy hudebníků do velkého světa.

1965

Raketový vzestup počtu hlasujících. Celých dvacet osm tisíc! Poprvé se objevily manažerské kousky se skupováním hlasů. Teprve před několika lety vyšel najevo tajný příkaz z nejvyšších míst Komunistické strany – omezit popularizaci zpěváků Karla Gotta a Evy Pilarové. Pořadí: Gott, Matuška, Neckář – Vondráčková, Simonová, Pilarová.
Vystartovala hvězda Václava Neckáře. V počátku roku ještě neznámý ušatý kluk.

J.N.(rozhlasový hudební redaktor): „Nedávno jsem někde četl, že populární hudba je dneska pro civilizaci stejné nebezpečí jako atomová bomba. Což je jistě tvrzení přehnané…“

Nejrozšířenějším tancem je tzv. holanďan, jakási odrůda „džajvu“.


1966

Tipování nejpopulárnějšího zpěváka bylo vlastně jediné svobodně povolené lidové hlasování. Koncert Zlatých slavíků poprvé vysílá televize. Pořadí: Gott, Matuška, Neckář- Kubišová, Pilarová,Vondráčková.
Karel Gott s kapelou Apollo kvintet odjeli do USA.
Z článku o festival populární písně Bratislavská lyra: „…K.Gott…dostal jako první částečné možnosti vyzkoušet si své síly na zahraničním komerčním trhu. Přesvědčil se, že k provádění business show už nestačí jenom hlas…“

První Beat festival: „Pražská Lucerna žila skutečně svérázným prostředím. Někteří muži měli květované kalhoty, jiní  květované košile a byli i tací, kteří měli květiny ve vlasech. V blízkosti pódia bylo naměřeno až 100 decibelů.“


1967

Pořadí: Matuška, Gott, Pavel Novák – Pilarová, Vondráčková, Kubišová.

Soutěž písniček vyhrál dodnes živý song Petra Nováka Náhrobní kámen.

Karel Gott soutěžil za Rakousko o cenu Eurovize. „…Je naděje, že písničku přijme celý svět a (Gott) vydělá miliony.“
Písnička se ale nelíbila a vystoupení skončilo velkým zklamáním. Nicméně první Gottovy desky v Německu a první německé turné.


1968

Vyhlášení nejlepších za rok 68 probíhalo opět na začátku následujícího roku, tedy půl roku po okupaci naší republiky vojsky Varšavské smlouvy, měsíc po upálení se Jana Palacha.
Golden Kids (Vondráčková, Kubišová, Neckář) připravují samostatnou show. Marta Kubišová zpívá svou, dnes legendární, Modlitbu (Jindřich Brabec-Petr Rada), píseň napsanou daleko dříve pro jakési divadelní představení.

Pořadí: Gott, Matuška, Neckář – Kubišová, Pilarová, Vondráčková. V žebříčcích se poprvé objevují Hana Zagorová a Karel Černoch.
Píše se rok 1969 a začíná doba těžké schizofrenie.

(Citace z dobových vydání časopisu Mladý svět, použito výňatků z knihy Jana Krůty Klec na Slavíky)

Napsat komentář