Chodili jsme do kina/ Bylo jim devatenáct (1961)

Zírali jsme na promítací plátna zvící rozměru většího prostěradla. Děje tehdejších filmových příběhů byly mnohdy stejně jako obraz černobílé.  Krumpáče, traktory a budovatelské nadšení dnes na multiplexových širokoúhlých plachtách nahradily zbraně, moderní superauta a samoúčelné násilí v  barvotiskovém provedení. Přesto se na mnohé z těch dříve natočených rádi znovu podíváme. Tenkrát před padesáti lety psal časopis Kino o filmech skvělých i zapomenutelných. Zvu vás na procházku jeho stránkami.

(jv)

Tentokrát si připomeneme jeden z řady khaki filmů, které měly v divácích utužovat odhodlání stát po boku velkého bratra proti imperialistickému nepříteli. Hrdinou díla je chlapec, který přichází do vojenského kolektivu ve věku, kdy se před ním otevírají životní perspektivy a pro něhož se život v kasárnách, podřízený tuhé kázni, stane zkouškou charakteru.


Bylo jim devatenáct (1961)
“Filmy z vojenského prostředí budou součástí pravidelného repertoáru tak dlouho, dokud … ano, dokud nebude konečně vyřešena jedna z nejpalčivějších otázek lidstva – otázka odzbrojení. Tak daleko však ještě nejsme. Lidé ve vojenských uniformách stále patří do naší současnosti a jejich specifické “pracoviště” je neméně důležité a také neméně zajímavé než kterékoli jiné prostředí. I zde, v tomto na pohled izolovaném svět dochází k závažným konfliktům a složitým vztahům mezi lidmi a pravě toto je důvod, proč filmy z vojenského prostředí zajímají nejenom ty, jichž se přímo týkají, ale i nás, kteří sedíme v hledišti. Příkladem tu může být film Zářijové noci, který svým myšlenkovým dosahem zasáhl mnohem širší úsek než výcvikový prostor, v němž se odehrává děj, a řada dalších filmů.

     Vojenské filmy z poslední doby – jak naše, tak sovětské – se vyznačovaly střídavými úspěchy. U nás jsme po vynikajících Zářijových nocích natočili, průměrnou veselohru Váhavý střelec, zajímavý středometrážní snímek Pronásledování a slabé filmy Zatoulané dělo a V zakázaném území, ze starších Dnes večer všechno skončí a Ztracenou stopu, oba se špionážní zápletkou.

     V Sovětském svazu, kde je tradice těchto vojenských filmů staršího data (všem se nám kdysi líbily Hlídka v poušti, Věrný Džulbars), je bilance filmů tohoto druhu radostnější. Poměrně nedávno jsme viděli dobrý dramatický příběh Život je v tvých rukou, nezapomněli jsme na vtipnou veselohru o vojákovi Brovkinovi, ani na Srdce vojáka, jehož problematika je blízká i ději filmu Bylo jim devatenáct, který nyní přichází do našich kin.

    Námět filmu Bylo jim devatenáct, který patří k reprezentativním filmům Oděského studia, je velmi prostý a svým způsobem i tradiční. Anatolij Běskin neobstojí u zkoušky do leteckého učiliště. Těžce nese tuto porážku. Vždyť chtěl nastoupit na místo otce, který zahynul při zalétávání nového letounu. V dělostřelecké škole, kam nastoupí prezenční službu, se hned na začátku dostane do konfliktu s velícím poručíkem. Situaci zkomplikuje vztah Anatolie k poručíkově sestře. Chlapec, kterého neprávem obviňují z lajdáctví a lehkovážnosti, svede o svou čest boj a poctivou prací a silou vůle dosáhne vytouženého cíle.

Co upoutává na filmu mladého režiséra Vladimíra Kočetova, je autorovo porozumění pro psychologii “obtížného věku”. Temperamentní zaujetí pro látku a snaha udělat poctivý a potřebný film zbavily tradiční námět “tradičnosti” a výsledkem je svěží a poutavý film, který si najde cestu především k mladým divákům.”

Komentáře

 1. lukrecia napsal(a)

  Vzpomínám si na film, jehož jméno mi vypadlo, ale ten příběh o lásce mě dostal. Když jsem ten válečný film o Leningradě uviděla poprvé, brečela jsem jako želva. Dva mladí, zamilovaní a do toho válka.Oni se pořád míjeli.Člověk zíral na plátno a snažil se pochopit. Ze všech sovětských válečných filmů mi v hlavě utkvěla vzpomínka na přelepená okna.
  Možná nás vedli k budoucímu sebeobětování a k hrdinským skutkům. My byli ta generace, vyrůstající ve stínu, který po válce zbyl. Vychovávali nás v úctě a strachu. Tehdejší umění tomu pomáhalo, a přesto ho nelze odsuzovat, protože vznikala úžasná díla, bohatá na citový náboj. A že to byla i díla propagandistická? Nevadí. Dobro vítězilo nad zlem. Když si vybavím, co všechno jsem kdysi obrečela!Puberta se při pohledu na Mladou gardu hned nějak snáz snášela. A teď, když se dívám na starý válečný film, vzniklý ještě za sovětské éry, znova nechápu. Byly to jen hrdinské ságy, nebo tehdy, ve válečném běsnění, lidi odhazovali pud sebezáchovy? To už sotva někdo vyřeší. Ale vzpomínky nám zůstanou, vždyť existovaly filmy, na které se chodilo povinně – místo vyučování. A přiznávám, že vím, že byly – ale o čem?

 2. wbgarden napsal(a)

  Nejen že se na filmy chodilo místo vyučování, ale ešče tam bývala celkem dobrá tma, orig. filmová..
  A v takové tmě se rozmanitým zaláskovaným filmečkům až neuvěřitelně dařilo.
  Ovšem dnes zase že…

  SERIÁL – pan režisér vypravuje…

  Tento příběh
  milé dámy
  je velmi
  obskurní
  a tak se prosím příliš nedivte
  když autor tvrdí
  že na vlastní oči viděl
  kterak
  Pámbů
  Einstein
  a
  krásná Merylyn
  vystupují z taxíku
  a ubytovávají se zrovna ve vašem
  městečku

  Prosím
  uklidněte se
  a buďte chvíli zticha
  neb všichni tři jsou zcela vyčerpáni
  ale jen co se vysprchují
  a lehce upraví
  opustí své pokoje
  a co nevidět je spatříme
  tentokrát v hotelovém
  baru
  kterak si připíjejí s místní
  honorací

  Velmi brzy budou
  jak se říká
  v óbraze
  ale i málinko
  pód obraz
  a Pámbů
  starý exhibicionista
  to nevydrží
  a jen tak pro pobavení
  barmana
  znovu předvede ten hloupý fór
  s žebrem

  Kouzlo se kupodivu povede
  a začne
  bóží
  dopuštění
  na závěr kterého bude
  pramáti Eva
  opět zvolena královnou
  krásy
  což se pochopitelně
  samozřejmě
  a zcela jasně
  dotkne
  krásné Merylyn
  ta se naštve
  hrábne Einsteinovi do vzorečků
  a chce rázem všechno vyhodit
  do povětří
  včetně té nestydy
  pramatičky

  Ale naštěstí se přihodí
  něco veselého
  na burze
  znějí fanfáry
  a ve dveřích se objevuje
  sám
  pan Prezident
  v každé ruce drží pistoli a
  – demokracie jsem já
  dámy a pánové
  pamatujte si
  já –
  říká
  a
  – happy birthday Mr. President
  happy birthday –
  vzdychá Merylyn
  všichni tleskají
  a odcházejí
  na recepci

  Po večeři si pánové
  pouštějí ošemetné
  filmy
  a krásná Merylyn s pramátí Evou
  se snaží vysvětlit místním
  sufražetkám
  že bez chlapů
  aťužjsoujacíjsou
  to na tomto
  světě
  zatím
  asi dost dobře
  nepůjde

  Nad ránem ještě slyšíme
  housle
  to pan Einstein se snaží přehlušit
  Stvořitele
  který po tom
  veškerém
  popíjení
  nezřízeně
  chrápe

  PS
  v příštím díle
  milé dámy
  se konečně seznámíte
  s Adamem
  je to docela sexy chlapec
  a když zrovna s Evou nezalidňuje okolí
  hraje golf
  a obstojně
  jezdí
  na koni…

  http://storm.interzet.ru/uploads/posts/2008-05/1211918644_020_pics.jpg

 3. Camilla napsal(a)

  jezdí na koni a určitě pije vodu bez bublin,…

 4. lukrecia napsal(a)

  A když tady tak vidím a čtu ty básničky – vzpomínám, že jsem ráda koukala do Slok lásky. “Za vsí se modral les…” To byla správná bojová romantika. Pak nám z rádia přidali “Utichly v sadu…” Toho Ščipačeva jsem fakticky přečetla. A představovala jsem si zmarněnou lásku. To se potom jinak randilo, když se člověk bál jen táty s řemenem a kozáci na koních zlstávali v literatuře!

 5. anna napsal(a)

  Hm, Sloky lásky…pořád je máme v knihovně. Když jsem se před mnoha lety seznámila se svým mužem, psával mi úryvky z nich do dopisů. Dávno, dávno již tomu.., ale mám dojem, že i naše dcery do nich občas nahlédly. Vaše vzpomínka, paní Lukrécie, vyvolala další, a tak jsem po nich znovu sáhla i já. Stále je to pěkné čtení . Díky, paní Lukrécie, za hezkou chvilku. Anna

  • lukrecia napsal(a)

   Jsem ráda, že Vás ta drobná připomínka naladila. Někdy stačí drobnost a člověk jako kdyby se potopil někam hluboko, skoro až do mládí. Je to osvěžující koupel, i když bez vody. Hlavně, že osvěží. Ono je to v dnešním světě úplně na jiný způsob. Dřív jsem víc snila – často s otevřenýma očima. Teď ráno přijdu do pokoje, kde hraje TV. Kouknu na muže a zeptám se, copak je ve světě nového a kdo co ukrad. Pak si namažu chleba a můžu vstřebávat ranní dávku nehod, katastrof a sebevražedných atentátů, prošpikovanou informacemi o podvodech a zpronevěrách, které se nějak dotýkají naší úctyhodné vlády. Nebyly ty Sloky lásky lepší?

 6. Peggy napsal(a)

  Hezký večer holky, tuhle četbu neznám :-).. ale každý máme tu svou,já chci jen podotknout Lukrecie, že tahle rána, jsou smutný.. Ale na stranu druhou, jaký si to uděláš, takový to máš 🙂 Já mažu chleba a celej stůl obložím tím, co muž rád a co je doma.. Švitořím já.. co je jako novýho.. protože ke stolu se nese vždycky, se železnou pravidelností s nějakou jobovkou..a ty já nemusím, jsou totiž nakažlivý, roznáší špatnej vzduch..:-) No a melu, pro sebe, jasně, vím, že mě poslochat ani moc nechce., ale je to taková hradba, aby se nedostal zas až tak moc ke slovu.. a když jo, tak je dobrý mít něco prichystanýho na obranu, jakože co by si třeba dal k obědu, nebo jak je venku pěkně…(škaredě ne, to už by byl průser..:-)) no a když se přesto chytí, tak mažu! pryč!! mám totiž tolik( :-))! práce.. jojo, sloky o lásce jsou lepší, naprostý souhlas..:-) mějte se holky.. dobrou noc:-)

 7. lukrecia napsal(a)

  My si k tomu chlebu taky dopřejeme – ale rozumně. Rána, kdy člověk jenom zírá, jak si lidé, kteří to nemají zapotřebí, hrabou do vlastních kapes, jsou smutná velice. Když si pomyslím, že je na světě hodně těch, co si nemůžou namazat ani ten chleba. Teď jsme ale vykoumali inovaci: snídáme v ložnici! Tv jede i tam, katastrofy taky nehodlají přestat a lidi ne a ne být lepší. Právě jsem si z knihovny dovlekla tašku knížek a snažím se tu černou kroniku nesledovat, i když mě to dostihne buď během dne, nebo večer. Dokud bude venku fujavice, těžko uniknu do zahrady, kde bych si jenom četla, popíjela kafíčko a obdivovala svět. Starosti a strasti dostihnou člověka i na krásně rozkvetlé mezi, možná to právě tam všechno jen víc bolí. Pozor, tohle není depka, jen zkušenosti. Člověk by si měl umět užít každý den, jako kdyby byl poslední, ale je to vůbec možné? Pochybuju. Tak se raduju i z toho chleba s dietní pomazánkou.Snažím se nemyslet na to, že bude hůř. Takový už je světa běh. Nebuďte smutné, milé dámy, životní radosti máte všude kolem sebe. Stačí, aby během dne, byť i na moment, vykouklo sluníčko!

Napsat komentář