Boršická svajba


Na konci letošního léta se stala v Boršicích u Blatnice velká událost. Největší svatba (po boršicku svajba) od roku 1283. Největší možná nejen v Boršicích, ale i na Moravě, v České republice, ve střední Evropě, v celém táboře… (už nevím čeho).


Tisíc svatebčanů, z toho dvě stovky v krojích, kapely, zpívající sbory i sólisté, svatební koláčky, slivovice, víno, pivo, klobásy a jitrnice, tance. A co je zvlášť zajímavé. I když tu byli nevěsta a ženich, farář i starosta, nikdo se ve skutečnosti neoženil, žádná se nevdala. Letošní Boršická svajba byla jen na oko (přesněji pro oči a pro uši). Boršičané se rozhodli oživit staroslavné lidové zvyky do puntíku a do písmene, ukázat, jak taková opravdová svatba kdysi v kraji probíhala. Místní osvícenec, pan učitel ze základky v Nivnici, umělecký vedoucí a režisér několika folklórních souborů Vlastík Ondra  celý podrobný svatební ceremoniál vyhledal v kronikách a s dětmi i s dospělými nastudoval.  Pan starosta Bohuš Vávra si vzal na starosti organizaci, jeho a místostarostova vinařská firma Zlomek a Vávra  darovala víno a slivovici… .

Až se boršičtí z té slávy vydýchají, rozhodnou se, jestli Boršickou svajbu uspořádají příští rok i pro turisty a vůbec návštěvníky z blízka i z daleko. Rozhodně by to byla atrakce pro unijní Evropany i Američany, natož pak pro Japonce a Číňany. Myslím, že i nějaký šejk by se chtěl oženit po boršicku – pokud by se ve slováckých archívech naše, ceremoniál s více nevěstami a s jedním ženichem.

Napsat komentář