Žumpa na hlavu

Přečet jsem si v novinách, že se na dálnici v americkém státě Ohio vylil za jízdy obsah záchodové jímky  dálkového autobusu na projíždějící džíp. Pět občanů rodiny Stokesových z džípu teď smrdí a chce tučné odškodné.

Nějak mě napadlo, že já i vy smrdíme úplně stejně. I na nás se v poslední době zase nějak často vylívá žumpa. Levým okýnkem, pravým okýnkem, střešním okýnkem, kdejakou škvírou! Pojišťovna označila Stokesův bourák za neopravitelný, smrad prý neodstranilo ani opakované čištění párou. Proboha, kdo očistí nás? Smrdíme od hlavy? Smrdíme od nohou? Z úst? Nechutné, viď, člověče. Jsme taky neopravitelní? Smrdutí na věky věkův ámen?

Říkal jsem si posté: Přijde čerstvé povětří, udělá se průvan. Jenže ono nepřišlo a průvan se sám neudělal. Tak jsme otevřeli okna a zase přišel ten smrdutý šplouch. Kde jsou ti, co s pravdou nejdál došli? Kdo jsou ti čistí, co chtějí rozměnit své životy za tisíce a milióny tu čistých, ale spíše míň nebo víc ušpiněných kompromisů na okresce, rychlostní silnici nebo možná i dálnici naší politiky?

Jsou to spasitelé? Budou ukřižováni? Na oltář české politiky přicházejí jako další vlna ti, které jsme tam vybrali. Jsou noví a křičí na nás: Máme holé ruce! Ti zkušení už nekřičí raději nic. Vědí své.

A Pepa Řepa sedí nad pivem a po desátém kousku řve do noci: „Aby je policajt křídou obtáh“!

A co my ostatní? Páchneme a tiše doufáme, že někde vstanou noví bojovníci.  Snad Blaničtí rytíři odsunou tajný poklop na Blaníku. Hmmm. Nikde nic. Asi ještě není nejhůř. Ale blbě je už dost. Z toho smradu.

Komentáře

 1. Emma napsal(a)

  Začala jsem číst a vybavilo se mi krásné laskavé povídání Fr. Nepila z Dobrého a ještě lepšího jitra Senkruvna. Jenže …. tady má konec divnou pachuť ( a ne vinou autora!). Skoro se mi chce říct jako v tom vtípku z dřívějška.
  Dotaz na radio Jerevan: Kdy bude líp?
  Odpověď: Už bylo.
  Em
  P.s. Něco podobného, co zažila rodina Stokesových z Ohia, jsme před mnoha lety zažili o prázdninách také :-D. Naštěstí zřejmě v menším provedení. Do dneška je to zážitek, který má jedno z čestných míst v hitparádě rodinných historek(a jak jsem zjistila, už ji dávají k dobru i naše děti).

 2. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Mně po voňavce bolí hlava, tudíž upřednostňuji živočišnost, chcete-li lidský smrad. Na druhou stranu prý i takové olomoucké syrečky krásně smrdí a převoněný panák pokrytectví nezakryje, holt se s tím musím nějak poprat 🙂

Napsat komentář