Zima po první adventní neděli

Zima zaskočila i anděly!

Slovo prosinec nemá co dělat ani s prošením, nevzniklo (jak se někdy vykládá) ani od slova „prasinec“ kvůli období zabíjaček. Původ tohoto slova se hledá ve významu „siný“, měsíc bledých až šedých barev v přírodě. Začínalo období úvah o osudu, úzkostlivě se dodržovaly pranostiky, různé jevy v okolí člověka ukazovaly na hlad, hojnost, svatby, smrt, narození, nemoci.  Nastal čas mystiky.

Už poslední den měsíce listopadu, na svátek Ondřeje, se začínalo pracovat na věštění. Na Slovácku dívky lámaly ústy větvičku višně, zasazovaly ji do nádoby s hlínou a každé ráno z úst zalévaly. Rozkvetla-li větvička na Vánoce, znamenalo to, že příští rok bude jejich svatební. Dodnes se na svatou Barboru (4.12.) řežou „barborky“, třešňové větvičky, aby na Vánoce vykvétaly. Na Chodsku si dívky rozkvetlou větvičku dávaly pod blůzku a který kluk dívku ten den první chytil, toho ženou se měla stát.

Mikulášská nadílka se děje v předvečer svátku sv.Mikuláše (6.12.) a má původ v církevní legendě o svatém Mikuláši, štědrém biskupovi. Církev vnášela do všech adventních zvyků posvátnost, na kterou naši předkové ale moc nedali. Před příchodem křesťanství si jako pohané více užívali radosti a o adventní době v různých maskách prováděli věci, které by jim jinak těžko prošly… Církev je ale vedla k bohabojnosti a radost a veselí měla za hřích. 

Daleko větší význam než svátek svatého Mikuláše  měl  pro naše předky svátek Lucie (13.12.) Ten den se nepředlo a po vsích chodily rozdováděné maškary. Teprve po nich přicházely do domů skupinky Lucek, bílých, důstojných a mlčenlivých žen, které peroutkami ometávaly lidi i předměty v domácnostech, aby je tak ochránily před čarodějnými silami. V noci po Lucii si dívky na Valašsku kladly pod polštář dvanáct lístečků se jmény chlapců a po ránu musely poslepu vždy jeden vyhodit. Který na Štědrý den zbyl poslední, ten jí byl souzený.

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Bože, to je krááááásný!!! Ten anděl na obrázku, i to sněžení, slábnu hříšnými představami i sněžením… 🙂 Pro mne je tento předvánoční čas, to nejkouzelnější z celý zimy.. do novýho roku, pak už se zima může chystat zas odejít, do věčných :-). to už se ve mně všechno zase chystá a zraje na jaro.. voňavý, zelený.. Všechno je to pořád dokola, už kolik děsivých let a přece! zdá se mi to od každýho ročního období kdalším, nějak krásnější a žádným bohatstvím nahraditelný. Pane Bože!!! dík za to, že jsme, že jsou dny tak krásně obyčejný! Sněží!! mějte se krásně, všichni, kdo se z tý krásy radujete, hezký večer, všem

 2. Emma napsal(a)

  Adventní čas mám moc ráda. Toto povídání k němu určitě patří.
  Dík Jazííku 🙂
  Peggy, zdravím!
  Anděl na obrázku …….:-D . Jako malá jsem si myslela, že andělé jsou dětičky-ani kluci, ani holky. Tady je ale jasně vidět, že ne. A napadá mě, co asi chudák andělka, až se jí ten její vrátí s rýmou domů ( vždyť víš, smrtelná mužská nemoc – rýmička a kašlíček! ).
  Krásnou klidnou noc.
  Em

 3. Peggy napsal(a)

  Ahoj Emm, já dřív honila hadry, smýčila a lítala po kšeftech.. Dnes je to všechno pryč.. Užívám si co jde.. Jakoby zítra měl být konec světa, chci stihnout jiný věci a ten advent je na to jak dělaný. Asi víš..:-) !
  A ten anděl? Emm, z čeho je ti jasný, jestli je ten na obrázku kluk a nebo holka???? Chichi, já jsem nahodila i zvětšení a nevidím v místech, kde by to bylo možný rozoznat nic! Chichi..Ale v každým případě je to nějakej mladší ročník.. Starší by mohly prozradit některý znaky, blížící se víc k zemi, což by jistě i snímek ze zadu poodhalil. 🙂 Kluka nebo holku, nemyslíš? 🙂 a taky by to asi s tou lopatou mohlo být i chvílemi trochu nebezpečný…:-) každopádně mě ten anděl fascinuje, svou milostí i hravostí! To mít tak doma!( ale s jistotou, že je to kluk, babu, byť za Anděla , neberu..(Ony bývaj často v rouše beránčím,pak se z nich vyvede docela slušný čert, to jen jako radu pro pány..)
  Žádnej Habrda by se tak krááásně bezbranej, sníh nehrnul odhrabovat.. 🙂 Hezký večer Emilko, i dny příští! (Smích mi pořád chybí, víš?)

 4. Emma napsal(a)

  Zdravím Peggy 🙂 ! Moc Ti přeji, aby se se sněhovými vločkami k Tobě snášel i smích. Že bude líp, určitě víš. Ale obě už jsme zjistili – já tedy mnohokrák, že se to snadno říká, hůř prožívá. Člověk však ustojí hodně. Moc Ti držím palce.
  A k tomu andělovi 🙂 . No- jedině kluk si takto obuje botky. My holky, když už do podobných “střevíčků” vplujeme, elegantně zašněrujeme. 😀
  Brejle na nos, Brejle před nos a krásný večer.
  Em

 5. Peggy napsal(a)

  Ahoj Emilko, všechno se vradost obrátí! 🙂 !!!Tak už to chodí, no ty botky, to je fakt síla, vidíš, Emm, a to mě fakt nedošlo! 🙂 Typické pro chlapy!! A milé! Zase.. 🙂 Jsou tak krásně jiní, kdo by je nemiloval, ale nesmí Habrdit! 🙂 Měj se hezky, Emm pa

Napsat komentář