Zděšení z burzy

Už delší dobu mi kamarád Martin vyprávěl  samé superlativy o burze, která  se koná každou sobotu a neděli v Praze v bývalém areálu ČKD. Protože jsem starý vetešník a takové akce mám rád, tak jsem se tam minulou sobotu vypravil. Těšil jsem se, že si třeba udělám nějakou drobnou radost, nebo třeba nakoupím nějaké staré krámy do svého obchůdku.

Je zde velká výhoda, že se zde dá perfektně zaparkovat přímo v areálu, ale to byla ta poslední věc, která mě nadchla. Stánků je tady opravdu velké množství. V podstatě zde najdete několik typů prodejců:
1.stánkaře prodávající vietnamské zboží nakoupené ve velkoobchodu Sappa, ale s velkou přirážkou a s cedulkou AKCE
2. Lidi,kteří něco vyhrabou ve sklepě, nebo na půdě a mají pocit, že z těchto pokladů budou milionáři
3. Zloděje, kteří zde prodávají to, co nakradli. Viděl jsem stánek s autorádii a DVD přehrávači, které měly stržené štítky s výrobním číslem…
4. Prodejce, kteří mají své obchody a jezdí si sem přivydělat.

V prodeji starých a použitých věcí se pohybuji již 11 let, a proto si myslím, že reálné ceny použitých věcí znám (alespoň těch, které sám prodávám), ale tady jsem si chvílemi připadal jako v Bohnicích. Ptal jsem se na cenu starého oprýskaného a poškozeného kafemlýnku, který třeba na Aukru běžně koupíte tak za 250-350 Kč, a to ještě v daleko lepším stavu. Trhovec mi ho nabídl za 1000 Kč. DVD přehrávač, který jsem vloni v Tescu koupil na chatu nový za 600 Kč tady mají za 550 Kč, a to tak omlácený, že bych si ho nedal ani do garáže. Ptal jsem se ještě na cenu notebooku, který byl starý dobrých 7 let, a když mi ho pán nabídl za 4500 Kč, myslel jsem, že to se mnou praští o zem.

Prostě ceny, na které jsem zde narazil, byly  daleko vyšší, než třeba na internetových aukcích, nebo  normálních bazarech, kde vám alespoň předvedou, že je věc  funkční, dají vám paragon, záruku na původ zboží a hlavně záruční list (je to jejich povinnost). Nevím, jestli místní prodejci neznají skutečné ceny, nebo to prostě zkouší, jestli nechytí nějakou kafku. Asi jim to vychází a nějaký trouba se vždycky najde.

Po hodině jsme to zabalili a musím říct, že jsem neutratil ani kačku. Martin mě utěšoval, že to jindy bývá daleko lepší, ale já už mám jasno. Třeba má někdo jiný názor, nebo měl kliku a dobře nakoupil. Ale já jsem opravdu nenarazil na nic moc zajímavého, nebo nepředraženého. Příště půjdu radši na ryby, nebo budu sedět někde v teplíčku u kamen.

Pěkný den.

Ondra

Napsat komentář