Vyšší věk nemusí ovlivňovat správné rozhodování

      Za „ageismus“ je označován diskriminující postoj, předpokládající že starší lidé automaticky trpí úpadkem rozumových funkcí, ztrátou paměti a neschopností se správně rozhodovat. Že to není vždy pravda prokazuje studie provedená pracovníky státní univerzity v Severní Karolině (USA). Vědci zde testovali skupinu mladých lidí ve věku od 17 do 28 let a skupinu seniorů žijících v komunitním prostředí (tedy nikoli v domovech důchodců) ve věku 60 – 86 let.

     Tam kde účastníci dostali úkoly vyžadující rychlé a převážně intuitivní rozhodnutí – například výběr jídla z předloženého jídelního lístku nebo výběr kvalitního místa pro bydlení – se nelišila rychlost ani správnost volby mezi mladými a staršími. Složitější situace nastávaly při komplexnějších rozhodnutích, zejména tam, kde bylo třeba z mnoha informací vybrat ty podstatné a vytřídit nepodstatné. Tyto úkoly byly sice pro starší účastníky studie složitější, ale úspěšnost jejich řešení závisela více na dosaženém vzdělání, než na věku.

     V úkolu, kde účastníci dostali seznam specifických kriterií, podle kterých si měli vybrat bydliště, obstáli starší účastníci s vyšším vzděláním lépe, než mladší a volili jednoznačně lépe. „Tyto poznatky nám ukázaly, že vliv věku na správné rozhodování není univerzální“, prohlásil jeden z koordinátoru pokusu, „tam, kde jde o intuitivní volbu, jsou mladí a staří stejní. Věkový rozdíl se projevuje až tam, kde je požadováno komplexní řešení. Ale i zde se ukazuje, že vliv věku se uplatňuje především u jedinců s nižším vzděláním.“

Zdroj: Queen TL, Hess ™: Age differences in the effects of conscious and unconscious thought in decision making. Psychology and Aging, 2010;25(2):251-255. doi: 10.1037/a0018856 

 Foto: Freedigitalpohoto

Komentáře

 1. Emma napsal(a)

  Pane doktore, zdravím !!
  Článek je snad na moji objednávku. 😀 😀
  Právě o tomto problému se teď v poslední době dohaduji s bratrem. Všimla jsem si totiž, že má pocit, že musí rozhodovat za naši maminku (80 let) snad i v tom, jaká zubní pasta je pro ni nejlepší!
  Hned mu jdu článek přeposlat.
  Díky a samá příjemná rozhodnutí !!! 🙂
  Em

 2. Lex napsal(a)

  Tož, řekl bych (ač nejsem lékař ani jiný odborník na toto téma), že rychlost a hlavně kvalitu rozhodování ovlivňují obecná inteligence, temperament podle klasické typologie, vzdělání, zkušenost, a dále to, co není zcela závislé na věku, na vzdělání ani ani zkušenosstech, a to je “moudrost”. Změny na mozku ovlivněné jak přirozeným stárnutím, tak ty, jejichž podstata tkví v onemocnění, jsou, podle mne, specifické, a docela bych je přirovnal k obrácené věkové skupině – tedy řekněme ke skupině od 17 let do nuly věku. A na tyto bych podobný výzkum jistě nezaměřil, když, tak naprosto specifický s adekvátní srovnávací skupinou, kterou jistě nejsou ti mladí.
  Ale třeba se pletu.
  PS
  Za takový výzkum s takovými výsledky bych jako investor nedal zlámanou grešli.

  • Emma napsal(a)

   Lexi, hezké odpoledne 🙂
   Před chvilkou mi odpovídal brácha na mailíka (přeposlala jsem mu výše uvedený článek) a kromě jiného píše něco v tom smyslu……co to ti Američani zkoumají?! To nemají nic důležitějšího na práci?….shodl se vlastně s Vámi.
   Abych řekla pravdu, ten výzkum jsem nějak extra neregistrovala, pochopila jsem to asi po svém.: Nezapomenout na to, že i ti- o generaci starší než my -mají stále rozum (jasně, pokud nejsou psych. nemocní) a odpovídají sami za sebe.
   Z deštivého západu Čech zdraví
   Emma

   • Lex napsal(a)

    Emmo,
    díky za pozdrvení! Včera bylo u nás ještě celý den hezky, ale v noci přišel déšť, a teď je pod mrakem a mží.
    Z uplakaného východu Moravy zdraví
    Lex

 3. vlk napsal(a)

  Mno, co by asi tomuhle článku řekli čeští headhunteři?
  Hledající pro nejvyšší manařerské posty střelc e ve věku 30 max. 35 , u kterých každý, kdo začal pást věk s první číslovko 5.. je prostě vyřízený dement?

  • Lex napsal(a)

   A podle toho to také vypadá. Zaprděno, a měsíce a roky se hledá, kde udělali “soudruzi z NDR” chybu.
   Trochu mimo hlavní směr tohoto článku, ale řehtám se jak kůň, když poslouchám takové politické debaty a záměry třeba o tom, že není únosné mít tolik měst a vesnic, a v každé správní úřad. Bude třeba “neformálního slučování” – do vesniček našich, hezkých, střediskových. A že takových věcí, na které přišel už blbý bolševik, protože byly samozřejmé (a už tomu bolševikovi to trvalo, než na to, že to je potřeba, protože je to racionální, přišel) je “hafo”, o tom žádná – takže je bylo třeba nejdříve rozbourat, odstranit – ta rozhodnutí byla rychlá, skvělá, správná, politicky nevyhnutelná, aby trvalo nyní dalších dvacet let, než se přijde na to, že věci je třeba řešit (nesmí se ale připustit, že stejně nebo podobně, jako to udělal bolševik), hlavně rychle, skvěle, správně, politicky nevyhnutelně (protože rozkulačené státní finance na to nemají).

   • vlk napsal(a)

    Lexi

    máš, bohužel, pravdu. Jen se bojím, abysme ještě nezažili dobu, kdy se nakonec komoušům budeme chtít omluvit za Listopad…

    Všimni se, jak mají současní mocní plnou hubu subsidiarity. Ale jen když jd e například o vymezování se proti EU.
    Poodbně je to s úsporami. Prý kvůli záchraně rozpočtu. Takže s e třeba omezují mabasády. Pro ně je tedy nemístným rozhazováním přímé zastupování našeho státu o světě.
    to nemluvím o šetření na dávkách všeho d ruhu. napříkal d zrušení 16000 dávek pro ty,c o s e v rodinách starají o těžce postižené. Napříkald děti s fibrozou nebo s těžkou mozkovou obrnou..
    a samozřejěm, že šetřit s ebude, když jsme us tarých lidí , také na personálu všech možných ústavů, včetně domovů důchodců..

   • petrpavel napsal(a)

    Vsaďme se, že se vrátíme k okresům…jak ty byly funkční!

 4. Radkin Honzák napsal(a)

  Rád bych podotknul, že výzkum, do něhož by pan Lex nedal ani zlámanou grešli (ale kdo ho nutí?), přináší na velkou hromadu jeden z důkazů, že starší lidé jsou ve věcech denního života stejně flexibilní, jako ti mladší. Že tedy není třeba, aby nad nimi někdo vykonával dohled (jak přesně postihla paní Emma), tím méně aby nad nimi ohrnoval nos.
  V době hobapusté adorace mládí to zas není tak úplně bezvýznamná práce.

 5. Lex napsal(a)

  Pane Honzáku,
  udělal jste narážku na to nejméně podstatné z mého příspěvku. Podpásově, “ad hominem”. Ne nikdo mě nenutí. Jenže můj příspvek byl hlavně o něčem jiném Apropós – máte představu, jak výsledek tohoto “výzkumu” ovlivní realitu v peronální politice institucí a firem ve světě a u nás? Já ano. Nijak.

  • A.Fischer napsal(a)

   Pane Lexi, víte, jak moje a Vaše články a úvahy ovlivní běh dějin? Taky nijak! A přece nemáme pocit, že píšeme zbytečně, že naše individuální miniaturní výzkumy lidského konání jsou na nic. Že panem dr. Honzákem citovaný výzkum zjistil skutečnosti v praktickém životě obecně známé, je jiná věc.Cílem výzkumu nebylo ovlivnit personální politiku, ale dokázat, že to, co všichni vime, je pravda.

   • Lex napsal(a)

    Pane Fischere,
    ztěží se dá srovnat diskusní názor na výzkum a jeho výsledek (v podobě – jak říkáte – “co všichni víme”) v komunitě nějakých deseti, patnácti čtenářů portálu s výzkumem samým.
    Ta otázka ohledně uplatnění výsledku výzkumu v personální politice měla vztah k příspěvku “vlka” 26. 9. 2010 v 9.25. A ubezpečuji Vás, že v době, kdy jsem měl možnost rozhodovat a ovlivňovat jisté věci, a to začasté i spojené s personální praxí, by mě ani nenapadlo hledat výsledek nějakého výzkumu k tomu, abych věděl, jakými úkoly pověřovat ty mladé a jakými ty zkušené. Ale to bych se vracel k atributům, které, podle mne, jsou vlastní kvalifikovanému rozhodovacímu procesu jedince, jak jsem je uvedl ve svém prvním vstupu. A je jen příznačné, jak se shodujeme na tom, co jste napsal dnes ráno v 6.39.

 6. Hana napsal(a)

  Domnívám se, že ageismus souvisí také s klasickým strachem z neznámého. kdo kdy dřív viděl staré a péče potřebné lidi na věřejnosti? Byli svěřováni ústavu jako všichni, kdo potřebovali “odbornou péči”. Ta byla u nás tak odborná, že pokud hledám know-how k udržení a rozšíření schopností, dostávám se ke konkrétním zdrojům až posledních cca 5 roků.
  Část metodiky dávám dohromady i já a dost mě děsí, jsou-li mezi našimi přístupy originální postupy. Co to tedy bylo za “odbornou péči”, která dala plošně vzniknout odporu veřejnosti k domovům pro seniory? Odborné práce tu bylo velice málo, spoustu novinek čerpáme ze zahraničí. U nás snad nikdy lidé nestárli?
  Těší mne, že v našem kraji se hodně drží rodinná pospolitost a seniořii zůstávají v péči dětí – i když se to někdy mění na nějaký typ skleníku a rodina neví, jak z psychicky náročné péče najít skulinku a vydržet dál.

 7. Lex napsal(a)

  Pane Honzáku,
  a ještě tohle – píšete: “V době hobapusté adorace mládí to zas není tak úplně bezvýznamná práce.”
  No, a já se tedy zeptám – na jakém základě, na základě výsledků jakého výzkumu, dochází k té “adoraci mládí”. Jako psychiatr, jako odborník i vědec, máte jistě k dispozici výsledky takových výzkumů? – nebo ne? Tou otázkou se Vás nechci nijak dotknout, ptám se upřímně. Obávám se, že žádné objektivní takové výzkumy nejsou, proč potom musíme dokazovat výzkumy, že “adorace mládí” není racionální? Ano můžeme, proto, abychom tu adoraci bourali jako mýtus. Ale, jsem skeptik, jak jsem napsal už výše, nevěřím, že to něčemu reálně pomůže. Než posílení sebevědomí těch seniorů (které jim ale opět bude “plat prtné”), protože v zemích (mezi které patříme), kde k té adoraci a k vytváření mezigenerační nenávisti dochází už několik let, se skutečně nic nezmění. Apropós – ještě k tomu výsledku – není tajemstvím, že věkem se blížíte ke středu věkové skupiny těch zkoumaných seniorů. Tak se Vás ptám – Vy sám se považujete v otázkách oněch zkoumaných kvalit rozhodování nějak hendikepovaný? Anebo cítili se hendikepovaní třeba příslušníci indiánských “rad starších”, cítí se hendikepováni kardinálové na konkláve apod.?

 8. Radkin Honzák napsal(a)

  Ad Lex: Nemyslím, že bych argumentoval “ad hominem”. Předložil jste jasně, osobitým způsobem, svůj nadační návrh a já jsem jej vzal, také svým způsobem, na vědomí.
  Nemyslím si, stejně jako Vy, že by výsledky oné práce změnily kádrovou politiku našich “ejčárů”, pomůže-li však článek mamince paní Emmy a dalším, nepovažuji jeho publikování za zcela bezpředmětné. A nikterak mě neudivuje, že se lidé pozastavují nad tím, jaké “banality” jsou předmětem výzkumu. Pro mne otázka sebepéče a sebeobslužnosti nikdy banalitou nebyla, protože to je o základech lidského pocitu svobody.
  Co se týče tématu adorace mládí, odpověděl jste si v jediném odstavci dost přesvědčivě sám a nemá tedy cenu to dál rozpatlávat. Co se týče mé osoby, já se nedám, jak je vidět i z mých aktit. Jsem na to cvičen z dob, kdy “nerozum” mi byl přisuzován z jiných příčin, než věkových.
  Když jste mi už připomněl můj věk, rád bych dodal, že sebou nese výhodu srovnání. A tak zatímco před 40 roky pan profesor Vondráček horoval ve prospěch šedesátníků (že nemusejí opustit zaměstnání), dnes je situace taková, že v tom věku jim chybí ještě nějaký čas do penze. Ve Francii si nemyslí, že je to důvod k jásotu, ale má to nesporně sociálně psychologické konsekvence.
  Ostatně “ageismus” je sice nejmarkantněji vidět právě v inzerátech na posty manažerů, ale své kořeny má hluboko dole (viz Nerudova Dědova mísa). Tam je také sakra zapotřebí změn.

 9. Lex napsal(a)

  Pane Honzáku,
  my se navzájem nemusíme přesvědčovat, kde je výhoda mládí a kde je výhoda ZKUŠENOSTI. Záměrně neříkám “stáří”, protože samotný tento pojem je zavádějící, konec konců podobně jako pojem “mládí”. Můžeme znát “staré” třicátníky a “mladé” osmdesátníky. Přesně – jde o věk. A nejsem pro Vás partnerem na odbornou diskusi. Leč, jak jsem naznačil dříve, vždy jde o to, co srovnáváme. U nízkého věku – od hodiny 00.00 až do věku X jde, myslím, převážně o rozvoj tělesný i duševní, a později od věku Y do okamžiku exitu sešlostí věkem o postupnou degeneraci v obou těchto oblastech. Je přece problematické porovnávat skupinu osob plně rozvinutou (prakticky na vrcholu tělesného i duševního rozvoje), se skupinou, na které se už nemohou neprojevovat ony degenerativní změny. A je tím spíš zavádějící ten výzkum zaměřit tak úzce, jak jste prezentoval závěr sdělený jedním z výzkumníků, byť si myslím, že tak úzce zaměřen nebyl, že v řadě výsledků se muselo prosadit ono “mládí” a v jiných, zejména těch, jejichž výsledek je odvislý od zkušeností, zase “stáří”. Jako osoby vyššího věku budeme asi ztěží konkurovat těm “svěžejším” v rozhodování o operativních otázkách, kde primárně záleží na zvládnutí orientace moderních vývojových trendů soudobého rozvoje světa, oni nám budou zase sotva konkurovat v rozhodování strategických otázek, kde prim bude hrát zkušenost. Takže závěrem – ano, s povděkem přijímám ono konstatování, že „Tyto poznatky nám ukázaly, že vliv věku na správné rozhodování není univerzální, tam, kde jde o intuitivní volbu, jsou mladí a staří stejní. Věkový rozdíl se projevuje až tam, kde je požadováno komplexní řešení. Ale i zde se ukazuje, že vliv věku se uplatňuje především u jedinců s nižším vzděláním.“, jakkoliv má toto konstatování omezenou vypovídací hodnotu.
  Přesto si ponechám svě přesvědčení naznačené v prvém vstupu.
  Mějte se hezky.
  Lex

 10. jiřička napsal(a)

  co je mládí???Mládí je duševní stav: Tělo se spíš opotřebuje: Je to jenom šat oblékající Duši: O co se hádat? O věk? Co to je? Pojem zrání…

 11. A.Fischer napsal(a)

  Je to individuální. Budu velmi nepřesně citovat Jana Wericha: Znám šedesátileté, kteří ještě stále mají světu co říct a dát, znám třicetileté, kteří už by tu čtyřicet let nemuseli bejt.
  Často vzpomínám na svého tehdy čtyřicetiletého kolegu, který vykřikoval: “Když je někomu šedesát, ať si nechá plat, řidiče a sekretářku, jen ať do ničeho nekecá!”
  Letos mu bylo osmdesát. Nebýt listopadu 1989, držel by se křesla a do všeho kecal ještě dnes, v “duševní síle” Brežněva.
  Problém není ve věku, je ve schopnosti poznat sám na sobě, že přišel čas psát paměti a neřídit budoucnost. Ale tato schopnost se věkem neposiluje, naopak! Proč by však měl starý člověk uznat své slabiny, když to mnohdy neumí ani člověk mladý? Sebevědomý mladý a rychlý blbec je pro lidstvo nebezpečnější než inteligetní, leč pomalý kmet.

 12. wbgarden napsal(a)

  Pomalý kmet s výraznými slabinami zde, šedesát tři + . Venku leje, takže furt zkůšám…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20climb%20tree.JPG

 13. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Lexi, hezká připomínka, Trhák já můžu 🙂

 14. Peggy napsal(a)

  Krásná debata, jednoznačně si dovolím přidat na stranu Lexe. Jen bych nikdy neuměla dost dobře vyargumentovat svůj pohled na věc a pak, v některých starších debatách, ještě na Vanilce, mi vadilo v diskuzích s panem doktorem právě to, co vystihl Lex v komentáři 26.9. v 11.00. Takže, někdy si zkrátka psát tak nějak s někým ani nechci. Lexi, dík.
  No a nejde opominout wbgardenovi “vložky”! Chichi, některé jsou vážně neskutečné!! Jak píše Emm, je možné myslet si cokoliv, ale nasměju se, tak
  Wbgardene, dík, Brejle ožívají ! Vaší neúnavnou reklamou na Vás osobně a hlavně, i Vaším “válčením” s Lexem. Kde je v nich pravda? Jak kdy a jak kde, ale že jste komik, o tom žádná.. Ať už úmyslně, nebo neúmyslně. 🙂 Hezký den všem.

  • wbgarden napsal(a)

   Drahá Peggy, díky za vaše vložky, ale já opravdu všechno nemusím, a tak dovolte, nejdřív otázku.
   Brejle jsou, prosím, přísně sockom fórum, zaměřené pouze na ovlivňování důchodců před nastávajícími volbami ? Pokud mi někdo zodpovědně odpoví, že ano, tak okamžitě odsud padám, neb jak jste velmi dobře pochopila, tak já jsem přísný individualista, který se stará především o sebe, a to především proto by nebyl jiným na obtíž, a jako takový taky obvykle moc dobře vím, o čem mluvím, neb většinou mi temátka, o která se zajímám, procházejí nejen hlavou, ale i rukama a mohu to kdykoliv dokumentovat, ukázat atd. na rozdíl od všelikých gůglistů a jiných výsotně zde virtuálních jistě mágů. Což je ovšem na druhé straně v českém kecálkově, jak je jistě všeobecně známo, dlouhodobě neodpustitelný hřích.
   Jinak co se týče všelikých lexů a jiných samozvaných napravovatelů světa tohoto, v životě by mě nenapadlo, bych s těmito vstupoval v komunikaci. Je to absolutní ztráta času. Jenomže tito spasitelé jsou dost nepokojní a obvykle díky vlastní nezvládnuté myslím žárlivosti si začnou obvykle jako první. No a potom jim ovšem nezbývá, než těšit se na moji reálnou odpověď. Když teda zrovna nemám co dělat nebo prší a ták… Což obvykle pak zase kucí spasitelští těžce nesou.
   Tož tak, ukaž co umíš, drahá Peggy, na to furt vyspělejší část tohoto světa ještě slyší, zatímco v česku jsem pravidelně napadán z propagace – tím co dělám, by se mohl opravdu živit jenom beznadějný blázen – tak na světových forech se na moje obrázky docela těší.
   Kontrolní otázka, už víte jaký rozdíl je mezi vyspělejší části světa a furt ještě líným a ukacaným sockom českem. Peggy vám to jistě vysvětlí..
   PS. Já si fakt nezačínám, ale odpovídat ešče umím.
   Jinak, budu se těšit Peggy, že i vy nám ukážete, co umíte, rád se poučím. Furt ešče leje… Děkuji.
   http://forums.gardenweb.com/forums/load/conif/msg0220064119913.html
   http://wbgarden.com/nove/naps/index.htm

   • petrpavel napsal(a)

    “…víte jaký rozdíl je mezi vyspělejší části světa a furt ještě líným a ukacaným sockom českem.” – ptáte se. Tou vyspělejší částí světa myslíte Švédsko nebo USA nebo Itálii nebo Somálsko nebo Čínu nebo Nizozemsko nebo Švýcarsko nebo Seychely nebo …? Co je to sockom česko? Děkuji za upřesnění.

  • Lex napsal(a)

   Hele Peggy,
   nechtěl jsem reagovat “ad hominem” na žádného votlemku, jako že – a to víte jistě dobře – to nebylo a není mým zvykem – ani na akt.cz, ani tady, ani jinde. Obsahem mých vstupů jsou vždy myšlenky, názory – někomu se mohou líbit, jinému ne. To je přirozené prostředí a výslednice diskusí o tématech. Pak jsou ale skutečně votlemkové, třeba inteligentní, pracovití, a třeba ještě s vnějškovým charismatem, ze kterých ale myšlenka nevypadne. Vůči lidem, kteří jim nepochlebují a nesdílejí jejich barvu pohledu na svět, jen útoky, agresivita, ba sprostota. A sebeprezentace. Do té sebeprezentace zahrnuji také prezentaci svých obchodních firem (byť firmy coby osoby fyzické). Nejen nick je obchodním názvem té firmy, ale každá z kdekoliv uveřejněných fotografií nese tenhle obchodní název.
   Je opravdu úctyhodné, co někteří z těch votlemků věcně dokázali. Je ale neuvěřitelně ubohé, jak se chovají, jak se prezentují, jak se vymezují proti jiným, kteří s nimi nepásli krávy a kteří je neadorují a nepějí o nich oslavné ódy. Na ně, ne na jejich dílo. Na to dílo ty ódy třeba patří. Na ně ne. Oni jako osobnosti mohou být i jen směšnými panáky. To se obzvlášť může týkat bývalých komunistických redaktorských propagčíků, kteří si po velvetu náýhle uvědomili, že vlastně oni jsou ohromní individualisti.
   S některými takovými jsem se na akt. cz potkal jen jednou, když míra jejich agresivity kvůli mým názorům vůči mě osobně přerostla obvyklou mez. Vyústilo to mým sdělením, že můj vztah k němu je přísná ignorace. Tak totiž jedině můžete zvítězit nad jedinci s přerostlým egem. Že je ignorujete. Jejich kydy je třeba nečíst, nevnímat. Ale jsou mezi nimi takoví, kteří to neunesou a připrdí se někam, kde bylo a zpravidla je místo pro pohodu, aby svou jedovatou slinu zaseli tam.
   A berou si do svých hub ty, kteří je ignorují.
   Tož tak nějak je to s Janem Slámou, alias wbgardenem.

   PS
   Pro mě ovšem i tady, i kdekoliv jinde, i nadále platí ignorace tohoto individua.
   Portál je Jana Krůty, my ostatní jsme tady hosty. A vůbec návštěvníky, kterým je mezi sebou většinou dobře. Dokud nepřijde votlemka s jedovatou slinou.

  • Emma napsal(a)

   Ahoj Peggy, kucíí se tu ňák šťouchaj! 🙁 Já nevim jak Ty, ale já to nemusim. Že bych jim uvařila kafe? Daj pak pokoj?…..

   Zdravím Peggy! Zbaběle od chlapských dohadů utíkám. Nevím jak Vy, ale já si tu vždycky odpočinu, nadechnu pohody, byť někdy projiskřené. Ale Lex a wbg si jdou po krku? Nebo?
   Je to sice portál Jana Krůty, my tu jsme hosty, a tak se očekává, že se jako hosté budeme chovat……..
   Hezký klidný večer VŠEM z Brejlí.
   Em

   • Lex napsal(a)

    Emmo,
    četla jste to? A co názor, nebyl by?

   • wbgarden napsal(a)

    Emmičko kafete není pochopitelně nikdy dost, ale jinak je vždy dobré vědět, kdo si obvykle žárlivě začíná…
    Příjemný večer
    http://ru.warnet.ws/img4/189/pod/23.jpg

   • Emma napsal(a)

    No jak myslíte, vy dva kohouti.
    Lexi….názor by byl (ale nemyslím, že pohne zemskou osou) .
    Wbgarden….vím, kdo si tu začal (jen nevím, zda to bylo z žárlivosti).
    Každopádně jsem jistá, že je tu místo pro vás OBA! 😉
    Em
    P.s. Ke kafíku fórek:
    Přijde chlap do hospody, sedí, pije a po chvíli povídá ke štamgastům: Vy všichni jste paroháči!!!!!
    Dneska jsem se vyspal se svou ženou!”
    ..
    Jazzíkůůůů….pomóóc!

 15. wbgarden napsal(a)

  Petropavlove jestli jste zodpovědný za sebe individuál, tak především ukažte své id , web stránky, adresy a telefonní čísla. Nestyďte se a předveďte, co umíte. Rád se přiučím. A nejen já, je nás vůkol po dědinách chtivých kutilů furt ešče dost.
  Jestli jste ale pouze žvanivá neumětelská socka česká , tak dominus vobiscum, kecálku.
  Zde myslím se hovořiti má o úpadku jistých funkcí, ve věku pozdějším, což znamená, že kdysi individuum myslící jako takové, tyto funkce mělo. O bezmozcích dávných bez těchto atributů líbezných tu ani slovo. A všeliká švédska, itálije či jiné tramtárie na toto nemají vůbec žádný vliv.
  Hajhou..
  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2010-09/1285322662_009.jpg

 16. Emma napsal(a)

  Áááááá jejda!!!!
  Sockom, pravo, levo….tak to já- lidi- do knedflíků dávám hrubou mouku.
  Hezký večer Em

 17. wbgarden napsal(a)

  Drahá Emmo, máte recht, na hrubou jenom hrubá…
  Hezký večer…
  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2010-09/1285298177_013.jpg

 18. Jan Krůta napsal(a)

  Ahoj Brejlonoši! Jenom tuhle debatu z dálky pozoruji. Nejsme rezervace pro pohodové psaní. Může sem přijít kdokoliv a říkat své názory. Je mi ovšem protivné, když si tu někdo vyřizuje jakési své osobní antipatie, o kterých ostatní vesměs nic nevědí a ani vědět nepotřebují. Když si chci vyřídit s někým jakési účty, nabídnu mu svůj mail a zkřížíme kordy za městem za úsvitu. Pobijte se, přátelé, nám do jakýchsi Vašich antipatií nic není. Mám rád v komentářích věcnost. Vy ji jistě uznáváte také. Svoje bolístky si musí každý vylízat sám v soukromí a neměl by exhibovat soukromým sporem, který nemá co dělat s tématem článku na veřejném prostoru. Tímto ovšem nikoho neomezuji. Brejle jsou otevřeny všem. Vážené čtenářky: Pokud Vás některé komentáře nezajímají, nechte je plavat, ignorujte je. Obsah Brejlí vytvářejí autoři. A autoři jsou všichni, kdo si udělají čas a názor a podělíá se o svůj čas s ostatními.

 19. Lex napsal(a)

  Emmo,
  naposled v tomto bloku: Pochopil jsem, že Vy ten citát z filmu Zdeňka Podskalského “Trhák” pronesený k dědečkovi Lukešovi (Zdeněk Řehoř), který měl mánii lézt na rozsochatý strom u své chaloupky (a na který jsem ve svém prvém vstupu dal jasný odkaz) “Lukeš, ty z toho stromu jednou spadneš”, neznáte. Ten film jako “laskavá” parodie na výpravné velkofilmy, byl kouzelný svojí atmosférou i specifickými výrazovými prostředky, také tím, jaké role v něm sehráli Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (samozřejmě že i všichni další). Nic na tom nemění ani skutečnost, že ten dědeček z toho stromu samozřejmě spadl, z čehož se vyklubala kouzelná zápletka, protože na svém pohřbu šel v první řadě hned za rakví.
  Tato skutečnost nemůže nemít dopad na Vaše soudy.
  Použití toho citátu ve vztahu k určité fotografii jsem považoval za situační vtip, zcela bez ohledu na to, kdo na té fotografii je, nebylo v tom nic osobního. Ivet-Mějsehezky a Peggy, myslím, pochopily, “vo co go”.
  Teď už tedy víte.
  A to je všechno, už mlčím, dal jsem si jisté embargo.

 20. Peggy napsal(a)

  Tak Emilko, tedy se vážně urodilo!! Já koukám jak blázen.. No leč musím přiznat, že jsem se opět pobavila. Chichi..
  Tak jo,vezmu to od počátku..
  Drahý pane Wbgardene ( už to oslovení je milé, jen jsem moc dosud nepochopila, čím jsem si je tak zasloužila?!),já své “vložky” nikdy nikomu nepředkládala, ani na požádání, natož bez něj.. chichi..
  Na otázku, zda je tento web pouze zaměřrné na sockom fórum pro ovlivňování důchodců před volbami,na tu vám já vážně neodpovím,tohle je v kompetenci autorů, ale pokud ještě dobře chápu, v což doufám, dosud se mi tak nejevil.Naopak, že zde není jen věčný svár, chichi, to neznamená, že jsou zde jen nemohoucí a dementní důchodci, kteří mají jen oči upřené v ty,kteří své názory zde probíraj. Takže, rozhodně vám musím vyvrátit představu, že po přečtení čehokoliv, žasnem a nemáme svůj vlastní názor. Rovněž nebude asi ani tou pravou představou, že poběžíme k urnám, abychom na základě něčích názorů, nedočkavě vhodili volební lístek s jistou stranou, či jménem. Ale nevadí, jest to právem každého z nás,představy si zde neberem. Tedy vzájemné.. 🙂 Naopak, je tu i jistý prostor pro fantazii, proti který, podle toho, jak občas zahlídnu vaše básnické výtvory na Aktuálně, tak nějak zas moc nejste.
  To k vaší otázce. Musím se však ještě jednou zmínit o tom, že jste mne fakt zase dostal, i ve vašem vzkazu , adresovaném mně.
  Absolutně!! jsem nečekala vaši reakci, která o něčem vypovídá.. Tak nějak je to pro mne vlastně zodpovězená otázka, na to, zda myslíte svou komiku vážně, či ne. Dík. Odpověděl jste. Ovšem radost jste mi neudělal, vítám,když je humor laskavý a když se člověk umí zasmát i sám sobě. A ve vašem případě mne rozesmálo, jak vážně berete sám sebe.( soudě podle vaší reakce..chichi)
  Měla bych také otázku.. Jaký jiný důvod je, že do všech komentářůvkládáte své osobní fotografie? Netrapte se tím, že právě tohle je mi směšné, jinak vážně hodnotím vaši práci, ale dost dobře jsem nepochopila, proč mám , byť skvělému a stále zachovalému) zahradníkovi svěřovat svý životní úspěchy.. Jest to nějaké výběrové řízení? Nebo soutěž, kdo dokáže líp? Panbože, tak tohle mě fakt dostalo.. Peggy, ukažte se! Hahaha..pane Wbgardene, proč zrovna vám? Byt si na zahradě vedete skvěle, nejste fakt nůj typ!!! Ukazuju se jinde a jiným, a mýlíte se, pokud se domníváte, že jsem stařena nad hrobem.
  Jinak, dosud jsem četla některé vaše komentáře na Aktuálně docela ráda, občas mne nějaká vaše argumentace zaujala, byť je častější vaše vyjadřování veršováním..ale jo, většinou je srozumitelné.
  Nevidím nic špatného v tom, když např.Lex komentuje a píše své názory, které se mohou jevit jako vyloženě jednostranné , rozuměj,v zájmu jedné strany. Nejsem debatér přes politiku,a je mi jedno, jak kdo ji vidí, v tom je právě dnešní doba fantastická, ale když má jiný názor, než mám já, není to důvodem,někoho zesměšňovat a do nekonečna opakovat a papouškovat ten svůj. Alei to je možné,o tom to je.
  Nevšimla jsem si, že by Lex vymýval mozky jiným, ( nevím proč myslíte, že věk je glejtem na blbost), naopak, jeho psaní je vždy plné argumentů a odkazů ( jiných než na muže na stromech), a je dobré naslouchat.( Víte o čem to je,že…)
  Jinak , abych vám ještě víc natřepala peří vašeho ega- neumím nic,nikdy jsem nic neuměla,stěží jsem se naučila abecedu a tak tak jsem se naučila psát.. Ve škole, a tu jsem dochodila pouze do páté obecné, jsme měla vždycky dvojku z mravu, plno pětek a čtverek.. Dosud jsem žila pouze z podpory státu.. jsem NIC!!!! Nic neumím ani dosud.. Uvědomila jsem si ten svůj celoživotní úděl až po té, kdy jste se zde zjevil, svou dokonalostí a pýchou, která mi vyrazila dech.
  Vážně, pane, já myslela svou první poznámku o vás žertem, zdálo se mi, že jste schopen v podobném duchu odpovědět.. Podle vašich fotek jste mi zas tak roztomile mladý nepřišel,aby jste se nemoh pobavit na můj účet, ale v jiném tónu, na tenhle jsem slyšela však poprvéa také naposled. Mějte se pěkně,mám ráda jisté provokace,ale když je v nich jistá úroven laskavosti a tu bohužel ve vašempsaní postrádám. Tady dosud. Jiank i připomínku, že je dobře, že zde bude živěji,jsem fakt myslela vážně, ovšem až taK?? chichi, mějte pěkný večer. A ta odpověď, proč vlastně vkládáte své osobní fotografie, ta by mne fakt zajímala. Ovšem, ne zas tolik, myslím že to už vím.. Nic ve zlém, mějte se fajn.

 21. Hana napsal(a)

  Mně to nedorozumění s dědečkem Lukešem právě v souvislosti s fotografiemi přišlo nádherně kouzelné – (proto jsem použila velmi nenápadnou hlášku z Léta s kovbojem) a říkám si, že i takhle lze zůstat klukem 🙂
  Ten zbytek – hm, každý má svůj názor a dokud neuklouzne k invektivám, může se vyvinout velice zajímavé šermování. Brilantní a jiskřivý. Ovšem s vědomím publika, takže bez minulosti, které diváci nerozumí nebo rozumět příliš nechtějí.

 22. wbgarden napsal(a)

  Zdravím a jak je tu zvykem od počátků začnu též.
  První z počátků je asi vytrvalý déšť, druhý pak asi zmínka o brejlích na aktuálně.Pak už deštivý vstup na brejle, a ejhle velmi dobře známé nicky vůkol…
  Všude jsou, všude jsou.., řeknu si tiše slovy písně muzikálu, jehož znalost jsem vtipně popřel a ignoruji tyto, leč bojovníci za lepší svět si nemohou nešťouchnot. Znovu ignoruji a vmněňuji si přáníčka s Emmou. Pak ctěná Peggy přijde s, a tu raději udělám Ctrl – No a nejde opominout wbgardenovi „vložky“ a taky s tím, že s kýmsi válčím a mojí sebereklamou
  Jako roztomilý šprýmující chlapec vecnu, že malí psíci, kteří štěknou a hmed zmizí za plotem a dožadují se ochrany neleží v oblasti mých zájmů, ale zároveň si uvědomím, že díky přítomnost výše zmíněných nicků hrozí vážné nebezpečí, že budu opět vtažen do dalších výživných diskusí o zlém kapitálu a vrazích z vólstrýtu. Proto se vtipně raději hned ptám jestli to – brejle náhodou nejsou jenom další hnízdečko vybudované za účelem propagace sockomu. U všeho být prostě nemusím. Odpovídám i na sebereklamu, to raději ze známých důvodů zopakuji, by zoufalí měli už konečně jasno – já když obvykle diskutuji, tak fotkami obvykle dokládám, že mi téma prochází obvykle nejen hlavičkou, ale i ručičkami. Část populace tento můj droboučký manýrek permanetně vytáčí. Chápu…
  Emma si dokonce myslí, že není žárlivost. Není to jenom žárlivost Emmo, je to i závist.
  No a potom už to jede na plné pecky, obsah plný nejsvětějších myšlenek se na mě řítí . votlemek, panák směšný, komunistický propagčík atd atd. Jsou zde též jako přes kopírák jmenovány ctěné huby kydy, připrdování a jedovaté sliny…
  No a za to že miloučká jistě slůvka v klidu vyslechnu jsem okamžitě a pochopitelně nazván velmi agresivním a jiní jsou přísně demokraticky nabádáni, ať se mnou jenom opováží kamarádit, a ctěná Peggy pak mile a dlouze dodá, že nemám jistě smysl pro hůmorek. Čiči, vyslovuji to správně doufám…
  A to všechno jenom proto, že jsem se zde přísně k tématu pokusil drobně adhocnout, že ne všichni důchodci musí imrvére a furt zákonitě brečet.
  Sem si zase pomoh.
  Ve smyslu nejlepších tradic tohoto národa žádám tímto trest smrti.
  Děkuji.
  http://www.xa-xa.org/uploads/posts/2010-06/1277812003_ulibaka_046.jpg

 23. Peggy napsal(a)

  Také zdravím, a přëji pěkný den, bez deště 🙂
  Pane Wbgardene, toš to je jiná!! ( take su z Moravy..:-))!
  Jo, ok, máte pravdu,píši dlouze a nejen nyní,já totiž od té doby, co jsem zvládla tu abecedu a dokáži poskládat k sobě písmenka, složit slova a dokonce už i věty, ( a moc mě to baví) nevím,kdy s tím přestat! 🙂 Ale vy nejste také zrovna nejstručnější! 🙂 Já vím, možná pořád prší a na zahradu se pořád ještě nedá jít.
  Přečetla jsem si opravdu pozorně vaše poslední psaní, víceméně, víc jsem se soustředila na vzkazy, adresované mně osobně. Díky za ně. Co se týká upozornění na váš vtip a šprýmování, až tak moc to nebylo třeba, my si to jistě tady tak nějak přebereme. A pak, já naopak tvrdila, že smysl pro humor vám nechybí, jen nevěděla, zda s ním zacházíte úmyslně, nebo naopak.
  Jojo, klidně použijte opět Ctrl, v tom vám bránit nelze, chichi..
  Ale jste na omylu, že jsem měla v úmyslu na vás útočit, jak popisujete výše. A proč jako? Že jste pochopil můj “ubohý pokus o vtip ” tak jak pochopil a rozepsal se natolik, že jste se dožadoval toho, abych se pochlubila tím, co a kdo jsem vlastně já, další pouhá nicka v pořadí, a co umím?
  Asi to byl Váš problém a i mně se tohle někdy stane, že slova jiných, jinak pochopím, než byla myšlena. Ok, nic se neděje, já Vám jen odpověděla, také po svým..
  Mně jsou naopak trochu střelení sólisté sympatičtí, neboť se považuji za mírně praštěnou i já, už od dob, kdy jsem se rozhlídla po tomhle skvělém a rozumném světě. Někdy se cítím i na cvokhaus, ale omlouvám se, s tím vás zatěžovat nebudu a pak, jistě velmi rád se mnou v tomto případě budete souhlasit, ne? 🙂
  Tak jo, neberu váš poslední komentář jako zlý, naopak, je mi mnohem sympatičtější, než ty předcházející, hlavně poznámka o trestu smrti, ta mě dostala ze všeho nejvíc! Občas si totiž i já myslím, že bych ho za některý komentář, vypuštěný v jistý disharmonii, zasloužila také! Leč, prozatím mi bylo vždy prominuto, asi mě tu mí přátelé ( sockom :-), už znají..A jisté úlety tolerují.
  Pane Wbgardene, já s vámi problém nemám, nemusím kliknout Ctrl,a znovu opakuji, zmíňku, že tu bude živo, jsem myslela vážně, nejsme tu jen samí žvatlající důchodci, jak píšete, ale vyvracet Vám to nemíním.A taky proč?
  Jinak vaše vysvětlení ohledně vkládání vašich osobních fotografii pod komentáře je nějak mimo. Ale beru, je vaše.Jen nevím! Že by zde debatovali jen lidé, za kterými není žádná práce? Že by neuměli žádné řemeslo, nebo nedokázali spoustu jiného?To jako kdo tu komunikuje, jen zákonitě kromě toho nic neumí? Myslím, že v tom to asi nebude, a pokud míníte vážně, že chcete ukázat, že nejen hlavu, ale i ruce máte dobrý, tak tenhle způsob, moc tý dobrý hlavě neodpovídá. Někdy je dobrý s ní trochu i zatřepat, a pak nějaká docela dobrá myšlenka napoví, že trocha pokory neuškodí.
  A co se týká Vaší stopro obrany kapitalismu ve vašem podání, doporučovala bych nejen na stromě sedět, ale i občas koukat za zdi tý zahrady. Není všechno tak dokonalý a když občas na to někdo z nás, ne tak uvědomělých občanů, (možná podle vašeho slovníku socek) poukáže, nemusí to být vždy jen stěžování. Nesnáším stěžování a tyhle debaty jsou jalový, ale proč bych je měla zesměšňovat ? Ono i v nich je ledacos poučný. A že je tahle doba i tak, se všemi zmatky a průsery skvělá, o tom žádná, díky za ni.
  Jinak, jen na okraj, dosud jsem od zrodu ODS, volila pouze ODS.Má očekávání, pro mě nadějná pravice nesplnila. Nečekám od státu nic, ale to, jak se věci postupně začaly vyvíjet, to mne fakt už bavit přestalo. Nemám jinou alternativu, nefňukám a tak od dob, kdy tak skvěle dovedly obě strany
  ( levá, pravá), tam kde jsem, volit nemusím.
  Vám osobně přeji, aby jste nemusel řešit to, co řeší ti, kteří se do určité doby chlubili svým postavením, úspěchy a majetkem. Nemuseli ke svým úspěchům přijít jen zlodějnou, ale docela poctivě pracovali, možná podobně jako vy. Osud je někdy nevyzpytatelný a proto, trochu pokory k těm, co tak moc “úžasní” zase být nedovedou a neumí, by nechybělo. Já vím..:-) Ctrl….:-) Hezký den, bez deště! těšilo mne, zase je to dlouhý! chichi, no co už včil:)
  Hezký den, snad u vás už také neprší.

 24. wbgarden napsal(a)

  Zdravím milá Peggy. Vemu to stručně a taky přísně nevědecky neb dnes už zas polítávám jak hadřík na holičkách. Pochopitelně, že přísně i v rámci tématu o neustálém úbytků rozumových funkcí…
  Proboha svatého, jak vás mohlo napadnout, že moje komentáře jsou zlé. Jsem krevní skupina A , takže z principu a definice této jasně vyplývá, že jsem tvor převážně spolupracující a lovící zásadně v tlupě, což vyžaduje jisté vstřícné jistě vlastnosti. Nejsem žádná individualistická nulka, a ešče navíc jsem normální potomek sedláků, který moc dobře ví, že sám může akorát tak houbelec. Ovšem jako takový jsem dost i paličák a heslo o volání do lesa na mě občas pasuje, což jste myslím už vyzkoušela.
  Aktivně politický nejsem neb na to není čas ani chuť, ale volím zásadně pravici neb už od staříčka vím, že levičáci jsou povětšině vyžírky a nefachčenkové. Světlé výjimky pochopitelně existují. Kapitalismus neobdivuji, ale je to ovšem mezi všemi idealistickými nesmysly pořád ten nejpevnější bod. Co se týče česka, tak jsem hluboce přesvědčen, že nebýt levičáckých zhůvěřilostíí tak jsme dávno nejlepší zemí na světě. Je nás vůkol po dědinách a obcích šikovných holek a kluků neurekom. Snad právě proto nemám moc v oblibě, když malé skupinky autsajdrů se snaží obraz této země všelijak pokřivit. Slovo autsajdr, prosím neberte pejorativně, jsou stránky takového jména, kde se tito rojí.
  Moji identitu znáte, 63 + let bydlím na jednom místě, adresa, telefonní čísla, gps pozice atd, vše je na mých stránkách. Dejte si tuto do gůglu, počtete si třeba. Každého kdo na základě toho začne mantry o sebepropagaci vyzvu by to udělal taky. I já se rád též přiučím. Nikdo z křišťálových jistě čisťounků se zatím ešče nepřidal, jistě víte proč.
  Ročně provádím po své zahradě tak do deseti autobusů. Víc nestihnu. Vstupné nevybírám. Poslední zajímavé návštěvy – před asi čtrnácti dny, pan doktor z bělehradu s přáteli. Ordinaci má kdesi v norsku. Přejížděl a stavill se v hrabové. Dobré ne. Pak hasiči odkudsi z vysočiny i s vodou, tedy s deštěm. Ale pořádným. Dneska se ještě ohlásila skupina důchodců bývalých pracovníků červeného kříže. Docela se těším. Vůkol je přece tolik zajímavých a milých lidí…
  Příjemný zbytek dne, co nejméně rozmanitých úbytků a samozřejmě či či….
  http://www.bestwallpapers.net.ru/private/img/prikol/006_Bw_prikol.jpg

 25. Peggy napsal(a)

  Také zdravím, milý Wbgardene, dík za psaní, nebylo stručný :-), ale pořád asi v jeho délce vedu, ne? Ale nechci, vážně, já to totiž jinak neumím.Omlouvám se.
  Díky moc, za vše, co jste o sobě napsal, tohle je mi víc než sympatický, já jsem věděla, že to vaše přestrojování za šprýmaře, je spíš to přestrojení. 🙂 Rozumím mu, alespoň myslím. Dík, opravdu, je fajn, že jste všechno napsal nyní tak, jak napsal. Ještě jednou děkuji, víte, mě je upřímný psaní , vždycky tak nějak víc bližší, je to také o tom, co obsahuje ta vaše předposlední a poslední věta,díky za ni, vidím to také tak, stejně. Dík za vaše odkopání,( jak říkám, každý se časem stejně odkopeme) ,a někdy bývají překvapivě nepříjemná, u Vás se stal opak. Mějte hezký den a ať Vám neprší!! 🙂

 26. wbgarden napsal(a)

  Peggy, jako správná ženská vést holt prostě musíte. Jinak stran mé odkopanosti či jiných šprýmovných jistě přestrojů, sem se tak asi narodil a už to nezměním, a ani měnit nehodlám. A co se týče upřímnosti jsem pochopitelně upřímný furt i když si občas vymýšlím a tak. Či či…

  ODKOPANÝ

  Byl jsem ńa svět vytažen
  i když dodnes je zvykem říkat
  že jsem
  přišel

  Taky vím že neodejdu
  budu vynesen
  a jestlí si někyo myslí
  že pár slz ochaldí žár
  krematoria
  tak se
  mýlí

  Oheň je přece pořádný kus
  pravdy
  mezi tím zdvořilým
  přišel jsem
  a
  odejdu….

  http://de.fishki.net/picsw/122009/08/pics/photopodborka_128.jpg

 27. Peggy napsal(a)

  Hmmmm, moc hezké, fakt.
  Tak já jen krátce, správná ženská nejsem, to jsem si fat jistá, jak málo čím,
  🙂 a dokazuje to i to, že vést nemusím, naopak, někdy je moc fajn, být na chvostě!. 🙂 ( Myšleno ve vší slušnosti, žádná dvojsmyslnost :-)) ale že inklinuji často k tomu, že mívám slovo poslední, což výsada žen bývá, tak vás tímto i na vikend zdravím.
  Taky si někdy vymýšlím, ale říkám tomu “fantasie”.. Ani moc už nepátrám, jestli to tak mají i ti druzí. Hezkou jste básničku poslal, jakobyste tušil, že jsou mou slabostí 🙂 Mějte se fajn. Dík

 28. wbgarden napsal(a)

  Milá Peggy či či při neděli. O všelikých chvostech též něco vím, kdysi jsem hodně četl, dvojsmyslnost není špatná, ale já jsem zatím důchodec myslím plnohodnotně pětismyslný, doufám, a slovo poslední si ešče šetřím. Básničky posílám neb jsou krátké a šetří čas, který si docela užívám díky svým slabostem. Některé z těchto slabostí jdou podzimně včíl do červena – japonské javory. Čistá krása.
  Zdravím a a ještě jednou či či. Budu zas až večer, pokud neusnu. Jo a zjistil, že básničky tu v editoru vypadají, že mezeroujou a pak po publikování nemezerujou. Neví někdo čím to asi je ? Děkuji.
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%202.html

  • Jan Krůta napsal(a)

   Ahoj wb, já tomu zatím taky nerozumím. Je to přece jen nový portál na všechnu práci kolem jeho vzniku bylo hodně míálo času a některé věci nefungují, jak by měly. Takže jsem vám vděčný, když mi dáte vědět, co nefunguje. Když posíláte básničky do příspěvků, vkládám je do redakčního systému a většinou je musím řádkovat “ručně”. Nedodržuje to řádkování ani když básničky vkládáte jako komentáře? Právě jsem se vrátil z dovolené a tento týden budeme program dále ladit. Díky, jk

 29. Peggy napsal(a)

  Ahojte wbgardene, to mě ještě neznáte, poslední slovo… 🙂 Javory jsou parádní, a podzim vůbec, osobně mám ráda víc ten nepěstěný, tak nějak zpustlý samotnou divočinou, a často nepovšimnutou. Dík.Pěknou neděli.
  PS.O řádcích by Vám vysvětlil asi Jazzík….

  • wbgarden napsal(a)

   Zdravím Peggy při ránu pondělním. Před chvíli došlo exhumaci, většina funcí zatím relativně na svém místě. Dopíjím kafe a co nevidět zmizím v outdóru neb zdá se býti nádherně. Než tak učiním vyzkouším ešče mezerování. Relativně tedy asi před třiceti lety k jakémusi vyroči mého o drobet staršího kolegy tenkrát uronil tuto ptákovnu…

   PTÁKOVINA

   Už nejsi ptáčku mladý
   prý střední generace
   dušička tuší řády
   tělíčko
   operace….

   No a k relativitě snad ešče přidám obrázek svých oblíbených borovic. Skoro štyry tisícovky let už holky mají a funkce nefunkce jedou a jedou. Kde byly pyramidy když tyto začaly klíčit a na rozdil od jistě též krásných pyramid, žijí…
   http://bonsaitonight.files.wordpress.com/2009/10/bristlecone-pine2-9.jpg

 30. Peggy napsal(a)

  :-)), také přeji hezký pondělí, ale už hodně po poledni. To už máte jistě další kafe za sebou, věřím, že se v něm pěna zase točí hezky do úsměvu, jako na tý vaší fotce.. 🙂 (Ta byla jistě pro Emilku, kafíčkářku, tím zdravím.. Ahoj Emilko, od tý rozrtžky tu nejsi, žiješ?)
  Ptákovina milá,borovice hezký, no začínám vám skoro závidět 🙂 Ale ne, radostí je kolem dosti, zvlášť, pokud tělíčku nehrozí ještě ty operace. (Zaťukám o dřevo! ) Hezký den ( To poslední slovo, to je fakt teda výzva, ale už to vzdávám.. :-))

 31. Eliška napsal(a)

  ty javory různobarevné mi povznesly náladu, nádhera ,závidím autorovi a majiteli v jednom.Hned se mi vybavila píseň ,, Javory Javory,,Strom je úžasné těleso, chodím k dubu si povídat. Prima …. Eliška

 32. wbgarden napsal(a)

  Nejen javory, ale i jiná úžasně podzimně vybarvená tělesa jsou i zde…
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20south%20tiriol/album/index.html

Napsat komentář