Vydírání s požehnáním

 Šaškárna kolem marketingového podvodu o odchodu lékařů (viz přiznání marketingového šéfa celé akce Jiřího Hrabovského) ani zdaleka neskončila. Vystupování předsedy LOK Engela mi bylo většinou proti mysli.  Nicméně hájil zájmy nějaké nezanedbatelné vlivné skupiny a toto právo mu nikdo nemůže ubírat. Pochopitelně by neměl být trestán za obhajování svých názorů, které byly v rámci zákonů této republiky.  Vyhrožovali národu odchodem z republiky.  Vláda nakonec podlehla, přidala lékařům peníze a na jejich výši se dohodli. Teď lékaři požadují, aby všichni, co podali výpovědi, byli bez výjimky přijati na svá místa.

Jeden můj kamarád (také autor Brejlí) pracoval ve vysoké a výjimečné funkci pro zahraničního vydavatele. Díky své téměř nenahraditelné pozici se začal po čase cítit nedostatečně uznaný. Sdělil svému zaměstnavateli, který jeho jedinečný přínos vydavatelství léta náležitě oceňoval, že když nedostane přidáno, odejde. Majitel velkého vydavatelství pokrčil rameny a řekl jen: „O.K.“ Udivený kamarád se zeptal: „Co O.K.?“

„Souhlasím,“ řekl velký vydavatel a spadla klec.

Blufování se někdy nevyplácí. Lékaři prohlašovali, že odejdou za lepším. Podali výpovědi a jejich zaměstnavatelé nemohli riskovat a některá místa obsadili jinými zájemci.
Blufování skončilo. Možná ředitelé některé nemocnice jsou rádi, že se zbavili některých zaměstnanců, kteří jim nevyhovovali. Odborně? Lidsky? Těžko říci. Ale když dává někdo výpověď a je rozumný, přece většinou má jistotu dohody s budoucím zaměstnavatelem, kam přechází na lepší!

Co to je za další vydírání? Šéfe, co si to dovolujete mě nepřijmout zpátky! To byla jen legrace! Taková hra! Člověče, nezlob se! Kapitulovala vláda, ta ty koukej hnout zadkem!

Mně se to opravdu nelíbí. Že byly platy lékařů nízké, souhlasím. Platy více profesních skupin jsou nedůstojné. Kdo přijde dál na to, že vydírání je docela dobrý způsob, jak si s požehnáním vlády přilepšit?

Komentáře

 1. lukrecia napsal(a)

  Napíšu něco, co se nebude líbit. Dohody by se měly dodržovat. Jestliže chci, aby ve státě zavládl pořádek, nemůžu porušit dohodu, i kdyby se mi to zdálo jako správný skutek.

 2. Ondra napsal(a)

  Byla to od začátku šaškárna.Pěkně napsané Jazzíku.

 3. Eva napsal(a)

  Ale jen tak mě napadlo. Pan Engel neměl nikde domluvené zaměstnání ? Kdyby to nedopadlo tak, jak to dopadlo – tedy lékařům nebylo přidáno, tak by se pan Engel taky cpal zpátky do Vinohradské nemocnice ? Taky by vzal zpátky výpověď ? Tohle můj selský rozum nějak nebere.

 4. lukrecia napsal(a)

  Zdá se, že MUDr. Engel na přijetí zpět netrvá, spíš jde o posouzení celé záležitosti z hlediska vyššího principu mravního. Je ale fakt, že budou-li si obě strany dělat naschvály – momentálně se zdá, že odcházející strana ustoupila, podle osvědčeného “moudřejší…”- tak ty naschvály ke zlepšení stavu nepovedou. A my, kdo se tak rádi pohoršujeme nad zoufalým stavem současné společnosti, máme příležitost dokázat, že jsme schopni zůstat objektivní a respektovat dohody a úroveň, která je jiná, než ta, na kterou pořád nadáváme.

 5. Peggy napsal(a)

  Lukrecie, ano, už toho bylo na tohle téma popsáno tolik, že se mi vůbec nechce k tomuto článku(mimochodem- podle mého, hřebíček na hlavičku) už cokoliv psát. Tak jen tolik, hrát se má fér, tahle hra nebyla od počátku nic moc. A že se lékaři nepřidávají na obranu pana E.? Nemohu se ubránit dojmu, že bližší košile, než kabát.. ono to tak asi v životě chodí víc.. jak jde o peníze, zásady se lámou, jak vyhovují.. a to mi na celý akci vadilo asi nejvíc.. Ano, ohánění mravními principy,jenže, zase podle mýho, tady se projevil bohužel opak. Zase podle mého. myslím, že nikdoz občanů by neměl v jiné situaci nic proti tomu, aby bylo zadosti učiněno jistým spravedlivým ohodnocením. Jenže! A je to zas dokola..:-)!

  • lukrecia napsal(a)

   Za celou dobu, kdy záležitost kolem lékařů kulminovala, jsem se držela zpátky, protože není na světě člověk ten… Vůbec neposuzuju, oč se dohadovali lékaři a ostatní a držím jim palce tak nějak intuitivně – o problému vím svoje a probírání nechám lepším diskutérům. Tady je ale otázka jiná: jednat na rovinu, když se dohoda narýsovala, dodržovat a zůstat čestný. Chceme přece, aby v téhle zemi zavládl pořádek, bez ohledu na to, že právě teď se probírá zdravotnictví. Ministr se mi jeví jako slušný člověk, copak ale nemá tolik autority, aby nedokázal držet na uzdě jednoho ředitele nemocnice? Příště může jít o jiný problém. Média berou všechno, protože potřebují sledovanost. Novináři jsou ochotni navařit problém třeba z vody, proto je dobré hledat to podstatné a tady já osobně vidím, že když nepůjdou nynější mocní našeho pidisvěta příkladem, stav naší společnosti se sotva zlepší. Ať už s doktory odešlými, nebo těmi, kdo zůstali.

Napsat komentář