Vesnické tradice mi dobíjejí baterky

Když jsem před lety poprvé navštívil akci přejezd přes rybník, který parta organizátorů z Římovic nazvala hrdě Water Cup, vypadalo to, že to je jen jedna z mnoha akcí, které se tu a tam objeví a zaniknou.

Jenže parta nadšenců kolem místních dobrovolných hasičů vytrvala, a tak se letos uskutečnil už desátý ročník humorné sportovní akce. Za těch deset let se z vodního šálku už stala pěkná tradice, na kterou se sjíždějí lidé z blízka i z daleka. Jedni, aby vyzkoušeli svůj um, druzí, aby své známé a příbuzné povzbudili a všichni proto, aby se pobavili.

Mám rád takové akce, které si na nic nehrají, nikdo nic nepředstírá. Všichni jsou zkrátka takoví, jací jsou. Ta opravdovost je velkou devizou tradic malých obcí, které například v Římovicích postavili na sportu a zábavě, v nedalekých Čechticích třeba na folkové a trampské hudbě a v Kamberku zase na každoročním setkání rodáků.

Člověk tu ani nemusí nikoho znát, ale když přijede, cítí se prostě tak nějak dobře. Asi to bude tím nadšením a energií, která tu ze všech sálá.

Komentáře

  1. Maya napsal(a)

    Tyto akce “pro lidi” na vesnici bohužel pomalinku vymírají. I na vesnici se projevuje sektářství a pokud nejste ve spolku hasičů, klubu maminek, věřící, skaut, či v klubu seniorů, nemáte šanci se zařadit. Je to jen pro vyvolené. Tak kolem těchto akcí jen obcházím s foťákem a s povzdálí neoslovena, protože nejsem členem ničeho. A navíc, mé fotky ani neuveřejní na weobových stránkách obce, protože nejsem vyvolená. A tak, když vyslechnu hlášení o nějaké akci, přemýšlím, že zrovna udělám něco na zahradě nebo vyžehlím, bude to lépe využitý čas.

Napsat komentář