Věčná uťápnutost naší generace


Došláply si na mě moje plotýnky. Sportem k trvalé invaliditě? Nebo prostě jen výsledek toho, že život škodí zdraví?
Nepodstatné. Hekám a lezu jak chrobák.

Pan doktor mě po různých vyšetřeních poslal na magnetickou rezonanci.
Dorazil jsem do ukázkově krásného lékařského zařízení. Předal jsem podklady k vyšetření, vyplnil jakýsi formulář.

„Pojďte si lehnout další dva,“ ozvalo se ze dveří. Zvedl jsem se  a postoupil do ordinace.

„Svlíknout!“ zahřměla sestra stroze.
A to jak? Úplně? Nebo…

„To je dobrý!“ dostalo se mi ujištění… Znáte to, že nejsměšnější je nahý chlap v ponožkách. No jen v ponožkách jsem nebyl, ale stejně si připadáte jako blbec.

Generál v bílém mě přitáhl k přístroji.
„Lehnout hlavou tam!“
Nikdy jsem na podobném vyšetření nebyl, nikdy mě nic netrápilo. Z filmů vím, jak vjíždějí lidi jako mumie do tunelu CT, ale magnetická rezonance? Netušil jsem.

„Chcete špunty?“
Na co proboha špunty do uší? Rozpaky pokrčím rameny. Lehám si hlavou tam. Do pravé ruky mi vkládá jakýsi míček, který mám zmáčknout, kdyby mi bylo blbě. A proč by mi asi mělo být blbě?

Zajíždím do tunelu. Zavírám oči před klaustrofobickými pocity.
Najednou jakási děsná palba. Neskutečné zvukové frekvence, volume vyhulené tak, že se uši v sebeobraně zahrnují do sebe jak karfiol. Co to má znamenat? Ještě že jsem starej bigbeaťák a pěkných pár koncertů jsem proskotačil i pod obrovským zvukovým aparátem… Ale toto!

Vysoké tóny střídají nízké kovové frekvence na hranici snesitelnosti. Chvíli ticho – a bez varování na plné pecky další a další. Dvacet minut šílené technopárty.

Když mě sestra vyvezla, držel jsem se za uši a zeptal se, jestli ví, kolik decibelů mi pouštěla do hlavy. Řekla, že to teda neví.

Přišel jsem na jakési vyšetření. Jsem doposud nepacient a ignorant svého zdravotního stavu. Co to je magnetická rezonance? Myslel jsem, že mnou budou projíždět jakési elekromagnetické vlny. Ale že to bude takový pekelný mazec?
Představil jsem si, co tohle může udělat s nějakou starou paní nebo dědou. Bez varování, bez vysvětlení, bez základní informace vás šoupnou pod nejvýkonnější sound system šíleného technaře.
Kdybych se živil v nahrávacím studiu nebo byl aktivní hudebník, jsem na týden vyřazený z práce. Být ta neinformovaná stará paní nebo nemocný děda, můžu úlekem v tunelu exnout…

Byl už skoro večer, sestra neměla náladu na to, vybavovat se se mnou o decibelech.
Odešel jsem hluchý jak poleno.

Když jsem si po pár dnech přišel pro výsledky ke svému mladému lékaři, vyprávěl jsem onu veselou příhodu z natáčení na magnetické rezonanci.

Kroutil hlavou. Oni vás neinformovali? Neřekli, co váš čeká? A stěžoval jste si po skončení doktorovi?

Nestěžoval… Byl jsem vděčný, že jste mě poslal na tak drahé vyšetření. Nechtěl jsem dělat problémy…

Ale ten doktor tam asi vůbec netuší, že sestra nedělá to, co má!

Pane doktore, máte pravdu. Jsem idiot. Jsem uťápnutý idiot, který velký kus života respektoval, že si musí většinu věcí nechat líbit a po straně nadávat. Že doktor je přepracovaný a nevrlý a že každá otázka, a nedej bože pochybnost, je něco jako ortel.

Když jde člověk s nějakou bolestí za lékařem, jde už tak jako tak s hlavou dolů. A pak ho modly v bílých pláštích (je to doktor nebo sestra nebo sluha, co vozí mrtvoly do márnice?) mohou vyléčit nebo taky obrazně řečeno srazit ze schodů.

Ta paní v bílém se mnou jednala jak s vepřovým…
Byl jsem asi pořadové číslo ten den vysoké, měla všeho plné zuby a svých starostí dost…

Byl jsem jeden z typických příkladů blbé uťápnuté generace.

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Šmankoste, to je hrozný, te´d jsem dopsala, jakože valím něco už dělat a ono frnk, spadlo mi to, no Pegg technik!
  Já jen psala, že se hrozím toho, až sestry budou mít ty větší pravomoci,,už ted je to na zabití! Vždyt všemu velí ony.. doktor sedí vyřízený z astolem v ordinaci, hlavu ve dlaních, celý je jak micka po koťatech a sestra je jak velitel a matka pluku.. že by generační problém? Autaora přesvědčovat nebudu, ale ndávno jsem byla taky na tom “zřízení”, poliklinika celkem v klidu, jen tam špacírují hejna řemeslníků, natahujou dráty, kolem jsou hloučky bílých páštíků, lítají cifry v milionech a sestry řvou jak opice z kelcí, z ordinací.Stál tam takový mldík, celkem se zdál na pohled sebevědomý.. Sestra nu vytrhla z ruky papí r a zařval, že to muselo být slyšet až na Andělu!! KDE MÁTE MOČ?!
  Mladík zrudl, cosi zakoktal , vrazila mu sklenku ak od koktejlu do ruky a už si ho bevšímala.. DALŠÍ! mladík se bral odvahu a ptá se. kam s tím mam jít? Sestra. No na WC SI PROSÍM!! to už se klik pomalu plouži chodbou a zoufale prohlížel cedule na dveřích.. někdo mu nakonec ukázal, kam s tím.. Když došlo na můj problém, doktor mi prohlížel problém na tváři, nakukoval a meditoval, v klidu, na doktory mám asi štěstí.. Sesrta se asi začala nudit, vrazila mu svou hlavu pod tu jeho, přlipila mi brejle na obličej a asi třema prstama se probojoval přímo do ohniska mýho problém 🙂 ! No doktor byl ale pohotový, už se asi probral.. Bleskově ji pleskl pře s ruku.. bylo to milý..
  Jinak autorovi držím palce, když něco bolí, všechno ostatní stojí za prd, ale věřím, že to bude dobrý, moc mu to přeju.. moc!!

 2. JanaT napsal(a)

  PEGGY- já jen něco přidám k těm pravomocem zdravotní sestry. Já bych naopak byla za to, aby měly větší pravomoc, protože s tím jde ruku v ruce větší zodpovědnost. Když sestra nic samostatně nesmí, za nic také neodpovídá, což většinu lidských povah pak nepřímo přinutí k laxnosti a nezájmu o práci… 🙁
  I má osobní zkušenost je, že nejlepší sestry jsem potkala právě na odděleních, kde měly velké pravomoci a zodpovědnost – na ARO, na dialýze, na chirurgické JIPce. A samozřejmě naopak…
  Ještě dodám konkrétně k článku, dotyčná zmíněná navíc zřejmě nebude ani zdravotní sestra ale rentgenový laborant. Nicméně to nic nemění na faktu, že jí bylo třeba dodat účinné zpětné vazby v podobě stížnosti jejímu zaměstnavateli 😉
  J.

 3. Peggy napsal(a)

  Ahoj Jani, hezký večer, já o tom, co sestra smí a nesmí, moc nevím, to je fakt, soudím pouze podle jejich chování, ze kterého , na venek, vyhlíží jejich kompetence poměrně rozsáhle. Takže, vcelku s tím stejně nic nenadělám..:-) Ovšem nevím, jak si mám vysvětlit tvoji větu, že samostatně nic sestra nesmí. Cožpak nemá pracovní smlouvu, ze které je zřejmá její odpovědnost a k ní se vázající povinnosti? Každá práce je o zodpovědnosti a je jedno, jaké je její rozpětí. Mne jen děsí, že bude sestra, se středoškolským vzděláním, dělat práci, na kterou se připravoval lékař na vysoké.. Ale je mi to ,jak říkám v celku jedno, už dnes totiž nepoznám , co sestra smí a co ne..
  A stou stížností je to snad jasný, ne? Kdyby nic, tak člověk, který je vystresovaný už z nemoci a trablů kolem s ní spojených,těžko bude přemýšlet o stížnosti. A pak, jsou jiný případy, kterými se množí noviny, Tv, s jinými dopady, kdy lékaři zasahnou do života lidí nenapravitelnými chybami, nebo jednáním. Jde o životy a rodinám těch, co doplatili na nějaký kiksy jiných, se už život tak jakbyl před tím stejně nevrátí. Ale v těchto případěech jde o princip, ale pochybuji, že by se někdo , např. ze zdejších čtenářů brejlí, pustil do boje se sestrou, která ho vrazí jak oškubanou husu nahýho na pekáč a nechá mu řvát techno do uší. Já osobně bych po tom zážitku už o další kontakt s podobnou zkušeností nestála.. Leda že bych předpokládala, že se to stane mým oblíbeným sportem a budu do toho tunelu chodit mnohem častěji, třeba jako na solárko.. Tak v tom případě, se to stěžování hodí,předpokládám, že ta sestra by tam mohla být i příště.. ovšem, když se v solárku spálím napoprvý, příště se na to už líp připravím.. věřím, že by si autor už snad na příští projížďku tunelem, vzal nějaký špunty i svý.. kdyby náhodu ve špitále, z důvodů šetření, už zase nebyly.. No nic, Jani, jste ve svým, víte otom víc, já jsem jen jedna z těch,co chodí do ordinace v předklonu, myslím,… 🙂 ale jak říkám, na doktory mívám nějak štěstí, tak odcházím docela vzpřímeně a ještě se občas i s nějakým zasměju.. Měj se krásně jani, hezký vikend

 4. JanaT napsal(a)

  PEGGY rozdělím svou odpověď na dvě části 🙂
  Ad pravomoci sestry. Dovysvětlím, jak jsem to myslela. Vystudovaná zdrsestra je plně kompetentní vykonávat svou práci zdravotní sestry. Jsou odborné věci, které jsou zcela jistě plně v její kompetenci a ona o nich je schopna rozhodovat a nést za ta rozhodnutí zodpovědnost, bez lékaře. U nás bohužel je sestra stále ještě leckde braná jako pouhá posluhovačka lékaře, zcela bez vlastních kompetencí a tudíž zodpovědnosti, což je chyba. Úplný extrém a výborný příklad, jak to nemá být, je pak práce porodních asistentek, které jsou u nás nesmyslně degradovány jen na pouhé na pomocné síly a asistentky lékaře, přestože jsou plně kvalifikované vést porod samostatně…
  Co se týká toho stěžování. Já to nevnímám vůbec negativně. Já to zcela vážně beru jako šanci na zpětnou vazbu. Pokud si všichni budou myslet a jen do větru internetu volat své rozhočení a křivdu, ale tam, kde to může mít odezvu se přitom tvářit, že je vše v pořádku, tak taková laborantka nemá důvod se nad svým přístupem nijak zamyslet a tento přehodnotit…
  Ano, Honza tam jistě již znova nepůjde, ale tu stížnost by udělal pro ty další a nejvíc pro tu laborantku…
  Tak to vidím já 🙂
  J.

 5. Helena napsal(a)

  Teď,to bude rok,co jsem byla na Karlově náměstí,na odborném oddělení,taky vyšetřena magnetickou rezonancí a musím říci,že se ke mně zdravotničtí pracovníci chovali skvěle.Paní doktorka,mi vše dopředu vysvětlila,takže se mi dostalo opravdu fundovaného sdělení,co se mnou bude dít v tunelu a ani jsem nedostala tzv.tabletku pro uklidnění.A v tom,tunelu to bylo super,protože,když začal rachot,mně to teda připadalo,jak když projíždějí okolo mne těžké náklaďáky /špunty jsem v uších neměla/,tak jsem si prostě v duchu začala bubnovat do taktu a bylo mi celkem fajn.A víte proč,i když tohle všechno probíhalo v pátek k večeru /vyšetření/.Já už,za ty léta, byla celkem unavena,chodit od dveří ke dveřím a žebrat o lékařskou péči.Prostě,už jsem chtěla vědět,co mi vlastně je a jak dál bude probíhat event.léčba.
  P.s.a to mám syndrom z bílého lékařského pláště :-),to se mi buď rozbuší srdce,nebo zvedá či klesá tlak,já skutečně nemusím nemocnice,a různá jim podobná zařízení navštěvovat natož vidět,pokud není ovšem zbytí.Ještě,že existuje jít domů na revers.

Napsat komentář