Už není co krást!

peníze2 Náhodou jsem zahlédl pět let starou statistiku:

V letech 1990-2010 se z českých kostelů ztratilo přes milion uměleckých předmětů. Dokáže to někdo pochopit?

Uvádí se jeden kostel, který byl vykraden šestadvacetkrát. Údajně se díky těmto krádežím trh s barokními památkami po celé Evropě téměř zhroutil. V roce 2010 byl prý zaplavený artefakty z Česka.

Jak je možné, že toto stát dopustil? Jak je možné, že si církev ve spolupráci se státem nebyla schopna svůj majetek ochránit?

V tehdejším článku Diecézní konzervátor Arcibiskupství pražského míní, že stav lze částečně zdůvodnit ateismem Čechů a neúctou k církevnímu odkazu. To mě fakt dožralo.

Dovede někdo aspoň přibližně vyčíslit způsobenou škodu? Vím, jak je asi těžké zabezpečit jakoukoliv stavbu před mafiemi pašujícími starožitnosti za hranice. Ale za ta léta jsem zaznamenal jen jednotlivé nářky, a nikde žádný masívní tlak církve na stát!

Pan konzervátor uvádí, že byl dokonce rozpuštěn policejní tým vyšetřující tento typ kriminality… Nechápu. Vy ano?

Leda že by… No, řekněte. Jak asi ten policejní tým pracoval, když se milion položek z inventáře vypařilo z valné části za hranice? Nesoudím jednotlivce. Soudím instituce jako je církev a stát! Jsem jako občan číslem milion pobouřený!
Vím, že farář ve vsi asi neměl prostředky na zabezpečení památek. Církev jako taková ty prostředky měla na státu když ne vymodlit, tedy vynutit. Proč nevyvíjela tvrdý tlak na stát? Milion předmětů zmizel za dvacet minulých let! Kdo byl tak ledabylým a laxním hospodářem s majetkem? A jestliže to církevní zaměstnanec Arcibiskupství svádí na ateismus Čechů a neúctu k církevnímu odkazu, je to od něho velká opovážlivost.

Být ateista neznamená ztrátu úcty ke kulturnímu odkazu! V těch dvaceti letech jsem žil. Štvaly mě články s referováním o krádežích v kostelích.

Štvalo mě, že celé skupiny turistů narážejí na zamčené dveře v románských kostelích naší vesnice. Zavřeli jsme nic do konzervy? Kostely jsou vybrakované, tak už je zamkneme. Nazdar.

Jsem pobouřený! Slyšel jsem někdy v průběhu let na státní půdě opakovaně hřímat arcibiskupa na rozkrádání a pašování českých památek do zahraničí? Já tedy ne. A vy? Taky necháte zloděje vymést všechno pěkné, co doma máte,
a zavoláte policajty, až když za sebou zloději zabouchnou dveře?

 

Komentáře

  1. Strejda OLIN napsal(a)

    Kdyby se rozkradly “jen” umělecké památky 🙁

Napsat komentář