Trade mark Vévéček

           

Zdá se, jakoby se Věci veřejné ukládaly k zimnímu spánku. Slyšíme o nich sporadicky a nebýt Víta Bárty a „jeho“ Číňanů, nemluvilo by se o nich vůbec. Tato strana propadla v komunálních volbách, nevytváří žádné koalice a je nyní mediálně upozaděna. Někteří členové Věcí veřejných to dávají za vinu jedinému člověku, a to Radku Johnovi.  Požadují, aby odstoupil jako předseda strany a věnoval se pouze ministerstvu. Mají pocit, že jejich předseda nezvládá stoprocentně obě funkce a že díky tomu ztratili voliče.  A již hledají novou tvář, která by obnovila ztracenou popularitu.

"I krásu je možné volit" se jmenoval kalendář političek ze strany Věci veřejné.

                I já si myslím, že ministerská židle je pro bývalého investigativce příliš velké sousto. Což bychom však mohli zevšeobecnit. Zajímalo by mne, jak by to zvládali všichni ti pisálkové, kteří ho teď kritizují. Ano, pan John na vnitru bezradně tápe, zatímco Vít Bárta v pohodě zvládá dopravu. U pana Bárty jsem to tak trochu očekávala. Pokud dokázal vybudovat obří firmu, tak dokáže řídit ministerstvo a řádně ekonomicky spravovat dopravní resort. Průpravu na to určitě má.

                Musím se však Radka Johna zastat. Předsedou by měl zůstat za každou cenu.  On rozhodně nemůže za to, že VV neuspěly na městských radnicích. Neboť tyto volby jsou o lidech, a ne o stranách. Lidé volí ty, které dobře znají a kteří už prokázali své schopnosti. Což se u neznámých politických rychlokvašek těžko odhaduje.

                Dalo by se říci, že Radek John je jakousi obchodní značkou „vévéček“. Díky jeho popularitě a oblíbenosti „véčkaři“ překročili pětiprocentní hranici. Díky němu se jeho straničtí kolegové dostali do parlamentu a měli by mu být vděčni. Všichni tito kverulanti by si měli uvědomit, že pokud firma zlikviduje svou „trade mark“, zkrachuje. 

                Jako příklad by si měli vzít Stranu zelených, která zbavila předsednického postu Martina Bursíka. A kde dnes tato strana je? A kolik lidí ví, kdo je Ondřej Liška?

Komentáře

  1. Petrpavel napsal(a)

    Ten ilustrační plakát je příznačný. Jsou na něm vyobrazeni lidé, kteří se nějakým způsobem vzpírají zaběhmutým klišé, jak se má chovat politik. To je být vždy připraven se nechat uplatit, podplatit, říkat a hlasovat pro to, co “strana” požaduje. Jediný John je na něm výjímkou. Ten jediný z nich vždy říká a hlasuje NE pro to, co říkal program jeho strany před volbami, ale pro to, co jemu a jeho straně přináší okamžitý prospěch : být účasten ve vládě. Jediný dinosaurus mezi slušnými vyobrazenými politiky.
    No, a paní autorka nám tady propaguje předsedu jinde ve světě levicové strany Zelených Bursíka, co ji přivedl ke zkáze konáním ve svůj prospěch, a to zahnutím doprava, a Johna, který dělá totéž, i s tím předpokládaným koncem volitelnosti své strany, se středovou stranou VV, když ta je v ultrapravé vládě.
    Autorka má pravdu v tom, že lidé volící VV volili tvář “neúnavného, neústupného investigativce”, aniž znali pravdu : je to jenom prospěchář jdoucí za svým osobním cílem. Zatím udělal mnoho pro zloděje a podvodníky : rozkládá nám Policii. Pro mnohé skvělá práce!

  2. Holzelova napsal(a)

    Dobrý den pane Petřepavle, já rozhodně nejsem příznivec Radka Johna /prosím přečtěte si: http://www.suvicka.cz/?p=1479/, nicméně se snažím dívat objektivně na fakt, že mu spolustraníci dávají za vinu neúspěch v komunálních volbách… ani nejsem propagátor Martina Busíka… můj článek je úplně o něčem jiném…nehodnotí politiky, ale jejich mediální obraz, který se velmi často neslučuje se skutečností, přesto díky němu strany získávají body.. a jakmile si strany samy tento mediální obraz (neboli trade mark) zničí, zničí i sebe…

  3. Petrpavel napsal(a)

    Též dobrý den paní Holzelová, uznávám, že jsem, možná, nepochopil Vaši úvahu v celé její šíři.
    Přesto si nemyslím, že pobursíkovští Zelení propadli díky odstoupení Bursíka, ale právě díky jeho činnosti, přestože jeho činnost byla našimi médii velmi chválena. Stejně tak médii chválená činnost Johna sice znamenal počáteční vzestup VV, ale postupně práve propad. Stejně tak médii neskutečně a bezdůvodně haněný Paroubek dokázal vyhrát volby. Zrovna tak mediálně odepsaná KSČM má stále stejné procento voličů. Nebo vezměte propadlé Bobošíkovou, Zemana, Železného…Záhadou pro mě zůstává Schwanzenberg : vychvalován médii a přesto jako ikona stále na mnohé působí. Jak dlouho ještě?
    Co tím chci říci? Že zkrátka lidé-voliči se po dvaceti létech už pomalu učí i “číst mezi řádky” – tak, jak jsme to my starší uměli za dob Rudého práva. Mediální obraz ztrácí své kouzlo.

    • Holzelova napsal(a)

      Začala jsem Vám psát odpověď a tak jsem se rozepsala, že z toho vznikl nový článek:-)). Doufám, že si jej budete moci brzo přečíst.

    • Holzelova napsal(a)

      Dobrý den, částečně jsem Vám odpověděla v novém článku, a to, že lidé (a to mluvím z vlastní zkušenosti) tak nevnímají, zda strana tvrdí, že dělá levicovou či pravicovou politiku (mluvím zde o běžné populaci, a ne o nadprůměrně inteligentních lidech sdružujících se na tomto serveru), oni hodnotí spíše konkrétní činy…
      ještě poznámku o těch lidech, kteří se vzpírají zaběhnutým politickým klišé, a to nechat se uplatit.. pan Tlustý např. dodnes nevysvětlil, kde sehnal 8 miliónů na dům ve Slaném, to zrovna není dobrý příklad nezkorumpovaného politika…

      • Petrpavel napsal(a)

        Ještě jsem zapomněl na poznámku o panu Tlustém. Ano, souhlasím, že stejně jako tisíce dalších zasvěcených a znalých možností v té době temna (zhasnutí) si také přihřál polívčičku. Ale jelikož v té době (počátkem devadesátých let) jsem s ním ve věci restitučních zákonů korespondoval a dění v parlamentu intenzivně sledoval, tvrdím, že právě on (trojka Tlustý, Tyl, Tomášek) se zasloužil nejvíc o nejspravedlivější “privatizaci”, která proběhla, totiž restituce. Na rozdíl od Klause, který byl zásadně proti!

  4. Petrpavel napsal(a)

    Vážená paní Holzelová,
    ještě poznámečku k Vašemu komentáři z 12:31. Je pravdou, že už nějakou dobu jsem v důchodu a nemám takový styk s tolika lidmi, přesto jsem si jist, že ani v tom, že lidi nezajímá zda strany či politik jsou levicoví či pravicoví, a i v komunální politice, nemáte pravdu.
    Koncem devadesátých let mí kolegové v zaměstnání vesměs nadávali na způsob privatizace, ono zhasnutí, útěk před právníky, a když přišla řeč na volby? Unisono : volíme pravici, volíme ODS. Nebo nyní studenti : nechceme školné, nechceme státní maturitu – a volíme TOP 09, která obojí zavede…Rozumím tomu. Je to jednak dnes IN (šíří už 20 let za pár korun zprivatizované MF DNES, Lidové noviny, Nova…). A je to také starý známý lokajský komplex : když budu dobře svému pánovi sloužit, to by bylo, aby mě taky neodměnil!
    Ale prosím : nenechte se odradit od svých úvah. každý máme právo na svůj názor.

Napsat komentář