Tajná řeč broží

 

Příběhy z mé šperkovnice

 Jméno diplomatky Madeleine Albrightové je v Čechách všeobecně známé. Nejen proto, že byla řadu let ministryní Spojených států amerických (1997-2001), ale zejména díky českému původu a přátelství s Václavem Havlem.

 Po řadě knih s úvahami o mezinárodní politice se svými spolupracovnicemi napsala půvabnou knihu, kde se na svět vysoké politiky dívá přes svou sbírku broží.

 „Pomalu mi docházelo, že aniž bych to vědomě plánovala, šperky se staly součástí mého osobního diplomatického arzenálu. Bývalý prezident George H.W. Bush proslul svým výrokem „Read my lips!“ (čtěte mi ze rtů). Já jsem začala jsem své kolegy i reportéry žádat „Read my pins“, tedy aby mi „četli z broží“.

 Tajná řeč broží je bohatě ilustrovaná memoárová kniha i poutavé pojednání o sociálních dějinách. Umožňuje  nahlédnout do soukromí Madeleine Albrightové prostřednictvím broží, které nosila. Její sbírka má nadnárodní i demokratický charakter – laciné brože za pár korun tu mají své čestné místo vedle značkových šperků i rodinného stříbra. Najdeme tu jak starožitného orla, jehož si bývalá ministryně zahraničí pořídila v době svého jmenování, tak zebry, které si vzala na setkání s Nelsonem Mandelou, či valentinské srdce vyrobené její tehdy pětiletou dcerou.

Knihu Tajná řeč broží oživuje více než dvě stě fotografií a mnoho zajímavých a často humorných příběhů o špercích, světové politice a životě jedné z nejuznávanějších a nejvýraznějších amerických diplomatek.

 V roce 1994 označil irácký tisk Albrightovou za „hada, jakému se nikdo a nic nevyrovná“.  Po celém světě citovaný výrok se do Iráku vrátil… Tehdejší velvyslankyně USA v OSN jela na jednání do Iráku brož s hadem. Nepřipisovala tomu to gestu žádný velký význam.  Ale vnímavým novinářům souvislost neunikla. V interview tehdy řekla, že i ta brož je určitý způsob, jak něco sdělit…

Madeleine Albrightová pokřtila před několika dny svou knihu i v Praze.

 

Vydalo nakladatelství Práh.

Komentáře

  1. Emma napsal(a)

    Myslím, že o tuhle knížku si napíšu Ježížkovi (mám ráda, když se příjemné spojí s užitečným).
    Em :ö:

Napsat komentář