Stalo se/Exekutoři

Ve světle mediálních reflektorů se stále častěji objevují exekutoři, kdysi lidem obecným tak zvaní fenďáci. Ti klasičtí už pomalu patří do dřívějších skazek o prohnilosti buržoazní republiky, v nichž zlý fenďák zabavil bezzemkovi kozu pro malicherný dluh. Dnešní exekutoři si s nimi v penězlačnosti však často nezadají. O potřebě institutu exekuce není pochyb. Je stále dost těch, kteří se do osidel zadlužení dostávají zcela programově. Ovšem dost je i těch, kteří do dluhové pasti spadnou vinou opomenutí. Zvlášť když vykutálení advokáti věřitelských korporací programově ze zákona nemusejí klepat včas na dlužníkovy dveře, aby drobnou pohledávku zaplatil.

Zděšení hlavně mezi nevědomky dlužníky však vyvolalo sdělení spravedlivého ministerstva o tom, že “exekutor může vykonat prohlídku bytu a otevřít si jej bez účasti majitele. Účast policie se nevyžaduje.” Nedotknutelnost a zákonná ochrana soukromého majetku jde v honbě za pár tisícovkami stranou. Dovedeno ad absurdum – každý bytový lapka by se tak mohl brát za exekučního vykonavatele.

Nic proti konfiskaci majetku profesionálních dlužníků, ale zákony by měly pro tuhle okopávanou nalajnovat hřiště proklatě jasně. Aby se do nespravedlivého a často stresujícího ofsajdu nedostávali slušní, leč občas zapomnětliví hráči.

Komentáře

  1. Radkin Honzák napsal(a)

    My, spravedliví, leč paragrafů a právních kliček neznalí, toho tady asi moc nevyřešíme. Nechtělo by to podnět k nějaké odpovědné instituci? Například k Ústavnímu soudu? Snad je mezi návštěvníky BREJLÍ někdo, kdo na to umí odpovědět.

Napsat komentář