Stalo se

 “K 500letému výročí M. Jana Husa upravil okrašlovací spolek s architektem Otokarem Dvořákem mohutný balvan spadlý ze skály a umístil na něm plaketu s hlavou Husovou,” praví se v kronice oblíbeného letoviska nedaleko Prahy.


Mistr Jan tudy nikdy neputoval, zato po cestě k sázavským říčním lázním kolem desky vsazené do kusu skály prošlo za téměř století nepočítaně místních i turistů. Dnes už je na začátku Husovy cesty vítá jen balvan. Desku, která přežila konec mocnářství, demokracii čerstvé republiky i dvě totality, potkal podobný osud jako mnohé další sochy, busty, pamětní i náhrobní desky či urny na řadě míst Česka.

Primitivní vandalové v duchu hesla “teď můžeme všechno” předávají korunou ceněný kov svým pobratimům v surovinových sběrnách, aby “vydělali” pár šupů na jedno šlehnutí. Chtělo by se s klasikem napsat, že tento způsob pojetí demokracie zdá se býti poněkud zločinným.

Parlament i politici už nejen na adresu podobného kulturního barbarství, ale i k ochraně památek pronesli mnoho plamenných slov, ale plundrování naší historie pokračuje. Věřme, že se razantního opatření dočkáme, dokud je ještě co chránit!

Napsat komentář