Spěchálkové, nevšímálci a přehlížeči

 Střet osobního auta a motorového vlaku v Týnci se tentokrát obešel bez zranění. Tak zní strohá novinová zpráva.

 Bůh ví, jak se šedovlasý senior mezi závory na koleje vůbec dostal, svítilo výstražné světlo. Fakt je, že se to čas od času stává a není to poprvé, co jsem podobné situaci byl, alespoň zprostředkovaně,  přítomen.

 Buď pán patřil do čeledě četné skupiny řidičů spěchálků řádu snadtostihačů nebo to také klidně mohl být zástupce menší skupinky nevšímálků, řádu ignorantů podřádu přehlížečů. Tedy stejný typ, který vám náhle bez zapnutí změny ukazatele směru odbočí nebo zastaví. Nevšimne si totiž, že už dlouhé minuty jedete za ním v marné snaze jej předjet.

 Asi málokdo může říct, co se člověku honí hlavou, ocitne-li se se svým autem ne železničním přejezdu mezi zavřenými závorami a vidí, jak se na něj řítí přijíždějící vlak. A je zcela fuk, zda jde o mezinárodní rychlík nebo lokálku.

 Z dálky, od stolu, se taková situace hodnotí snadno. Řidič přece mohl pokračovat v jízdě a raději poškodit závoru a odřít kapotu, mohl zařadit zpátečku a couvat. Obávám se, že těch několik sekund, které měl starší řidič dnes ráno na chráněném přejezdu v Týnci nad Sázavou, na rozmyšlenou zůstalo plonkových. Šok z nečekané situace zablokoval všechny smysly a řidič jen hleděl s otevřenými ústy a čekal na srážku s mnohatunovým kolosem. Dost možná ještě ani v tuto chvíli nedovede pořádně vysvětlit, jak se to celé vlastně semlelo.

 Možná na něj manželka navalila spoustu úkolů při pátečním nákupu, možná přemýšlel nad někým z rodiny nebo sám nad sebou. Každopádně se nedostatečně věnoval řízení, auto je na odpis, ale může mluvit o štěstí v neštěstí. Včera se podruhé narodil, protože těch, kteří přežili střet s vlakem bez škrábance moc není. Čert vzal Formana. A tak, všechno nejlepší k narozeninám, pane řidiči.

Komentáře

  1. kutil.bloguje.cz napsal(a)

    Nepozornost? Pokud tam blikají dvě červená světla (přičemž zařízení dělá kravál) a řidič přesto pokračuje dál, pak to není jeho nepozornost. Je to jeho úmysl vyzrát nad fyzikálními zákony. Taky se tomu říiká arogance a pohrdání. Jestliže řidič naneštěstí přežije, nic moc mu nehrozí. Dva body? A pokuta do pěti tisíc? Škodu zaplatí pojišťovna. No, a my ostatní ho ještě litujeme, ach, on se podruhé narodil…

Napsat komentář