Sexyknížka

Motto:
„Tříletý chlapec si při koupeli ve vaně bedlivě prohlíží své mužské náčiní. „Mami,“ ptá se, „je tohle můj mozek?“
„Ještě ne,“ odpoví matka…

Mnoho žen po tomto vtipu asi pookřeje. Ale předčasně! Nepůjde zde o hodnocení IQ nás mužů, ale dost zajímavý pohled na oblast sexuálních vztahů od autorů Allana a Barbary Peasových.

Některé jejich sentence vzbudí u někoho možná pohoršení, opovržení, ale ve skutečnosti je kniha velmi čtivým pohledem na dřeň lidských vztahů. Je na každém čtenáři, jak si téma přebere, a zda ho vůbec problematika sexuálních vztahů zajímá…

V zájmu maximálního zkrácení budu jen citovat z prvních kapitol:

? 30-60% lidí udržuje mimomanželský poměr.

? Ve vrcholném viktoriánském období (královna Viktorie vládla v Británii v letech 1837-1901) se běžně zakrývaly nohy od klavíru i od stolu, aby nevyvolávaly sexuální vzrušení. Královna Viktorie dokonce vydala výnos, že ve slušné společnosti se kuřecí prsa mají nazývat „hruď“.

? Knihy v té době uváděly, že slušný manžel neočekává milostný styk s manželkou častěji než jednou za šest měsíců… ženám se tehdy radilo, ať si lehnou na záda, zavřou oči a „myslí na Anglii“. (Jak Angličan pozná, že mu umřela žena? V posteli je to stejné, ale ve dřezu se hromadí neumyté nádobí.)

? Láska je výsledkem chemických reakcí v mozku. Spouštěcím mechanismem lásky je kombinace chemických látek, mezi jiným dopaminu, oxytocinu, testosteronu, estrogenu a norepinefrinu.

? Jakmile náš mozek na základě určitých kritérií identifikuje vhodného partnera, začne o překot produkovat chemické látky napomáhající k tomu, abychom toho člověka začali přitahovat.

? Za sexuální pud je v největší míře odpovědný hormon testosteron a muži ho mají deset až dvacetkrát více než ženy… Muži však mají výrazně méně oxytocinu než ženy. Oxytocinu se někdy také říká „hormon mazlení“ a ženský i mužský organismus jej uvolňují ve značném množství během orgasmu.

? Když lidé navazují párový vztah – říkáme tomu, že se zamilují, mají vysokou hladinu oxytocinu. Právě on vyvolává vřelé pocity, které chováme k člověku, po němž toužíme. Ženy mají vyšší hladinu oxytocinu než muži, a právě to je důvodem, proč se na počátku vztahu zamilují silněji než muži.

? Biochemické poměry v organismu vášnivě zamilovaného člověka se v mnohém podobají biochemické situaci v těle narkomana.

? Proces zamilování se dá popsat jako sérii chemických reakcí probíhajících v mozku, které se podobají reakcím probíhajícím při duševní chorobě.

? Ve fázi první zamilovanosti při hodnocení osoby opačného pohlaví probíhají u mužů a žen zcela odlišné procesy: muži hodnotí sexuální potenciál žen v první řadě zrakem, kdežto ženy při posuzování mužova potenciálu pro dlouhodobé partnerství používají především svou paměť. Tělesná žádostivost a láska sídlí v různých částech mozku. („Bůh dal mužům penis a mozek, ale krve jen tolik, že oba orgány nemohou fungovat současně.“ Robin Williams)

? Milenci si přísahají, že se budou navždy horoucně milovat, ale jejich hormony vyprávějí poněkud jiný příběh. Matka příroda je velmi chytrá: Rozbouří naši hormonální hladinu právě na tak dlouho, abychom splnili její evoluční cíl – tedy abychom zplodili potomstvo.

? Po jednom či dvou letech všechny chemické látky spojované s láskou zmizí, a to dokonce i tehdy, zůstanou-li páry pohromadě.

? Snad s výjimkou posledních let 20. století byla typická žena po čtyřicítce obvykle vdaná, usedlá a většinu času trávila doma. Bylo mnohem pravděpodobnější, že používala spíše kráječ na chleba než vibrátor.

? Média způsobila, že muži i ženy očekávají od vztahu nerealisticky mnoho. Snaha hledat dokonalého partnera je odsouzena k neúspěchu.

? Pochopení našich primitivních motivací je klíčem ke šťastnému vztahu… („Moje žena se při milování vždycky směje, bez ohledu na to, co zrovna čte.“ Emo Phillips).

Citováno z knihy Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku (Ikar 2010).

Komentáře

 1. Jan Porizek napsal(a)

  Již to vím, ale nevím co s tím. Přečtu si knížku.

 2. wbgarden napsal(a)

  HOROUCNO

  Tvé kolíčky na prádlo
  chytily mne jednoho zářivého
  dopoledne
  kdy věšela jsi
  malé a průhledné
  téměř nic
  po pustinách
  ráje

  Nevydržel jsem
  a vstoupil

  Dodnes
  balancuji..

  http://dl.ziza.ru/other/082009/21/pics/007.jpg

Napsat komentář