Rybí pradědeček

Nedávno jsem dostal od  Camilly zprávu, že v Anglii pošel (pro Angličany spíš zemřel) jejich nejslavnější kapr přezdívaný také „Rozvraceč rodin“. Dožil se úctyhodných 45 let a vážil 32 kilo. Rybář, kterému se ho povedlo dostat na háček se mezi tamními kolegy těšil velké úctě. Celkem byl za celý svůj předlouhý život chycený asi padesátkrát.

Moc bych si přál, aby se takováhle ryba mohla na jeden den změnit v člověka a já s ní mohl jít na kafe a poslouchat její vyprávění.  Určitě zažila spoustu špatných dní už od mala, kdy se musela schovávat před mlsnou štikou, nebo sumcem, později kdy ochutnala nějaké rybářské dobroty a ostrý háček se jí zasekl do tlamičky, byla smýkána vodou až ke břehu a po následném vrácení do vody dlouho nabírala síly, které jí při souboji opustily. Zažila ale i spoustu hezkého. Spoustu rybích lásek, vyhřívání na sluníčku těsně pod hladinou, určitě si dokázala pěkně nacpat pupík a po obídku si pěkně schrupnout a ještě spoustu jiných rybích parádiček. Jen bych tak seděl a poslouchal.

Kdysi jsem byl na pár dní v Londýně a byl jsem tam jako u vytržení. Strašně mě překvapilo, že vůbec nejsou rasisti. Po ulici chodí lidi všech barev kůže, spousta párů je z různých koutů světa a nikdo se nad tím nepozastavuje, všichni se na sebe usmívali a byli v pohodě. Další věc, ze které jsem byl vykulený, byla ta, že na ulici stála prosklená lednice s chlazeným pitím a u ní jen malá šipka k obchodu za rohem, který byl asi 50m vzdálený a kde se měla limča zaplatit. Stál jsem tam snad hodinu a věřte, nebo ne, nikdo neodešel bez placení. Kdyby to nějaký obchodník zkusil u nás, za hodinu už tam není ani ta lednice.

Stejný problém jako s limčou a rasismem je bohužel i s českými rybáři. U nás by takovýhle kapr asi neměl nejmenší šanci dožít se takového věku a váhy. Určitě už by ho někdo prohnal udírnou, nebo střelil do hospody daleko dřív, než by pošel věkem. Ale věřím, že to jako národ časem doženem.

Napsat komentář