RVHP

Byl bych nerad, kdyby následující řádky byly pochopeny jako volání po návratu Rady vzájemné hospodářské pomoci. Neumím posoudit, zda byla dobrá či nic. Byla  – nebyla, už není.

Ale nemusela být až tak úplně blbá, když ji,  jak se zdá, svérázným způsobem nahrazuje Evropská unie s komisemi, výbory, s mnohonásobně větším rozpočtem na sebe sama, než měla RVHP na všechno. Neumím-li posoudit, nemohu ani soudit. Ale tak nějak mi začíná šimrat v podvědomí, že RVHP na sebe vzala jen jinou podobu a jiný obsah. Kouknu na Řecko, kouknu na Irsko, šmidrám po Portugalsku a Španělsku. A hle, hle, je komu pomáhat. Vyjádřeno stručně: RVHP – Rada vzájemného hospodářského průseru. Střídmě žijící půjčují rozežraným, rozežraní protestují, že se po nich za pomoc chce, aby si mazali chleba máslem jen z jedné strany, tak, jak si mažou ti, kteří jim pomáhají. Slovenští důchodci s nižším důchodem, než mají řečtí, pomůžou řeckým důchodcům, aby dál měli vyšší důchod, než mají důchodci slovenští. Například!

Nic proti vzájemné pomoci. Je-li třeba, je třeba! Ale jak říká prognostik dr. Zdeněk Jirků: Komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci.

Tak jak? Až všichni všechněm všechno dáme, tak všichni dohromady budeme mít prd?

 

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Dovoluji si drobně adhocnout, že mezi prdem a prdem může být někdy zatraceně velký rozdíl neb komu není rady, tomu není pomoci. To se myslím říká už od dob kdy prognostrýci byli zavíraní do věží…
  http://warnet.ws/news/25030
  http://dcfud.smorgasblog.com/userimages/crowd_print.jpg
  Jo a pro sichr dám další nihilnovku…

  NIHIL NOVI

  Je to námět velmi tklivý
  svět nikdy nebyl
  spravedlivý

  Však vždy dobrák našel se
  co opravit ho chtěl
  a jak tak líbezně k nám
  pěl
  odkazů nechal
  přehršel

  A hřbitovy plné mladých
  těl…..

  http://ateo.cz/f/images/m/marxism.jpg

 2. Emma napsal(a)

  Hezký den A. Fischere, stručné, jasné a myslím objektiví.
  Píšete: “RVHP – Rada vzájemného hospodářského průseru”. Také se říkávalo: RVHP – Rozum vyvezem, ho… přivezem. 😉
  Klidnou dobu adventní Vám přeje Em

 3. Petrpavel napsal(a)

  Nebudu se rozepisovat, nemá to v dnešní době smysl. Jen taková otázka : bylo výhodné pro Československo vyvážet sice levně (dnes jsou ovšem ještě levnější),ale vyvážet, nadprodukci zemědělských výrobků (důvod, proč byla JZD prosperující) i drahé (relativně) průmyslové výrobky do zemí RVHP a dovážet levně (dnes velmi velmi drahé) zemní plyn, ropu, suroviny…? Bylo to opravdu ho…, co jsme levně přivezli? Co bychom dnes za něj dali, resp. co dáme….

 4. lukrecia napsal(a)

  Mám tašku na kolečkách, říkám jí “ervéhápka” a jsem s ní pořád spokojená. Báječný vynález. Ono to s tou RVHP taky bylo složitější, než se teď říká. Každopádně stojí za úvahu, jak dlouho ten vysmívaný systém vydržel. Sice v něm skřípalo, pořád něco chybělo, ale nějakým zázrakem to fungovalo. Zrušila se RVHP, družstva, spousta továren, potraviny dovážíme, nezaměstnanost by jsme mohli vyvážet – ale kdo by o ni stál? Zahraniční investoři levně koupí nekonkurence schopnou, případně jen upadající fabriku a místo, aby ji zvelebili a uvedli do konkurenčního prostředí, je továrna zrušená a lidi na dlažbě. O konkurenta míň, mne si ruce investor. Kdysi zemědělci odmítali družstva, pak si zvykli a družstva prosperovala. Teď je naše zemědělství v obtížné situaci a dovážíme i jogurty. Ze západu k nám proudí spousta potravin, které by tam nikdo nepozřel. Pro nové země EU používají výrobci extra recepturu – úspornou. Já bych na tu RVHP nenadávala. Tenkrát býval jogurt jogurtem a sýr pocházel z mléka. S nostalgií vzpomínám na brambory, které při vaření chemicky páchly mnohem míň, než to, co teď koupím v hypermarketu.

Napsat komentář