Řemeslník je suchar

Řemeslníci jsou oproti kutilům ve výhodě. Když přijdou opravit třeba pračku, kouknou a hned vědí, kam sáhnout. Ale není to trochu nuda?

Kutil experimentuje a je mu to vlastní. Kdyby ne, nikam by se nedostal. Musí víc přemýšlet, kombinovat, odhadovat, ale hlavně zkoušet. Kdežto řemeslník dodržuje zavedené postupy, od toho jsou to ostatně postupy, neradno měnit pořadí ani úkony, experimentování řemeslníky pohřbívá, svádí je z cesty. Nemají rádi novoty. Říkají o těch, kteří je nabízejí, že tomu nerozumí.

Příznačné je, když se tihle dva sejdou.

“A proč dáváte žlutý drát zrovna do téhle dírky?” ptá se kutil.

“Protože jsem ho tam dával vždycky,” odpoví řemeslník.

“A neměl byste ho dát do vedlejší dírky?”

“Ne, neměl. Všichni ho dávají to téhle dírky a vždycky dávali, takže to bude správně,” rozhodne řemeslník.

Ale když se otočí, kutil drát přehodí, prskne to, zasyčí, od stropu se oddělí lustr, spadne do akvária, vyděšená rybička proskočí filtrací, mihne se kuchyní, v pracovně na klávesnici počítače náhodně nacvaká několik čísel, která kutil vsadí ve Sportce a vyhraje i s prémií. Nebo se možná stane něco úplně jiného, ale každopádně se řemeslník projeví jako suchar, řekne: “Co jste to udělal?”

Co by udělal, zkusil to. Jako když se pustil do natírání zábradlí verandy jinou barvou a jiným způsobem, než který mu doporučili. Místo štětce natlakoval zahradní postřikovač a druhý den za ním přišla sousedka, jestli neviděl její kočku a zda neví něco o té pruhované, která se tu už druhý den potuluje kolem. A jestli by se to nemělo někde hlásit.

S kutilem je zkrátka víc srandy, je tvůrčí, má fantazii a navíc to myslí dobře. Leč škarohlídy svým chováním přivádí k zoufalství. Což je očistné.

Jsem tedy pro experimenty. Jen ve slohu a v gramatice bych se držel zpátky. To je moje řemeslo.

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  O KUTÁNÍ

  Kutí kutil
  kutí z chutí
  kutilku též kutit
  nutí

  A tak mají
  za chvilku
  plno malých
  kutílků….

  http://i2.ambrybox.com/161110/1289926352361.jpg
  Kdo nekutí ať nejí….

Napsat komentář