Proč na zahradě používat bio osivo?

Často se diskutuje, jaký význam má použití bio osiva – není zelenina vypěstovaná z nebio osiva, ale bez použití chemických prostředků a při dodržení všech zásad biopěstování stejná, jako ta z bio-osiva? Pokud Vám jde pouze o vaši úrodu, tak pravděpodobně rozdíl moc nepoznáte. Bio osivo ale není jen o bio úrodě…Co všechno se skrývá za označením bio osivo?  

Bio osivo není geneticky modifikováno
U bio osiva máte jistotu, že nebylo geneticky modifikováno. Genetická modifikace je velké téma na několik článků. V souvislosti s osivem však zmíním alespoň několik důvodu, proč se GM osivu vyhnout.

Geneticky modifikované osivo má negativní vliv na biodiverzitu a přirozené fungování přírody. Genetické inženýrství je poměrně mladá věda a neznáme všechna rizika, která jsou s genetickou modifikací spojena.
Z geneticky modifikovaného osiva nelze získat vlastní semena. Farmáři se tak stávají závislými na firmách, které osivo prodávají.
Používání GM osiva zvyšuje používání herbicidů a dalších škodlivých látek v zemědělství.

Z bio osiva vypěstujete rostliny, které neškodí vašemu zdraví
Bio osivo bylo získáno z rostlin, které nebyly ošetřeny pesticidy a jinými chemickými prostředky. Rostliny, které se pěstují pro získání osiva, jsou v půdě mnohem déle a jsou tak déle v kontaktu s látkami, které se používají na jejich ošetření. Pro používání chemických prostředků na rostlinách platí také menší omezení, než u rostlin pěstovaných pro přímou konzumaci.

Je prokázáno, že používání pesticidů má neblahý vliv na naše zdraví. Především děti jsou na tyto látky velmi citlivé a jsou oproti dospělým až 4x více vystaveny působení rakovinotvorných pesticidů, které se běžně používají.

Rostliny vypěstované z bio osiva se lépe přizpůsobí podmínkám v biozahradě a budou zde lépe prospívat.Rostliny pěstované pro získání bio semen jsou pěstovány v přirozených podmínkách. Na podporu růstu těchto rostlin se používají přírodní prostředky (např. kompost). Díky tomu je potřeba, aby rostliny měly silné kořeny, které jim umožňují získat z půdy potřebné živiny. Biopěstitelé také používají mnohem méně prostředků proti škůdcům a chorobám, takže si rostliny musí vytvořit vlastní potřebnou ochranu.

Producenti bio osiva využívají odrůdy, které jsou osvědčené pro pěstování podle zásad biopěstitelství. Odrůdy pěstované v biokvalitě jsou vybírány tak, aby dobře prospívaly v podmínkách biozahrady. Biopěstitelé se také snaží o obnovu pěstování tradičních odrůd. Oproti tomu většina odrůd, které se pěstují v posledních letech, byla vyšlechtěna pro pěstování za použití chemických prostředků.

Používáním bio osiva přispějete k ochraně životního prostředí.Koupením bio osiva podpoříte zemědělce, kteří na svých pozemcích hospodaří s respektem k přírodě a k půdě.

Nešetrným hospodařením s půdou vznikají velké škody na životním prostředí. Používání pesticidů narušuje přirozené fungování ekosystému a kontaminuje spodní vody, půda je poškozená erozí a je ohroženo mnoho druhů živočichů.

Podporou pěstování rostlin bez použití pesticidů pomůžete zlepšit pracovní podmínky mnoha farmářů.Podle studií National Cancer Institute mají farmáři, kteří jsou v kontaktu s herbicidy, až 6x vyšší riziko rakoviny. Především v rozvojových zemích jsou farmáři velmi ohroženi, jelikož používán pesticidů je tam velmi málo kontrolováno.

 www.zdrava-zahrada.cz

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  A prosím pěkně, co když náhodou foukne větříček, jak se to u nás občas stává. Nebo přiletí nějaká ne zrovna eko informovaná včelička či nehodný čmeláček. Jak pak s tou bio čistotou. Ha.
  A co teprve když pracovitý Dzong od Saigonu v rámci GM nalehne u nás ve Lhotě na snědou a krásnou ne už tak pracovitou Araňu od Prešova a zničeho nic mají tři nádherný děcka. Nemělo by se s tím taky něco dělat ???
  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-07/1249018259_020.jpg
  Jak říají scifi hoši, zmutovaný, zatím nemutovanejm hotl nevěří…
  Tož tak ekopošuková, další pikantní obrázky večer, pokud neusnu.

Napsat komentář