Prezentace špatných zpráv

 

Pracuji s počítačem. V práci i doma. Před časem jsem dostala za úkol vytvořit prezentaci na školení. V práci na to nebyl čas ani klid, a tak jsem doma zasedla ke svému „písíčku“.

S chutí do toho a rychle od toho, motivovala jsem se a otevřela program Microsoft PowerPoint.

Průvodce programem mi nabídl několik šablon pro vytvoření prezentací. Na první pohled mne upoutala šablona s optimistickým názvem: ŠPATNÉ  ZPRÁVY. Užuž jsem na ni chtěla zvědavě kliknout myškou, ale pak ve mně zvítězil cit pro povinnost (tedy pokud takový vůbec existuje). Vybrala jsem si šablonu ŠKOLENÍ a až do setmění pracovala na zadaném úkolu.

Zrovna když jsem chtěla jít do kuchyně připravit večeři, praskla v kuchyňském lustru žárovka. V kuchyni se rozhostila tma – tedy asi tak by to napsal básník. Nejsem básník, pracuji s počítačem. Prasklá žárovka je rozhodně ŠPATNÁ ZPRÁVA. Zvlášť pokud je jediným zdrojem světla v místnosti. Což byl i tento případ, protože kuchyni jsme teprve zařizovali a manžel tvrdil, že mnou požadované další kuchyňské osvětlení počká. Hm…

Otevřela jsem program a vybrala příslušnou šablonu prezentace:

ŠPATNÉ ZPRÁVY

Vítá vás průvodce programem.

Jaký požadujete výstup?

Vybrala jsem si „prezentaci na obrazovce“. Animovaná FUNKČNÍ žárovička na monitoru na mne přátelsky mrkla. 

Název prezentace:
S povzdechem jsem napsala: Žárovka

Společnost, autor:
JD

Seznámení se situací:
Uveďte špatné zprávy. Buďte konkrétní, nesnažte se situaci zlehčovat.

 • Praskla žárovka v lustru v kuchyni.
 • V kuchyni je tma jak v pytli, nemohu vařit.
 •  Jak k tomu mohlo dojít?
  Všechny důležité údaje, fakta či události, týkající se současné situace.
  Příčinou může být stáří žárovky, její únava či pochybná kvalita. Faktem je, že nesvítí.
  Původně svítit měla, ale to již neplatí.

Zvážení alternativ
Uveďte alternativy řešení problému. Zvažte pro a proti jednotlivých variant.

 • Alternativy řešení problému:

1)  Žárovku lze koupit.
2)  Žárovku lze ukrást.
3)  Žárovku lze nahradit žárovkou ze stropního svítidla na záchodě.

Pro a proti:
1)  Kdo ji koupí? Je to problém, protože děti nejsou doma a manžel kouká na hokej. Nebude chtít nikam jít. Ani mně se nikam nechce. V práci jsem si ukopla palec o nohu stolu. Bolí to jak čert. Sotva jsem došla z práce domů.
2)  Kdo a kde ji ukradne? Stejný problém – hokej a ukopnutý palec. Krást se nemá. Hrozí nebezpečí dopadení, morální újma a hryzající svědomí.
3)  Když žárovku nahradíme žárovkou ze záchodového osvětlení, bude zase na záchodě tma jak – taky v pytli. 

Návrh nebo rozhodnutí
Navrhněte doporučený postup nebo stanovte konečné řešení. Proberte, jakým způsobem navrhovaný postup problém řeší. Zvažte všechny nepříjemnosti vyplývající z přijetí navrhovaného plánu.

 • Doporučuji, aby manžel neprodleně vstal od televize, žárovku legálně koupil a našrouboval do kuchyňského lustru.
 • Navrhovaný postup problém určitě vyřeší.
 • Z přijetí navrhovaného plánu vzniknou zákonitě nepříjemnosti. Manžel nemá rád, když ho někdo ruší při sledování sportovních klání.

Plány do budoucna
Opakovaně zdůrazněte vytyčené cíle. Stanovte vyhlídky do budoucna. Určete dobu, kdy by se měla přijatá opatření projevit.

 • Opakovaně zdůrazňuji, že mým vytýčeným cílem bylo uvařit večeři. Očima svítit neumím, baterku mají děti na táboře, svíčky došly a petrolejka je na chatě.
 • Vyhlídky do budoucna jsou tedy zákonitě tmavé.
 • Doba, kdy by se měla přijatá opatření projevit: Pokud by Někdo (tedy manžel) žárovku koupil a našrouboval, začala by ihned svítit a já bych mohla začít dělat tu zatracenou večeři.

Shrnutí
Zopakujte klíčové body, které posluchačům zvýší sebevědomí nebo zvýší jejich pracovní morálku.

 • Muž mne neposlouchá, protože má svůj hokej. Poslouchám se sama, sebevědomí si tím nezvýším, ani to nezvýší moji pracovní morálku. Závěr: Večeře nebude, budu dělat až ráno snídani. To už bude vidět, že je vidět.

Prezentaci jsem dokončila zrovna, když začala přestávka. Nevím, jestli v poločase nebo ve třetině, nezajímá mne ani hokej, ani fotbal. Manžel vstal a já mu prezentaci na počítači předvedla. Pořád jen vrtěl hlavou a občas si ťukal na čelo. Asi ho bolela hlava. Pak přinesl z komory krabičku s novou žárovku a – bylo světlo. Shovívavě mne pohladil po vlasech a šel dokoukat ten hokej. Bylo devět hodin večer a já šla namazat aspoň chleba s máslem.

Komentáře

 1. maya napsal(a)

  Musím se smát. U mě skončila akce DPH dnem 24.1.2011, protože bylo pondělí a to na FÚ otevřena pokladna, jinak by klienti nestihli včas zaplatit. (jen si musím povzdechnout, jak naši zákonodárci svými neustálými změnami nám daňařkám berou potřebné dny a ušetřené penízky na nové zdokonalování programů, které se mění několikrát do roka). Přijela jsem z města, vše odevzdané vyřízené a já se těšila, jak konečně můj byteček bude zase bytečkem a ne sběrnou papírů. Vytáhla jsem vysavač, který jsem koupila na podzim, ouha, nejde smotání káblíku. No, zkoušela jsem to několikrát i sporsté slovo padlo,ale nic. Plna optimizmu, že mám pár dní klid jsem namotala káblík okolo rukojeti a vytáhla nový supr robot, co jsem si koupila v létě, že udělám synům pomazánku. Do misky jsem dala veškeré ingredience a jak to ukazovali v TV, šup šup a mělo být hotovo. Nebylo, z rukojeti se valil čmoudík a ostrý nůž jako břitva se ani nezavrtěl. Pořád jsem byla ještě klidná.Tak jsem vše nasekala nožem, nabalila syny pomazánkou a zalehla ke své čtrnáct dní nové TV, kterou jsem si dovolila po 15-ti letech koupit. Zmáčknu ovladač a nic. Jen zrnění. To už se bytečkem nesl řev “to snad není pravda”! Byla, shořel anténní předzesilovač. A tak jsem si zasedla k PC, že si pustím nějaký film na něm. Vyhledám server, kde jsou filmy zadara a dívám se. Najednou obrazovka ztmavne a nic. Ponořila jsem se pod stůl jako lovec perlorotek a jala se vše zapínat, přepínat a káblíkovat. Nic. Když jsem vytahovala PC, že jej vysaji, že je to možná tím, že nejde chlazení, shodila jsem si an zem ještě externí disk, kde mám všechny fotky. DOPRDELE!!! TO SNAD NENÍ PRAVDA! Ten večer jsem po dlouhé době šla spát v deset hodin a spala do půl osmé. Druhý den nastalo velké žhavení telefonu a nahánění odborníků. Tak, zesilovač je opraven, vysavač ne, robot to má za sebou, disk je sice rozbitý, ale data jsou zachráněna a na PC mi museli udělat nové netové připojení a koupit nový monitor. Druhý den jsem hledala záruční listy a při té příležitosti jsem roztřídila doklady, tak mi přibyly dva pytle papírků ze skartovačky. Záruční lista jsem samozřejmě nenašla! A ještě jako bonus mi přestal jít mobil. A já si říkala, že nikdo nevolá! Ten se mi podařilo po dvou hodinách oživit, jakmile jsme našla novou smlouvu s pinem. :-))
  Poučení? Od začátku roku do konce dubna u mě řádí skřítci záškodníčci. Myslím, že se ohromně baví, protože vidět mě, jak se pasuji pod stůl s baterkou a nadávám na celý moderní svět, jak by nám bylo dobře ve svébytně pospolné společnosti, je musí asi dovádět k šílenému smíchu.

  • lukrecia napsal(a)

   Milá Mayo, hlavně zdraví, ostatní přijde samo. Nikdy není tak zle… Je u Vás ještě něco, co může nefungovat? Držím palce a opatrujte se!

  • Peggy napsal(a)

   Ahoj Mayo..moc a moc zdravím a věz, že tvý psaní bylo opět neskutečný :-)!tohle všechno, co říkáš, že tě potkává, je neuvěřitelný, chvílemi k smíchu a chvílemi se mi i chtělo už zoufalstvím brečet..:-((..Mayo, všechno vypovídá zase jen o tom, jak jsi silná baba a jak bojuješ se vším, včetně těch skřítků. ( u nás řádí zase skřítci Ukrývači..(Pro mne ne, ale můj muž s imi zápasí denně a mě nezbývá, než se těch her účastnit pak také, což mne vyčerpává..:-) )
   Díky moc za tvůj příběh, když tohle někdo z nás, komu se věci vymykají z ruky přečte, myslím, že jej pojme mírný optimismus, že jeho strasti nejsou to úplný dno, může být ještě hůř 🙂 Věřím, že teď, když máš DPH za sebou, pošleš do redakce nějaký krásný příběh, moc tu ty tvý chybí.. jsou pro mne živý a opravdový. Upřímný, stejně jako styl, jakým jsou psány. (Pro mne – Voda živá!!!) Díky moc Mayo, měj hezký dny a jsem moc ráda, že jsi se zde zase ukázala.

 2. Ema napsal(a)

  Zdravím! Mayo! Člověk si v takové situaci snad může jen říct: “Jejda, to se mi to krásně po…..šmodrchalo!” 😀 😀
  Jak já Vám tady rozumím. Dny plné průšvihů a trampot u mě korunovala neschopnost se přihlásit na Brejle. Nějak mě zradilo mnou vymyšlené úžasné heslo a ze mě se rázem stala “němá” čtenářka 🙁 … ale o to pozornější. Nechtějte vědět, jak mě svrběly ruce. 2000 komentářů tu už bylo a beze mě!! No nejsem já to smolařka?
  Brejlounci a redakce 😉 …krásný večer!!
  Em

 3. lukrecia napsal(a)

  My máme doma každý svého dědka s tím německým jménem. Věci nám nerozbíjí, to zvládám já, ale tím víc schovává, co momentálně hledám. Teď postrádám starou váhu a dva hrníčky. Když někam jedem, stává se, že alespoň jednu věc dědek schová. Vždycky ten můj. Posledně nám zabránil vzít bednu jablek synovi, jindy mi zabránil připomenout, že muž měl v plánu sledovat televizní cestopis. Ale dědek je i zdrojem mé radosti. Jásám, když najdu, co jsem hledala. Mojí specialitou je upečená mísa. Tu jsem odložila na plotýnku elektrického sporáku. Pak jsem zapnula plotýnku. Hádejte kterou? Trefa. Ta mísa byla umělohmotná. Fuj.

 4. maya napsal(a)

  Milé dámy, děkuji za skvělé komentáře. Proč myslíte, že jsme se tak dlouho neozvala? No, protože nový monitor jsem musela reklamovat, byla na obrazovce jenda zelená tečka. Machr z T.S.Bohemia mi sdělil, že je to zcela normální a když jsem byla i tak neústupná a chtěla jsem výměnu, usmál se a řekl: “Ano, ale musíte to donést originálně zabalené!” Byla jsem v p…. Polystyren a různé igelity byly v popelnici a ta byla den před tím vyvezena.! :-))
  Hezký den všem a vězte, že vždy může být hůř! :-))

Napsat komentář