Pozvánka na vídeňské podzimní výstavy

Kunstforum Banky Austria představuje až do 5.12. 2010 reprízu bruselské a berlínské výstavy Frida Kahlo a její svět. Retrospektiva slavné mexické malířky nabízí obrazy a kresby z nejslavnějších muzeí a soukromých sbírek z celého světa.

Autorka malovala ve stylu původní mexické kultury, kterou mísila s prvky realismu, symbolismu a surrealismu. Život Fridy Kahlo byl zpopularizován úspěšným biografickým filmem v americko-mexické koprodukci v hlavní roli se Salmou Hayek.
Vídeňská Albertina nabízí  až do 9.1. 2011 jedinečnou výstavu Michelangelo  jako kreslíř. K vidění je unikátní soubor kreseb slavného malíře, sochaře a architekta doby vrcholné renesance. Michelangelo  kresby považoval za pracovní náčrty. Svět měl znát jen jeho mistrovská díla  a nikdo neměl vědět, jak pracuje Michelangelo – jen Michelangelo sám. Sběratelé mohli žebrat, lichotit, vydírat, marně. Ani jedinou skicu, ani jedinou kresbičku nedaroval vévodovi Cosimovi I. Medicejskému či spisovatelům Vasarimu a Aretinovi. Raději si jimi topil ve své dílně. Jen několika oblíbeným žákům a kolegům se dostalo té cti, ne pro sbírky, ale k napodobování, aby se také konečně naučili kreslit. Kreseb, jejichž autorem je sám Michelangelo, se proto dochovalo jen málo. Ve Vídni je po dlouhé době k viděni jejich obrovský soubor.

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Ahoj Camillo, dík!!
  Knihu mám “snězenou” dávno, Fida je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Mohu jej vidět znovu a jakobych se dívala poprvé. Dokonalý! Selmu jsem si zamilovala právě v něm.
  Celý příběh je naplněný Fridinou vášní. Ke všemu, k životu, k lásce, k mužům, hrdosti, je to úžasně zpracované. A ta hudba!!!!!!! Panebože, hraji ji dokola, srdeční záležitost. Jinak její tvorba mě až tak moc nebere, ale přesto mám některé obrazy ráda. A Michelangelo? Na škole jsem nad ním žasla, malá holka objevila svět umění právě v něm. Nebyla jsem malá, ale v poměru k jeho dokonalosti. Stačí si prohlížet jakýkoliv detail a žasnu, pořád je na něm co nalézata žasnou dál. I když jsem stará . ( No zas neumím stejně nic :-))chichi, škoda, do Vídně se zcela jistě nepodívám. Ještě jednou dí za mé oblíbence Cammi. Hezký večer

 2. Camilla napsal(a)

  Peggy, knihu i film miluji, obrazy ani “líbivé” být nemohou, ale krásné jsou. Život Fridy nebyl ani zdaleka naplněn jen láskou k životu, k mužům, hrdostí a vášní. Ona se ve svém díle vypořádávala se svými tělesnými handicapy, nemožností mít děti a také s bouřlivým manželstvím s malířem Diegem Riverou.
  Sama říkala, “mé dílo jsem já.” Ta výstava stojí za vidění, je to velká příležitost.
  Kresby Michelangela mě uchvátily, dokonalé a krásné, hlavně mužské tělo. Doma jsem četla ještě Vasariho, kde jsem našla milostný sonet věnovaný jednomu muži,….proto ta dokonalost mužského těla. To fakt “uměl.”

 3. Peggy napsal(a)

  Čím to???? 🙂 (Asi budu asi muset přehodnotit laškování s Wb.v jisté oblasti mého vzděláván a uvést na správnou míru.) Že by ale až tak? Hezký den.

 4. Camilla napsal(a)

  Peggy, mně by bylo líto se nepodělit o neskutečný zážitek. Vídeň je kousek, ráno pendolínem tam a večer jsi zpátky na Brejlích a můžeš klidně “laškovat” obohacena o kulturní zážitek.
  Ivet, Ty se musíš podívat na film “Frida.” Je to moc silný příběh ženy, která se vyjadřovala malbou.

Napsat komentář