Povolební guláš (5) / Kdo slávy hoden

Určitě jste si všimli, že za mnohé strany kandidovali nestraníci. Dokonce i v Praze za tak mocné parlamentní strany, jakými jsou ODS a TOP 09, na tak důležitý post, jakým je post primátora. Důvody mohou být různé. Buďto má strana tolik másla na všech hlavách, že se potřebuje skrýt za autoritu obecně uznávanou a máslem ještě nepomazanou, nebo je průměrné IQ ve straně tak nízké, že na významnou funkci není z koho vybrat.


Neplodná strana adoptuje génia a chlubí se jím jako svým vlastním. A očekává, že ji génius budou poslouchat.  Génius však ví, že je adoptován, věří tomu, že adoptivní stranu změní k lepšímu, že ji nebude muset poslouchat. A taky mu možná dojde, že se na ni může vykašlat a jednat podle svého svědomí a přesvědčení. To jsou úsměvy, pláče a škleby politiky.

Může být i jiná, zatím neužívaná varianta. Strana veřejně uzná, že ve svých řadách nenašla nikoho natolik dobrého, aby s ním uspěla při volbách, a proto do voleb nejde.  Zkrátka na to nemá!  Je to pořád lepší, než když voličům dojde, že ona strana je asi tak špatná, že ani její kandidát – génius do ní nechce vstoupit. Inu, strano, Kdo slávy hoden, dobuď si cti sám! Ke klasikovi dodávám: A nenastrkuj za sebe lepší!

Napsat komentář