Povolební guláš (3) /Je jedno, kdo vyhrál

Jásání  nebo naopak pláč nad výsledky voleb jsou předčasné až do výsledku jednání o koalicích. Není totiž vůbec důležité, která strana získala nejvíc hlasů a mandátů, důležité je, kdo se s kým spojí a vytvoří koalici.  Teoreticky  i prakticky vzato, pár ministraniček s minihlasy dá dohromady tolik mandátů, že  začnou vládnout a vítěznou stranu pošlou do (slušně řečeno) opozice. A nelze protestovat, protože snadno matematicky prokáží, že dohromady měly víc hlasů, než vítězná strana, takže vlastně zastupují většinu občanů. To, že musely pod tlakem koaličních partnerů očesat své volební programy, aby se každá z koaličních stran nažrala a kozy zůstaly, je už tak moc nepálí. Na čtyři roky mají postaráno.  Proč by jim mělo vadit, že v chumlu koalice neplní to, co slíbily, to, proč je lidé volili. Z několika různých volebních programů plní jeden průměrný.

Před volbami se každá strana brání otázkám, s kým že by případně chtěla po volbách vstoupit do koalice. Musela by s barvou ven, nemusela by dostat hlasy. Nebylo by poctivější, jednodušší, lacinější zavést systém dvou politických stran, které ty budoucí koaliční vstřebají už před volbami? Aby bylo jasno, aby nebylo jedno, komu dáme hlas.

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Kdysi za dávného jindy, jsme při jistém bujarém počínání v restauračním zařízení cenové skupiny č. 4 navrhovali, by místo voleb bylo losování.
  Co se týče idiocie či neidiocie vylosovaných – vyvolených.., vyšlo by to pravděpodobně nastejno, ale bylo by to rozhodně levnější.
  Takže chceš být prezidentem, tak si kup los za milión, předseda senátu – los za půl melounu, předák sněmovní čtvrt melounu atd. Kandidátům na poslance bych to střilel po padesáti tisících….No státní kasa by krize nekrize zažívala rajské doby…
  No a co horšího nás by nás tak mohlo ještě potkat, po všech těch klémech, husácích a jiných železničářích, myslících to upřímně….
  http://ateo.cz/f/images/c/cssd-jandak.jpg

Napsat komentář