O rybářské latině

 Už se vám na rybách někdy stalo něco,  co odporuje všem rybářským zákonům a bojíte se to vyprávět známým aby se vám nesmáli?  Já vám budu vyprávět, co se stalo mně a mým známým.  Jsou to jen věci,  u kterých jsem sám byl, a bezpečně vím,  že je to pravda a žádná „latina“

Tak například kamarád Nero chytil za letního pařáku v poledne na ošklivého, svítivě zeleného woblera, který měřil asi 12 cm, nádherného, 80 cm dlouhého úhoře. Já na tom místě seděl s nahozenými rousnicemi předešlý večer a ani ťuk.

Před pár lety se mi zase stalo, že jsem na malou mrtvou rybičku nahozenou na candáta chytil kapra,  který měřil asi 50 cm, ale navíc měl ještě  v hubě utržený háček s cizím vlascem a splávkem. Byl to regulérní záběr a byl chycený normálně za hubu.

Vloni  v prosinci jsem byl u vody s kamarádem Pavlem  a chytal jsem na živou ouklej. Po nějaké době jsem ji vytáhl a zdála s mi mrtvá. Opřel jsem prut i s ouklejkou o strom a nahodil jiný prut. Po dvou hodinách jsem chtěl prut s rybičkou nahodit na candáta a zjistil jsem,  že rybička je i po dvou hodinách na souši živá a normálně dýchá.

Štika,  to je kapitola sama pro sebe.  Mimo na rybičku jsem ji chytil už na žížalu, foukanou i normální kukuřici. Ale na Lipně jsem viděl pána, který chytal vedle mě nástražní rybky a při vytahování malého okounka mu na pidiháček skočila štika. Měl na navijáku vlasec 0,12 mm. Po půl hodinové bitvě vytáhl štiku 99 cm. Byla chycená za koutek,takže mu to neuhryzla.V tu chvíli jsem měl chuť naházet pruty do vody a začít se věnovat třeba myslivosti.

Tak tohle je pár „neuvěřitelných“ příběhů,které jsem u vody zažil já. Určitě každý rybář prožil na svých výpravách k vodě něco podobného a budu moc rád, když  o tom do Brejlí napíšete.

(Ondra)

Komentáře

 1. Emma napsal(a)

  Opět hezké povídání. Začínám se díky Vám Ondro, dívat na rybáře úplně jinak.
  Krásný advent Vám i vašemu malému “rybaříkovi”.
  Em
  P.s.
  Představa, že kliďas rybář vstává ze své židličky a za vztekání a dupání hází své rybářské náčiní do vody, je hodna filmového zpracování. 😀 😀

Napsat komentář