Rozruch kolem státních maturit a jejich věčné odkládání už má známého původce. Jsou jím školy, které jsou si vědomy nedostatečnosti své práce. Ředitelé, kteří vezmou každého, i silně podprůměrného žáka, protože za něho dostanou peníze.
Učitelé, kteří nechají odmaturovat i studenta, který za trojčlenku považuje sex ve třech. Jde opět o peníze. Na školu, na níž se u maturity propadá, rodiče své děti nedají, nezaplatí školné. Ano, školné, protože jde především – a maturita nanečisto to potvrdila – o školy soukromé. Jejich studenti dopadli nejhůř. Nic proti soukromým školám. Jednou, ale opravdu až jednou, se z některých z nich stanou školy elitní. Maturitní vysvědčení z těchto škol bude otvírat cestu do světa.
Zatím to tak není, zatím jde u mnoha z nich o jakési střední školy pomocné, protože za peníze od státu i od rodičů pomáhají k pseudomaturitnímu vysvědčení, které dokazuje, že student na střední školu chodil, ne že něco ví a umí. Stále mne v této souvislosti straší rozhovor třídní učitelky se žákem deváté třídy: „Karle, se čtyřkami se na gymnázium nedostaneš, musíš přidat.“ „Nemusím, paní učitelko, táta už mi zaplatil soukromý gympl.“ To není vymyšlené, to je, bohužel, pravdivé.
Tak tedy zásluhou odvážného ministra školství státní maturity budou a školy budou opravdu muset učit. Není vyloučeno, že pár jich zkrachuje, protože po prvních státních maturitách už na ně nikdo své dítě nedá. No, proč ne, žádný podnikatel vyrábějící zmetky nemá dlouhou budoucnost.
Teď jde jen o to, aby nezůstalo u středních škol. Co když i řada vysokých škol víc vydělává, než učí? Jak víme, že magistr či doktor čehokoliv není jen magistrem či doktorem papírovým? Jak víme, že opravdu umí to, co od něho potřebujeme? Co až vzniknou i soukromé lékařské fakulty? Opravdu nemám nic proti, ale dokud i na soukromých vysokých školách nebudou státem kontrolované zkoušky, radši než k doktorovi ze soukromé medicíny půjdu k bábě kořenářce. U ní budu vědět, co neví.
A když už se zmiňuji o lékařích. Rozumím , tomu, že si chtějí v zahraničí vydělat víc, než mohou ve své vlasti. Jen jsem nikde nenašel zprávu o tom, že nám ty zahraniční nemocnice, do nichž směřují, nahradí peníze, za které vystudovali. Tím NÁM myslím všechny občany České republiky, kteří jim studium svými daněmi zaplatili. To není o morálce lékaře, to je o obyčejném obchodě. My vám vyrobili a dodali lékaře, zaplaťte!
My jsme taky zaplatili za pandury a stíhačky.
Freedigitalphoto: renjith krishnan
Považoval bych za zcela přirozené a jistě i právně doložitelné, kdyby lékaři odcházející do zahraničí “za lepším”, zaplatili náklady na své dosažené vzdělání ze svého soukromého výdělku. Když tedy kšeft je kšeft, tedy oboustranně.
Pane Fischere, s Vaším příspěvkem naprosto souhlasím.
Onen rozhovor starší učitelky s deváťákem? To je realita – zažila jsem také.
Domnívám se, že problémem je právě fakt, že žáci vědí, že se na střední školu dostanou i s horšími známkami a ztrácejí motivaci k učení. A nejedná se pouze o soukromé školy.
( Už slyším hlasy….motivovat musí učitel, měl by žáky pro věc “zapálit”…..ano, ale pokud učitel bude zapalovat, co ne a ne chytnout, bude oheň?)
Naštěstí tyto případy zatím nejsou pravidlem. Je plno žáků velmi nadaných, rozumných, slušných….
Hezký den Em