Nové Brejle – důvod k rozhlídnutí!

Patnáctého září v patnáct hodin jsme otevřeli nový portál „pro párkrát dospělé“. Znamená to, že máme za sebou několikerou pubertu, my kluci jsme párkrát mutovali, vy – holky – jste možná měly své zkušenosti s porodnicí, někteří z nás už rozeseli potomky po světě a další dospělost už nás nezaskočí.
Přišla zajímavá chvíle v životě. V práci už jsme trochu za inventář a na naše místa se tlačí nebo natlačili mladší. Naše děti nás najednou už tolik nepotřebují, nechystáme svačiny do školy. S partnery se už známe tak, že bychom mohli jejich zvyky odrecitovat nazpaměť, anebo jsme jich už měli plné zuby a jsme zase volní jako ptáci. Občas třeba stěhovaví, občas zdomácnělí, kteří zapomněli létat a bezcílně se promenádují po podělaném dvorku.

Život se nám trochu mění do šeda. Někdy po večerech nás napadá, jestli má takovýhle život ještě smysl. Nejde to se mnou už vlastně jen pomalu z kopce? Možná právě tohle je onen syndrom přivíraných dveří.

Na to máme jediný slogan:
Ukončete nástup – dveře se OTVÍRAJÍ!

Přišel čas rozrazit dveře a zakřičet na lesy: Tady jsem JÁ, mám plnou hlavu nápadů a dost síly na to, abych je uskutečnil! Teprve teď na to mám čas!
Brejle by mohly být Vaší navigací otevřeným světem pro starší a pokročilé. Portál lidí znovu na startu! Svět se nám otvírá!

Nové starty nejsou záležitostí peněz, ale chuti poprat se o svou novou šanci. Nikdo nám jinou nenaservíruje. Musíme jí vyjít vstříc.

Říká se: Když chceš – hledáš cestu. Když nechceš – hledáš důvody. Pojďme hledat tu cestu k další pubertě, k několikátému dospívání.

Tyhle Brejle jsou Vaše.  Mají místa pro deset milionů autorů. A nabízejí Vám vzrušené debaty, rozvážné moudro i tichá slova, co se říkají jen šeptem.

Udělejte si na Brejlích svůj koutek. Možná se Vám zlepší zrak…

Čekám na Vaše rady, články, komentáře. Udělejte si tady své druhé doma. Udělejte si tady útulno!

Jan Krůta (Jazzík)

Foto: J.Tomasová

Komentáře

 1. Vítám napsal(a)

  Vítám se na Brejlích, vítám nový nápad, vítám stávající i nové přátelé, vítám zázrak života a přeji všem po svém.. mějte(me) se tu hezky 🙂

 2. Standokan napsal(a)

  Ahoj Honzo – vlastně PANE Honzo (za tu nádheru !) ! Umíš !
  Jsi úžasná zásobárna písmenkové poezie a pracovitá osůbka! Moc Tě zdravím a přeji zdar novému projektu. Hned taky pár povzbudivých slov pro Tebe z Podblanicka – drž se RYTÍŘI ! Jsem opravdu velice rád, že si mohu do svého “DD” (Deník Důchodce = Dědkovský Deník) zapsat dnešní datum a být jedním z prvních “brejlistů” 🙂
  Hodně zdraví – a vydržať ! ! !

 3. Eliška napsal(a)

  Tento týden mi všechno začíná, plavání , (byla jsem včera a bylo to super) ,konverzace v němčině( jde to mizerně) a tady máme super čerstvý portálek – brejličkový , jo a taky v sobotu začínáme v divadle a hrajeme pohádku , Hrnečku vař. A eliška v zelených šatech a zel. klinkajících náušnicích , se bude usmívat na maminky , tatínky a hlavně na dětičky. Nesmím zapomenout na babi a dědy.Přijde tam moje dcera s mužem a můj nejml. vnouček , který tu sobotu slaví svátek.Mám strašně ráda začátky , i v lásce jsou vždy nádherné , slibující a na srdíčko ťukající.A asi už začíná podzim , aspon u nás to tak vypadá , no já už mám vykopané brambory , jablka v lískách , vše co se dalo zavařit je ve sklenicích, mě podzim nepřekvapí. tak hezké počteníčko a psaní v našem novém brejlatém domečku. ahoj a , prima den Eliška

 4. Emma napsal(a)

  Milý Honzo-Jazzíku, jste jednička! A chlap na svém místě.
  Co jste slíbil, to jste na chlup přesně splnil! Když se člověk kolem sebe rozhlídne, kolik má kolem sebe takových?

  A co Brejlím popřát do života?
  Snad jen aby se nám neztrácely (tak jako ztrácíme a někde zapomínáme ty dioptrické), aby byly stále čisté (vždyť není nic protivnějšího, než pohled na svět přes zapatlané sklo), aby nám je nikdo “nerozsedl” a aby krásně slušely všem úžasným a milým lidem! 😀
  Lidi s “Brejlemi”…jsem moc ráda, že se s Vámi budu právě tady setkávat.

 5. Dita napsal(a)

  Velmi jsem se potěšila – otevřela jsem -Brejle- jsem zase doma ! Děkuji.

 6. lukrecia napsal(a)

  Zdravím a dík – v tom pošmourném, vzhledově skoro dušičkovém odpoledni jste mi zvedli náladu!

 7. Vlasta Kubalová napsal(a)

  Tak mě zase ten Standokan předběhl! Určitě číhal u hodin, zatímco já dosedla na židli k počítači až teď! Honzo, treba vydržať, budeme se snažit nebýt nerudné báby a zapšklí dědkové. Byli jsme krásní a mladí, dokážeme, že jsme už jen mladí! I když je nám hodně let, není pozdě na úlet! Brejlím ZDAR!!!

 8. Lipka napsal(a)

  Brejlím a všem brejličkám a brejlíkům přeji zdar, podzimní pohodu a mnoho příjemných chvil, strávených na tomto novém portálu!

 9. Renata "Šindelka" napsal(a)

  Milý Honzo,
  děkuji nejen za pozvání, ale také za milý úvod a nadšení, které z Tebe jen kypí.
  Nápady jen sršíš, viď? Do Brejlí určitě občas zabrejlím, akorát si na to už budu muset brát své (nové) brejle… :-)))

 10. Maya napsal(a)

  Tož su tu, senko, kde je vítačka a líbačka? :-)))

  Držím novému portálu všechny palečky a budu se snažit přispět také troškou do mlýna. :-))

  Všem jen fajn dny.

 11. Hana napsal(a)

  Brejle jsou jako bačkory oblíbené značky, u kterých vůbec nevadí, že se přezuju do nových. Díky 🙂

 12. Camilla napsal(a)

  Díky, připojuji se ke gratulaci a těším se na Vás všechny.
  Asi bychom měli Jazzíka víc pochválit, za rekordní čas a za všechno to, co pro nás udělal……….nakonec muži se prý mají chválit, to už říkala moje babička.
  Kdepak máme Ivet a Peggy a Bušíčka, haló, haló,……

 13. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Byl jsem ude Fantomas 🙂
  Tedy byla jsem zde, jsem a budu.. svrbí mi prstíky, klikám na Literární, těšící se na noční blues bez kytar.
  A Camill, to první ´”Vítám” jsem já 🙂

 14. Camilla napsal(a)

  To je fajn, odpoledne jsem tu nemohla být,…..teď když pozorně čtu, je to jasné.
  Budu se těšit s Vámi na Literární. Nevím čím to je, ale verše patří, alespoň u mne, k noci. To si fakt užívám, alespoń verše.
  Co káva v Praze?

 15. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Hledáme kavárnu s výhledem na Vltavu, nevíte o nějaké? A s předzahrádkou, budou tam i má vnoučátka 🙂 Čajík (káva) o páté, co vy na to?

 16. Camilla napsal(a)

  Jediné, co mě napadá, jsou na Kampě Mlýny. Proberu to s dětmi, jsou víc v obraze. Já už toho moc nevím, stále chvátám domů, buď venčím psa, nebo jsem utahaná z práce.
  Pokud se nic nepřihodí, tak káva o páté by neměla chybu.

 17. Camilla napsal(a)

  Kampa je skvělá, je tam tráva na kterou se může chodit, pro děti ideální. Já jen nemám zkušenost s bezbariérovými vstupy. Ale nakonec se na Kampě dobře piknikuje, tak pro kafe zaskočíme. Pokud bude dobré počasí, tak by nebyl problém.

 18. jiří bušek napsal(a)

  Tak ať si Brejle vydupou co nejprůzračnější optiku, milej Honzo! A všem pozdrávek z línejch ploutví podzimu matky Prahy. Všechno dobrý…
  jb

 19. Peggy napsal(a)

  Bububu, Peggyna je tu už taky!!! Zas tu budu strašit jemné duše a provokovat!
  Brejle na doma, takové ty aušus, se mi včera rozpadly a tak jsem dnes koupila prozatímní, opět aušus. Vadrží tak čtrnáct dní.Tedy dnes brejle dvakrát! Nový!! Jen tyhle vykazují už od prvního zhlídnutí, nesporný kvality! Jazzíku! Bezvadné!! Zatím jen čučím, ale musela jsem pozdravit! A poslat pár obdivných slovíček! Tohle muselo dát vážně šílené práce a nápor na mozkové buňky, ( mě by se z toho fakt jistě zavařily.:-) !!! Neskutečné.. Všechno je zase zpět v plné parádě a vím, že bude přibývat nové a nové. Také cítím z toho úvodu tu radost a natěšení..( Musela jsemse vrátit ve svým psaní očima ke slovíčku ” buňky”, nějak se mi zdálo, že jsem přes ty nový kriply špatně viděla na klávesnici a místo béčka, tam skočilo emko.. No raděj se pro dnešek vypařím, myslím, že mě bylo dost.Holky, všechny vás zdravím!! A Jazzíku, dík,dík, dík, už se zase na všechno a na všechny těším!! dobrou noc všem a zítra jen krásný den.Peggy
  PS. Nepsal ten text o stole a o jeho nevyužití, (tedy na druhý pokus) Eliška? je tam Emm a tak jsem trochu zmatená..že by i Emilka? a taky stůl? No králíčky maj asi stejný, jen ten příběh.. 🙂 jiný!

 20. anna napsal(a)

  Dobrý a hezký den všem! Tak už máme zase svoje místečko a na světě je hned líp. Přeju Brejlím hodně hezkého k prohlížení i ke čtení a taky hodně těch, kteří je budou hledat a nacházet. Anna

 21. Vladimír Stibor napsal(a)

  Vážený pane Honzo,
  přeji dlouhý život Vašemu novému portálu. Času je dost, dobrý vítr do plachet. Vladimír

 22. Zdenka napsal(a)

  Mám doma čtvery brejle ,ale na tyto BREJLE se jistě dívat budu!Hodně štěstí Brejlím i nám Všem!

 23. Jan Řehák napsal(a)

  Tak dnes jsem vztoupil do Brejlí už po druhé, sakra nemůžu si to přeci přečíst najednou, co bych měl zejtra? No Honzo, vážně, to je počin!!!
  Přeju Tobě, i všem Brejlounům hodně zdraví a Brejlím samotným nadále tu úžasnou atmosféru.

 24. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Přátelé moji, snad mi Honzík odpustí mou pozvánku po vánku zaslanou.
  V neděli 19.9. po ukončení muzikálu Láska je láska, t.j. kolem 16.30. budou má chodidla slavnostně a historicky poprvé vložena na Karlův most, poté zhruba kolem páté podvečerní usednu na svém vozíku do kavárny Slávia (http://www.cafeslavia.cz/), bych černý voňavý mok ochutnala. Bude mi ctí vás tam uvidět, obejmout a do očí se podívat.

  Netuším, jak dlouhý je muzikál, začíná ve dvě a jelikož se jedná o derniéru, předpokládám dlouhé ovace, nostalgii, své slzy a dojetí.

 25. vlk napsal(a)

  Mám radost, že se panu Krůtovi povedl jeho záměr – nastartování nového portálu – nové Vanilky. Byť s e jmenuje Brejle. Je to Vanilka. V dobrém a třeba i tom druhém.
  A jsem rád , že tvrdé jádro Vanilky – resp. jejího publika – to je slovní spojení co – tvrdé jádro Vanilky- má zas e svůj sametový a voňavý portál!
  Ostatně na reakci milých dam, ozdob bývalé Vanilky, je to patrné. Přeji jim to. Z plna srdce… Potřebují alespoň virtuální pohlazení, potřebují svůj teplý , růžový , voňavý koutek, kde neustále svítí sluníčko, protože pokud jsem stihnul zaznamenat , málo která měla svůj dosavadní život jako umetenou cestičku.
  A potřebují se také podělit o svůj vnitřní svět. Nesmírně bohatý. Když čtu paní Ivet, když čtu Včelku, když čtu Pegg…atd. atd.

  Nicméně – kladu si otázku – jak silný bude tenhle server? Bud e to s tačit, aby přežil? A sílil?

  Bude stačit těm , kteří se hodlají držet , bez ohledu na datum v občance, na rozhraní produktivní – postproduktivní život?

  Bud e jim stačit ta voňavost a s ametovost? A možnost vyventilovat svůj vnitřní svět a třeba podělit s e o své bolesti ? Nebudou s spíš e hledat návody?

  Nevím.

  Přeji si ,aby moje otázky byly životem a kvasem na Brejlích seznány lichými a nicotnými.

  • Emma napsal(a)

   Vlku, zdravím!!! 🙂
   Dokud si klademe otázky, je to myslím naprosto v pořádku. Až budeme mít pocit, že už se na nic ptát nemusíme, pak……:-(
   No a jak silný bude tento server? A jestli bude stačit, aby přežil? To nejspíš bude záležet i na každém z příznivců. Nebo se mýlím?
   Je super, že jste se objevil. Ráda Vás čtu i na Aktuálně.cz.
   Em
   P.s. pozdravujte paní Karkulku 🙂

  • Maya napsal(a)

   Vlčku, jsem ráda, že jsi se tady objevil. Bez Tvých slov, kdy z každé ženské dokážeš udělat dámu, by to nebylo ono. Ty jsi součást toho slunečního svitu, na kterém se ráda vyhřívám. A Ty a Tvůj přítel Lex jste druhou stranou vah Brejlí alias Vanilce. Bez Vašich příspěvků, a bojů do ” do první krve”, mimochodem na velmi vysoké odborné úrovni, by to tady bylo fádní. Nehledě na to, že se takto můžeme všichni dozvědět zajímavých způsobem o věcech, které by nás normálně vůbec neoslovily.
   Proto přeji Brejlím, aby hlavně Vás dva dokázaly zaujmout.

   • vlk napsal(a)

    Včelko,
    buď tak laskava a nech na hlavě, ano?! To jak T y vzdoruješ životu a jeho ústrkům je promne čirá fantasie.

    Píši to s plným vědomím.
    To aby bylo jasno, kdo z nás dvou je sněhulák a kdo opravdový borec.

 26. vlk napsal(a)

  Emma
  díky za květiny.
  Pozdrav nevyřidím, jestli dovolíte. Karkule by asi nebyla šťatsná, že datlujis jinými ženami. Takhle s i stýská, že datluji a datluji.

 27. ST. RUDOLF napsal(a)

  A to si říkáš češtinář!

  A vymyslíš název nového časopisu s gramatickou chybou. Tři roky jsem do tebe, Krůto, na fakultě hustil, jak můžeš pomoci české literatuře i jazyku a teď bysem nejraději brečel, když čtu: Brejle a ne Brýle! Jakoby mi nestačilo, že si už nekupuji čokoládu Sladkou Báseň s velkým B a nečtu Hospodinské Noviny také s velkým N. Tak hluboko jsem neklesl.
  No dobře, když už máš chyby v titulu, tak aspoň snad ty tvoje články budou yn!

  • Jan Krůta napsal(a)

   Ahoj, pane profesore,
   jazyk, nad kterým bysem (:-)) taky brečel, je všudypřítomný. Denně na každého z nás prý útočí z 3000 reklam! Nutí nás závodit, kdo bude víc yn 🙂 Nespotřebováváš? Nenakupuješ? Jsi nula! Doufám, že pobytem na Brejlích si budeme (navzdory názvu vypůjčenému z obecné češtiny) tříbit spotřebitelskou odpovědnost, uřezávat si větev pod sebou co nejtupější pilkou a pěstovat i úctu a odpovědnost k mateřštině.
   Stando, těšíme se na Tvé fejetony! 🙂

  • Emma napsal(a)

   “Prosíím! Prosíím, pane profesore. Von Krůta tu češtinu fakt umí. Brejle tam dal schválně, že aby byla drobet psina, dyž si toho někdo fšimne.”
   Mazánek Emma
   Zdravím, pane Rudolfe, moc se těším na Vaše články. 🙂

 28. Hana napsal(a)

  Já se také pana Krůty zastanu, byť nejsem v češtině vysokoškolsky zběhlá. Mně to slovo voní babičkami, které odloží BREJLE na rozevřenou knihu nebo na háčkovaný ubrus po zašívání nebo pletení. Přes brejle se na mne občas někdo dívá s potutelným úsměvem a kulaté drátkové brejle jsem dostala na památku po hodném člověku, kterému puklo sdrce nad zlobou, kterou se nepovedlo zastavit. Brejle mi voní vanilkou.

 29. kutil.bloguje.cz napsal(a)

  Dokud jsem si nepřečetl výtku na gramatickou chybu, ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Měl jsem za to, že název byl vymyšlen, aby nedrhnul, aby zazněl, aby zůstal v hlavně. A aby taky něco představoval. Zkuste si říct brýle, brýle – ne, ne, Stanislave, to by nebylo ono… Ale jinak s těmi velkými písmeny v názvech jsem s vámi zajedno. Buďte rád, že nemusíte číst PR články takříkajíc v původním znění – dráždí-li vás brejle, pak to, co je v těch článcích, byste asi nevydýchal… Jilda

 30. Emma napsal(a)

  Brejle jsou stále úžasné! Milá redakce DÍK!
  A dnes se objevila nová anteta. Moc se těším, z jakých koutů jsou všichni ti brejlatí přátelé.
  Krásný slunečný pozdrav všem posílá
  Em 🙂

Napsat komentář