Netradiční podnikání: Hrobník

V České republice chybí 1500 až 2000 kvalifikovaných hrobníků na tři a půl tisíce veřejných pohřebišť.

 Prvně doložen á funkce hrobníka pochází na našem území ze 14. století. Byl váženou osobou a náležel mu plat, naturální dávky, deputátní oděv a bydlení. Byl na úrovni kostelníka a zvoníka.

 Ve Světlé nad Sázavou je kamenická škola, kde se dají dálkově studovat pohřební služby…

Ale kdo naučí nové zájemce údržbě zeleně, chování k pozůstalým, práci s ostatky, stavbu hrobek, hygienicko-epidemiologické  návyky?

 Nejsou zpracovány historické materiály, nejsou učebnice.

 Od roku 2008 je možné si udělat zkoušky pro odbornou kvalifikaci hrobník.

 V poslední době je složili i vysokoškolský učitel, právník s praxí a další…  V této době existuje v republice 18 kvalifikovaných hrobníků!

 Spěte sladce.

(Zdroj: Zpravodaj Hospodářské komory hlavního města Prahy)

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Mám představu! Vyměnila bych naše obvyklé hřbitovy za ty, které jsou v amerických filmech. Velká pláň, plocha,kde jsou jen náhrobky. Bylo by krásné, jen tak, s kytkou, se svíčkou, nebo s něčím, co bych chtěla předat tomu, kdo pod tím náhrobkem tiše spí, jen přijít. Posedět a mlčet. A přece tolik povědět..
  Zatím , protože všichni mí blízcí leží přes půl republiky daleko a není možný tak často na jejich hřbitovy jezdit, přijedu, vleču plno krámů, hrabu, kopu, umývám, sázím.. Jednou za čas. Stydím se před svými milými, tátou, babičkami,dědečky, tetami.. Omlouvám se jim, že jejich hroby nejsou tak vyšperkované, jako ty vedlejší, kde leží jiní a ke kterým mohou chodit místní příbuzní. Pak, usmolená, už alespoň trochu spokojeně prohlídnu, jak prohlídl už docela zanedbaný hrob.. a tak nějak provinile, už nemám sil na povídání, který jsem tak dlouho potřebovala..
  Ach jo, být jen tak s nimi, říct to, co mě trápí, pohladit chladný kámen dlaní.. (Zatím ho vždycky jen šmudlím hadrem, aby se dostatečně leskl..) ( a dušičky? Jéjda, už se blíží! Přehlídka v plné parádě.. :-((
  Jsem divná, já vím, ale proč takový krááásně jednoduchý, prostý hřbitov, jenom k povídání a mlčení s těmi,co mi chybí nikdo nevymyslí i u nás..?!

 2. Jan Krůta napsal(a)

  Je to téma, kterému se dost vyhýbáme. Ale patří do života. Taky mám rád náš vesnický hřbitov a přikláním se k prostotě, trávě a na koupi honosné hrobky nepomýšlím…

 3. Hana napsal(a)

  Hodně detailů řeší městské vyhlášky, základem jsou ale hygienické předpisy, které stanoví velikost vykopaného hrobu, jak se vkládá urna… Dřív to byla součást výuky na zdravotnických školách, po revoluci nevím. V rámci hygieny se bralo i to, jak tlí tělo v jaké půdě (přesněji řečeno, kde a kdy dochází ke zmýdelnatění jako druhu mumifikace).
  Není to zapomenuté řemeslo, myslím, že teorie oboru by se dala i bez té jediné školy opět posbírat. Ohledně historie může čerpat nejen ze zkušeností starých mistrů daného oboru, ale také z pramenů, kterých je přístupných poměrně dost. Třeba i já vím, co se dělá se starými kostmi v nově kopaném hrobu…

 4. wbgarden napsal(a)

  Jsou témata, kterým se vyhýbáme na rozdíl od témat, na která je zvyknouti si třeba…

  MUŠKETÝŘI

  Tvá cestovní kancelář
  Jene Těšiteli
  má nevalnou
  pověst
  Vozy s nejhoršími okny
  ze všech vyhlídkových
  autobusů
  /žádná klimatizace/
  a příšerné sazby
  bez slevy
  pro skupiny
  a přece máme rádi
  když čas od času
  u mariáše
  prohodíš pár slov
  o neutuchajícím zájmu
  a dobrých službách
  na tvé pravidelné lince
  /jediné/
  od domu smutku
  k hájku
  za
  dědinou….

  http://warnet.ws/img5/29/retro/158.jpg

 5. Peggy napsal(a)

  Hezký den, pane Wb,(dovolím si po vzoru Jazzíka,uplatnit jeho zkratku :-), snad mi bude odpuštěno 🙂
  Naprosto souhlasím, ale těch témat, na které je si třeba zvykat je tak nějak čím dál víc.. 🙂
  Oživení Vašími básničkami je osvěžující, zase trochu jiné, po pravdě, musím si
  i na ně ještě asi trochu zvykat, ale je to příjemné. Bohužel, odkaz se mi neotevřel,(doufám, že tam opět nesedíte na nějakém převysokém stromě, chichi, to už tu bylo, a nepřineslo to moc dobrý debatování :-)))
  Vážně, nevím, jsem technický antitalent a asi něco zase dělám špatně.. Pěkný den, prší??? Kamarádka z D. mi psala, že u nich včera měli 26 !!

 6. sosa.stokurev napsal(a)

  Dosti přesné údaje o tomto povolání a záležitostech s ním souvisejících jsou na http://www.pohřebiště.cz

Napsat komentář