Nestanu se dokonalým

Vím, že ráno bych si měl obléknou perfektně padnoucí oblek, k němu mít perfektní košili a kravatu, které by ladily, a pochopitelně i perfektní boty a v nich s oblekem sladěné ponožky. Měl bych zkontrolovat svůj účes a vous, aby byly dokonale zastřižené, a také boty, aby se blyštěly.

Vím, že v práci a kdekoliv jinde bych měl přesně formulovat věty a zřetelně vyslovovat, jako bych se s každým slovem mazlil. V konverzaci bych měl občas prohodit nějaké bonmoty nebo moudrosti, které bych si někde načetl.

Vím, že bych měl kontrolovat svou chůzi, abych nešmajdal, nepajdal, nešoupal nohama, nechodil cik cak, neházel přitom rukama, neklátil se a nehrbil. Prostě abych se nosil jako páv.

Vím, že bych měl kontrolovat svá gesta a své grimasy.

Při obědě bych měl sedět vzpřímeně, s rukama mírně nad stolem a s lokty u těla, správně bych měl držet příbory, jíst pomalu, případně na chvilku odložit příbor, ubrouskem si lehce otřít ústa a lehce konverzovat, pokud bych seděl s někým.

Vím, co všechno bych měl dělat, abych byl dokonalý.

Svým způsobem obdivuji lidi, kteří dokáží být dokonalí právě tak. Kteří ve své dokonalosti odhadnou, kdy a co mají povědět a jak udělat a tak se svou dokonalostí kráčí životem vzhůru, kde se už ani nohama nedotýkají země. Chtěl bych to umět jako oni.

Vím, že nikdy takový nebudu. Nebudu dokonalým, protože mi to nějak není dáno. Protože že jsem příliš pohodlný, abych to od sebe vyžadoval. Protože jsem něco jako pantáta Bezouška, který se poprvé ocitl v Praze. Protože bych musel potlačovat svou přirozenost a už bych nebyl tím, čím jsem. Protože v přirozenosti je nejvíce pravdivosti a já dávám přednost pravdivosti před dokonalostí. Protože moje nedokonalost mne činí nezaměnitelným. Třeba se krutě pletu.

Někdy si o těch dokonalých říkám: A jací jsou opravdu? Když odejdou ze scény, kde byli dokonalými, a teď jsou tam, kde je nikdo nevidí? Když doma svléknou to, co je dělalo dokonalými? Když odloží svá gesta, své grimasy a donaha obnaží svůj slovník?

A já vlastně dokonalým být ani nechci. Bože, jak nudný by byl svět, kdybychom byli všichni dokonalí. A jak bychom ve své dokonalosti byli všichni zaměnitelní! Ve společnosti dokonalých lidí by bylo k uzoufání. Svět dokonalých lidí by zakrněl a zdegeneroval.

Místo dokonalosti mi stačí slušnost. Ale fandím tomuto nedokonalému světu, a fandím mu proto, aby se jednou nestal dokonalým, ale slušným. To stačí.

Komentáře

 1. Radkin Honzák napsal(a)

  Děkuji, protože také “já nosím v nitru svém své elegance květ”. Ale mé ženě se to nelíbí. Říká, že je ukrytý příliš.

 2. wbgarden napsal(a)

  ŘEČI

  Jmenoval se Pepan
  manekýn
  a
  libovej
  frajer

  Párkrát byl pro ni
  chlap
  ale většinou
  pravítko
  a sem tam
  guma
  nakonec křičela
  – blázne
  blázne nechoď tam
  blázne –

  Jako vždycky
  neslyšel
  proč taky
  vždyť to přece byl jenom
  řeči
  kecy
  pitomý

  Šel tam
  a
  zahynul

  – Jeho oběť však nebyla
  marná –
  povídali v televizi
  – zachránil pár
  nevinnejch –

  Její Pepan a hrdina
  nikdy
  – byl to blázen
  blázen –
  šeptala
  když přebírala
  vyznamenání
  – blázen –
  plakala

  Jmenoval se
  Pepan
  frajer
  libovej….

  http://www.xa-xa.org/uploads/posts/2009-11/1257995024_1257953710_1257891595_deti_54.jpg

 3. Peggy napsal(a)

  Ahoj Wb..tahle je taky pěkná…jen ten Pepan, tedy to jeho jméno…pokud nebyl opravdovej, tak by si hrdina zasloužil méně profláknutý jméno..trochu degraduje váhu celý, tak moc pěkný básně..Ale možná právě to byl úmysl, to je jen můj první pocit. ..Jinak jako vždycky, kompliment..Dík za krásnou reportáž ve fotkách o chlapech na stromech.. Bylo to dokanalý, chce to fakt kus odvahy.. je to pěkný koníček a líbilo se mi, že se tak krásně umíte radovat.. bylo to znát.. jinak psík moc velký sympaťák.. hezký vikend, Wb a dík za básničky, každá je hezký oživení..

 4. Holzelova napsal(a)

  no ono velmi záleží na tom, kam člověk po ránu vyráží… pokud je bankéř, diplomat, obchodník či politik, tak snaha o dokonalost je nejen žádoucí, ale i nezbytná a určité společenské konvence by se měly dodržovat… pokud vyráží na jedno do hospody za rohem, tak s klidem může jít ve vydojdaném svetru a obnošených manžestrákách,…ovšem na jedno by všichni pánové měli dbát, a to na čisté boty, nebo není žalostnější pohled než na chlapa v sešmajdaných špinavých botách:-)))…

  na druhou stranu, vím, jak jste to myslel, však oni ti z našeho pohledu “dokonalí” taky milují sednout si ve teplákách k TV, s lahváčem a zabořit ruce rovnou do pekáče pečenou krkovicí:-)))

 5. wbgarden napsal(a)

  Drahá Peggy, s hasičem tohoto profláklého jména jsem sedával kdysi v lavicích nejen školních. Tenkrát byl ještě požárník…
  http://de.fishki.net/picsw/122009/08/pics/photopodborka_127.jpg

Napsat komentář