Nebyl Bůh žena?

Známe je všichni. Obcházejí, muži v obleku, ženy ve svátečním, jsou usměvaví a odmítaní. Mluvíme o nich s despektem. Oni jsou vůči nám vstřícní. Snášejí i náznak pohrdání, kterým je někteří z nás rádi počastují.

Nezastávám se jich. Oni se obětují, z jejich pohledu konají pastorační službu – a jdou nám na nervy. I mně.

Když ve Vsi lilo jako z konve, kdopak se na návsi vyhrnul z dodávky? A kdo sebou vláčel děcka, která pak použil na předčítání z Bible? Nemýlíte se. Takhle se chová pouze jediná skupina občanů: Svědci Jehovovi.

Těm dětem jsem uvařila čaj. Nejsem přece nelida.A šíření spásy lze nějak přečkat, jen když ti malí nedostanou rýmu.

Přestože nám hodlají přinést spásu v době, kdy podle nich svět spěje do záhuby, nejsem členům téhle svérázné církve nakloněna. Pořád v nich vidím sektu.

Před lety mě dvě mladé maminky oslovily ve vlaku. Měly sebou malou holčičku a já ty dvě dobré duše odbyla, protože mi tehdy moc vadilo, že svým dětem odpírají nejen oslavy jmenin. Oni svým potomkům berou i Vánoce.

Teď jsem přišla na jiný způsob, jak zůstat mimo: Stačí jednoduchý dotaz. „Nebyl Pán Bůh ženská?“ Pár lidem jsem zarazila naučenou přednášku doslova v půli slova. Neudělalo mi to škodolibou radost, ale je pravda, že Svědci nás při dalších obchůzkách vynechali.

Jenomže jsem nasadila brouka do hlavy i sama sobě. Když nemůžu spát, mám o čem přemýšlet. Proč by Pán Bůh nemohl být ženská?

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Hezké ráno,tahle myšlenka mě vůbec nenadchla! Pokud by tomu tak bylo,jdu si už fakt hodit mašli..Ženský jsou už skoro všude.. a že jsou na místech, kde se jim to víc nevede než vede, bývá dost často jejich dost dobře přeceněnými ambicemi..Ženská je super, máme na moc věcí, ale porřád mě nikdo nepřesvědčil, že mezi tím, na co mají chlapi víc, je pořád hranice..je tenoučká jak nit, ale je! a bylo by dobře, kdyby si ji občas ženský bylyvědomí.. ono už je dost zamtků na zemi i tak.. (Kateřina N. si měla nechat lyže, Němcová knihovnu, nebo max. ten parlament, to jí sedí, fandím jí, ale presidentka? Nzbláznil se někdo už úplně?) Ale je to občas i u pánů.. spravdlivě.. Tu mašli si půjdu hodit i pak, když Kocáb dostane Nobelovku.:-) !
  Jinak, svědci jehovovi mi nevadí, ani náhodou.. měla jsem jednu zaměstnankyni, snažila se všude, stejně jako ty na nároží.. byla jsem zahrnována knihami, letáky, časopisy.. respektovala jsem to, že mi chtěla o všem povědět. 🙂 zkrátila jsem její informace na minimum.. Názor na svědky je naprosto nepodstatný, je to jeich přesvědčení, jejich věc..Pokud mne někdo odloví, vyslechnu jej, nesouhlasím s jakýmkoliv povyšováním nad druhé, by´t to jsou svědci s falešným úsměvem a dobrem v náručí.. asi tak, žij a nechej žít.. ve všem. Pěkný psaní, až na tu pointu, ta mě nabudila..:-)hezký den

 2. lukrecia napsal(a)

  Zdravím! Neodvažuju se tvrdit, že být Bůh ženská, bylo by to lepší. Já jen nevím, jaké by to asi bylo. Možná zoufalé. Podstatou je, že Starý Zákon dávali do kupy chlapi – písaři, kteří působili při chrámu v Jeruzalémě. A když se nad tím člověk zamyslí…? Pak si začne lámat hlavu i nad tím, jak to třeba bylo s Evou a Adamem. Neodpovídá modelu mužského chování spíš to, že Adam Evu sváděl a lákal ji na zakázané ovoce? Snahu šířit vlastní genetickou informaci má vždycky víc chlap, než ženská. Omlouvám se, byl to vtip. Ale představa, že chlapi, kteří ty příběhy sepisovali, měli jedinečnou šanci to všechno zakamuflovat, je náramná. A právě tady se rýsuje nitka, která potvrzuje i Váš názor. Že existuje byť tenoučký, ale přece jenom předěl, mezi tím, co je víc vlastní mužům a co je spíš vhodné pro ženu. V tom s Vámi musím souhlasit.

 3. poletucha napsal(a)

  Svědci Jehovovi mi svého času vadili. (Vadily… až na jednu výjimku to byly svědkyně.) V poslední době naštěstí jejich pastorační úsilí v mém okolí ochablo a v mé duši opět převládlo heslo “žít a nechat žít”.
  Jestli nebyl Pán Bůh ženská? Podle mne nebyl, a to hned ze dvou důvodů. Předně – pokud je, pak byl, je a bude, prostě furt a pořád a nikdy nebylo a nebude, že by nebyl. Řečtina má pro takové “bytí” speciální slovo, vzdělanci mezi vámi jistě lehce doplní. Zadruhé – ptát se u jediného boha, který JE a který je stvořitelem všeho, na pohlaví, mi připadá na hlavu…
  Jo, nám nekřtěňátkům bez vyznání a bez vzdělání se to filozofuje 😀

 4. poletucha napsal(a)

  Ovšem jako replika to je geniální! (Opíšu!)

  • lukrecia napsal(a)

   Vážně vzato, Bůh je v současnosti chápán spíš jako myšlenka. Má daleko k dědouškovi, pohodlně odpočívajícímu na obláčku, kde ho kol dokola obletujou košilatí andělíčkové. Myšlenka je sice “ta”, leč pohlaví by snad ani mít neměla. Takže Bůh je v tomto směru neurčitelná veličina. Ale základ fórku je v tom, jak se dotyčným, v momentě, kdy člověk vznese dotaz, zadrhnou kolečka. Najednou se jejich mozky probouzejí, neboť je dotaz donutil přemýšlet. Kéž by to těm dobrým lidem bylo k užitku. Vím, že nebude, patří k části lidstva, která cítí potřebu pomáhat ostatním, zatímco jim se pomáhat skoro nedá. Stačí, abychom si uvědomili, že sekta je totalitně řízená náboženská organizace a hned máme jasno. Oni budou i nadále plýtvat energií na barbary- nás – kteří si jejich úsilí neváží a nejsou schopni se poučit. A my je v tom necháme plácat, protože nám jich není ani líto. To všechno i proto, že lidé se jeden druhému víc vzdalují a je mezi nimi víc lhostejnosti, než empatie. Tady řešení není, můžeme se jenom ptát.

 5. Eliska napsal(a)

  Prosim nechte boha muzem , v dnesni dobe je to pro mnoho zen jedina muzska jistota-radeji se buh sklonuje v muzskem rodu. Na zenu toho priroda navrsila
  tolik, ze jeste zodpovidat za bozi ukony by bylo uz vic nez unosne.
  Ikdyz by pro muze byl buh-zena mozna chapavejsi, zajimavejsi a casto by se sverovali jak je ty zenske tady dole na svete nechapou!!! Ne at Buh je i nadale tim kym je a tim kym byl.Nebudeme to menit , ani komunistum se nepodarilo boha zlikvidovat …………

 6. Peggy napsal(a)

  Eliško, krááásně jsi to tady napsala, všechno, až se bude hlasovat, kdo je pro babu, jsem proti taky,:-) Hezký den v Americe, co bazén? je tam hezky, aby sis užila i vody? pa

Napsat komentář