Nadlidi

      Lékařský odborový klub vyhlásil, že bude finančně podporovat doktory, kteří by po podání výpovědi neodešli do zahraničí a ocitli se bez práce. Doktoři prý budou mezi sebou pro ně pořádat sbírky.

      Mnoho primářů nemocnic se totiž nechalo slyšet, že mezi lékaři, kteří podali výpověď, jsou tací, které s radostí přijmou zpátky, neb to jsou uznávaní odborníci. Ale jsou mezi nimi i takoví, za jejichž výpovědi jsou jejich nadřízení vděčni a v žádném případě je nechtějí zpět.

      A co nám tímto šéf lékařských odborů Martin Engel vlastně sděluje? Že tito de facto „vyhození“ doktoři jsou nadlidi, pro které je naprosto neúnosné žít z podpory, kterou dostávají běžní lidé. I když by lékaři bez práce pobírali mnohem větší finanční částku než nezaměstnaný dělník či úředník, protože podpora se vypočítává, jak známo, z dosavadního platu, pro ně by to byla pořád „almužna“.  Proto je třeba se o tyto lidi postarat, neboť mají zcela jiný životní standard, než takový „obyčejný“ úředník či mechanik.

      A už vidím, jak se ti pracovití a šikovní lékaři, co zůstanou v nemocnicích, s radostí skládají, aby jejich lemplovití, kverulující, momentálně nepracující kolegové nezchudli. 

(Psáno pro web www.suvicka.cz)

Komentáře

 1. Lex napsal(a)

  Víte, paní Hölzelová,
  nějak mi ten Váš článek a argumenty připomínají Václava Klause. Asi ne poprvé a asi ne náhodou.
  Dovolím se zeptat se Vás – Kdybyste byla jednou z těch nemocničních doktorů s průměrným hodinovým platem nádeníka (neargumentujme prosím průměrným MĚSÍČNÍM platem odvozeným od přesčasové práce), a kdyby probíhala podobná akce, Vy byste se připojila nebo ne? Upřímně.
  Do té akce s výpovědí je zapojeno – nevím – snad 20 % nemocničních doktorů? A tihle doktoři touhle akcí “bojují” za zlepšení platových podmínek V PRVÉ ŘADĚ pro ty, kteří se NEPŘIPOJILI. Ale riskují, že oni už ty lepší platy brát nebudou. A říkáte, že mezi těmi “stávkujícími” (tedy těmi, kdo touto nevídanou formou protestu sáhli ke krajnímu řešení) je řada “lemplovitých”. Vy jste mluvila s těmi primáři? Nebo to máte od dnešního “Kojzarova” tisku či jiných médií.
  Kdybyste totiž toto tvrzení jen trošičku podrobila kritickému myšlení, muselo by Vám dojít, že ti podle Vás “lemplovití” si jsou velmi dobře vědomi tohoto svého “cvachovského” statusu a nemohou nebýt v prvé řadě mezi těmi, kdo se svého místa drží – s odpuštěním – jako hovno košile, a proto, aby se takto dobrovolně “nevyhodili”, by do žádné podobné akce nikdy nešli. Naopak, ty “lemplovité” mají primáři “na krku” jako věrného psa Džulbarse NYNÍ (a my jako své ošetřující doktory). Podobně jako ti primáři (ti samozřejmě ze zcela jiného důvodu), nebo jste slyšela nebo četla, že se zapojil i primář nebo primářka? Já tedy ne. Naopak jsem slyšel nebo četl, jak v nemocnici z celých oddělení nepodali výpověď právě jen ti primáři.
  Za tenhle článek “palec dolů”. Ale nic si z toho nedělejte, najdete dost obhájců.

 2. Holzelova napsal(a)

  Vážený pane Lexi, tento článek není o lékařské stávce ani o platech lékařů. Nemíchejte prosím jablka a hrušky. Je o tom, že nám zde šéf LOKu oznamuje, že inženýři, technici, vědci ap. mohou žít z podpory, když firma zkrachuje či zanikne jejich pracoviště, kdežto lékař ne. Vnucuje nám zde myšlenku, že lékaři jsou elita, která si zasluhuje nadstandardní podmínky. PROČ?

  Na žádost autorky zkrátil 10.1. v 18:36 administrátor!

  • JanaT napsal(a)

   Paní Hölzelová, díky Vašemu článku se mně naskytla historicky první možnost plně souhlasit s názorem Lexe! 🙂
   Myslím, že Váš závěr “nezaměstnaný lékař rovná se lempl” zní sice efektně a čtenářsky atraktivně, ale je hodně zkratkovitý a zjednodušený. Situace s výzvou Děkujeme, odcházíme je určitě o trochu složitější. Já sama, ačkoliv jsem lékařkou státního zdravotnického zařízení a o problematiku se tudíž zajímám velmi, bych si netroufla dělat jakékoliv soudy nad schopnostmi a charaktery odcházejících lékařů.
   J.

 3. Holzelova napsal(a)

  Paní Jano, jasně, že je to zkratkovité a zjednodušené, také to je ironie… Myslím, že se nenajde moc lékařů, kteří by radostně dávali část svého platů svým kolegům:-))))
  Ovšem, jak už jsem napsala panu Lexovi, článek není o platech, ale o elitářství a vyvyšování se nad ostatní profese, a je otázkou, zda zaslouženě….Možná mluvím jak z dob minulých, ale mě neustále přirovnávání jako nádeník, jako mechanik, jako dělník za dotyčné profese uráží!!!

  • Lex napsal(a)

   Paní Hölzelová,
   nic z mého komentáře jste nepochopila. A hňácáte se v tom ještě víc a víc. Jako slon v porcelánu.
   A jestli máte pocit, že situace si vyžaduje (vůbec bych si netroufal použít slova “zaslouží”) Vaší “ironie”, “Ironie” Vašeho typu, pak bůh suď. Ne ty doktory, Vás!

   PS
   Primářům se omlouvám, právě jsem se dočetl, že jen v Moravskoslezském kraji podalo v akci výpověď 40 primářů!! (Právo, 6. ledna 2011, str. 10).

   Paní Hölzelová,
   tihle primáři, to jsou podle mne charaktery a hrdinové dnešní zparchantělé doby, v níž připravovaný tunel za tři miliardy na MŽP věrchuška na čele s mnou již zmíněným VK a předsedou vlády přikryje svými stanovisky dělajícími z podezřelých hrdiny a z pocivých lumpy, a do podobné roviny staví i ony lékaře – “vyděrače!.
   Ti primáři vědí nejlíp, jak to u nich a v nemocnicích chodí. A dali své funkce všanc, ředitelé již připravují na jejich obsazení výběrová řízení.
   A jen dodávám, že ti Vaši “lemplovití” držící se svých míst dostanou další příležitost – ucházet se o ta místa primářů. Přece svým postojem (že nepodali výpovědi) prokázali dostatečsně svou “zralost, svou manažerskou intuici”, o loajalitě ani nemluvě. Prostě, nejlepší kandidáti.

   • Sasanka napsal(a)

    Pane Lexi, opravdu si myslíte, že primář by měl podporovat rozklad svého oddělení? Vždyť on je za chod toho oddělení zodpovědný!!! Je to jen falešná solidarita a davová psychóza. Samozřejmě, že je nesmysl odvolávat přimáře, protože v tom máte plnou pravdu, že po jejich židlích už pošilhávají spíše ti méně schopní. Nicméně takto, jak nyní jedná značná část lékařů, se skutečně NIC NEVYŘEŠí, věřte mi…

  • JanaT napsal(a)

   Paní Hölzelová, z mého pohledu, problémem Vašeho článku a i Vašich dalších odpovědí je, že Vaše argumentace je podpořena pouze Vaším osobním, ničím neodůvodněným předpokládáním (viz například Váš předpoklad, že by se nenašlo mnoho lékařů, kteří by finančně radostně podpořili své kolegy. Jak to víte?)
   Kromě toho mi uniká souvislost mezi podporou nezaměstnaných lékařů LOK a lékařským “elitářstvím”, o kterém, říkáte, byl hlavně Váš článek?
   J.

 4. Holzelova napsal(a)

  Pane Lexi, váš článek jsem pochopila, ale nechci diskutovat o výzvě Děkujeme odcházíme, politizovat ani se bavit o panu Klausovi či předsedovi vlády (protože to je na dlouhou debatu, např. o krajských nemocnicích, jejich vlastnictví, kdo zde dosazuje ředitele, primáře ap.). Původní myšlenka článku byla: Jaký je rozdíl mezi lékařem a např. inženýrem či úředníkem bez práce? Proč jedni musí vyjít s podporou a druzí by měli mít privilegia? Cožpak např. konstruktér, který přijde o práci, protože jeho firma zkrachovala, a momentálně hledá novou, je méněcenný?

 5. Holzelova napsal(a)

  Ještě malou poznámku pane Lexi. Opravdu nechci zacházet do politické roviny a analyzovat náš systém zdravotní péče.

  • Lex napsal(a)

   To bylo skutečně to jediné, co už chybělo, abyste k obsahu svého původního článku dodala.
   Ten Váš článek totiž vůbec nebyl o tom, co inzerujete nyní, ale o tom, abyste si kopla do zdravotnických odborů. A popravdě, vůbec nic Vám není po tom, jestli zdravotnické odbory budou pořádat sbírky mezi těmi šťastnějšími z “revoltujících” lékařů, kteří potom, co prosadí zvýšení platů lékařů (o čemž ani v nejmenším nepochybuji, byť se ministr, prezident, předseda vlády a jánevímkdovšechno zaklíná, že ne), budou přijati zpět, anebo i mezi těmi, kdo zůstali sedět na svých místech v očekávání, že jim zvýšení jejich platů prosadí ti první, ve prospěch těch, kdo se na tom prosazení podíleli, ale přijati zpět nebudou.
   Nikdo totiž nebrání, aby jiní řemeslníci, úředníci, manažeři a jiní, co mají zaměstnání, se skládali ve sbírkách na ty své méně šťastné kolegy, kteří o práci přišli. S čím s Vámi souhlasím (ač jste to tak ani explicitně nevyjádřila), je, že ani jim ta dobročinnost dlouho nevydrží. Na dobré skutky se zapomíná velmi brzy a vždy je košile bližší než kabát.
   Váš článek je principiálně pokleslý a žádné další omlouvání to nemůže napravit.
   Ale protože kopnout si do odborů založenýžch na solidaritě je v dnešní egoistické době velká móda ostatních egoistů, nemějte obavy, získáte hodně obhájců, jak jsem napsal již v prvním vstupu. Dokonce i v básních.

   • Sasanka napsal(a)

    Pane Lexi, jen jedna poznámka – ale lékaři, kteří podali výpovědi, přece o práci nepřišli – oni se svobodně rozhodli ji opustit. Nikdo je přece nevyhazoval, ani je k výpovědi nenutil. V tomto směru mi tedy jakékoliv sbírky přijdou zcestné, byť, jak píšete, každý má právo je organizovat i do nich přispět. Proč sbírkou financovat toho, kdo se dobrovolně a s vědomím všech důsledků svého pracovního místa vzdal? Oba víme, že ony jsou ty výpovědi od začátku přece jen a jen nátlak – mnozí je podávali s představou, že se problém tímto nátlakem vyřeší a oni se bez problémů vrátí zpět na svá místa. A nyní se ukazuje, že návraty nebudou tak jednoduché. A s tím většina z nich nepočítala…

 6. Holzelova napsal(a)

  Vážený pane Lexi, já svůj článek neomlouvám, já na něm trvám. Pouze se snažím odpovídat na vaše argumenty a vysvětlovat vám svá stanoviska. A snažím se tak činit slušně bez osobních výpadů a urážek. Ano, nic mi po tom není, jak si lékařské odbory řeší své problémy. Ale lékařské odbory vtáhly do tohoto řešení celou veřejnost a já jako nedobrovolně vtažený občan mohu na to míti svůj názor a mohu ho svobodně vyjádřit.

  • Lex napsal(a)

   Vážená paní Hölzelová,
   ve svých komentářích se nedopouštím osobních výpadů a urážek (nejsem-li předtím “ad hominem” sám předmětem výpadů nebo urážek). Na svém článku si nepochybně můžete trvat jak chcete. To ale nic nezmění na tvrzení pani JanyT – “Vaše argumentace je podpořena pouze Vaším osobním, ničím neodůvodněným předpokládáním.”. Navíc, pokud dokážete mou větu, že “vůbec nic Vám není po tom, jestli zdravotnické odbory budou pořádat sbírky mezi těmi štěstnějšími z “revoltujích” lékařů…” přetransformovat do svého “Ano, nic mi po tom není, jak si lékařské odbory řeší své problémy.”, pak Vám nelze upřít ani notnou dávku slovní ekvilibristiky a demagogie, se kterou otázku platů nemocničních lékařů dokážete proměnit v řešení si odborů svých problémů. Přesně, jak jsem v prvém vstupu napsal, jako bych slyšel Václava Klause či Petra Nečase či jiné podobné hlásné trouby zášti proti obhajobě zaměstnaneckých práv cestou ústavně zaručených základních práv. Nebo máte něco proti právu zaměstnance podat výpověď? Máte něco proti tomu, aby různí zaměstnanci podali hromadné výpovědi? Máte něco proti tomu, aby lékaři podávali výpovědi? Vždyť podle Vaší logiky se tím nemocnice zbaví těch, “za jejichž výpovědi jsou jejich nadřízení vděčni a v žádném případě je nechtějí zpět”.
   Apropós – do ničeho Vás lékaři zatím nevtáhli – vláda má ještě dva měsíce na to, aby tento problém vyřešila. Má dost možností, jak “chybějící” finanční prostředky alokovat. S “alokací” na tunely, korupci, arbitráže vinou diletentských rozhodnutí, a na další úniky (třeba jen v lékové politice) totiž dosud žádné problémy neměla a nemá.
   A navíc se jim (ne vládě, ale nemocnicím) naskýtá neskutečná šance nepřijmout zpětvzetí výpovědí těm Vašim “lemplovitým” – jenže, ono to bude asi spíše tak, jak jsem napsal já – že ti “lemplovití” (vedle řady jiných, poctivých odborníků) ty výpovědi nepodali a jejich výskyt se tak jen ještě nahustí.
   Mějte se, napsal jsem k tomuto článku již vše, co jsem chtěl a mohl (včetně Vašich reakcí).

 7. Holzelova napsal(a)

  Vážený pane Lexi, již výše jsem avizovala, že se nechci bavit o politice ani o systému zdravotnictví, protože každý máme jiný zdroj informací.

 8. poletucha napsal(a)

  Tak nevím, paní Holzelová. Hledala jsem na webu LOK něco o těch sbírkách. Nenašla, bohužel. Zato na http://www.dekujeme-odchazime.cz/novinka/lekar_v_pribramske_nemocnici_situace_ve_zdravotnictvi_a_akce_dekujeme_odchazime jsem našla dopis lékařky příbramské nemocnice, kde se m.j. uvádí, že “Plat neatestovaného lékaře v příbramské nemocnici činní 15.000 Kč a zdravotní sestry 12 500 Kč hrubého měsíčně!” Tak tomu říkám nadstandartní příjem vysokoškolsky vzdělaného člověka! Kolik asi tak má sekretářka ředitele okresní pobočky VZP? I když, pravda, JE to skoro dvojnásobek minimální mzdy… za předpokladu, že nemá papírově jen poloviční úvazek.
  Do problémů zdravotnictví a jeho reformy nás lékařské odbory rozhodně nemusí zatahovat, je to totiž z principu problém nás všech, i těch pár zcela zdravých šťastlivců, přinejmenším proto, že si ho všichni platíme. Současný stav – nejen základní platy lékařů – je neudržitelný. Je dobře, že do toho doktoři šlápli. A jak vidno, v březnu bylo pozdě…

  • JanaT napsal(a)

   K tomu je dodám, že mám dvě atestace, titul PhD., kromě klinické medicíny, dělám vědu, učím mediky a můj měsíční příjem (včetně osobního ohodnocení, což leckdy tvoří podstatnou část zdravotnického platu) je 23 832 Kč. A to že netrávím za tuto mzdu v práci jen 8,5h denně (služby nepočítám) a že po večerech a víkendech píšu přednášky a publikace je samozřejmost…
   J.

   • Holzelova napsal(a)

    Paní Jano, toto naprosto nesouvisí s tématem, nicméně ráda bych Vám pro Vaši představu napsala něco o mé práci. Jsem OSVČ, překladatelka na volné noze. Dalo by se říci, že všechny překlady, co dostávám, jsou odborné. Pokud překládám, a teď uvedu třeba z Vašeho oboru, lékařskou zprávu či lékařský posudek, musím si napřed vyhledat veškerou terminologii a vygooglovat něco o dané diagnóze, abych věděla, o co se jedná. Po přeložení si text pozorně přečtu a udělám korektury. A když to vše sečtu, tak mi na 1 normostranu překladu vychází asi hodina a půl. A za tuto jednu normostranu obdržím 200 Kč. Ještě vezměte v potaz, že nemám pravidelný přísun zakázek, že někdy nemám celý týden nic a někdy pracuji v kuse třeba 10 dní včetně sobot a neděl a jediným mým “kamarádem” je Vizin, protože “nevidím na oči”. A také, že nelze se absolutně soustředit několik hodin v kuse, že práce vyžaduje časté přestávky. Teď si vynásobte, kolik si tak mohu za měsíc vydělat. Ano, mohu překlad za tu cenu odmítnout. Ale za mnou na tuto zakázku stojí 10 dalších. Já zakázku s radostí přijmu a jsem vděčna, že si mohu vydělat peníze. V roce 2009 se našeho oboru tvrdě dotkla krize a vím, co to je, když nemáte zakázky a nemůžete to nijak ovlivnit. Musíte platit zdravotní a sociální pojištění a nikoho nezajímá, kde na to vezmete, když není práce. Ještě si stále myslíte, že v jiných oborech mají na růžích ustláno?

 9. lukrecia napsal(a)

  Než začneme odsuzovat doktory, bylo by dobré zjistit,za jakých podmínek jsou nuceni pracovat. Jejich akce není namířena jen proti systému, oni se taky perou za pacienty. Ti dobří. Méně dobří se perou hlavně za sebe.
  Když pacient vstoupí do špitálu na příjem, očekává, že se mu dostane náležité péče. K čemu je vystresovaný, nevyspalý a nadbytkem povinností zavalený lékař? Zkusme si odhadnout, kdo z nás byl ochoten a schopen dělat tolik přesčasů, jako doktoři. Když ale chtěli uživit rodinu, co jim zbývalo?Jsou tady třeba víkendové služby, kdy laik řekne, že “ten doktor zase tak moc nedělá”, jenomže “ten doktor” odpovídá za lidské životy, což je pro každého z nás to nejcennější.
  Mám s lékaři hodně špatnou zkušenost a tímto se omlouvám těm dobrým a slušným. Jsou tací, kteří nemají ve zdravotnictví co dělat, bez ohledu na jakoukoli akci. Zásadní chybou je, že u nás se dobře uchytí i úplně mizerný doktor.
  Mocní našeho malého světa mají snahu vzbudit negativní nálady ve veřejnosti, která má odsuzovat doktory a ne skutečné viníky. Jsem zvědavá, jestli se u nás najde dost hlupáků, kteří na něco tak okatého skočí.

  • Sasanka napsal(a)

   Já bych to tolik nedramatizovala, milá lukrécie. Lékaři nejsou jediní, kteří musejí pracovat přesčas a zodpovídají za lidské životy. Existují i jiné stejně důležité profese. Představte si, kdyby výpovědi podaly třeba i tisíce hasičů, policistů. Ti na tom také nejsou finančně skvěle a nyní je jim ještě mzda krácena. Mám nyní skvělé lékaře, ale dlouho mi trvalo, než jsem je našla. S některými jinými mám naprosto otřesnou zkušenost – kéž jsou mezi těmi, kteří dali výpověď a nemocnice je nevezmou zpět. K čemu je lékař bez lidskosti? Může mít třeba sto diplomů, pokud však nebere v úvahu pacientovu psychiku a neumí slušně jednat, do zdravotnictví nepatří. A věřte, že tito lékaři nejsou nepříjemní kvůli tomu, že se nevyspali nebo že mají hodně práce a málo peněz. Ti jsou buď namyšlení, neschopní nebo je to v jejich povaze. A je tragédie pro pacienty, že se takoví lidé rozhodli studovat právě medicínu.

 10. wbgarden napsal(a)

  Drahá Janoté, jak vás tu poslouchám, jak zápasíte s drobnýma a sockom myšlénkama, tak mě napadá jako obvykle pár klukovin.
  Např. pan Škvorecký kdysi Torontu pravil mému tehdy kolegovi xxx, když tento si asi u šestého vizoura stěžoval, že kdysi ho komouši z jistých důvodu literárně nevydávali, a včíl sice vydává, ale…, ale.
  Pan Škvorecký polkl a pak důvěrně oslovil mého tenkrát přítele takto – vydáváš sice včíl knížky, drahý xxx, ale moc ti asi neplatí, co..
  Neplatí, český spisovatelí z největších, odpověděl xxx.
  A ty drahý xxx, máš jistě rád prachy.
  Mám, promptně odpověděl tenkrát drahý xxx…
  Pan Škvorecký nalil vizoura sedmého, žbluňk, žbluňk, magnetofon byl stále zapnut, a pravil – drahý xxx tak si otevři řeznictví….
  No, drahá Janoté, o řeznictví už to dnes nemusí být. Ale kdyby byl ctěný interes si přivydělat tak dvacet až dvěstě kilo měsíčně plus, tak se mi ozvěte na mail. Je to legální a není to zas až tak vzdálené vašemu oboru. Jedu už sedmé gumy, jak říkají vtipálci a furt skáču jako za mlada. Máte někoho mezi svými pacoši těchto rozměrů. Doufám že nejste jenom chemický ali a kongresfarma cestovatel. Heslo bylinky atd, ale žádně blbostě, jistě už též dobře asi víte, že jsem dost nechutný realista a zásadně nelžu. Tož tak při pondělku.
  A jak nám praví dějiny jenom čin je účinný. Dám relax v kamenolomu…
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2039.html

  • JanaT napsal(a)

   Milý Webgardene, jsem ráda, že se s Vámi znovu v diskuzi potkávám, nicméně přeci jen škoda, že se nestřetáváme svými názory přímo, ale pouze prostřednictvím diskuzí pod čarou cizích článků 😉
   Dotýkáte-li se mého světonázoru, musím Vás tedy zklamat, Váš názor jest daleko od pravdy, neb svým postojem mám nejblíže pravděpodobně k anarchii 😉
   Rovněž, s omluvou ;), Vaši nabídku výdělku nemám potřebu přijímat, protože medicínu mám, bohužel, spíše jako svého nákladného koníčka 🙂 Pokud ale Vám osobně mohu v rámci svého oboru profesionálně pomoci, neváhejte, opravdu jsem lékařka nekongresová, čistě praktikující 😉
   J.

   • Lex napsal(a)

    MUDr. Jana T. S., PhD, lékařka, předsedkyně Sdružení Pro Přirozený Porod
    Nechci za nikoho mluvit, ale já bych radši ne.

 11. Sasanka napsal(a)

  Já tedy paní Hölzelové naprosto rozumím. A dokonce bych v kritice zašla mnohem dál. Paní Jana jistě také skládala Hippokratovu přísahu, kde se mimo jiné praví, cituji: “Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné.” Několikrát jsem si ji pečlivě pročetla a opravdu jsem tam nenašla ani slovo o tom, že kvůli výši platu či jiným důvodům, jejichž oprávněnost nezpochybňuji, by lékař měl právo nechat pacienty na holičkách. A právě to lékaři podávající výpovědi zcela v rozporu s Hippokratovou přísahou dělají (viz “…vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě…”). Láskou k panu ministrovi zdravotnictví zrovna neoplývám, neboť o něm vím své, ale s Václavem Klausem souhlasím. Tedy až na tu podporu panu ministrovi… Nu což, jak jen čas dovolí, vyjádřím se v samostatném pojednání… A už se předem loučím se všemi svými okvětními lístky… 🙂

  • JanaT napsal(a)

   Sasanko, znovu se tu opakuji ale, promiňte mi, za prvé tzv. “Hippokratova přísaha” není součástí žádného současného lékařského slibu (to je jen oblíbené klišé) a za druhé “lékař” je, jako všechny ostatní profese, v první řadě povolání, tudíž prostředek k výdělku, možná náročnější, vyžadující vyšší, i morální, nasazení, ale nevím, proč by se měl proto lékař předem dobrovolně (třeba části) svého výdělku vzdávat ve jménu jakéhosi blíže nespecifikovaného “poslání”…?
   Vám přijde v pořádku, že kvalifikovaní lékaři vydělávají mnohem méně než je průměrná mzda?
   J.

 12. Peggy napsal(a)

  Tahle debata by mne zcela jistě vyčerpala, znám se a tak jen na okraj…. Je to zase jako ve cšem, v každé profesi. Celá tahla skce je mi naprosto ukradená, protože zítra to budou zase učitelé, nebo dopraváci blabla.. Je to jak na kolotoči. Paní Holzerová, myslím, že asi také vím, co jste chtěla vaším pasním říct. To ostatní, co se zde rozvinulo, může být rovněž do nekonečna.. za každý výrok se dá oboustranně rozvíjet diskuse.. Nic špatného na tom nevidím..Já za sebe jen podotýkám, za dvacet let nevidím v přístupu lékařů v nemocnicích žádnou změnu. Jděte v noci na pohotovost, zkuste se objednat a třeba splést, nebo nepřesně vysvětlit, kam že objednat chcete( sestra vás zdupačí i do telefonu..) Za tím, že většina lékařů, a to především v nemocnicích, se chová prinejmenším přezíravě , za to se mohu také postavit., Nebudu torozebírat, názor svůj mám a debat na tohle téma bylo i na Vanilce dost.. (Myslím, že třeba to, jak se chovají ke starým lidem..)
  Julinek, postava v dějinách už ztracená, to byl přestavitel arogance v době Topolánků jak když vyšije.. Já jen, že se nějak zapomělo, kolik miliard sliboval, že se vybíráním těch třiceti korun dostane do pokladny.. za tpoplatek v nemocnici, (jsem i pro víc, ale zase, mělo by mít jistou sociální logiku, ane plošně) (ale i tak, ok), ale kde jsou všechny ty získané peníze? a co kolem tohobylo křiku. Osobně si vůbec nemyslím, že by větší platy lékařů, měli změnit jejich přístup k pacientům.. Někdo argumentuje, jak jsou přepracovaní,, já bohužel, když jsem nááááhodou ve špitále, vidím tu bezbřehou pohodu.. ale nechci se doprčic přít.. kašlu na to..
  A že maj přesčasy? že pracují večer? a kod ne? mám děti a obě makaj od nevidím do nevidím, kluk je celý týden po světě, holka, když maj zakázku, musí ji dokončit, a někdy je to třeba do deseti večer.. to nemluvím o tom, že něco dělaj i doma, soboty? nedelě? panbože, ale já už končím!! Jen jedno podezření mám.. Za komunistů se vytvořily určitý elitní povolání.. Vysoko nad všechn y profese vyčnívaly, jednak finančně a jednak společensky a pak prestižně, ( to je ale asi už vytvořeno samotnou povahou povolání), lékaři všeho druhu.. Dnes o tohle postavení došli.. Je spousta povolání, jiných, která vzbuzují respekt větší, než profese lékaře..A právě, doplněňuji je i ta finanční ohodnocení.. Jenže! a to by bylo na další debatu. Myslím, že Wb to drsně nadsadil, ale dnes už není nemožný,zkusit něco jinýho..Když mne práce baví, dělám ji rád, mnohdy oželím i nějaký peníz. když nestačí, mohu odejít, najdu si něco jinýho, nebo jdu jinam, tam, kde mne ocení líp.. a to všechno,se mi zdá normální, je to tak v každým povolání, zaměstnání.. ach jo, už nemůžu.. dobrou. Trest smrti!!!:-)

  • JanaT napsal(a)

   LEXI- buďte tak hodný a upřesněte mně, k čemu směřovalo Vaše “Radši ne”?
   Starosti s rozením jistě už nemáte, o problematiku přirozeného porodu se proto nezajímáte a s mou profesí nemá ono zmíněné OS nic společného?
   J.

   • Lex napsal(a)

    Já chápu, že to může být shoda jmen, víte, že na tohle jsme už jednou narazili a už tehdy jste to odmítla. Já netvrdím, že to jste Vy, také proto jsem vynechal celé jméno (nebudete tvrdit, že není shodné s Vašim?! to S. – nevím).
    Použil jsem to v dobrém, právě s ohledem na ten protiklad nabídky.
    Ale dnešní Vaše popření také může znamenat, že to jste Vy, jenom že to OS děláte mimo svou profesi. To byste si ale odporovala s “tehdy”.
    Nicméně uznejte, že jako fór je to dobré:
    PS
    O problematiku “přirozeného porodu” jsem se nazajímal ani tehdy, kdy by se o ni mohla zajímat moje rodící manželka. Oba důvěřujeme výhradně vědecké medicině. Apropós, první (předčasný) porod mé manželky skončil exitem obou dvojčat. Ztěží si dovedu představit, že by to probíhalo doma. Vlasně – dovedu, byl bych už více jak třicet let vdovcem.
    A úplně závěrem – proč “přirozený porod”? – co je nepřirozeného na přirozenou cestou probíhajícím porodu, uskutečňuje-li se v bezpečí porodnice?
    Nepřirozené vidím jedině to, nastanou-li komplikace. Co si představit neumím, je, jak by to v takovém případě probíhalo v domácích podmínkách.
    Ale jsem laik, takže důvěřuji MUDr. Vladimíru Dvořákovi,
    předsedovi České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a jeho “Porody doma představují zbytečné riziko. V případě komplikací mají rodička i dítě větší šanci na porodním sále”
    Přeji hezký večer!

  • Sasanka napsal(a)

   Peggy, ani nevíte, jak Vám rozumím. O přístupu lékařů k pacientům bych opravdu mohla napsat knihu – a věřte, nebylo by to v některých kapitolách veselé čtení…

 13. Sasanka napsal(a)

  Hmm, to je tedy velká škoda, že takovou přísahu lékaři neskládají. Měli by, protože přesně popisuje, jaký by měl lékař být a jak by měl pracovat. Já tu nezpochybňuji oprávněnost požadavků lékařů, já tu konstatuji, že podávání výpovědí ve svém důsledku ohrožuje zdraví a životy pacientů, což je mimořádně neetické a je to vydírání vlády skrze nemocné. Jako lékařka byste měla vědět, že práce lékaře skutečně není jen povolání, je to poslání. Mí lékaři mají také mnoho výhrad k situaci ve zdravotnictví a jejich platy rozhodně nejsou takové, jaké by si nejen představovali, ale také i zasloužili. Nikdy ale nestávkovali ani nepodávají výpovědi, protože to považují za neetické a nefér vůči svým pacientům. A takových lékařů si vážím. Předpokládám, že lékař je vzdělaný a inteligentní člověk. Měl by tedy vědět, že podáváním hromadných výpovědí cesta k nápravě nevede. Oni za hranicemi také na všechny naše lékaře nečekají s otevřenou náručí. Věřte, že někteří by si tam se svým přístupem k pacientovi dlouho nepobyli. Je třeba vést dialog, protože vláda na lidi kašle, vydírat se nenechá a na vše nakonec doplatí pacient. Dnes je možná část laické veřejnosti na Vaší straně, ale to se rychle změní, pokud se naplní katastrofické předpovědi a začne docházet k pochybením. Raději opustím Brejle. Mám chatrné zdraví, mohlo by se mi přitížit… 🙂 PS: A Vám přijde v pořádku, že i kvalifikovaní pracovníci v mnoha jiných profesích vydělávají méně než je průměrná mzda? Lékaři nejsou jediní… To má tedy půl republiky podat v zaměstnání výpověď a sedět doma na podpoře? Ach jo…

  • JanaT napsal(a)

   SASANKO- věřte mi, že vím, o čem mluvím, když si troufám tvrdit, že Hippokratova přísaha, byť nepřísahaná, je něco, čím se většina lékařů opravdu řídí! (Samozřejmě lemplové se najdou všude, nejen mezi lékaři…) Ale dle mého názoru to naprosto nesouvisí se současným obecně špatným ohodnocením lékařské profese.
   Mám svou profesi ráda, zcela sebejistě si tu troufám tvrdit, že ji vykonávám dobře, ale to, že ji mohu vykonávat zcela dle mého přesvědčení a ve smyslu všech jejích pravidel, ničím se nezpronevěřit (zdravím Webgardena :)) je dáno jen tím, že mě toto neživí… 🙁 Kdybych měla být na výdělku pouze jako lékaře zcela závislá, asi bych byla nucena změnit profesi, nebo také odejít do zahraničí (což jsem si i jako svobodná a bez závazků vyzkoušela…)
   Nestěžuji si ani, jen konstatuji…
   J.

   • Sasanka napsal(a)

    Já plně chápu vše, co jste zde nyní napsala, paní Jano. Ale nezlobte se – ještě poslední poznámku. Víte, je mnoho profesí, kde lidé musejí vystačit s ještě menší mzdou, než jste zde uvedla. Jejich profese jsou také důležité a také náročné. Když pochybí například unavený řidič MHD, mohou být důsledkem desítky mrtvých a zraněných. Proč by tedy mělo být vyhověno jen a jen právě lékařům? To opravdu trochu zavání elitářstvím. Nezlobte se, ale je to v této chvíli můj názor. Podtržený tím, že jsem měla možnost strávit poměrně dlouho dobu mezi lékaři a zdravotnickým personálem jak pracovně, tak i jako pacient. Lékaři s velkým “L” se podle mne této rebélie o vlastní vůli neúčastní.

 14. Peggy napsal(a)

  Sasanko?!!! Už zase? Chce to klid!!!:-)

  • JanaT napsal(a)

   LEXI nejde mi dát komentář pod ten Váš, tak jedině takto.
   To jsme si nerozuměli. Já jsem ona MUDr. Jana Tomasová Studýnková, PhD. předsedkyně občanského sdružení Pro PP http://www.propp.cz.
   Nikdy jsem to nepopírala, naopak ráda toto veřejně prezentuji.
   Četl jste stanovy našeho sdružení, víte o čem toto je, co je naším cílem?
   Já Vám přeji Vaše přesvědčení o jediné správnosti Vaší cesty a bezmezné důvěry v české porodnictví, bohužel toto ale nemohu s Vámi sdílet. Ani jako matka a už vůbec ne jako lékařka.
   Nicméně má profese s porodnictvím nemá nic společného, z tohoto důvodu nechápu, proč do “profesní” debaty mícháte (a ne poprvé) mou občanskou iniciativu?
   J.

   • JanaT napsal(a)

    A ještě jeden poddotaz.
    Z jakého důvodu jste přesvědčen o jediné správnosti názoru pana Dr. Dvořáka?
    Vím, že jste v podstatě racionální a vědecky zaměřený člověk.
    Mohu Vám zde (ostatně jako i jemu jsem dala k dispozici) dát mnoho odkazů na velké zahraniční studie (v době “evidence based medicine” něco zcela zásadního), které jeho “dojmologií” podloženou “pravdu” naprosto vyvracejí…
    Ano, já jsem k lékařské profesi a kolegům loajální, vím, že jsem omylná, chyba se může přihodit komukoliv, a proto bych nikdy jen tak neodsoudila náhodnou a nevědomou chybu kolegy. Nicméně mlčet k totálnímu popírání současných poznatků, jen protože, a teď cituji slova jednoho velmi zasloužilého gynekologa a porodníka “se to tak dělalo celý jeho život a on teď na sklonku života nemůže přeci uznat, že to všechno dělal špatně”… nemohu.
    J.

 15. wbgarden napsal(a)

  Drahá Janoté, to že jsem vám nabídl kšeft, způsobil fakt, že jsem vás slyšel mluvit o penězích, jinak bych si toto pochopitelně nedovolil. Rovněž děkuji za nabídku služeb, ale místní paní doktor, která mě už zve patnáct let na dokončení preventivky, je též, co se týče lékařské chemie dost asi dobrá. Jenže já ji se svým jistě nemistně pubertálním přístupem odpovídám – paní doktor, jak vás těch patnáct roků pozoruji, vzhledově že, co kdyby vy jste někdy přišla vy k nám.
  No nechci se zbytečně rouhat, pro papír do řidíčáku do ordinace samozřejmě a zákonně musím, takže je to furt o tom, že v padesátejch když jsem chtěl do pionýrského tábora a musel jsem taky mít potvrzení, že jsem živ a zdráv a proto bylo třeba sedět tam v čekárně a pochytat všechny ty chřipky, angíny, které byly na dosah. A zdravuška tam myslím visí furt v těch čekárnách na štěstí.
  Děkuji dnes už nechci. Pochopitelně když jsem čas od času díky svému koníčkovému nepokoji rozřezán, zlomen či jinak rozcuchán, praktické lékaře zbožňuji. Jinak o pravidelnou prevent údržbu se raději už starám sám. Trh mi to dnes jistě dovolí. Takže dosti medicínské totality, dovolím si adhocnouti zde jistě frivolně…
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20south%20tirol/album/slides/wbgarden%20alps%20130.html

 16. Sasanka napsal(a)

  No, já myslím, paní Evo, že se Vám článek opravdu povedl a že jste klepla hřebíček na hlavičku. Podívejte se, jakou rozpoutal debatu. A tak to má být… 🙂

  • Sasanka napsal(a)

   PS: Mizím, protože musím “tvořit hodnoty” a namísto toho tu “tlachám”. Bez práce holt nejsou koláče v žádném povolání, byť je sebevíce svobodné… 🙂 Tak jdu raději něco dělat, abyste na mne nemuseli pořádat sbírku… 🙂 🙂 🙂

   • Sasanka napsal(a)

    PS: Na to nejdůležitější jsem málem zapomněla – přeji všem dobrou noc, krásné sny a pevné zdraví… 🙂

   • JanaT napsal(a)

    SASANKO- musím teď vznést dotaz na webmastera (Honzo :)) ale opět mně nejde vložit odpověď kam bych chtěla.
    Dovolím si s Vámi nesouhlasit.
    Býti lékařem neznamená jen vystudovat vysokou školu, celý život se nadále aktivně vzdělávat, ale znamená to rovněž nést neskutečnou zodpovědnost. Žít s vědomím, že každá má chyba, byť neúmyslná, způsobená tím, že jsem si nepřečetla poslední výzkumy, kterých je denně mnoho, a třeba nikoliv z neznalosti ale jen z chyby administrativní, z únavy, či jako důsledek chyby někoho jiného může ohrozit zdraví a často život někoho jiného…
    Toto je odpovědnost, jakou si většina lidí neumí ani představit. Nevím, proč bych měla být za tuto zodpvědnost hodnocena hůře než řidič tramvaje číslo 18, který byl několikrát hospitalizován v protialkoholní léčebně (konkrétní příklad) Vy to víte?
    J.

 17. Petrpavel napsal(a)

  Pozoruji, pozoruji…jeden píše o praktických lékařích, kterých se tato záležitost netýká, druhé jistě soukromé porodní “báby” se tato záležitost také netýká, autorka článku píšící ve stylu “..a v Americe zase bijou černochy… a na svém názoru trvám, i kdyby se ukázalo že jsou biti bílí”, další básnící o hipokratovské povinnosti lékařů robotovat na panském i nepanském za ubohý groš,jediný oponent prokazující že problém vnímá v celém jeho kontextu ubit “argumenty”. Lexi, stojí Vám to za to?

  • JanaT napsal(a)

   Milý Petřepavle, četla jsem Váš komentář několikrát ale jasné stanovisko k problematice diskutované jsem v něm nezachytila, jistě jen z důvodu pokročilé hodiny a mé únavy 🙂
   J.

   • Petrpavel napsal(a)

    Je sice po desáté hodině, ale tento web je slušný, takže jasnější stanovisko na autorku nebude :-). A pro Váš klid v duši : manželka mi taky nerozumí, už 43 roků!

   • Sasanka napsal(a)

    Paní Jano, jen malá douška zde, protože pod Vaši reakci na můj komentář to nejde – já znám také lékaře, kteří byli hospitalizováni v protialkoholní léčebně a před tím v podnapilém stavu dokonce i operovali… 🙂 A celý národ zná několik lékařů, kteří ordinují pod vlivem alkoholu… 🙁 Znám lékaře, kteří se vlastní liknavostí a nedbalostí dopustili vážných pochybení… Takže zase nevidím rozdíl. Všichni jsme prostě jen lidé… Myslíte, že řidič má menší odpovědnost než lékař? Nevím, nevím, být řidičem, asi se urazím. Oba dva mají přece v rukou lidské životy, byť ten jeden na to nevystudoval vysokou školu. I řidič musí znát nové předpisy, učit se jezdit s novými autobusy a tramvajovými soupravami… Myslíte, že úroveň vzdělání a četnost dalších vzdělávání by měly být klíčem k rozpoznání, kdo může ve společnosti živořit a kdo ne? No nic…

  • Jan Krůta napsal(a)

   PetřePavle, proběhla tu lavina názorů. Kdybych se měl pokoušet o jakési resumé, šel bych skočit do rozvodněné Berounky. Ale ten Váš “nadhled” moc neberu. Pochopil jsem, komu fandíte. Ale VÁŠ názor jsem nerozeznal. Pochopitelně máte na své psaní ke komentářům jiných vždycky právo, ale myslím, že je škoda jen shazovat lidi s jiným názorem, a neargumentovat.

   • Sasanka napsal(a)

    Honzo, prosím Tě, nikam neskákej, víš jak je ta voda studená…?! 🙂 Vždyť by to bylo o zdraví… 🙂 Tato diskuze budiž Ti důkazem, že není vhodná doba na choroby… 🙂

 18. JanaT napsal(a)

  Já bych přesto toužila Vám porozumět 😉
  J.

 19. Lex napsal(a)

  JanaT
  Milá Jano,
  celý život jsem působil v trestním procesu. O lidských selháních toho vím hodně, včetně těch lékařských.
  To pro mě ale neznamená, že bych kvůli selháním lidským odmítal “systém”. Systém, který na to selhání nemá vliv (vyjma možné přepracovanosti – ale tento stav by nastat nikdy neměl, je to odpovědnost menežmentu i té osoby samotné, technická vybavenost pracovišť je vždy objektivní podmínka systému – zde neplatí “kdyby”).
  Ve svých posledních vstupech máte ke mě dvě připomínky (či otázky?) – cituji:
  “Já Vám přeji Vaše přesvědčení o jediné správnosti Vaší cesty a bezmezné důvěry v české porodnictví,…” a “Z jakého důvodu jste přesvědčen o jediné správnosti názoru pana Dr. Dvořáka?”
  Odpovídám – nikde jsem nenapsal nic o jediné správnosti své cesty a bezmezné důvěře v české porodnictví. Bezmeznou důvěru můžeme mít jen v přírodní zákony a částečně v sebe, že neselžeme. Protože objektem mé profese byla lidská svoboda, nemohl jsem si dovolit si nedůvěřovat, podobně jako lékařka si nemůžete dovolit si nedůvěřovat, je-li objektem Vaší profese lidské zdraví či dokonce život.
  Naproti tomu jsem napsal – cituji: “Oba důvěřujeme výhradně vědecké medicině…” a “…jsem laik, takže důvěřuji MUDr. Vladimíru Dvořákovi,
  předsedovi České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a jeho „Porody doma představují zbytečné riziko. V případě komplikací mají rodička i dítě větší šanci na porodním sále…“. Ano, měl jsem na mysli tu citaci prof. Dvořáka – ne jeho samotného jako osobu. Neznám ho. Nevím, zda mu mohu nebo mám důvěřovat, a je mi to jedno. Ale ten citát ctím. A nikdo mě nepřesvědčí o opaku. To není věcí argumentů.
  Ale dovolte odbočit zpět k původní myšlence článku, a tím skončím:
  Správně jste napsala, že článek je o systému a je o politice. A na tom zdravotním systému se mi příčí třeba to, že z hlediska příjmového dělí lékařský stav do dvou kategorií (pominu-li stomatology, kteří jsou kategorií “sui generis” vymykající se systému vůbec). Do kategorie soukromých praktických lékařů a ambulantních specialistů, jejichž příjmy jsou ze zákona založeny zvláštně, a jsou proto “za vodou”, a pak ve veřejném zdravotnictví do kategorie nemocničních specialistů, kteří jsou fakticky námezdními pracovníky, a to špatně placenými. Ať už tu bylo kolik chtělo reformátorů, nikdo s tím nic zásadního neudělal. A tak se ptám – co byste řekla tomu, aby veřejná zdravotnická zařízení (nemocnice) lékaře neangažovala jako zaměstnance (se všemi pozitivy i negativy z toho pramenícími), ale aby lékaři obecně byli zásadně soukromými podnikajícími osobami (OSVČ) ať už jako jednotlivci nebo právnické osoby (obchodní společnosti) s tím, že by nemocnice byly pouze menežerskými subjekty a organizačními složkami materiálního vybavení, středního a pomocného zdravotního personálu, a lékaře by si “najímaly” na smlouvy. Na tržním principu, na základě nabídky a poptávky, a na základě “kvality” onoho lékařského subjektu? Podobně jako je tomu u advokátů? Potřebuješ, pane řediteli nemocnice, chirurga, internistu, radiologa, anesteziologa, urologa, očaře, cévaře, ortopeda, neurologa atd.? Tady jsme. Kolik nabízíš? Naše schopnosti a možnosti jsou takové a takové, naše požadavky jsou zase takové. Ber nebo nechej být.
  Sci-fi?

  • JanaT napsal(a)

   Lexi, s ohledem na pozdní hodinu Vám položím jen jednu otázku. Proč ničím nepodložený (Nebo Vy snad znáte nějaký argument, kterým on své názory podepírá? Tedy kromě jeho oblíbeného, skutečně jeho postu “hodného” 🙁 “že žádnou živou domarodku za svou 24 letou praxi neviděl”) názor Dr. Dvořáka je pro Vás hodnotnější a správnější než ten můj, podložený důkazy mnoha vědeckých studií?
   Jen kvůli tomu, že je předseda GAPS???
   To není zrovna kritický přístup k obdrženým informacím 😉
   J.

   • Lex napsal(a)

    Už jsem Vám odpověděl dříve, ale jestli jsem se dotkl Vašeho ega, tak se omlouvám.
    Nicméně, předmět článku je někde jinde.
    Dobrou noc.

  • meryh napsal(a)

   Pane Lexi.
   děkuji. Je vidět, že o problematice práce ve zdravotnictví víte hodně
   a naprosto se ztotožňuji s Vaším názorem. Lépe bych to nenapsala.

  • Holzelova napsal(a)

   Pane Lexi, budete se divit, ale co se týče zdravotnictví založeném na tržním principu, tak s Vámi souhlasím:-)). Ovšem kdybyste pozorně četl mé odpovědi, tak já jsem se již zmiňovala o “cvachovském zakonzervování”. Při transformaci zdravotnictví měli tenkrát lékaři možnost posílit soukromě tržní aspekt jejich práce. Ovšem tuto hozenou rukavici zvedli pouze stomatologové a lékaři si prosadili stav, který jim dává více sociálních jistot a vyhovuje spíše těm průměrným. A dnešní progresivní generace mladých lékařů na to tvrdě doplácí.

   • Lex napsal(a)

    Paní Hölzelová,
    píšete – “dnešní progresivní generace mladých lékařů na to tvrdě doplácí” –
    ale už vůbec nepíšete o tom, jak všichni občané této země, kteří přestože jsou účastni veřejného zdravotního pojištění a přes ústavní zásadu, že ” Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.” (čl. 31 věta druhá LPS), se při ošetřování u těchto “také lékařů” nevyhnou tomu, aby při každé návštěvě “necálovali” v hotovosti za každou hloupost, včetně registrace a jánevimco, prostě za každé “otevření huby”.
    No, když v tomhle vidíte vzor, tak nejste daleko lékaři Julínkovi. Děkuji, nechci. V systému zdravotního pojištění je dost prostředků na kvalitní zdravotní péči i na solidní platy lékařů. Jen je třeba zamezit jejich nehospodárnému využívání, džusování a tunelování. Jiná věc je, že na tom tunelování se značnou měrou podílí i zdravotníci a zdravotnická zařízení sama.

 20. Peggy napsal(a)

  Hezký nový den, tak vidím, že vášnivá debata šla hodně dlouho..:-)a kam v některých tématech dospěla!
  Já jen poznamenám, že si dobře vzpomínám na jinou, taky poměrně živou, o níž je zde zmíňka. Také si vzpomínám na to, jak se Lex zeptal Jany, zda je tou či onou..byl to myslím nějaký web se jménem, kde bylo slůvko Baby…už nevím a nestojí mi za to , jej hledat, jde o prd..Já jen, že vzpomínám, že Jani se k osobě zmiňované paní dr. Lexem vyjádřila, že ona to není.. A tak teď nevím..Proč? je mi to celkem jedno, ale ještě pamět mám docela ok, tak nechápu, proč se jednou ke svýmu jménu hrdě hlásit, se všemi tituly a jindy zatlouct pouhý jméno..
  Jinak se mi nezdá vůbec blbý nápad s lékaři, jako soukromými subjekty.. Je to geniálně jednoduchý.. A pak, vždyť by na tom vydělal i stát, jen si nejsem jistá, že by mi vždycky lékař umožnil léčbu např. s vyšetřením na drahým přístroji.. Nebo by cena jeho využití, nebyla promítnuta adekvátní výší, do jeho úhrady za použití..(z čehož by pravděpodobně plynuly poplatky za nájmy a pod?) Ale i tak, zdá se mi to dokonalý, svou jednoduchostí a je fakt, že pokrok v přístupu lékařů, kteří pracují soukromě, je naprosto jiný, než těc, o které zde jde..Asi na tom něco je, když je to jen na tobě 🙂
  Jinak ještě k těm “odejděte”..Zahlídla jsem v jdnomrozhovoru.. Lídr celé akce, tuším z Jihlavské nemocnice, (omlouvám se), odpovídal na dotazy novináře (nebudu raděj ani rozebírat, jak na mne jeho dopovědi zapůsobily, je to asi subjektivní,ale jistá míra arogance se nedala zapřít ani v přístupu k tomu dotazujícímu novináři..:-)),Na otázku, zda je jeho úvazek v nemocnici, jeho jediným příjmem odpověděl, téměř zděšeně, že ne!!! Jak by mohl,??? Má ještě dvě, nebo dokonce tři soukromé aktivity,aby uživil rodinu, splatil hypotéku, jeho děti mohli chodit do školy a nestrádat..A o tom to možná i je..Jak to dělají ti, kteří jsou v práci od nevidím donevidím, jsou rádi, (dnes), že maj práci, a mají plat jeden, mají možná též hypotéky, kdo nechce uživit rodinu,dát dětem vzdlěání.. Nějak men ,a není to po prvé, napadá otázka? jak mohu dělat ssvou práci dobře, když musím stíhat ještě další dvě? A pak, setkala jsme se mnohokrát s jedním jevem.. Lékař, po prvním vyšetření ve státním zařízení,mi další návštěvu, nebo kontrolu, či co, napsal už do své soukromé praxe!! a nebylo to jednou, to vás ujišťuji..
  Jen na okraj, přednáší lékař na vysoké škole zdarma?( Jani, já nevím, jen se ptám…!) tak pěkný den, jdu kouknout na Ivetku, mějte se a držím nám všem palce, at nejsme nemocní, nejen pro to, co zde probíráme, ale když je člověk marod, všechno se jeví jinak.. smutně..a to je blbý, já raděj, když se lidi usmívají a je jimfajn.. přála bych to i těm doktorům,pohled na jejich nasr..é tváře, mě deprimuje, natož jim v tomto stavu vejít do ordinace..chichi..Hezký den

  • JanaT napsal(a)

   PEGGY- náhodou jsem teprve teď objevila narážku na mě 🙂 tak ještě, omlouvám se, že opět zcela mimo téma této diskuze ;), zareaguji.

   Ono mně totiž trochu i vrtalo v hlavě, proč mi tu LEX opakovaně podsouvá, že se na Brejlích zapírám. A vůbec mě nenapadalo, kdy bych něco takového udělala. Naopak, píšu tu někdy i velmi angažované články vždy pod svým jménem, diskutuji pod svým jménem… a tak mi nešlo na rozum, kde jsem jako ten Petr “zapřela” 😉

   Ale pravděpodobně se to týká stejného komentáře, na který jsi narazila teď ty.
   Vysvětlím 🙂
   Byl to komentář k jednomu z dílů Podruhé. Lex tam bez bližšího vysvětlení a důvodu (z mého pohledu) zavěsil odkaz na Otevřený dopis Dr. Dvořákovi z http://www.baby-cafe.cz.
   Nechápala jsem vůbec, proč pod něco z Literárního dokořán někdo vládá odkaz na Otevřený dopis (Vlastně to, Lexi, nechápu dodnes?), a tak jsem v udivené odpovědi napsala něco v tom smyslu, že “nevidím souvislost (myšleno mezi literárním Podruhé a Otevřeným dopisem), ale že majitelka serveru BC by byla jistě ráda, že díky mně, se jí zvyšuje návštěvnost”.
   Vůbec mě, když jsem tu, lehce ironickou, odpověď psala, nenapadlo, že by se toto dalo vyložit tak, že popírám, že v odkazu to jsem já. Měla jsem za to, že každému, kdo se na Vanilce pohyboval déle, to muselo být jasné – jmenuji se J. Tomasová, jsem lékařka, píšu o porodech…. a v odkazu je někdo, kdo se jmenuje stejně, je lékařka a také se zajímá o porodnictví… To by byla velká náhoda! 😉 😉
   Tak jsem vlastně zapřela nechtěně (ono taky mít občanské sdružení, psát otevřené dopisy a zároveň se snažit zůstat neznámá, by šlo tak nějak proti sobě ;))
   J.

   • Lex napsal(a)

    Nemám rád komolení a nepravdy. Takže – nepodsouvám Vám na Brejlích, že se zapíráte, tím spíše ne OPAKOVANĚ. Na Brejlích jsem se Vám zásadně vyhýbal po zkušenostech s Vámi z Vanilky (a kvitoval jsem, že jste tak dosud činila i Vy). Bylo to proto, že respektuji, že máme jné názory. A Vaše současné “svým postojem mám nejblíže pravděpodobně k anarchii” jasně vysvětluje Vaši angažovanost v “boji proti všem” v diskuzi ohledně skenerů na letištích, po níž jsem s Vámi skončil.
    Je jen škoda, že současná Vanilka neotvírá diskusi pod starými články – aspoň já to neumím a registrovat se tam nemíním. Ten odkaz na MUDr. Janu Tomasovou v dopise MUDr. Dvořákovi, který jste na Vanilce zapřela, nebyl mimo mísu, jak se snažíte tvrdit zde. Nezáleží, pod jakým to bylo článkem, ale na okolnostech diskuse. A k ní se to vázalo. Ale tehdy (až do nynějška) jsem nevěděl, jste-li to Vy či nikoliv, žen s příjmením “Tomasová” je v Česku 108, kolik z nich je Jan nevím, ale jistě více než dvě (ta druhá – po Vás – je ona kouzelná houslistka PRDUSu třetí zleva v deváté řadě).

   • Peggy napsal(a)

    Ahoj Jani, zkusím dnes moc nekecat, mám rozdělanou práci, včera jsem ji moc nedala:-) !
    Jani, nevím, jestli to brát jako narážku, možná to tak vyznělo, je to ale slovíčkaření, že? Jsem zvyklá na přímo, ale tady to fakt tak mohlo vypadat.. Bude to asi tím, ( a to mi můj muž vyčítá asi právem), že myšlenky mi letí o mnoho dál, než stačím mluvit a nebo psát..chichi, Uvědomila jsem si, až mi to řekl… to mám tedy blbý a ještě blbější ti, s kým komunikuji..
    Takže, dvě otázky jsem měla, jednu mám zodpovězenu komentářem nade mnou. Nebudu pátrat zda bylo, nebylo, věci co byly, pro mne nemají už význam, myslím, že tohle je spíš problém váš a já tu odpověď beru tak, jak mi ji podáváte.
    Věc druhá, ptala jsem se a to zcela na rovinu, jak je to s přednášením na vysokých školách, zda je gratis, či se za něj dostaně nějakej honorář, příp. plat atd.. Pokud občas slýchávám, docela dost lékařů, na vysokých školách přednáší.. asi tak
    A já jen,( už mne tahle debataale vážně moc nebere), když se po pravdě posčítají aktivity, které mnoho lékařů má mimo hlavní prac. úvazek, sečetli by-li je po pravdě, možná by nebyl ten jejich stav tak bícný, jak říkají.
    Jani, lékař je pro mne především člověk, od kterého v případě SOS potřebuji pomoc.. a pokud je ke mně laskavý a chápe, že nejdu pouze otravovat pro svou zábavu( což mne u pana Julinka hluboce uráželo, především v postoji těch starých lidí, odkázaných na pomoc),vidím, že mne skutečně vyšetří, podle svých možností a pokud jeho nestačí, zodpovědně pošle tam, kde mají lepší možnosti, budete se divit, mně to stačí. Nemusí každý být genius.. ale nemusím (nebo vlastně to je ta bída dnešního stavu, že musím!!!), být zlomená v pase a nechat se málem vykopnout dveřmi z ordinace.. a moje zkušenosti jsou snad všecny.. Počínaje supr, dokonalými gentmeny, hodnými a laskavými, až po ty nafoukance) Co kdo umí, to se obvykle ukáže až později.. Ach jo, zase kecám.. už tu bylo všechno řečený přede mnou.. dík jani za odpověď, z tohle si tolik práce nedělejte, stačí jen jo a nebo ne, jinak je mi jedno, kolik kdo máme, mou situaci to nevylepší ani nezhorší 🙂 Hezký den

  • Lex napsal(a)

   Peggy,
   ano, bylo to jak píšete – viz má reakce paní Tomasové Studýnkové (to druhé příjmení na Vanilce neužívala, vlastně ani tady – pokud se nepletu – ne).
   Pokud jde o ty doktory soukromníky, je to taková “bláznivá” myšlenka, patří k ní i to, že tihle “nemocniční” specialisté by žádné přístrojové vybavení vlastnit nemuseli – to by vlastnily ty nemocnice, oni by jen pracovali v nemocnicích způsobem ne nepodobným “švarcsystému”. Ale je to spojeno s řadou otázek a jejich možných řešení, v českých podmínkách je to skutečně sci-fi, konec konců takhle to nefunguje asi nikde na světě, určitě ne v Lotyšku, Estonsku, Rumunsku či Turecku, kteréžto země jsou pro naše vládní činitele vzorem, namísto Německa, Francie, Holandska a skandinávských zemí. Vlastně máloco u nás funguje tak, jako ve světě, ke kterému jsme se při převratu v roce 1989 hlásili a doufali v to.
   A ještě tohle (souvisí to s poslední větou) – ten hlavní problém i lékařských platů, a v tom nepřímo souhlalsím s autorkou článku, je v ubohé úrovni platů v Česku (až na vybrané kategorie, především finančnictví a zločin) obecně. Produktivita práce na zaměstnance v Česku se pohybuje na nějakých 60 procentech německého zaměstnance. Ale průměrný plat v Česku je na nižší, než 30 procentní úrovni (leč guru pravicového nazírání to vidí jinak, a to tak, že platy v Česku musí jít ve jménu dalšího zvyšování produktivity naopak dolů – kupř. Michal Mejstřík zde http://paratdnes.wz.cz/2010/11/Mejstrik-clen-NERVu-Produktivita-prace-v-CR-roste-pomaleji-nez-mzdy.html).
   PS
   O těch “nadlidech” paní Hölzelové a o skutečné kategorii českých “nadlidí” jsem napsal článek, Honza Krůta ho tu zřejmě brzy zavěsí.
   Pěkný den!

   • Peggy napsal(a)

    Taky přeji Lexi pěkný den! Kašlete na to, co bylo už je stejně minulý.. 🙂
    Jo, já pochopila, že to zařízení by bylo někoho jinýho, i ten švarcsystém. Moc dobře si neněj pamatuji, já začínala vlastně podnikat s ním. Pak byl křik, aledodnes ne něm nevidím nic špatnýho, naopak, spoustu věcí řeší moc šikovně.. Nevím, jednoduchý věci u nás nejsou nějak v oblibě..:-) V tom, co píšete, tzn. platy a ostatní, naprosto souhlasím.. Vždycka skoro vypěním, tahle porovnávání jsou šílený! V tom, co se vládě a poslancům hodí, porovnávají , co už míň, to jen vyhodí haus numero a dlabou na to, že lidi nejsou tupí, že porovnání je možný si zjistit, pokud není i všeobecně známý.. Ale s tím nic.. a dlouho to nebude jiný..Lexi, já utíkat před tou skutečností musím!!:-) Vím, že si o tom nic pěknýho nemyslíte, ale jsem člověk, ktrýho se všechno dotýká citlivě, každý příběh neštěstí v Tv, ve zprávách, v okolí.. jsem hned na “kašu” já bych zblbla dočista, tak si některý věci nepřipouštím.. a dalo mi to moc práce, fakticky..A nevím, kdy a kde bude svět podle našich představ, zásad o morálce, o spravdelnosti.. to je asi jen snění a jak vidíte, když si člověk myslí, že on svou troškou správnýho jednání, nebo čestným činem něco změní, dopadne jako Michálek, nebo jemu podobní před ním.. Nechci se dočkat toho, kdy Bárta bude mít dopravní nehodu, nebo spáchá sebevraždu s pěti bodnými ranami v zádech a ještě se potom ve sklepě oběsí.. Vím, má svý, ale tohle šlapání na paty, to se u nás obyčejně sejde ve špatných konstelacích.. a že jich bylo.. ale to je asi všude, a jsme tam.. Jdu kouknout na další a valím něco dělt! Tyhle brejle jsou moc milý, ale zaberoučasu, až se stydím..chichi.. hezký den, mějte se pěkně a snad to tání pomalu ustane a bude mrznout.. raději.. kolik lidí se zase dnes asi modlí..

   • JanaT napsal(a)

    LEXI- já popravdě vysvětlila, zda-li mé vysvětlení akceptujete již ovlivnit nemohu.
    K tomu, že jste “opakovaně” zde v této diskuzi naznačil, že jsem popřela svou identitu, na tom si trvám!
    Zde poprvé:
    Lex napsal(a) 10. 1. 2011 v 22.39 Já chápu, že to může být shoda jmen, víte, že na tohle jsme už jednou narazili a už tehdy jste to odmítla. Já netvrdím, že to jste Vy, také proto jsem vynechal celé jméno (nebudete tvrdit, že není shodné s Vašim?! to S. – nevím).
    A zde podruhé:
    Lex napsal(a)11. 1. 2011 v 9.01
    Sasanka
    Píšete – “ že návraty nebudou tak jednoduché. A s tím většina z nich nepočítala…“
    Myslím, že přesně to vyjádřila JIŽ MUDr. Jana Tomasová Studýnková, PhD. ve svém komentáři autorce 10.1. v 16.35 – „Vaše argumentace je podpořena pouze Vaším osobním, ničím neodůvodněným předpokládáním.“

    A já se Vám nikdy nevyhýbala zde, ani na Vanilce, jen jsem do této diskuze neměla potřebu na Vás reagovat, nic osobního v tom nehledejte.

    A konečně, teď když jsme se shodli, že jsem, kdo jsem, klidně můžete v diskuzi respektovat můj “nick” a jako všichni ostatní mě oslovovat “Jano” 😉
    J.

   • Jan Krůta napsal(a)

    Článek bude zavěšen zítra 13.1. !

 21. Lex napsal(a)

  Sasanka
  Píšete – ” že návraty nebudou tak jednoduché. A s tím většina z nich nepočítala…”
  Myslím, že přesně to vyjádřila již MUDr. Jana Tomasová Studýnková, PhD. ve svém komentáři autorce 10.1. v 16.35 – “Vaše argumentace je podpořena pouze Vaším osobním, ničím neodůvodněným předpokládáním.”

  • Sasanka napsal(a)

   Hmmm, nebudu se přít, ale ještě uvidíme… Neodůvodněné předpokládání to ale, myslím, nebude. Již teď někteří lékaři vědí, že zpět nepůjdou, protože nemocnice o ně nemají zájem. Nebyli tak dobří, aby byli nepostradatelní. Toto je precedens – pokud totiž vláda v tomto případě ustoupí, může počítat s lavinou podobného nátlaku i u jiných profesí… To podle mne riskovat nebude. Raději obětuje pacienty. Lékaři si pak budou v případě pochybení “mýt ruce” a ukazovat prstem na vládu jako na viníka, ale to bude poškozeným pacientům málo platné. Pro mě bude v takovém případě vinen lékař, který vznik tohoto rizikoa svou nezodpovědnou formou protestu umožnil. Abychom si správně rozuměli – já rozhodně nejsem proti tomu, aby lékaři, kteří si to zaslouží, pobírali vyšší mzdu. Jsem všemi deseti pro, aby různé farmaceutické lobby někdo konečně klepl přes prsty a aby se peníze přelévající se ve zdravotnictví využívaly konečně tam, kde je to skutečně potřeba. Mně se jen nelíbí způsob, kterým se lékaři nápravy situace domáhají. Jo z mého pohledu způsob neetický, a proto je pro mne nepřijatelný. Pokud totiž vláda jejich požadavky nevyslyší a oni se do nemocnic nevrátí, už podruhé zde opakuji, že tím ohrozí zdraví a životy pacientů. Zatím jsem totiž nikde nezaznamenala zprávy, že by se za ně do nemocnic hrnuly zástupy kvalifikovaných pracovních sil, které by je mohly plně nahradit. Zato jsem si právě přečetla slova prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, že když nepodporuji odcházející lékaře, tak podporuji korupci. Tak to už je opravdu vrchol. Chci se Vás zeptat jako znalce trestního práva – není náhodou takové nařčení žalovatelné? Jak si pan prezident Kubek může vůbec dovolit takto osočovat ty, kterým se nelíbí, že lékaři svým způsobem řešení problémů ve zdravotnictví dávají všanc zdraví a životy pacientů? Za těchto okolností ať si odcházející lékaře sbírkami podporuje, kdo chce, ale za sebe říkám kategorické NE!!!

   • Petrpavel napsal(a)

    Nemám rád demagogii, proto reaguji ač jsem si to zakázal. Ta slabá povaha…
    Myslím, milá Sasanko, že není možné požadovat od jedné profese – nemocničních lékařů absolutní dokonalost, jimi slovy aby byli všichni tak dobří až nepostardatelní. Není tomu tak v žádné profesi. Domníváte se, že např. ve finančním sektoru, který je mimochodem původcem stávající světové krize, kde je příjmová stránka nastavena nesrovnatelně výš, jsou všichni dokonalí? Já naopak za unfair jednání považuji stanovení tabulkového platu lékařů, tedy platu toho dobrého i toho špatného lékaře, tak nízko jako je tomu dosud. O tom je, samozřejmě vedle poukazu na počet přesčasových hodin přesahující povolené zákoníkem práce či úvazky na 1/10, protest lékařů.
    Ona teze o tom, aby jenom ti lékaří kteří si to zaslouží pobírali vyší mzdu, ač stokrát omílaná, zůstává pouze chybným postulátem, jsou-li lékaři pouhými zaměstnanci, nikoli smluvními partnery.
    Nedokáži se přinutit, abych zapoměl na fakta, která ke mě denně přitékají ze všech možných médií, hovořící jednoznačně o tom, že peníze ve zdravotnictví nechybí, ale že jsou systémově přelévány tam, kde mi, jako potenciálnímu pacientu, nic nemohou přinést. Víte jistě o čem mluvím. Nadbytečný počet zdravotních pojišťoven (ta moje, VZP, silně podfinancovaná díky nízké platbě za státní pojištěnce, všechny závislé na platbách od zaměstnanců – když OSVČ optimalizují…). Předražené a nesystémové, mnohdy nepotřebné (tedy potřebné pro příjem bokem nakupujícíího a prodávajícího jedince) nákupy zdravotnické techniky. Chyby (úmyslné?) v činnosti SÚKLu, tím předražené léky. Nic z toho ministr zdravotnictví nevyřešil, neřeší, jen slibuje. Tam jsou desítky miliard, ne v šetření na platech nemocničníh lékařů.
    Je jistě symptomatické, že se ptáte na možnost žalovat předsedu Kubka. Kde je pravicové zanícení pro bezbřehou svobodu? Pro svobodu podnikat kde chci, v čem chci, nepracovat (to nutné zaměstnání v občance bylo přece hnusně komunistické), pohybovat se po celém světě za svými potřebami, svobodu volby. Odešli-li by od nás všichni lékaři ( a já mám rád pro jejich názornost limitní příklady) , přece nikdo Vám nebude bránit aby jste hledala pomoc v zemi, kde není korupce a kde lékaře platí dobře. Není snad tohle přesně podle představ našeho hlavního liberála sídlícího na Hradě? Vám se ta představa nelíbí? Mě taky ne. Ale každý máme jiný recept. Vy nabízíte “pravicový” etický recept podle ministra Hegera, tedy uvalit na nemocniční lékaře povinnost robotovat (samozřejmě, jako to u takových záležitostí bývá, zaštítěnou pro to jedině správné pochopení mezi ovčany hippokatovou přísahou lékaře), já to vidím “levicově”, tedy nebát se (jako se nebojí ti protestující lékaři, i když mají jistě sevřené srdce strachy o zabezpečení své rodiny poté, kdy médii a politiky masírovaní ovčané jim to přijdou spočítat) a nekrást (odstranit korupci). Pak budou lékaři ( a nejenom oni) placeni podle zásluh, nikoli podle tabulek vydaných pro ten zaměstnanecký plebs.
    Nakonec souhlas : sbírku také nepodpořím (jsem si jist , že jsou slušní a ani příspěvky od Vás i ode mě neočekávají, jen od souhlasících, a třeba se jen více bojících a proto nepodávajících výpověď, kolegů).
    Naučil jsem se posuzovat probíhající a probírané problémy podle způsobu jejich hodnocení jistými etalony. V době před rokem 1989 to byly názory v Rudém právu, po roce 1989 pak názory Václava Klause. Téměř vždy mi vychází, že názor opačný než mají tito “etaloni” je správný. Asi jsem hlupák… Nebo jenom idealista? Doufám.

 22. Holzelova napsal(a)

  uf, to je tedy mazec… to jsem nečekala takovou smršť komentářů… “a přitom taková blbost”, (jak by řekla S. Stašová):-))… budu se snažit vše pročíst a vyjádřit se nějak tak souhrnně:-)))…

 23. Lex napsal(a)

  „a přitom taková blbost“
  Jistě kouzlo nechtěného. Ale trefa “na komoru” (jak by řekl hajný Zajíček).

 24. Sasanka napsal(a)

  Pane Petřepavle, já nepodporuji ministra zdravotnictví, někde je tu už ode mne napsáno, že o něm vím dost na to, abych zrovna jeho nepovažovala za osobu hodnou mé důvěry. A co se té dokonalosti týče – jsem v tomto ohledu maximalistka, takže vyžaduji dokonale odvedenou práci od každého, lékaře a sebe nevyjímaje. Nevolám po bezbřehé svobodě – volám po lékařské etice. Mně jde pouze o to jediné – výpovědi nejsou řešení a jak jsem tu už několikrát napsala, ohrožují ve svém důsledku zdraví a životy pacientů. Bohužel je to právě můj zdravotní stav, který mi nedovoluje vypravit se za lékařem do země jeho budoucího působení. Ono jich tedy ani moc nevycestuje, na to vezměte jed. Naštěstí ale mí lékaři, kteří také pracují ve velké a významné nemocnici, žádné výpovědi zatím nepodali a kufry si nikam nebalí. Takže by mi to vlastně mohlo být fuk, že? Jenže není – mně záleží na zdraví každého člověka a na každém lidském životě. O poměrech ve zdravotnictví
  nejen díky své práci, ale i díky vlastním zkušenostem leccos vím. Lékařům vděčím za život, takže za ozdravení našeho zdravotnictví se vším všudy bych se klidně rvala do krve. Ale u jednacího stolu, pane Petřepavle. Vše ostatní považuji za anarchii.

  • Holzelova napsal(a)

   Sasanko, pročetla jsem si všechny Vaše komentáře. A nemám co dodat. Vy jste v podstatě vyjádřila naprosto přesně to, co bych řekla i já. Zcela se s Vámi ztotožňuji a děkuji Vám, že jste vyčerpala téma. Moje další poznámky už by byly zbytečné:-)))

   • Sasanka napsal(a)

    Děkuji Vám, paní Evo – jednak za tato Vaše slova a pak také za to, že jste “nakousla” toto ožehavé téma. Původně jsem chtěla reagovat článečkem, ale diskuze byla tak bouřlivá, že jsem nejspíš všechen prach vystřílela v ní… 🙂 I když – uvidíme… Možná ze mne ještě něco “vypadne”… 🙂

 25. Sasanka napsal(a)

  Pro pana Petrapavla – PS: Rudé právo jsem nečetla, neshledávala jsem v něm nic, co by mne v dobách mého mládí zajímalo. Ale pokud jde o Václava Klause – víte, má zástupy kritiků, ale na jeho slova už několikrát došlo. Je inteligentní a vzdělaný a je mnoho důvodů, proč si ho jako prezidenta vážím. Napíšu Vám jeden jediný – za svým názorem si stojí, i když jde o názor nepopulární a desítky “pomazaných” hlav ho za něj téměr “napichují” na kůly. O kom z našich politiků se toto dá říct? Přemýšlím, ale skutečně nevím. Samé korouhvičky ve větru…

 26. Petrpavel napsal(a)

  Pro p. Sasanku : umí-li člověk číst řádky, mohl číst i Rudé právo. Neumí-li, může číst třeba Timesy, a nic mu to nepřinese.
  Divoká privatizace devadesátých let. Bankovní socialismus devadesátých let. Rozdělení Československa. Raný kapitalismus nebo třetí cesta? (spor Klaus vers. Komárek).To jsou tak hlavní DOKONČENÉ Klausovy vize. U těch nedokončených ( modrá či zelená.., EU, euro, Drobil vers. Michálek) uvidíme výsledek později. Úspěch? Núspěch?
  Opravdu záleží na každém z nás, jak zhodnotí výsledek. Máte ale jistě pravdu v tom, a tady jsou paní Holzerova a Klaus na jedné lodi, že umí trvat na tom, co řekl: “…v Americe bijou černochy a na svém názoru trvám i kdyby se ukázalo, že biti jsou bílí…”. V poslední době viz jím deklamovaná dohoda, která druhý den nebyla dohodou, ale novinářskou špatností, nad kterou se pan prezident mračí :-((.

  • Petrpavel napsal(a)

   chybička se vlloudila : “…číst MEZI řádky…”

   • Sasanka napsal(a)

    Snad můj poslední příspěvek v této diskuzi, protože všeho moc škodí…:-) Privatizace byl zajímavý nápad. Proč nevyšel? Tak to by bylo na dlouhé pojednání, pod kterým by se rozpoutala stejně bouřlivá diskuze jako zde. A tak by to bylo i se vším dalším, co zde zmiňujete. Pokud jde o euro, EU, modrou či zelenou a to další – zkuste také číst mezi řádky proslovů některých našich i zahraničních vlivných a zámožných osobností. Vlastně ani nemusíte číst mezi řádky – někteří už zcela otevřeně volají po nutnosti vytvoření světovlády. Jaké si asi myslíte, že bychom jako národ měli po vzniku této světovlády postavení a kompetence? EU nám to ukazuje v Evropě – ztrácíme vlastní nezávislost, musíme se podřizovat pro nás často nevýhodným a nesmyslným rozhodnutím Bruselu a tak dále. A globální oteplování? Pokud čtete v řádcích i mezi nimi, tak jste se již určitě dočetl, že ve skutečnosti to s tím oteplováním není až tak “horké”. Máte ale právo na vlastní názor a já Vám ho rozhodně nehodlám brát. Přeji hezký večer. 🙂

 27. Petrpavel napsal(a)

  Děkuji, též přání hezkého, už zřejmě zítřejšího, dne .
  P.S. Je mi to líto, ale o Klausových postojích vím bohužel víc než bych si přál…proč např. tvrdě odmítal logické a spravedlivé restituce a podporoval privatizaci, kuponovou i tu vybraným subjektům?
  Kdo je to Brusel? Určitě to není ČR a další spřízněné evropské státy, že? Kdo tedy?
  Snad také můj poslední příspěvek….:-)

 28. lukrecia napsal(a)

  Teď se možná někoho i dotknu.Omlouvám se předem. Přesto se domnívám, že je věcí každého, chce-li, či nechce-li vykonávat zaměstnání, na které se roky připravoval. Když se řemeslník cítí nedoceněn, jde jinam. Doktoři snad nemají menší práva, než třeba takoví zedníci? A pracovní trh situaci vždycky nějak zvládne. Pokud bude málo doktorů, přijdou odjinud. A když ne, jsou podmínky, které tato země lékařům nabízí, vskutku bídné. Vláda má snahu vyjednávat, hlavně, aby nemusela ustoupit a místo poslancům platit doktorům. K tomu si dovolím podotknout, že kdyby lékařskou profesi opustil odborník, který na vážnou chorobu v neléčitelném stadiu předepisoval opakovaně ACC, a k tomu odmítal pacientovi vystavit neschopenku, nebo kdyby zdravotnictví opustila lékařka, která při pravidelných preventivních prohlídkách nikdy nenaordinovala pacientovi, staršímu padesáti let test na okultní krvácení-kdyby tihle a jim podobní už nikdy nesáhli na pacienta, bylo by českému zdravotnictví výrazně pomoženo. Myslím na to, zda odchází i pan doktor, který manželce těžce nemocného sdělil v ordinaci:”Nešel za měsíc, nešel za dva, půjde za půl roku.” Dotyčný pacient zatím čekal přede dveřmi. A jsem si na hodně procent jistá, že tenhle lékař neodejde. Čeho se vlastně bojíme? Že nebude dost lékařů? Měli bychom se bát, aby nám zůstalo dost dobrých doktorů a těm mizerným odchod třeba i nařídit. Kolik lidí připadá na jednoho fungujícího doktora? A kolik lékařů je skvěle uklizených v různých posudkových institucích? Není nutné se strefovat do těch, co chtějí změnu k lepšímu, je potřeba nesouhlasit s těmi, kterým vyhovuje, když všechno zůstane při starém.

 29. JanaT napsal(a)

  Paní Hölzelová, opět mi nejde vložit komentář pod ten Váš někde hodně nahoře.
  Já si rozhodně nemyslím a nikde nepíši, že mají v jiných profesí “na růžích ustláno”. Jen zastávám názor, že lékařská profese není t.č. u nás dostatečně ohodnocena, a to zvláště pak v porovnání s některými jinými profesemi a stavem v zahraničí.
  A protože vím, že příjmy lékařů (i jen těch pracujích ve “státním”) jsou, pro mě zcela nepochopitelně, v médiích často uváděny nesprávně (např. včetně nadúvazků a služeb), uvedla jsem pro ilustraci měsíční přijem svůj.
  J.

 30. Holzelova napsal(a)

  Paní Jano, ale to srovnávání se zahraničím značně kulhá, neboť tam mají několikrát tolik všechny profese. Já se také netrápím tím, že moje přítelkyně, která kdysi emigrovala do Francie a nyní se tam živí také jako překladatelka, má za tutéž práci 3 – 4 krát větší sazbu. Toto musíme brát jako fakt. Akorát je zde rozdíl, že lékař sežene práci v zahraničí i s průměrným jazykovým vybavením, kdežto vysokoškolský profesor či učitel ne.

  • JanaT napsal(a)

   Paní Hölzelová, já to nemyslela v absolutních hodnotách. To samozřejmě chápu, že v nejbližžší době nemůžeme nikdo dosáhnout. Myslela jsem to v poměru k ostatním profesím, jako postavení na úrovni v příjmovém “žebříčku”.
   J.

  • Lex napsal(a)

   Paní Hölzelová,
   k tomu, co jste napsala paní Tomasové ohledně srovnání své profesní činnosti, mi to nedá, než Vás ocitovat – však víte odkud:
   “Moc zaměstnání jsem ve svém životě nepoznala. Čtyři roky jsem pracovala v Sedlčanských strojírnách jako programátorka, což mě moc bavilo, jen jsem nemohla pochopit, proč musím ráno v pět vstávat a být na šestou hodinu na pracovišti, když můj mozek začíná pracovat až od devíti hodin. Rok jsem dělala počítačovou sazbu ve Ventuře pro firmu Bobo. Pak jsem odešla na volnou nohu a překládám z němčiny a do němčiny. Uživit se tím dá, na zbohatnutí to však rozhodně není. Je to práce, kterou prostě musíte vysedět.”
   Srovnáváte nesrovnatelné. Paní Tomasová chtěla být lékařkou, vystudovala medicinu a je lékařkou. Mizerně placenou.
   Vy jste vystudovala inženýrský obor, pracovala jste jako inženýrka a nechala toho. Měla jste svoje důvody a je to Vaše věc.
   Paní Tomasová chce být dále lékařkou, je výsostnou specialistkou, svým odchodem třeba k přepážce do banky by si finančně výrazně polepšila – ale o to tu jde? Nikoliv, jde o elementární spravedlnost.
   Prohlédněte si, prosím, poctivě tuhle tabulku http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/pmz120610_210.xls
   V řádku “J” jsou “ajťáci” – zřejmě Váš původní obor, v řádku “K” je peněžnictví a v řádku “Q” je zdravotnictví (samozřejmě včetně středního a pomocného personálu, ale zato i s přesčasy)

 31. Holzelova napsal(a)

  Pane Lexi, programování mě bavilo, strašně moc. A víte proč jsem změnila obor? Protože firma, kde jsem programovala, se po roce 1989 rozpadla. A jediná možnost, jak pokračovat v tomto oboru bylo dojíždět do Prahy, protože nikde v regionu momentálně nebylo uplatnění /tenkrát nebyl internet ani mail, natož wifiny a slovo ajťák jsme vůbec neznali:)))/. A já měla malé děti a někdo se musel přes den o ně postarat (vyzvednout ze školky, večeři a tak). A manžel byl agronom a chodil z práce /zejména v létě/ po deváté hodině. Takže jsem si hledala práci v Sedlčanech, protože dojíždění do Prahy bylo časově neslučitelné s péčí o rodinu.
  A kdybych byla velkou plačkou, tak bych mohla naříkat, že jsem také chtěla studovat medicínu či farmacii, neb jsem byla nejlepší v chemii a posílali mě na chemické olympiády. Ovšem můj tatínek položil v roce 1968 stranickou knížku KSČ, takže jsem při výběru školy byla hodně limitovaná. Na obor ASŘ se tenkrát nikdo moc nehlásil, protože se dělaly přijímačky z matematiky a i během studia tam bylo hodně předmětů založených na matematice (metody operační analýzy, stochastické modely, lineární programování, ergonomika ap.). A také dost lidí kvůli matematice nedostudovalo. Takže jsem šla, kam mě vzali:-)). Tolik na vysvětlenou. Neberte to však, že si stěžuji. Naopak, na vysoké škole jsem poznala svého muže, s kterým jsem dosud a jsme spokojeni.

 32. Holzelova napsal(a)

  Teda Lexi, že mě donutíte, tady sepsat svůj životopis, to by mne ani ve snu nenapadlo:-))). No už je to venku. Ovšem původní téma debaty nebylo o platech, ale o nadřazenosti LOKu nad ostatní profese. Jinak samozřejmě lékařům přeji vyšší platy. Ovšem musí si počkat na reformu celého systému, aby zdravotnictví nebylo černá díra na peníze. Nikde se tu např. nemluvilo o VZP, která rozhoduje, za kolik bude bod, které výkony bude proplácet či který lékař může vykonávat soukromou praxi či s kterým zdravotním zařízením uzavře smlouvu, bez níž by toto zařízení nemohlo fungovat. A na všemocnou VZP nemají vliv ani politici. Jediný, kdo jí chtěl ustřihnout křidélka byl ministr David. A jak dopadl?:-)))

 33. Holzelova napsal(a)

  Pane Lexi, ještě poslední poznámku. Můj synovec s obchodní akademií dělá v pokladně v bance v Hradci Králové. A má za to 14.000,- hrubého. Do průměrného platu v bankovnictví se započítávají pohádkové příjmy manažerů, proto se zdají být tak vysoké.

  • Lex napsal(a)

   Paní Hölzelová,
   k ničemu jsem Vás nenutil. Chraň bůh. Jen jsem ocitoval Vaše vlastní slova na Sůvičce, kde zcela explicitně a trochu ležérně uvádíte jiný důvod – opakuji -“jen jsem nemohla pochopit, proč musím ráno v pět vstávat a být na šestou hodinu na pracovišti, když můj mozek začíná pracovat až od devíti hodin” – ale beru, věděl jsem, že důvod bude jinde, vím, že něco jiného je “předvést” se na svém webu, a něco jiného když jde z “tlustých do tenkých”. Těžkosti a náročnost období ženy, kdy se stane matkou a kloubí rodinu s kariérou, jsou samozřejmě obrovské. Jako muž smekám. Ale i pro tu lékařku.
   S “nadřazeností” LOKu s Vámi naprosto nesouhlasím, to se v mých příspěvcích jasně podává. Ve Vaší filozofii jde o typický přístup – udělejte nejdříve pořádek, staňte se lepšími, a pak nechť je vám přidáno. Což je prostě hloupost. Takhle to nefunguje. Ti lidé prostě mají nezaslouženě nízké tarifní platy (za základní pracovní dobu) a každá další a další politická reprezentace si s nimi vytírá p.. odlahu. A šmytec. A současný ministr tomu nasazuje korunu. Pro politickou loajalitu. Řadový lékař žádné pořádky dělat nemůže a nebude. Od toho jsou menežmenty nemocnic a zřizovatelé.
   Na relativizaci toho srovnání platů těch “ajťáků”, peněžníků a lékařů nepřistoupím.
   Dobrou noc.

Napsat komentář