Na volbách se dá šetřit

Pražští političtí kutilové dokutili nové obsazení zastupitelstva. Proto minulému složení ze členů ODS a ČSSD bude to nové složeno ze členů ODS a ČSSD. Volby nevolby, změna nezměna. Upřímně řečeno, ani se jim nedivím. Představa, že by radní z  vítězné TOP 09 nastoupili s cílem odhalit padni komu padni, musela být pro ty dvě jinak protipólové strany tak úděsná, že se radši spojily s nepřítelem. Primátorem bude gynekolog, což je přesně to, co Praha potřebuje. Jen mi znovu vytanul na mysli předvolební slogan strany, která si při volbách ani nevrzla: Primátor Bém je jako psychiatr na hlavu, Tůma je jako bankéř na peníze, Svoboda  je jako gynekolog… .

Ono je to vlastně jedno. Za pár let zase budou volby, vše se v lepší obrátí. Chytří a už zkušení voliči budou vědět, že kandidáti, kteří dostanou nejvíc hlasů, volby sice vyhrají, ale vládnout nebudou. Vytlačí je koalice stran, které tolik lidí nechtělo. Proto dají hlasy straně, kterou nechtějí, čímž ji zlikvidují, jako letos zlikvidovali TOP 09. Předpokládám, že i ve stranických volebních štábech se nebudou bát, že volby nevyhrají, budou se bát, že volby vyhrají. Hle, cesta, jak účelně šetřit na volební kampani!

Komentáře

 1. Lex napsal(a)

  Něco věcných poznámek:
  1) Nešlo o zastupitelstvo, jeho složení určili voliči svým hlasováním, a v zastupitelstvu má nepochybně nejvíce členů TOP 09. Šlo o Radu hl. m. Prahy a post primátora (pražskou “vládu” a jejího předsedu), a tu tvoří ten, kdo dá dohromady většinu hlasů zastupitelů.
  2) Nedošlo ke střídání ČSSD a ODS za ODS a ČSSD. ČSSD byla v minulém volebním období (2006-2010) v opozici, na “vládě” v Praze se nepodílela.
  3) V řadě jiných měst v letošních komunálkách zvítězila ČSSD, radu a posty starostů však obsazovali jiní – což české žurnalistické obci zjevně nevadilo, ba přijala to se zadostiučiněním. Totéž se týká parlamentních voleb na jaře, kdy vítězná strana (kupodivu ČSSD – nezapomněli jsme?) nedostala od prezidenta pověření k jednání o sestavení vlády – rovněž novinářskou obcí s povděkem přijato. (O Slovensku a drtivém vítězství Ficova Smeru-SD už ani nehovořím, přesto vládní většinu “slepili” Dzurindovci).
  Fascinuje mě novinářské (netýká se to autora tohoto článku) umanutí subjektem s názvem TOP 09. A v pražských podmínkách to obzvláť vypuklo jako erupce včera v ČT 24 u paní Drtinové, kde seděli Boris Šťastný za ODS, Karel Březina za ČSSD a František Laudát (pražský lídr) za TOP 09.
  Malost, ubohost jak politická, tak lidská páně Laudáta byla do očí bijící. O to byl arogantnější.
  Z čeho pramení ta umanutost TOP-kou mi bylo a zůstává záhadou. Lidé, kteří málo nebo nic (jako pan Laudát) dokázali ve svých předchozích “rodných” stranách, poté, co “vytunelovali” jejich politický kapitál a seznali, že jejich (těch stran) loď se potápí nebo balancuje a ztěží pumpuje vodu z podpalubí, přeběhli do nové “bubliny” na čele s “knížetem” (pro kterého je to dokonce už ČTVRTÝ partajní dres – a pokud bychom počítali jeho službu v barvách Václava Havla, tak PÁTÝ), a Miroslavem Kalouskem, jehož posedlost mocí jej jako předsedu KDU-ČSL zavedla v roce 2006 až k vyjednávání za zády vedení své vlastní strany s ČSSD o sestavení vlády s tichou podporou komunistů (což jej, jak víme, poté, co to vyšlo najevo, stálo předsednický post). Tak tito lidé, též jako Kopřiva či Severa vyhlásili svůj nelítostný boj korupci a dalším nešvarům, padni komu padni (je jen ironií historie, že jako prvnímu padlo právě panu Kopřivovi /a Severovi/ při nachytání při pokusu o stamilionovou korupci).
  Nikdy jsem nebyl a nejsem přívržencem ODS. Nejsem nijak angažován na strane ČSSD, i když, jako člověku s víceméně levicovým smýšlením – koho bych měl jako volič podporovat? Na druhé straně, na margo kritiků koalic ODS s ČSSD si dovolím otázku? Jak byste to řešili vy na místě těch vyjednávačů v konkrétních podmínkách těch měst – a vlastně hlavně Prahy? Koalicí TOP 09-ODS? TOP 09-ČSSD? Více možností nebylo. A v čem by tyto koalice byly lepší než zvolené řešení? V čem by byla ODS lepší ve spojení s TOP-kou? Proč bychom měli důvěřovat (a brát si za partnera) TOP 09, onu stranu založenou na slovech, bez tradice, resp. s tradicí táhnoucí se za jejich jednotlivými členy z jejich “rodných” stran? Není tato charakteristika, a to, co tato strana předvádí na vládní úrovni, důvodem mít se před ní na pozoru?

 2. Petrpavel napsal(a)

  Jak je možné, že komentáře Lex(a, y?) jsou jakoby z mé hlavy :-). A samozřejmě lépe vyargumentované. Přesně takhle to cítím a nechápu fascinaci,zvláště u mladších voličů, pro TOP 09. Sám sobě si to zdůvodňuji tím, že se o politické dění téměř nezajímají, nevědí nic o skutečných činech těch kterých politiků, a stačí jim hesla (Řecko!, projedený rozpočet…) . A především to, že ta strana je “nová” :-)))).

Napsat komentář