Na srandu králíkům

Už to brzy bude tady! Budeme si volit prezidenta přímo! Chudí i bohatí, chytří i hloupí, vzdělaní i  nevzdělaní,  abstinenti i alkoholici vyrazí dva týdny po sobě k urnám, aby do nich vhodili jméno, jehož nositel se jim z nějakého důvodu líbí.

Hle, politické strany vládnoucí i politické strany nevládnoucí konečně splní aspoň něco z toho, co při volbách slibovaly. Něco, bez čeho bychom se docela dobře obešli, protože nový hradní pán přijede na Hrad napůl nahý, napůl oblečený. Protože politici vytáhnou na přímou volbu prezidenta ze státní kasy desítky miliónů jen proto, aby lid se nažral a jitrnice zůstala celá.

Přímá volba bude už poněkud předzmanipulovaná, protože kandidáty mohou navrhovat poslanci a senátoři. Ostatní občané pouze tehdy, seženou-li pro svého kandidáta padesát tisíc podpisů, což je úkol nad lidské síly a nad finanční možnosti většiny. Bude nám tedy dopřáno přímo volit z těch, které nám politici volit dovolí. Budeme přímo volit z nepřímo vybraných.

Počítejte se mnou: Protože na návrh kandidáta stačí hlasy dvaceti poslanců nebo deseti senátorů, může se na volebních lístcích objevit patnáct politiky připuštěných kandidátů. Pokud se poslanecké a senátorské kluby jednotlivých stran shodnou na společných kandidátech, můžeme vybírat z pěti. Lepší případ, že by se na jednom kandidátovi shodly strany vládní koalice a na druhém strany opoziční, zřejmě nenastane. Každé volby s sebou přinášejí volební kampaň, což je lepší název pro masírování mozků. Každá volební kampaň stojí velké peníze. Se vší pravděpodobností se prezidentem nestane nejlepší, nejpoctivější a nejchytřejší, ale ten, který bude mít nejvíc bohatých sponzorů. Ledaže – a to nehrozí – by méně bohatí a chudí uspořádali sbírku na podporu jiného, lepšího, poctivějšího a chytřejšího, bohatými sponzory neoblíbeného kandidáta.

Když tedy k tomu všemu přičtu i to, že politici do prezidentských voleb stihnou změnit pravomoci a tedy smysl prezidentského úřadu vůbec, připadá mi veškeré to úsilí o přímou volbu nepřímého prezidenta jako sranda králíkům. Ostatně, bude  po této nepřímo přímé volbě lépe? Nebylo by lépe, kdybychom za ty desítky či stovky provolených miliónů zaplácali díry na silnicích?

Komentáře

  1. Holzelova napsal(a)

    Pane Fischere, máte pravdu, ale ruku na srdce, je tomu v některé zemi jinak? V USA také vždy kandiduje jeden za republikány, jeden za demokraty a pak ještě někdo nechutně bohatý, aby si mohl zaplatiti kampaň… a ani tam často nevítězí ten nejlepší a nejchytřejší:-))… spíše je otázka, zda je přímá volba nutná, když nemáme prezidentskou demokracii a jakým způsobem se pak takto zvolený prezident bude dělit o moc s premiérem a jak se to zakotví do ústavy…

  2. Holzelova napsal(a)

    Ještě k tomu poznámku k tomu nejlepšímu, nejpoctivějšímu a nejchytřejšímu. Francouzi by mohli vyprávět:-)))

Napsat komentář