Můj čas adventní

Štědrý večer,  jako takový,  nemusím. Ale zato adventní čas si užívám dokonale. Vánoční výzdoba přesně 1. adventní neděli musí být. Okna bytečku vylepená vánočními motivy, namalovanými na sklo, girlandy a věnce na dveřích a v bytě, vánoční hvězdy svou rudou barvou zkrášlují byt v květináčích. Všude svíčky.  Stříbrné smrčky okolo bytečku osvětlené barevnými světýlky. Ano, tohle je ten čas, co miluji. Scházím se s lidičkami, co mám ráda, předáváme si dárky, jdeme na oběd, či večeři, popřejeme si hodně zdravíčka a štěstíčka v tom dalším roce. Jo, kdybych neřídila, dala bych si ještě punč na náměstí pod rozzářeným stromem a zazvonila na zvonec přání a přáníčka bych ze sebe jen chrlila.

Protože nemám ráda neosobní dárky, všechnu výzdobu a dárečky vyrábím sama. Všechny mé kamarádky mají ode mne adventní věnec nebo girlandu na dveře, svícínek na štědrovečerní stůl, svíčky a v rámečcích fotky, co jsem nafotila.

Období od 1.11. do 6.12. je ideální čas na mou tvorbu, protože jedno šílenství v podobě DPH je za mnou a ukončení roku a další DPH přede mnou. A v tomto období potřebuji restart mozku, což mi toto mé tvoření dokonale umožňuje.

Adventní věnce
Nejdřív musím sehnat materiál. Takže 14 dní objíždím různé zahrady, křoviny a supermarkety, kde co je k sehnání.

Na věnce je potřeba chvojí, myrta, mahonie,  polystyrénové korpusy nebo králičí pletivo, lepicí pistole a do ní tyčinky lepidla, včelařský drát, nasušené pomeranče, grepy, žaludy, kaštany, badyán, skořice a vše, čím se dá zdobit.

Mahonii mi povolila nastříhat jedna starší paní, myrtu jsem si nastříhala u kostela za fotky, co jsem dala faráři, a túje a smrčky mám vlastní.

Zatopila jsem si v dílně a rozložila všechny krabice. K tomu si pustila CD vánoční hudby a mohla začít tvořit.

Nejdříve rozdělit větvičky a nastříhat na menší kousky a potom je včelařským drátkem připevňovat ke korpusu či na  pletivo. Chce to trochu zručnosti, ale za chvíli to půjde samo.  Nesmí se zapomenout na začátku na upevnění a přidělat provázek ke korpusu dřív, než se začne zdobit.

Potom pomocí tavné pistole lepit veškerou výzdobu dle momentální nálady a dle, jak já říkám, „ záblesků geniality“.:-))

Svíčky
Výroba svíček je náročnější, jak na čas, tak finančně. Svíčkový gel, barvy, voskový granulát se dají velice dobře sehnat na internetu. Jen pozor na cenu. Rozdíly jsou i sto korun na kile gelu. Dále odpovídající sklo. Kde jsou ty časy, co jsem vlezla k naší staři na půdu a tam měla úplné poklady. Jenže zdroj vyschl a já jsme nucená kupovat sklo v obchodech. Nemůže to být jakákoli sklenice, musí vydržet žár plamene a neprasknout. Zkouška je, že se dá sklenice do vařící vody, nejlépe přímo, jak se donese z jiné teploty. Také jsou vhodné sklenice od Nutelky a různých káv.

Na výrobu svíček je potřeba už jmenovaný granulát, gel, knotky, barvy, několik malých kastrůlků, lžíce na míchání, špejle, vonné esence a materiál, kterým se budou svíčky zdobit.

Na dno se dá troška gelu a přilepí se knotek, ten se zaaretuje špejličkami a je-li potřeba i kolíčkem na prádlo. A můžou se vkládat různé sušiny a kamínky, škebličky a vše, co vás napadne. Pokud chcete vícebarevnou svíčku, musíte mít na paměti, že teplota gelu musí být těsně pod bodem tuhnutí, jinak se barvy slijí dohromady. Je proto lepší kombinovat gel z voskem, nedojde ke zbarvení. Gel ani granulát nesmí vařit, potom by se zakalil a byla veškerá práce na nic. Proto já to dělám tak, že nechám rozpustit část a odstavím z vařiče, zbytek se rozpustí sám a nemusí se tak dlouho čekat, než se může použít. Když se tato hmota rozpouští, přidávám do ní několik kapek vonné esence, aby při hoření voněla. Také je možné obarvený vosk odlít do formiček na čokoládu a potom naskládat do barevného gelu do sklenice na marmeládu a vypadá to opravdu jako zavařené ovoce. Jelikož je hodně tato výroba náročná na čas, je lépe rozdělat několik svíček najednou.

V žádném případě se nesmí do ničeho z tohoto dostat voda.

Necháme vychladnout a je vše hotové, jen ten binec okolo, ani raději nevidět!

Ještě vytisknout fotky, zarámovat a mám hotovo.

Už obvolávám kamarádky a známé, kdy se sejdeme a nastane tento krásný čas. Vlastně jediný za celý rok.

Na okně jsou ptáčci a zobou slunečnici, na topení voní sušená kolečka grepů a pomerančů  a v duši je klid.

Nenechte si jej vzít.

Příjemný adventní čas…

Komentáře

  1. vlkovicv napsal(a)

    Včelko, jsi prostě holka šikovná!

Napsat komentář