Mluv, jen když ti to dovolím


Dělal jsem úklid v počítači. Předně jsem se zbavil antivirového programu. Pořád se na něco ptal, neustále chtěl cosi povolovat, každou chvíli se dožadoval pozornosti.

Myslím si, že mám hodně trpělivosti, ale tohle už bylo otravné. Nebyl jako malé dítě, které je zvědavé, to bych snesl, byl jako člověk z dálkového autobusu, který neumí být chvilku sám se svými myšlenkami. A protože počítač převážně používám k činnosti, při které se potřebuju soustředit, neměl jsem jinou možnost.

Říká se, že pracovní nepořádek rozptyluje, snižuje pozornost, prý to vyzkoumali; kdo má binec kolem sebe, udělá toho méně než ten, který nářadí vrací na správné místo a vůbec o sebe dbá. No, možná. Jenže kdyby se měl člověk řídit vším, co vyzkoumali, neměl by ze života lautr nic. Ačkoliv…

Nemohl bych mít Plochu počítače chaoticky zaplněnou ikonami, jak jsem to viděl u mnohých; moje ikony se smí sdružovat pouze v logických množinách, zařezávat jako komínky blahé vojenské paměti a nesmí jich být víc, než je nezbytně nutné. Takže málo. A totéž ve spuštěných programech, které používám: hledání, na co kliknout, aby se spustila operace, strašně zdržuje, ikony, které nepoužívám, není třeba vystavovat, a ty, které používám často, zase musí být na takovém místě, abych kvůli nim nemusel kurzorem cestovat přes celou obrazovku. (Ostatně vzdálenosti mě unavují i na některých webových stránkách, od jednoho odkazu k druhému pole lán, jeden aby byl placený od toho, kolik najezdí myší. Ještě že je laserová.) Počítač jako prostředek, nikoliv předmět.

Ale je to divné: když kutím rukodělně, mám kolem sebe binec, a když říkám binec, tak myslím chaos, a když myslím chaos, tak to až kolikrát sám sobě nadávám, kam jsem zas co položil, a že to nemůžu najít, ačkoliv na to koukám. Ovšem – z nepořádku jako by se rodila věc, kterou dělám, a je to nádherný pocit. Jenže v počítači to jaksi nefunguje.

No, nic, končím. Musím ještě najít jiný antivirový program. Takový, který na mě bude mluvit, jen když mu to dovolím.

Komentáře

  1. Eva napsal(a)

    Seš můj člověk! Až najdeš možnost,jak odstranit reklamy,co mi překáží a vyskakujou v nejnemožnějším okamžiku,dej mi vědět! eva

Napsat komentář