Ministr sebeobrany

I každá vesnická hospoda musí mít svého odpovědného vedoucího, aby bylo koho mlátit za chyby číšníků, servírek, kuchařů, uklízeček záchodů. Takový odpovědný vedoucí se nemůže vymlouvat na to, že hosta nepolil pivem on, ale opilý číšník, že řízek nepřipálil on, ale  kuchař, který se zakecal se servírkou… .Proto je odpovědný, aby odpovídal za chyby svých podřízených. Jinak by tam byl zbytečný. V podstatě nese tzv. politickou odpovědnost. Když své podřízené nezvládne, letí.

Jinou představu o odpovědnosti však mají někteří naši politici. Příkladem toho může být (bohužel) nešťastný a podle mého soudu poctivý člověk Alexandr Vondra. Jako ministr pro evropské záležitosti se nechal oklamat výtvarníkem Černým, nyní se ukázalo, že neuhlídal své podřízené v zakázce na ozvučení jednacích sálů při českém předsednictví EU. Nikoho snad ani ve snu nenapadne, že nějaké peníze z této aféry skončily i v jeho kapse. Na druhé straně však jeho obhajoba tím, že všechno zavinili podřízení úředníci, v přeneseném slova smyslu číšníci, servírky, kuchaři a hajzlbába z hospody, v níž byl odpovědným vedoucím, neobstojí, i když říká (a má pravdu), že nemohl prověřovat každý papír, každou fakturu, že tedy neroznášel pivo a nesmažil řízky. Jako odpovědný vedoucí  své podřízené nezvládl, tak má letět.

Na druhé straně se však zdá, že dnes dokonale zvládá číšníky, kuchaře a hajzlbáby v hospodě Ministerstvo národní obrany, že začal vymetat neskonalý bordel i s bordeláři. Jako ministr obrany by tedy neměl vyletět, měl by zůstat. Taky proto, že aféry typu PROMOPRO  by se určitě našly i v jiných resortech, že tato se hodí chobotnici, která se třese o své prebendy a možná i o svoji beztrestnost. Určitě se radují i minulí ministři obrany a jejich náměstci, na něž by se také mohla položit ruka zákona. Protože pár desítek miliónu v případě PROMOPRO je úplné prdítko proti miliardám rozfrcaným  v době jejich odpovědného ministrování. Nebyli by také tito pánové a jedna dáma být voláni k odpovědnosti a vyzývání odstoupení od korýtek, z nichž nyní v klidu žerou?

Tak čerte raď! Má ten Vondra odstoupit a pustit do ministerského křesla někoho měkčího, někoho, kdo vyhlásí: „Čo bolo, to bolo, terazky som ministrom ja, netreba sa báť!“?

Nebo postačí, že se Vondra na čas stane ministrem sebeobrany, aby ti, kteří se ho bojí, stačili zamést stopy korupce a plýtvání v resortu?

Napsat komentář