Milý pane doktore!

Opět jeden hlas k aktuálnímu problému. Opět pisatele neznám, přišlo mailem. Může to být opět nějaký guerillový marketing. Nevím. Berte to jako jeden z hlasů do debaty. (red.)
……
Milý pane doktore!
Nezlobte se, že Vás obtěžuji, vím, že toho máte dost, že balíte, že odcházíte. Ale ještě než odjedete do toho Německa, chtěl bych se Vás na něco zeptat.

Na začátek bych se asi měl představit, protože mě možná neznáte.

Takže, také jsem jako Vy vystudoval vysokou školu za peníze našich spoluobčanů, daňových poplatníků. Sice jsem studoval jen 5 let, ne tak dlouho jako Vy, ale nebylo to rozhodně nic jednoduchého a byl jsem rád, že jsem v roce 2000 tu státní zkoušku z ekonomie, účetnictví a informačních systémů a technologií udělal.Hned po škole jsem jako Vy nastoupil do zaměstnání – normálně, do soukromého sektoru, k poradenské firmě v oblasti daní a účetnictví.
Úplně Vás chápu, pane doktore, ty nástupní platy jsou fakt dost nízké. Já například bral první 3 měsíce 10.000 Kč, pak mi rok dávali 17.000 Kč a v roce 2002 jsem bral už 19.000 Kč. V současné době pracuji u softwarové firmy a mám po 10 letech praxe 24.000 Kč, splácím hypotéku, auto a tak. Takže pane doktore chápu, jak to máte těžké.
Já jsem si třeba zařídil i živnostenský list a zkouším si přivydělávat.
Vím, pane doktore, že se musíte neustále vzdělávat a dělat ty různé zkoušky. To musí být určitě dost náročné – já taky kvůli ekonomii a počítačům musím neustále studovat a zdokonalovat se, protože když mi ujede vlak, nebudu nikomu nic platný a zákony se pořád mění a vývoj jde pořád kupředu.
Je to holt neustálé vzdělávání, viďte pane doktore? Dokonce jsem si udělal certifikát na US GAAP (vedení účetnictví podle amerických standardů) a stal se ze mě také certifikovaný mzdový profesionál. Bohužel se mi to na mzdě moc neprojevilo, ale určitě se to bude do budoucna hodit. To jsem slyšel,pane doktore, že máte Vy lepší, že Vám po těch Vašich zkouškách peníze přidávají.
Tak aspoň v něčem se máte líp.
A také jsem někde četl, že Vám alespoň proplácí přesčasy. Tak to máte fajn. U nás v soukromé sféře se na přesčasy moc nehraje. Sice mám oficiálně 8 hodin denně pracovat, ale obvykle je to 9 až 10 hodin. Jednou jsem byl v práci dokonce 26 hodin v kuse – ale proplaceno jsem, pane doktore, nic navíc neměl.
Tak to máte fakt pěkné, že Vám ty přesčasy proplácejí.
Vím, máte zodpovědnost za zdraví lidí. To je zajisté dost náročné, pracovat s takovým vědomím a pod takovým tlakem. Úplně Vás chápu, pane doktore.
Já zase pracuji často s databázemi klientů, kde mají uložena data za celou firmu a roky zpětně a když bych jim je nějak poškodil, mohou tu firmu i zavřít. Desítky lidí přijdou o práci. Skutečně mi někdy není moc lehko, když si uvědomím, kolik osudů lidí mám ve svých rukách.
A ještě jsem slyšel, už nevím kde, že k Vám zákazníci chodí úplně sami, z vlastní vůle. Tak to máte moc a moc pěkné, pane doktore. To my, když si zákazníka neseženeme sami, zákazníka nemáme. To buďte rád, že to takto máte. Prý dokonce některé zájemce i musíte odmítat! Tak to bych také chtěl zažít.
Ale nezávidím Vám – vím, že jste šikovný, jinak by k Vám určitě tolik lidí nechodilo.
A prý Vám i vždycky každý zákazník platí! Tak to máte také moc fajn. To u nás se stává, že nám klient často nezaplatí za naše služby a my to z nich musíme potom horko těžko dobývat a ne vždy se nám to podaří.
Tak aspoň v tomhle to máte klidnější, buďte rád. A dokonce se prý s kolegy mezi sebou zákazníky posíláte, aby každý na něm něco utržil. To bohužel u nás moc nefunguje. Konkurence nám zákazníky spíš bere. Ale třeba se to časem zlepší.
Ale abych se dostal k tomu, proč Vám píši. Slyšel jsem, že jste si s kolegy domluvili takovou zajímavou akci, že když Vám nepřidají třikrát tolik co máte, že odejdete. Tak to se mi líbí, to máte kuráž. Já si právě řekl, že když jsme na tom podobně – oba máme vysokou školu, oba se musíme pořád vzdělávat, oba máme v rukou osudy lidí a máme i podobný příjem (teda až na ty přesčasy), tak že to také zkusím. A šel jsem za zaměstnavatelem. Ale také jsem nepochodil, jako Vy.
Nejdřív se mi smál a pak mě poslal víte kam. Třeba do Německa. No a proto Vám píši. Slyšel jsem, že Vy právě do toho Německa máte namířeno. Nezlobte se, ale mohl byste mi dát kontakt na toho, kdo Vám to dohodil? Německy umím asi jako Vy, takže by mi to také mohlo dopadnout. A máte tam kde bydlet? Jedete i s manželkou? Už má také práci? Co děti, berete je s sebou? To německé školství bude určitě lepší než naše, viďte? Takže ještě jednou mockrát děkuji, pane doktore, za Váš čas a když mi pošlete nějaký ten kontakt, budu moc rád.

S přátelským pozdravem
“kolega” Ing. Rostislav Klusák

Poznámka redakce: Další zajímavý názor – přednosta Kardiocentra IKEM Kan Pirk (čtěte v Glosáři!)

Komentáře

 1. poletucha napsal(a)

  Dílko sepsané pro potěšení plebsu. Forest Gump v ajťáckém převleku. Co jiného si mám představit pod IT specialistou, který neví, jak se shání lepší místo, notabene v zahraničí?!

 2. Jan Krůta napsal(a)

  Zajímavý názor viz Glosář (Přednosta Kardiologie IKEM Jan Pirk)!

 3. Peggy napsal(a)

  Hezký den, já bych to Poletucho a i Lexi,zas tak jednoznačně neviděla… Ale tahle debata je nekonečná.. Ale něco na tom je.. “Forest?” Tak podle mýho, ani náhodou.. byť se vám to zdá pěkný přirovnání.. Ale nic, jsem potichu..:-)

 4. Peggy napsal(a)

  No právě jsem to sem vrazila a nahoře jsem zahlídla ještě Honzovo upozornění.. No jsem blbá, vím,ale vyprovokoval mě k dodatku.. Jednou , nevím, možná jsem to už řekla, jsem zahlídla Pirk. v nějakým pořadu, běhala tam rozevlátá Jílková..:-), navíc občas na jiných.. ale tohle bylo k věci.. dík a jít…Jednoznačně, souhlas, člověk, který je ve středu dění, ví o čem mluví.. jen se sama sebe, jiných už raděj ne, ptám.. Jak je možný, že člověk, který něco vážně dokázal, něco za ním je a není to jen blbej pomník, ale učí se dál, chce jít dál i ve věku, kdy jinýmu stačí.. jak je možný, že jeho názor má hlavu, patu, asi se moc nelíbí, ale myslím, že tak by měl lékař myslet.. Tohle povolání je asi pěkný, musí být krásný, když někoho uzdravím, dám mu novou šanci.. asi tak a šlus, už bylo řečeno mnohé.. Honzo i za tohle dík!! nevšimla jsem si a to jinak dost dobře čtu:-))

 5. poletucha napsal(a)

  Ten odkaz je hodně inspirativní a k věci – díky, pane Krůto! Pan doktor Pirk je osobnost a to, že od něj nikdo neodchází, podle mne znamená mimo jiné, že své podřízené/žáky sice “dře z kůže”, ale smysluplně a oni si to a právě jeho vybrali.
  Nemusí tomu tak být všude. Jeden student medicíny mi před časem vyprávěl o osobních hádkách lékařů nad operovaným pacientem… Tenhle mladý muž nenechal nic náhodě, rovnou studoval jazyky a hned po promoci odcházel do ciziny na dojednané místo. Dál o něm nic nevím.
  Já nepodezírám mladé lékaře z myšlení nádeníka. Vždyť ani své cti dbalý řemeslník nepohodí úderem “padla” nářadí, aby odešel středem, ale dokončí kus, spotřebuje maltu a podobně. Chápu jejich akci jako boj proti nestydatému vykořisťování pod praporem ušlechtilých hesel – a byť nejsem z oboru, těch řečí o zodpovědnosti, poslání a přísaze jsem za posledních dejme tomu 15 let slyšela příliš mnoho a to zejména z velmi málo důvěryhodných úst lidí, kteří sami sobě rozhodně od nich neutrhovali. Proto s těmi mladými souhlasím. Doba blábolů a slibů byla už příliš dlouhá a to, že se něco začíná dít až poslední 2 měsíce, když akce byla vyhlášena před 10 měsící, pro mne znamená, že žádné skutečné řešení vůbec nebylo připravováno.

 6. Lex napsal(a)

  Kdo chce vidět věci jaké jsou, mohl se dívat dopoledne na ČT 24 na přímý přenos konference ze Senátu. Doporučuji vřele se na to i dodatečně na internetovém vysílání podívat a poslechnout. Fakta. Ne kydy a mýty. Také si poslechnout, jak to je s těmi lékařskými “průměrnými platy”, jak se ty průměry vypočítávají. Prezidentovi Lékařské komory Kubkovi a předsedovi LOK Engelovi tleskal celý Senát, lhostejno zda zleva či zprava. A pak si poslechnout ministra zdravotnictví Hegera, který mluvil po nich (žel, režie konec ustřihla, tak jsme nemohli slyšet ohlas na jeho vystoupení, které rozhodně neodsuzuji, a nemohli jsme slyšet následnou diskusi – zase jeden podařený trik ČT).
  Ale kdo slyšet nechce, ať se nedívá. Ať klidně přežvykuje tu vymláceou slámu, jak ji předkládají naše media a koaliční politici, kteří (ve shodě s některými ze zdejších diskutérů) z nemocničních doktorů dělají bezmála “lidové nepřátele”, nebo dokonce, jako jistí nejmenovaní advokáti (sancta simplicitas) jim připisují trestnou činnost vydírání i pokus těžké újmy na zdraví. Až tam může zajít lidská hloupost a nenávist.

 7. poletucha napsal(a)

  Díky, Lexi, večer si to zkusím najít!

 8. poletucha napsal(a)

  Ještě než půjdu dělat něco užitečného:
  Když jsem v sedmdesátých letech jako inženýr s praxí odcházela na mateřskou, pobírala jsem výrazně méně než o několik let mladší příbuzná, vyučená soustružnice. Tehdy to bylo normální. Naivně jsem se na počátku 90. let domnívala, že tohle končí – a teď je spousta lidí, kterým nepřijde divné, že začínající sekretářka bere víc než začínající doktor?? Každý řemeslník si oprávněně váží svých znalostí a dovedností. Očekávala bych, že si bude vážit téhož i u jiných profesí. Nebo máme tak špatné mínění o vzdělání, které poskytují naše lékařské fakulty? Pak by se s tím mělo taky něco dělat…
  V každém případě mne děsí, jak se českým “demokratickým” politikům daří rozeštvávat národ přesně stejnými metodami, jaké používali ti “reálsocialističtí”. Jo, uvědomuju si to, ti doktoři, stejně jako já, vystudovali za dělnické mozoly. Dneska taky možná na úkor ubohých bezdomovců…

 9. lukrecia napsal(a)

  Ještě by to chtělo hromadný podpis zástupců veřejnosti, dělníků, rolníků a pracující inteligence.

 10. Peggy napsal(a)

  Ježiši, jsem tu dobře? nebojsem si to popletla s nějakou agitkou z let minulých?:-)-Každý řemeslník si váží svých znalostí a dovedností, blablabla..-
  Tak jsem z toho úplně teď mimo.. Poletucho, poslední mé zkušenosti jsou poněkud méně vznešené..Každému šlo víc o to, jak být co nejrychleji hotov s prací(nebudu ani raděj rozvíjet ty dovednosti, a aby mě “zkásl” co možná nejvíc .. ! Zavřel dveře a mohla jsem volat jinýho.. Poslední příklad, kady jsem byla na kašu totál, ten nejkřiklavější.. Koukl chlap na pračku a to tak, že vletěl do bytu se zablácenýma botama, skočil do koupelny, udělal mi při “práci”bleskové školení co jsem si měla nachystat, aby se s pračkou nezdržoval..Odšrouboval (opět bleskově zadní kryt pračky,koukl na její pajšl tak, jak na mne hledí p.dr. obvodní, tedy z dost dobré vzdálenosti, aby se náhodou nenakazil (a), vhodil šroubovák do brašny, hbitě vyskočil ( odborně 🙂 vyřkl znalecký posudek, že pračka je stará 🙂 a opravit nejde..:-) (něco mi to připomíná..chichi) a s dotazem, kde může napsat fakturu, se v těch zasviněných botech vrhl do pokoje.(mám koberce bílé..:-)) No a teprve ted tam strávil téměř dvacet minut, dumal, špekuloval, listoval v jakýchsi starých fakturách či co atd. Pak mi vrazil papír k podpisu..(560Kč)!! a to ani to víko nezašrouboval zpět..No nejsem z těch, co by se dohadoval, takže jsem vyplázla za jeho “zkušenosti” a hlavně znalosti!!! Dopadlo to tak, že jsme museli zavolat jinýho, oprava se táhla skoro tři týdny, nebyl nějaký díl.. No mezitím jsme raděj koupili novou..
  Nedaleko máme opravnu bot,pan opravář dělá ceny zajímavým způsobem..Koukne na mě a švihne cifru.. Už jsem přemýšlela, že tam bude chodit jen můj muž.. za stejný úkon,(spravuje i zdrhovadla na taškách,na kozačkách atd.)platím vždycky dvojnásobek, než když do opravny vejde on..No nutno říct, že ale sprví vždy dobře a dá dokonce sám od sebe i paragon, na rozdíl od doktorů a od zubařů, kteří se v tom lepším případě ptají, jestli ho chci.. (asi je to otrava vypisovat ..) a ty horší, skutečný horory se stavbou domu, raděj psát ani nebudu.. stačí, když jsme bourali zeď po celodenním výkonu jednoho “zkušeného” Nedávno jsem byla na Moravě, kamarádka mě prováděla po novým domě.. Panebože, u některých “exemlářů”měla slzy v očích..no byla bych tu dlouho, mám dnes výjezd..chichi, ale jen tak, nějak mě docela v tom vašem psaní Poletucho zamrazilo.. jakobych slyšela nějakou řeč na podnikových schůzích z let už zapomenutých..
  A mladí? nevím, mám zkušenosti, že žádný mladý nespadne hned do růží ani dnes, musí si svý místo sakra dobře vybojovat, někdy krev, pot i slzy.. Až pochopí, že jeho pžedstavy a skutečnost jsou jiný.. a ta sekretářka? Ne všude a vždycky, někdy je to docela k údivu, za co ty holky musí makat, a doma mají třeba dvě děti.. jsou rádi, že maj práci. Ono to není všechno tak jednoduchý a bagatelizovat je snadný.. jako ve všem..Hezký den Ježíš a co to studium za dělnický mozoly?? to je co? já už musím ale jít..:-) hezkej den

 11. poletucha napsal(a)

  Lexi, poslechla jsem si večer ten záznam a jakože jsem leccos očekávala, pak příklady z praxe mi vyrazily dech… Dál tuhle diskusi ale raději nebudu rozvíjet, i já dávám přednost Brejlím laskavým a přátelským, nikoliv konfrontačním.
  Ještě jednou díky za tip!

 12. wbgarden napsal(a)

  Možná že by nebylo od věci, kdyby kolektivy dojiček z ukrajiny a ranní směna hutníků z rohu krivého a jiní velmi poctivě pracující též podpisy své solidní přidali…
  http://images.bugaga.ru/posts/2009-11/1259257578_foto045.jpg

 13. lukrecia napsal(a)

  Co takhle přidat zrádce dělnické třídy a přisluhovače imperialismu?Nemá je vláda připravený v kapse jako tajnou zbraň ideologického boje? Já se nezapojím, rudá vlajka čistá padla už kdysi na trencle. Škoda jí, byla bavlněná a trenky prý přímo hladily. A teď? Ty od čongů nejsou to pravé ořechové, prý dokonce škrábou. Tak bych prosila vztyčit tu bavlněnou fangli a pak informovat, kde je k mání, ať z těch vylomenin a demagogického vykecávání se máme alespoň nějaký užitek.

 14. poletucha napsal(a)

  Lukrecie, jestli už nepřichází čas na rejdy komunistických pohrobků 😀

 15. poletucha napsal(a)

  O poctivé bavlněné fangli s vercajkem bohužel nevím…

 16. lukrecia napsal(a)

  S hanbou přiznávám, že omílání doktorského odchodu v médiích mnou cloumá a kdybych mohla ovlivnit domácí výběr pořadů natolik, že bych vydala zákaz, v našem obýváku si pan ministr Heger ani neškrtne. A jemu podobní taky ne. Takhle žasnu, kolik času lze trávit zbytečným okecáváním vlastní neschopnosti a snahou rozpumprlíkovat veřejnost, aby si odcházející doktoři připadali hloupě. Vládu pořád nic rozumného nenapadalo, i sáhla po praktikách, které se osvědčily za totáče.
  Milá poletucho, rudé trencle v čele průvodu nadšenců, podporujících vládní styl, to by byla alespoň legrace. Představte si, jak na tiskové konferenci řeší mocní našeho minisvěta, kdo má k dispozici odpovídající prádlo a zda je na takovou manifestaci i zapůjčí. Když už máme výhradně mužskou vládu…

 17. poletucha napsal(a)

  Představuju… Moc pěkná idea 😀

 18. lukrecia napsal(a)

  Milá poletucho, abych nenastolila choulostvé téma…Myslíte, že ministerské prádlo by v té konkurenci obstálo? My vloni okukovali slevy – povánoční – a v jednom plzeňském obchodním centru jsem na vlastní oči viděla pánské trencle – po slevě – kolem 250! Kč. Tak jsem se rozhodla je nekoupit, co by s něčím tak luxusním chlap dělal? Ty od čongů ho ale škrábou. Nezbyde, než koupit látku – a kde sehnat bavlnu? Jedině snad v bazaru. Ještě, že máme šicí stroj. Ona ta červená praporovina neměla chybu. Srp s kladivem se vystříhnul, nebo taky nechal, jak je ctěná libost. I dřív se vyráběly trenky doma. Jeden můj příbuzný dostal od maminky štůsek trenýrek se srdíčkama. Látku prodávali na trhách v Jablonci. Ta paráda byla nezničitelná.

 19. poletucha napsal(a)

  Milá Lukrecie, to jsem se zase dozvěděla věci… Já už drahnou dobu pánské trencle neřeším, ale na tvůj podnět jsem si nějaké nabídky naklikala – a zhrozila jsem se! Že jsou v Čechách hadry nestydatě drahé, to jsem věděla, ale tohle mě skoro omráčilo. A já bych to ušít neuměla!
  Ta fangle musí být ale opravdu dobrý materiál, pokud ovšem byla řádně vyvěšována. Ono se to při tom třepotání ve větru obrousí a zjemní… To se pak chlap má… a šikovné ženušce zbudou penízky na šik prádélko 🙂 Jenže v dnešní době se i vyvěšování praporů fláká, ty s vercajkem došly a pruhované nebudou takhle k mání nikdy.

 20. lukrecia napsal(a)

  Milá poletucho, drobná chybička se vloudila – nejlepší jsou vlajky nevyvěšované. Udrží se barva a materiál se nevyšisuje. Nezřídne a pánovi oděv vydrží, může se prudce pohybovat, i po dvorku chodit. Taky jsem zpohodlněla, ale nezbyde, než se pustit do ručních prací. Poradím: vyberte, které muž rád nosil, a když doslouží, rozstříhejte podél švů. Pak stačí přidat cenťák na švy, obkreslit, vystříhnout a sešít. Hlavně zvolit vhodný materiál a intimní partie muže vám budou vděčné. Hodně úspěchů přeju!

 21. lukrecia napsal(a)

  Cení se nikoli odbornost, nýbrž snaha. Mnohokrát jsem vytvořila velice strašlivé věci! Šlo to i metodou pokus-omyl. Šít trencle je brnkačka. A ty zážitky při zkoušení. Jestli model pasuje a tak… O to číňanky v textilkách přijdou.Kdybys někdy, milá poletucho, chtěla učinit pokus, tak nejdřív sešít středové švy a další přijde samo. Já teď po odpolednách štrikuju. Je to dobrá rozcvička, stačí pár řad. Háčkování je také dobré. Tyhle ruční práce mají uvolňovat vnitřní napětí, o tom psala už Betty McDonaldová – a něco na tom bude. Ačkoli můj synek ve druhé třídě uháčkoval patnáctimetrový řetízek, jímž omotal kuchyň a moje napětí spíše vzrostlo.

Napsat komentář