Milí přátelé v Brejlích!

Můj letitý kolega, výborný novinář a organizátor Tonda Fischer (psal krásně a velmi často pod pseudonymem i na Vanilku, a na rozdíl od jiných byl Vámi velmi oblíben), rozeslal svým kamarádům níže okopírovaný dopis. Jeho úvod je ke mně velmi lichotivý, ale jinak si spolu nijak nikam nelezeme, ba často jsme i ve sporu pro blaho věci…

Vzhledem k tomu, že portál Brejle.net funguje od 15.září, rozjel se za tak krátkou dobu díky Vám docela hezky. Ale má ambice širšího okruhu čtenářů než měla Vanilka, je otevřenější chlapům, nechce spřádat jen voňavé příběhy, ale být otevřeným oknem do světa, z něhož jsme ještě neztratili hlavu, umíme se v tom fofru orientovat a nejen z něj přebírat, ale i jeho běh ovlivňovat. A to vše na solidní myšlenkové úrovni, s inteligentním nadhledem, bez vzájemného napadání, s respektováním odlišností, klidně od plic a s vlastním názorem, za kterým si stojíme.

Slogan, který jsem propagoval už před rokem, stále platí: „Ukončete nástup – dveře se OTVÍRAJÍ !“ Je nám, kolik nám je, ale vždycky se najde možnost, jak praštit pěstí do stolu nebo zašeptat něco, co je slyšet přes půl světa.

Na podnět kamaráda Toníka Vám píši, zda byste nechtěli oslovit svoje kamarády a přátele a nabídnout jim www.brejle.net jako svého tajného nebo netajného společníka pro dny i noci. Tento způsob zveřejnění je jedním z  finančně nenáročných, které realizujeme. Pokud by Vás napadly jakékoliv jiné cesty rozšíření vědomostí o vzniku našeho společného portálu, budeme Vám vděčni. Těšíme se na nápady, jak portál vylepšit, i když pochopitelně nejlépe bez dalších investic.

Píši v množném čísle. Redakce je ale můj obývák a kromě mé yorkshirky Mašličky nikde nikdo. Jenže velmi blízko redakci už je kamarád Tonda a jen o malinko dál Vy, další spříznění autoři, komentátoři a čtenáři. Berte to tak, že mám obývák nafukovací a do redakce se nás vejdou stovky. Každému tu pořídím vlastní redakční stolek a rozjedem to! Používání brejlí na dálku i na blízko nás spojuje 🙂 Brejle jsou pro lidi a proti samotě, proto, abychom viděli díky publikovanému obsahu skrz naskrz a slyšeli trávu růst.

A to všechno můžeme!

Jan  Krůta (Jazzík)
jan.kruta@seznam.cz

www.jan-kruta.cz
www.aktualne.cz

Zde je dopis Toníka Fischera. Klidně jakoukoliv část vynechte a použijte, co se Vám hodí k oslovení Vašich přátel.

Dobré ráno! Můj přítel, básník, spisovatel, textař (a hlavně slušný člověk Jan Krůta) otevřel nový portál pro lidi, kteří se zajímají o život kolem a rádi si o něm povykládají, aniž by chtěli změnit běh světa.  Patřím k těm, kteří mu pomáhají s vědomím, že z toho mráčku nikdy honoráře kapat nebudou, že sobě (a rádi bychom i dalším) děláme něco pro radost v jakési duševní akci Z. Slíbil jsem Honzovi Krůtovi, že na portál www.brejle.net upozorním své přátele a známé. Což tímto činím hromadně na asi 80 mailových adres z mého adresáře. S většinou adresátů si tykám, ale musím použít vykání kvůli ostatním:

Prosím, podívejte se občas na www.brejle.net! A kdyby se Vám chtělo, staňte se spolutvůrci, ať  vložením názoru do diskuse k článkům, tak vlastními autorskými texty, fotografiemi, náměty, které můžete poslat přímo na jan.kruta@seznam.cz . Za to Vám za Jana Krůtu slibuji, že tato Vaše aktivita nijak nezvýší Vaši daňovou povinnost, protože www.brejle.net je opravdu nekomerční. Žádné peníze nedostává, není co přerozdělovat, co zdaňovat. Snad jen radost!

Přeji veselý den!

Antonín Fischer

Komentáře

 1. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Ale ten pán v dopisu nelže, Honzí 🙂 Odkaz na Brejle mám přímo v emailu v podpisu a sem tam článek, který mne zaujme doporučím na facebooku 🙂 Budu pilnější, slibuji.. hezký den 🙂

 2. Peggy napsal(a)

  Hezký den, hlavně Jazzíkovi a jeho příteli , panu Fišerovi.
  V poslední době jsme většina z nás neměli na počítače asi tolik času, léto zrovna není přiš dobrý čas na tohle posezení. Ovšem, myslím,že spousta z nás je opravdu ” Sama doma”,je to dáno i určitým věkem,kdy se děti rozprchnou do světa, přátelé mají své rodiny,a pak, někdo z nás je třeba upoután natolk svým zdravím mezi ty čtyři zdi, že je skutečně tahle možnost komunikace s jinými, jednou z mála,co mají. ( Kolikrát jsem v létě myslela na Ivet,kdy jsme se toulali přírodou a vůbec..)Já měla léto pkný, “nelobuji” :-)))hahaha, za sebe..!
  Mám jednu výhradu.. A nebo spíš, laskavěji, návrh.. Myslím, že pořád tak nějak postrádám to, co by možná uvítali i jiní. Kolikrát na Vanilce padl i nápad,vyměňovat si tak nějak živěji, mezi sebou to, co každý z nás nějak umí, v čem je dobrej, rady, fotky, zkušenosti, zjevil se tu Wb, kerý bezpochyby znamená něco ve světě ” rostlinek”, Ellli, pěstitelka květin, Lipka, znalec jazyků, pedagogiky,Lex, vynikající advokát, Vlk, znalec přes prachy, a atd blalblabla.. Myslím,že je škoda, že se neodrazí nikde to, co právě žijem,myslím, že podobný portál pořád tak nějak chybí.. Kolik z nás rád a dobře fotí, cestuje, bylo by přece skvělý od sebe vzájemně tolik úžasných věcí vědět. Camilla cestuje pracuje mezi zajímavými lidmi, ví spoustu aktuálních událostí, vlk a Lex ( bojím se, že se už oba zase od Brejlí odvrátili), Pan Kotyza, znalec vín a Božemůj,co já vím, je tolik skvělýho, co každý z nás ví a nebo umí. Já vím, Jazzík může namítnout, že každý má možnost psát, ale ne každý to tak jak by asi chtěl, tohle umí.. Výměna může přece probíhat i jinak.. nevím, na to mají mít hlavu jiní, třeba ti úžasní ajťáci 🙂 či co já vím? Ale mám představu, že třeba Lipka, vrátila se z Ibizy a má spoustu fotek, dojmů, vloží nějakou fotku, k ní něco sdělí ostatním, a přidá se možná Elli s fotkou v plavkách, nebo bez, ” z Amerického bazénu”.. Jiní mají rádi zase vtipy, třeba dnešní fotka Wb, něco podobnýho, co si posíláme v mejlech, smích je přece úžasný!!! (občas se pokusí i Emm,vyjde to však v komentáři do ztracena..) Já nevím, asi zaseju nějaké seménko,kdy se na mne možná jiní naštvou, a možná by to ani nešlo a nebylo by to dobrý, nemám patent na rozum a tím už se předem omlouvám, že do toho kecám, ale jiná už nebudu. Já vím, je to Jazzíku Tvůj portál a ty máš o něm své představy,a je to těžký. ( a jde zase o prachy..) já jen pípla, co by se asi líbilo mně. Mám ráda,když jsou věci víc v pohybu a míň tak nějak (zase se omlouvám, touž budu asi fakt na černý listině 🙂 přidušený. Z Vanilky mám v paměti několik komentářů od těch, co ani moc nepíši, možná nikdy a přece si Vanilku otvírali, četli. Chybělo jim to, že podle nich bylo málo nových článků,protože se sem rádi vraceli, a jinde jim nebylo tak hezky, bylo to pro jejich samotu asi málo, ale bylo jich několik.. Já nevím a je mi to celkem jedno, mám svých starostí dost, ale mám ráda všechny, co sem nahlíží a píší a myslím, že nedávno se zde zmínil i vlk o možném osudu nových Brejlí. Tenkrát mě trochu zamrazilo, Vlk je totiž podlemne velký pragmatik a neříká nic jen tak do větru, jako třeba já.
  Brejlovci, prosííím, nemlčte, napište sami svůj názor, když ho nebudeme odvahu jen tak říct, nic se nezmění a víc nás tu možná ani po těch výzvách nebude. Prosííím, zajímal by mě názor vás ostatních. Jazzíku, moc prosííím, nezlob se, ale já to svý vždycky říct musím! Je to blbý? jestli jo, tak se hláááásím po vzoru Wbgardena, ať mi je udělen ten trest smti!!!!!! Hezký den všem,jste všichni skoro jak mí kamarádi.. i to je divný, že? já vím,blbý…

 3. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Pegg, Mějsule jede v neděli na koncert “božského” Káji, symbolické datum 10.10, tedy pčesně deset let od stanovení diagnózy. Už teď mám mráz po zádech, knedlík v krku a v rukou svírám malou gramofonovou desku z doby, kdy mi bylo pět šest let. Tasy na tom místě slibuju, že i já se budu snažit urvat fotku s mistrem a článek bude přes celý monitor 🙂
  Ale chtělo by to místečko, kam bych si sama napsala ony pocity, korunované kapesníkem. Malý poetický stolek zde někde v rohu. Mňo 🙂

  • Peggy napsal(a)

   Ahoj Ivettt, Bože, moc ti to přeji!!!!! V kolik ? a kde ? Pokud by mi vyšlo, alespon na skok, bych za tebou doběhla.. Napiš, jen bych tě pozdravila, v nedeli není problém.. Napiš mi tel, na můj email, domluvili bychom se a zvu tě někam na kafíčko, na capučínko, kamby se dalo vjet..Napiš vše bližší..
   K tomu tvýmu, já bych moc tohle uvítala, memusela by si to mít jen prosebe, třeba by honza byl rád,kdyby tam do toho tvýho koutečku občas napsal o sobě i někdo, kdo má podobný starosti, víš, Ivet, nám, dosud relativně zdravým neuškodí viět, jak vypadá svět i z tý těžší perspektivy a že je někdy i citově a lidsky kvalitnější,o tom žádná,jen si to neškodí občas,kdy se nám zdá, že bychom mohli mít víc avíc,uvědomit. Osobně za sebe, byloby mi to milým čtením. Měj se krásně.papaHezký večer.

 4. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Ivet se tu culí 🙂
  Pegg, koncert začíná v sedm, přijede pro mne auto a já vůbec ještě netuším, co a jak. Vím jen, že mě tam šoupnou i s doprovodem z občanského sdružení Hand for Help, ale vidět bych tě chtěla, kafíčko by se snad zvládlo.. písnu na email telefon, ju? Bože můj, já mám takovou radost, až se zalykám a ruce se třesou 🙂

 5. Jan Krůta napsal(a)

  Ke komentáři Peggy:
  Proč tak osudově, že by tě měl někdo věšet 🙂 Jsem ti vděčný za názor, nápad. Zestručním: Uvítala bys takový nezávazný chat, kde by člověk mohl napsat větu, dvě a vložit k tomu sám fotku (fotky)? Zapomeň na to, čí je tenhle portál, to není důležité. Já bych ale rád trval na tom, že to je “časo-pis” a k článkům se píší názory jejich čtenářů.
  Nezávazných chatů je plný internet. Ale nevzdávám se té možnosti! Tohle je první verze portálu, do kterého jsem vložil na normálního smrtelníka opravdu hodně peněz a z této první verze jsme chat museli vyloučit. Počítám s tím, že se Brejle budou postupně modernizovat a rozrůstat a popovídání na chatu výhledově přibude. Zatím ale není problém posílat mi třeba jen kraťounké článečky s fotkou, fotkami, názory, výkřiky, cokoliv a my pro ten formát najdeme místo ve stávající struktuře, která má tu výhodu, že se den ze dne může v rámci stávajícího programového vybavení měnit.
  Díky za názor, těším se kdykoliv na další nápady! Není vyloučeno, že bychom udělali v rámci pražských návštěvníků Brejlí i malou schůzku na kafi! Měl by někdo chuť dát hlavy dohromady?

 6. Jan Krůta napsal(a)

  Ahoj Mějse!
  Vím, tak to bylo na Peprnetu a je v různých blogách. Tady pro to zatím je rubrička Šeptem. Ale bohužel, všechno musím vkládat já. Pět milionů jako na bývalém Peprnetu prostě nemám… Ale slibuji, že to tam bude hned a pochopitelně bez jakýchkoliv zásahů!

 7. Jan Krůta napsal(a)

  Myslím, že jsem přišel na něco, co by mohlo vyplnit Vaše přání. Ale musím to zítra probrat s ajťáky!

 8. Eliška napsal(a)

  Peggy moje drahá , ted jsem dočetla tvé návrhy a musím ti dát v jistém směru za pravdu aby jsme psali o všem co umíme a co nám bylo dáno z hůry. jen bych si přidala víc těch umů , než jen pěstovat květenu. Moje velká záliba a přednost je rekonstrukce bytů a jejich zařizování, to je můj velký kůň. JIž se mi to podařilo u mých třech bytů a chalupy , dva byty přítelkyň a dům jedněch známých. Jo a byt mé jedny dcery.Teď mi čeká návrh jednoho domečku . Nemám na to naprosto vzdělání , jen mám pro bytovou architekturu cit a pnutí. LIdi to pojímají tak , že jsem se tomu měla věnovat. , Když mi pošleš email pošlu ti pár fotek mého bytečku.Nechci se chlubit , tady jste skoro všichni akademici , já nemám ani maturitu , ale proč ? To jsem asi už uvedla někdy na vanilce , můj buržoazní původ , otce navíc alkoholika , byla jsem ráda že jsem se vyučila.. chtěla jsem si udělat večerní jakoukoli školu , ale od dvaceti let jsem měla děti a nikdo mi nepomohl to dotáhnout do konce . Nepíšu to jako omluvu , jen mě to nedostatečné vzdělání mrzí. no co možná v tom dalším životě . Ráda se přidám v nějaké podstatné změně. …..

  • Ivet - Mejsehezky napsal(a)

   Eliško, smím uklidnit.. já nemám ani ten výučák, pouhé tři roky pedagogické, ale je mi to k ničemu, když není ocejchována maturitou. A to jsem chtěla být učitelkou, zpěvačkou, šantánovou umělkyní a učitelkou v mateřince.. jo, život je někdy velmi zajímavý 🙂

 9. Eliška napsal(a)

  Pro Ivett, Ivi máš gramec? já mám desky Tvého pana božského…. několik jestli chceš pošlu ti je , ..ať se ti výlet vydaří a koncert je zážitkem. taky ho mám ráda , ale ty asi víc. ahojky Eli

 10. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  No abych neměla, Kája se musí poslouchat s čoudící svíčkou a jemným škrábáním gramofonové jehly po černém kotouči.. mám dokonce i desky z dob 70 tých 🙂
  Eli, to by bylo skvělé, moc děkuju 🙂

 11. Camilla napsal(a)

  Holky, přiznejte se, potřebuje si normálně pokecat? Jak to má ale ten Jazzík zařídit? Možná by to vyřešil bezplatně třeba SKYPE, tady o peníze určitě jde. Já tomu moc nerozumím, ale zadarmo není nic. Ivet a kde má Kája koncert?

 12. Camilla napsal(a)

  Před chvilkou jsem přijela na kole, nejsem v obraze….koncert je v sobotu?
  Tak si v neděli pokecáme, stačí se domluvit…budu se těšit na Tvoje zážitky.
  Já mám v sobotu koncerty dokonce dva, nevím kam dřív.

 13. petrpavel napsal(a)

  PaP: A co byste Brejlím Vy přál? Vypadá to spíš na to, aby byly ČT24 🙂

  Vaší otázkou jste mě přinutil zamyslet se nad sebou samým : proboha, ČT 24, i tady? Ne, ne, ne! To raděj tu Primu, ale, prosííím :-), šmrncnutou ČT 1 (vlkem, lexem…).

 14. Eliška napsal(a)

  Ivett cože já Liberečanda a ani nevím že tu bude zpívat pan Božský. v kolik , mám jet na randewous, ale to počká , příjdu za tebou i s deskami .Budeš mít nějaký doprovod ?Když bude hezky mohu ti ukázat LIberec Jestli bude muj syn volný , tak tě naloží do oplíku a pofrčíme.. JO ted si vybavuji nějaký plakát s oper. zpěvačkou Urbanovou , hurá dokonce i jméno Eva a Kája…….

  • Ivet - Mejsehezky napsal(a)

   Eli, v sedm večer mě mají šoupnout do areny 🙂 Ale doufám, že kafíčko stihnem, doprovod mám, paní Evu, kterou zatím neznám. Bude muset razit lokty davem neb si nemůžu nechat ujít pohled do slavíkových očí 🙂

   • Eliška napsal(a)

    Iwet , mám v tom trochu zmatky. Ten koncert je v neděli a vy tady budete už od soboty , nebo jak ? Kde vás najdu? a kdy vůbec přijedete do Liberce? tak zatím pa El.

   • Ivet - Mejsehezky napsal(a)

    Nene, auto nemám, tudíž bude v neděli zapůčeno pouze na tuto akci, takže vyjíždíme nějakou tu hodinku před koncertem a po něm se vracím domů 🙂

 15. Jan Krůta napsal(a)

  Pro PaP:
  Brejle se více otevřely chlapům, ale moc chlapů, kteří se věnují komentování a psaní na internetu není. Navštěvují spíše více specializované portály. Nicméně nejen Vámi jmenované tu máme moc rádi, chlapský element v debatách vítáme! Zkuste přivést další, stejnou snahu vyvíjíme i my!

 16. wbgarden napsal(a)

  Jo tak chlapů se vám zachtělo, a víte, že nejste sami….

  VÝSLECH

  Na mravnostním oddělení
  zjistili u paní
  Zdeny
  vážný zájem o chlapy
  hlavně o ty
  chlupatý
  plešatí když začnou si
  moc nelezou jí
  pod fousy….

  http://ru.warnet.ws/img4/212/pod/17.jpg
  Jinak mé říkanky můžete publikovat v brejlích, kde je ctěná libost, ale napište tam prosím, že jsou moje, ať to není třeba jenom z archivu redakce. Děkuji, jo a polepším se a dnes odpovím na majly….

 17. Peggy napsal(a)

  Ahoj Ivett, vidím, že nejsem sama, kdo v tom měl guláš,ale my si to už vysvětlily, viď, tak až bude ta Praha.
  Elli,můj email je v redakci, poprosím Jazzíka, aby nám to nějak zprostředkoval, ok?Díky moc, docela mě tvé záliby překvapily, ale o tom si snad napíšem. Dík
  Camillko, nemyslím, že by – my holky chtěli pokecat, skype právě proto, že je jen pro ten potlach, používám opravdu sporadicky,nejvíc s rodinou,co nejrychlej a jak píšeš, zdarma,se domluvit, jinak je to pro mne ztráta času.
  No ale nevím, vlastně, mluvím za sebe.
  Jazzíku, prosím, až budeš mít nějakou tu chvilku, byl bys tak hodný a napsal Elli můj email? Nebo naopak? Děkuji moc.
  Jinak k těm nápadům, já je už asi rozchodila :-((, tak jako všechno, co myslím, že by dobré bylo.Asi mi bylo dáno být už navěky mimo..:-))
  Věřím však, že na ještě lepších Brejlích pracuješ i bez mých
  ” impulzivních “připomínek. Těším se, hezký den všem.

  • Jan Krůta napsal(a)

   Ahoj Peggy, už jsem psal, že o Vašich nápadech… Pochopitelně chat nebi diskusní fórum, byly hned při tvorbě portálu a jednání. Ale v každém jednotlivém případě šlo o desetitisíce navíc a to nebylo v mých možnostech. Takže současné Brejle jsou první etapa, chtěl jsem, abychom četli články a spíše se bavili o tématech v nich obsažených, třeba i ve velmi volných souvislostech. Včera jsem byl na další poradě s vývojáři portálu a o Vašich nápadech jsme se bavili a momentálně kalkulujeme… Elli Tvůj mail pošlu! Díky-fíky!

   • jiřička napsal(a)

    myslím, že tady to má šmrnc sám o sobě…, tady to žije!

 18. jiřička napsal(a)

  jooo: jsem zavalená obnovenou akcí spolu se zahájením školního roku. Schraňuji nanovo sbírku všech chráněných kaváren Čr . Věřte nebo ne, je tam mileji než v běžných kavárnách. Na nic si nehrají, a přesto tam lidé rádi. Milé Brejle, nezapomněla jsem, ráda nahlížím. Dnes přepošlu alespoň pár nostalgických, podzimních veršů. A Ahoj, přátelé!

Napsat komentář