Maturita je když…


Za našich mladších let býval u nedělního oběda v rádiu tuším jakýsi polední koncert. Dnes v leckterých domácnostech zaznívá ke knedlu zélu hlas Václava Moravce.  
Když včera hovořili o státních maturitách, překvapila mě několikrát opakovaná otázka moderátora: A nebojíte se, že studenti budou demonstrovat? 

Rozdílná úroveň maturit na různých typech škol je už dlouho donebevolající. Příklad z mého příbuzenstva:
Neteř studuje anglické gymnázium v Praze. Bude letos maturovat. Ačkoliv je nejlepší studentkou třídy a po roce studia v USA, obává se, že jedničku z angličtiny u maturity nedostane, protože ani při té loňské ji nikdo ze závěrečného ročníku její školy u rodilého mluvčího- anglického profesora – neobdržel.
Synovec z druhého kolena  procházel základní školu sem tam s nějakou čtyřkou a trojkami. Šel se učit kuchařem, ale na učilišti rodiče vyučující přemluvili, aby zkusil učební obor s maturitou.  Pokládali to za vyloučené, ale po ujištění, že syn může od maturity kdykoliv odstoupit, souhlasili.
Ačkoliv měl před maturitou za sebou půlroční praxi v zahraničním hotelu, umí říci Yes a No, Drink a Menu. Samozřejmě přeháním. Shodou okolností jsem ho ale slyšel hovořit s anglicky mluvícím hostem restaurace, ve které dnes vaří. Nerozuměl mu vůbec a slovní zásoba? Možná o deset slov víc.  U maturity z praktických předmětů sotva prolezl. Z angličtiny uspěl na jedna.

Do smrti ale bude říkat, že měl z angliny u matury za jedna! A může to dokázat. Ne vědomostmi, ale maturitním vysvědčením.
Takoví studenti, jako byl on, budou demonstrovat. Ředitelé takových škol třeba už za rok nebudou řediteli.
Maturita bývala konstantou. A konstantou by měla zase být. Ale v době, kdy se kupují diplomové práce, státní zkoušky a akademické tituly? Ty bývaly také konstantou…

Komentáře

 1. Emma napsal(a)

  Zdravím, pane Krůto
  Přečetla jsem si nejméně dvakrát. Vybavila si podobného maturanta – syn známých, jako je Váš synovec z druhého kolena.
  Přišel za mnou, jestli bych mu pomohla s češtinou……objevoval věci, které znají deváťáci. Manžel ( není kantor!) mu pomáhal s němčinou a jen nevěřícně kroutil hlavou a pořád brumlal: “To přeci nemyslí vážně!”
  Ještě jsem taktně zamlčela průběh chlapcova studia 🙂 .
  Tak tedy hoch odmaturoval a…studuje v Praze na VŠ. Pravda…je otázkou, jak dlouho.
  Hezký den všem a…
  Hlavně zdraví! 🙂
  Em

Napsat komentář