Lipno – naše jihočeské moře

Pryč jsou doby, kdy českému turistovi ke spokojené letní dovolené stačilo sluníčko, deka a válení u vody. Jeden z rájů aktivní dovolené najdete na březích „jihočeského moře“.

Přestože městečka Frymburk a Lipno nad Vltavou leží každé v jiném katastru, pracují společně na tom, aby se návštěvníkům dolního Lipenska v Pošumaví líbilo.

Frymburk s malebným náměstíčkem

Frymburk je malebná turistická oáza s vysokým kostelem a tradičními stylovými domečky na náměstí, z nichž většina pochází z počátku 19. století. Každý má jinou barvu a všechny jsou nově zrestaurované. Na zahrádkách penzionů se dá grilovat, vzduchem voní pečínka z mladého selete. Mají tu školu, dva supermarkety, krytý bazén a wellness centrum, nové muzeum s infocentrem a rekonstruovanou veřejnou pláž. A také tu funguje převoz, který zabezpečuje pro místní i turisty spojení s divočejším pravým břehem Lipenského jezera. Právě tam na turistických stezkách nabývá v poslední době na popularitě severská chůze s hůlkami (nordic walking), které se dají na Lipně vypůjčit.

Lipno enklávou moderní architektury

Zatímco Frymburk má atmosféru tradičního jihočeského městečka, sedm kilometrů vzdálené Lipno se stalo enklávou současné architektury. V malé obci, která vznikla v padesátých letech 20. století jako ubytování pro dělníky, kteří stavěli přehradu, vzniklo za posledních deset let jedno z nelépe vybavených turistických středisek v České republice. S rozvojem lyžařského areálu vyrostly u přehrady barevné, ale neuvěřitelně vkusné apartmánové resorty pro rodiny, tenisová hala s bowlingem a krytý vodní ráj Aquaworld s dětským koutkem.

Přístav s půjčovnami plachetnic a elektročlunů lemují terasy s obchůdky a kavárnami. Na vydlážděném korze se procházejí rodiny s dětmi, přijíždějí sem cyklisté a bruslaři. Na vodě kotví plachetnice, můžete si půjčit lodičku a projet se po jezeře. Kousek od náměstí je půjčovna sportovního náčiní od kolečkových bruslí po kola, dětské sedačky a závěsné vozíky pro převážení úplně malých miminek. Proti půjčovně si užívají děti řádění na gumové trampolíně, zatímco maminky si pochutnávají na švetkovém pivě.

„Jezerní“ cyklostezka

Nová třináctikilometrová Jezerní stezka vede lesem i po skalnatém pobřeží. Je pestrá s nenáročnými sjezdy a mírným stoupáním. Tady si to mohou svištět na kolech rodiny s docela maličkými prcky, namakaní borci na bruslích i maminky s kočárky, mihnou si i sportovní cyklisté. Stezka je dost široká pro všechny a mírně se vlní nádhernou přírodou podél levého břehu Lipenské nádrže. Přímo na stezce naleznete půjčovny kol a inline bruslí, takže už nemusíte ztrácet nervy, jak nacpat čtyři kola do auta a podobně. Hitem zvláště pro seniory se stala elektrokola. Díky nim bez velkého úsilí prarodiče snadno zvládnu výlety s vnoučaty a děvčata se svými fyzicky zdatnějšími druhy.

Frymburk

Ve Frymburku Jezerní stezka prochází přímo městečkem mezi domy kolem přístaviště parníků i převozu. Míjíte zahrádky, kde se suší prádlo, griluje se naložené maso, voní pečené sele. Most přes zátoku navazuje na klikatou cestu, lemovanou břízami. Pak projede kolem autokempů u pláží přístavem plachetnic v městečku Lipně a nově letos vede až k přehradní hrázi. U vody jsou lavičky, piknikové stoly, cedule s ukazately kilometrů. Osmikilometrový úsek mezi Lipnem a Frymburkem je dokonce uměle osvětlen, takže se dá jezdit i večer. Krajina podél stezky je tak citlivě zvelebená, že máte pocit, jako byste byli v nějakém jiném Česku. V takovém, kde se neřeší žabomyší spory, ale to, aby region přitahoval investory, místní lidé měli práci a hosté se sem rádi vraceli.

Pro teenagery a fanoušky dobrodružnější jízdy na kole je pod lanovkou na Kramolín nově otevřen Bikepark Lipno. Čtyřsedačka vozí cyklisty s koly, ale i pěší turisty na vrchol do výšky 900 metrů nad mořem. Odtud vede nejen adrenalinová Sportovní dráha přímo pod lanovkou, ale i zábavná Rodinná trať, kterou sjede už dítě od 6 let či naprostý cyklistický začátečník. Speciální sjezdová kola, stejně jako helmy a chrániče vám půjčí přímo u lanové dráhy.

Lipenští patrioti

Díky evropským dotacím a úctyhodné snaze místních lidí vzniká kolem Lipenské přehrady spousta nových projektů.

„Jsme tu všichni lipenští patrioti,“ říká starosta Ota Řezáč, který vede jako nezávislý radnici ve Frymburku už dvanáct let. Úspěšně a bez dluhů.

„Všichni se tu dobře znají, a proto lidé nevolí partaje, ale své sousedy, o nichž vědí, že pro ně a pro kraj něco udělají,“ vysvětluje sportovní padesátník podstatu malého lipenského „zázraku“.

Nad přehradou zapadá sluníčko. Rybáři tahají z vody štiky a kapry. My sedíme u grillu a těšíme se na další den. Když bude hezky, vyzkoušíme i lodičky na jezeře. A pokud budou padat trakaře, sestoupíme 160 metrů pod zem do nitra vodní elektrárny Lipno pod hrází „jihočeského moře“, naší největší přehradní nádrže, která měří 44 km a u Černé v Pošumaví je široká 3,5 km.

Užitečné inforamce:

Nejrychlejší cesta na Lipno vede přes Budějovice, Český Krumlov a Černou v Pošumaví.

Nástup na stezku je možný v Lipně nad Vltavou z parkoviště Skiareálu Lipno, z parkoviště ve Frymburku, u autokempu Vřesná či v polovině cesty Lipno – Frymburk na parkovišti Kobylnice.

Lehčí si můžete dát v restaurantu Neptunus v lipenském přístavu či můžete posedět ve Frymburku na náměstí v zahrádkách hotelu Maxant nebo v hospůdkdy Pohoda.

Nejkrásnější je areál na bydlení je asi Landal Marina Lipno kousek od přístavu a či Doky Holiday za krytým akvaparkem Aquaworld Lipno. Naopak pro party bruslařů je ideální ubytování ve dřevem pobyté moderní chatě Lanovka u paty Bikeparku, kde i v hlavní letní sezóně nabízejí apartmány pro 6 osob za 1500 Kč/noc.

Desetiprocentní slevu na zapůjčení bruslí dostanou všichni hosté kempu Lipno – Modřín a sportovní ubytovny Chata Lanovka Lipno v půjčovně Lipno rent. Sportovní prodejna s půjčovnou kol a bruslí je i ve Frymburku na náměstí proti městské kašně.

Více na www.lipnoservis.cz, www.otre.cz, www.landal.cz,

Dana Emingerová

Napsat komentář