Lidský faktor

Nikdo pořádně neví, kde se vzal, dokonce ani jak vypadá. Nikdo ho možná ani neviděl! A přece je lidský faktor jednou z nejdůležitějších věcí v našem životě. Je tak důležitý a mocný, že může cokoliv. Může způsobit i leteckou katastrofu. Nedávno spadlo velké letadlo v Kolumbii. Těsně před přistáním narazilo na horu. V novinách stálo, jak k tomu došlo: katastrofu způsobil lidský faktor.

 Všiml jsem si, že o lidském faktoru se mluví, jen když selže, když je s ním něco v nepořádku. Když funguje správně, nikdo ho nepochválí. Nikdo neřekne: „Rychlík dojel bez zpoždění díky lidskému faktoru. Lidský faktor dostane přidáno.“ Jednou jsme s lidským faktorem spokojeni, jindy ne. Je to možná tím, že lidský faktor je pro nás stále velkou neznámou. A lidský faktor netuší, co po něm vlastně chceme. Vím o jiném případu, kdy terorista odpálil nálož v letadle. Ten člověk provedl všechno naprosto dokonale, přesně podle instrukcí. Dá se říci, že lidský faktor neselhal. A výsledek byl stejný: letadlo taky spadlo. Myslím, že lidský faktor má na svědomí všechny vynikající činy v dějinách a taky všechny katastrofy.

Historikové ještě nemají dost odvahy k tomu, aby pojmenovali příčiny převratných událostí pravým jménem. Samozřejmě že víme, kdo zavinil, jak dopadla bitva na Bílé hoře. Lipany. Waterloo. Kdo to všechno způsobil? Lidský faktor. Přestože nás lidský faktor často přivádí do malérů, máme k němu jakýsi něžný vztah. Přiznám se, že když slyším o pohromě, kterou zase způsobil lidský faktor, nemyslím tolik na bilanci katastrofy, jako spíš na lidský faktor. Jak mu asi je? Mám s ním zpravidla soucit, nemohu se ubránit dojetí a doufám, že to s ním nakonec dobře dopadne. A to i přesto, že o něm nic nevím. Nevím, jestli má děti, kam chtěl jet letos na dovolenou a jestli s ním budou teď ještě mluvit jeho přátelé. Chtěl bych mu nějak pomoci, ale nevím jak. Prožívám s ním jeho problém, protože nás spojuje cosi lidského. Je to lidský faktor.

Samozřejmě že vím, jak je i lidský faktor pomíjivý. Jednou přijde doba —stane se to tehdy, až už na Zemi nebudou lidé— a zmizí i lidský faktor. Najednou už nebude na koho svést odpovědnost. Zmizí hromosvod, který nám byl vždycky dobrý, když jsme potřebovali svalit na někoho vinu. Tvrdí se, že po lidech se zmocní života na Zemi hmyz. Planeta prý bude patřit ještě na několik stamiliónů let motýlům, kobylkám a stonožkám.

V Kolumbii pak jednou spadne letadlo, které těsně před přistáním z nevysvětlitelných důvodů narazilo na vysoké hory. Pouhé tři minuty dělily stroj od letiště. „Proboha, jak se to mohlo stát? Všechny přístroje byly v pořádku, viditelnost dobrá, paliva v nádrži bylo ještě na hodinu letu!“ „Nevím.“ „Nějaká příčina se přece musí najít!“ „Je jen jedno vysvětlení.“
„Jaké?“
„Byl to – hmyzí faktor.“

Napsat komentář