Lidí jako blech na poříčském Bleším trhu!

blesak 1První bleší trh v Poříčí nad Sázavou! Až do sobotního rána obavy z počasí. Obloha temně šedá odleva doprava, ale “mokrá varianta” byla připravena.

V sedm ráno padlo definitivní rozhodnutí. Opustili jsme ideální prostor na pozemku železniční stanice u křižovatky, protože  začalo pršet. Narychlo jsme nainstalovali další transparenty s oznámením o přemístění akce k sokolovně, která nabídla případné nouzové přístřeší.

V osm hodin první návštěvníci. První z celkových tří set třiceti dvou!
Prodávající: Nejvzdálenější z Čechtic a Šestajovic, několik z okolních vesnic, nejveselejší z Nespek!

Sortiment: Od modelových oděvů a kabelek z pražské Pařížské ulice, až po celý sortiment dětského oblečení, od zahradního a dílenského náčiní a nářadí, až po umělecká díla a předměty sběratelské hodnoty z dalekých zemí, až po jízdní kola, domácí potřeby, knihy, gramodesky… A všechno za pár korun. No, nekupte to!

Kramářské vykřikování senzačních nabídek, smích, sousedská atmosféta, to mně jako pamětníkovi připomnělo dřívější sešlosti na čarodějnicích, kdy se sousedi trumfovali z jednoho kopce na druhý, kdy se spontánně bavili secvičenými půlnočními scénami na šibřinkách, kdy jen ustrašeně nevykukovali zpoza plotu. Když jsme se ptali jednoho známého, proč se nepřišel podívat, rozesmál nás slovy, že nechce mít žádné nepříjemnosti se starostou… Boží prostoto…

Organizátory ze spolku pro kulturu a osvětu Fan klub Poříčí nad Sázavou potěšila nečekaně hojná účast, i přes to, že se ve stejný den a stejnou dobu konaly v Poříčí ještě další dvě zajímavé akce. Poslední jízda v autokrosovém areálu a Memoriál Standy Dlouhého na fotbalovém hřišti. Pochopitelně, že to poškodilo všechny akce, navíc to svědčí o nekoordinovanosti ze strany obce. Ta, ústy pana starosty, jako obvykle odmítla informovat o akci spoku pro kulturu a osvětu Fan klubu – o Bleším trhu. Proč? Zodpoví pan starosta… Z naší strany se musíme této žabomyší úrovni smát. Organizujeme všechny akce (poslední byl večer o budoucnosti naší vesnice Poříčí 2030) pro občany, a ne pro vedení obce. My se touto činností bez jakéhokoliv příspěvku z obecního rozpočtu dobře bavíme.

Akce nakonec proběhla opravdu pod širým nebem, počasí vydrželo a rozpršelo se přesně ve chvíli, kdy jsme po poledni odváželi poslední transparenty a uklidili stanoviště před sokolovnou.

Měli jsme radost z radosti nakupujících, snad každý si odnášel nějakou trofej, potřebnost, či milý příspěvek do sbírek nepotřebností. A snad každý z prodávajících přidal za koupi nějaký dárek.

Takže litujte vy všichni, co jste snámi nebyli, když jsme se my Bleším trhem dobře bavili.:-)

Za spolek pro kulturu a osvětu Fan klub Poříčí n.Sáz.
Jan Krůta st.

Napsat komentář