Kulturní ozdravovna

Václav Klaus: Zápisky z cest
Panu prezidentovi vyšla už padesátá kniha (tentokrát v nakladatelství Fragment). Tuto anonci píšu večer, kdy náš prezident zahajuje v Míčovně Hradu 67. koncert cyklu jazzové hudby. V tom má mé velké sympatie. Rád jsem otevřel i knihu jeho cestopisných črt nebo spíše deníkových záznamů. Nesystematicky shrnuté zápisky od roku 1994 do podzimu roku minulého, z nich většina vycházela v českém tisku, jsou docela sympatickým pohledem do dosti praštěného cestování tohoto z přesvědčení rebelujícího státníka.

Čekal jsem přece jen zápisky pro knižní vydání učesané některým z prezidentových mužů od inkoustu. Mile mě ale překvapila autenticita deníčků. Čtete a objevujete nepředstíranou zvědavost, nezastíranou únavu, míru nutné rebelské rutiny i úsměvné dávky klausovské ješitnosti.

Na aktuální sloupky v novinách fajn. Na knihu málo. Upřímně řečeno, divím se nakladatelství, že publikaci nevěnovalo větší pozornost a pořídilo pouhý šuplíkový souhrn. Spěch? Výslovné přání autora? Bezradnost?
Padesát knih už je pomalu na sebrané spisy 🙂  

Metropolis a představitelé českého street-artu

Centrum současného umění DOX představí po účasti na světové výstavě i v Praze představitele českého street-artu a graffiti Maskera, Pastu, Trona, Skarfa, Cryptica 257 a Pointa, kteří předvedou své instalace. Výstava potrvá do konce roku.

Další výstavou v DOXu jsou díla uznávané britská dvojice Gilbert & George. Představuje české veřejnosti šesti uměleckými díly, vytvořenými v letech 1972 až 1992. Výstava Gilbert & George: Cesty 1972 – 1992 potrvá do 2. ledna.

Mefisto v Divadle pod Palmovkou Praha
Slovenský herec a režisér Emil Horváth nastudoval se souborem představení známé z filmové podoby z roku 1981 jako příběh jedné kariéry odehrávající se na pozadí nástupu totalitní moci…

V titulní roli diváci uvidí Jiřího Langmajera, dále Kláru Issovou , Sandru Novákovou, Jana Skopečka, Kateřinu Macháčkovou, Zuzanu Slavíkovou, Evu Kodešovou, Ondřeje Kavana a další…

Největší hity Suchého a Šlitra
Zpěvník více než padesátky nejznámějších písní zakladatelů pražského divadla Semafor Jiřích Suchého a Šlitra vydalo nakladatelství Fragment. Určitě se najde dost milovníků písní legendární dvojice, kteří vydání ocení a budou se po publikaci pídit. Nicméně budou asi zklamaní, protože zpěvník vyšel bez jakéhokoliv úvodu, a velmi strohé zařazení díla obou autorů jako mezníků v historii české písničky je odbyté pouze zadní stranou obálky.

Napsat komentář