Konstruktivní nevěra

Je člověk tvorem přirozeně monogamním?  Podle posledních průzkumů je nevěrných více než 50% Čechů a více než třetina českých žen.


V poslední době jsme četli o tom, že jsou ještě na světě země, kde za nevěru ženy hrozí smrt ukamenováním. U nás by byla ukamenována obrovská část populace. Praha by byla jak po středověké morové epidemii.

Není tajemstvím, že v současnosti se mezi muži pokládá mít milenku  už i u nás jaksi za normální. U střední generace málem legitimní. Normální je přece to, co dělá většina lidí!

Odbouráme slovo žárlivost ze svého slovníku? 

Seznamkové  „osvěžovny“ vztahů kvetou. 

Nevěra je tu od věků. Ale taktně se o ní mlčelo. Jako o homosexuálních vztazích. Dnes se homosexuálové ke vztahům veřejně přiznávají. Vycházejí s nimi na světlo. Bude něco podobného následovat i s nevěrou? Už neplatí ono možné Plzákovo „zatloukat, zatloukat“?

 Poprvé jsem si všiml odborného termínu „konstruktivní nevěra“.  Nevěra může údajně vést k oživení a obohacení „řádného“ vztahu.

 Zvykneme si časem?

Jak se na otázky nevěry dívají Brejlíci?

 Vložím o tom i novou anketu. Je naprosto anonymní! Buďte tak laskavi a hlasujte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Výsledky jsou přece zajímavé! Jak je to s námi 45+? A jak to bude s našimi dětmi či dokonce vnuky?

Jsou monogamní manželské svazky přežitkem?  Je manželství jen rezervace pro vychovávání dětí?

Má se nevěra se stálým partnerem řešit? A jak asi? Přinesla případná nevěra do vašeho stálého vztahu cosi konstruktivního? Byla vlastně tím konstruktivním případná destrukce manželství?

Jak se ubránit touze zažít něco nového, nejednotvárného, osvěžujícího, aniž bych ublížil partnerovi?

Milion otázek. Máte aspoň jednu odpověď?

Komentáře

 1. Holzelova napsal(a)

  tak na toto musím reagovat… mně osobně hrozně vadí, že se ve všech médiích pořád omílá, že nevěra je jaksi něco přirozeného, že to okoření vztah, že člověk není biologicky nastaven na monogamii a další bla bla… pak se člověk, který normálně žije ve spokojeném manželství cítí jako pitomec, který žije ukrutně nudným životem:-)))…nevěra by se neměla brát jako něco běžného, jako namazat si chleba s máslem… vždyť si manželé slibují o svatbě věrnost? … tak proč se to tak bagatelizuje?…

  jinou otázkou ovšem je, zda by se měla odpouštět…no asi je lepší odpustit než vzít např. dětem tátu…

 2. Lex napsal(a)

  Odpovím jen na první z otázek jazzíka. Člověk jako živočišný druh je samozřejmě tvor polygamní. Přirozená monogamie je v přírodě poměrně vzácná, obvykle se to ví o labutích, hrdličkách, tučňácích, dokonce tu patří hraboš prérijní atd. Ale člověk?
  Člověčí monogamie je dobrovolně na sebe převzatou, ať už jako důsledek náboženství (u muslimů je zvláštním typem polygamie mnohoženství – že by existovalo “mnohomužství”, o tom jsem v náboženstvích neslyšel, u některých zvířat ano, samička se nechává pokrývat po sobě několika samečky – vlastně, můžeme to vyloučit u některých lidí?), kultury, tradic, nebo zákonů.
  Úplně zvláštní formu omezení polygamie vidím v celibátu, také dobrovolně-nuceně na sebe převzatém u římskokatolických kněží.
  Odpovědi na všechny ty další otázky najdeme třeba u nedávno zesnulého Miroslava Plzáka nebo také psychiatra a sexuologa Radima Uzla. Navíc s šarmem napsané. Konec konců i to, co jsem napsal já, je podrobně popsáno v literatuře. Nic nového jsem neobjevil.

 3. wbgarden napsal(a)

  MILLE MODI VENERIS /podnájem/

  Vzhledem k statisticky
  uvažované délce
  mé a tvé existence
  a taky vzhledem k této
  vteřině
  ve které nalézáš se vedle mne
  tak beznadějně chladná
  musím chtě nechtě přiznat
  že i mně je stokrát milejší
  fungující realita
  než zázraky
  bez záruční
  lhůty

  Ovšem na druhé straně
  jako každý beznadějný snílek
  pevně věřím
  že mi odpustíš
  a necháš mě vstoupit
  z tohoto příšerného pólu
  přímo do teplých krajin
  tvého objetí
  a já slibuju ti
  že příště
  příště už doopravdy
  vypůjčím si
  když ne dokonalý
  tak aspoň kvartýr
  ve kterém se
  topí….

  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-07/1247709055_017.jpg

 4. Peggy napsal(a)

  Hmm, opravdu Jazzíku, otázek, na které neexistuje v žádným případě jednoduchá odpověď. Tak já zas po svým, zpětným pohledem do života..:-) Kdysi přinesly děti domů vychrtlou a zablešenou kočku, bylo to vlastně skoro ještě kotě. Vypiplali jsme ji, vyrostla v mladou slečnu. Nenápadně. Jednou koukám do zahrady a volám muže! (jen na okraj, byl z toho výjevu fascinovaný..:-) Kočka, Linda jsme jí říkali, se válela po zahradě, na zádech, na břichu, měnila různě polohy, protahovala se fakt jak ženská, byla naprosto dokonalá.. Kolem stálo nejméň šest kocourů, každý měl jinou barvu, každý jiný…. Nevím, jak se domluvili. Čuměli na ní, rozmístění dokola ní, jako v báru při striptýze. A Linda si vedla fakt skvěle! Kocouři začali šílet, prskali, vrčeli, vzájemně po sobě pokukovali, až se jeden rozběhl a na milou Lindu skočil.. A bylo zaděláno.. Ostatní se začali mezi sebou prát, nakonec začala bitka i na samotný Lindě. ( Očividně se jí to však líbilo..) No až se skoro všichni nějak probojovali k tomu, oč vlastně šlo, (zbabělejší zdrhli i dřív), pak ztichla zahrada a jen vyděšení vrabci jódlovali na stromech. Linda spokojeně usnula na chodníku a za nějaký čas byly koťata. Starala se o ně neskonale pečlivě, ale musím říct, že tak zabarvený kočky se hned tak nevidí.. Jako kafe, s nerozpuštěnou smetanou na hladině..
  Poučení? ani nevím, ale nějak jsem si na to vzpoměla. Myslím, že jsou všechny tyhle věci i nějak propojený, zapletený a člověk je složitej, nejde jen o jedno…
  a dlaší pohled zpět.. Znala jsem docle dost ženských, o kterých kolovaly neskutečný story.. Kdybych tyhle starý pověsti český, měla na hřbetě, tak snad ani ven nevylezu. Jak šla léta, stávaly se z nich neskutečný moralistky. Odsuzovali každou mladou, o které se něco něco z této oblasti dozvěděly. S tím- “To já!!! bych nikdy, nemohla..” ( některá se zapsala i událostí do dějin města tím, že muž, vyhodil vetřelce z balkonu.. 🙂 Nějak pozapoměly, že pověst se jen tan někam nestratí, ani časem.
  Ale vážně, je to složitý a mám za to, že všechno,co člověk dělá, toto nevyjímaje, by mělo mít určitý mantinely, s tím, že ublížit je snadný. Jinak všechno napsal , a dobře Lex. Kolik bylo popsanýho o nevěře, a kdo je z toho chytrý.. odsoudit je to nejsnazší, a pak, nejsem pánBůh, aby mé postoje a zkušenosti, byly jediný možný.. Hezký večer

 5. Jan Porizek napsal(a)

  Omlouvat sebe sama ve smyslu “…normální je přece to, co dělá většina lidí” je cestou do pekla. Anonymní dav nikdy neměl a nikdy nebude mít jakoukoliv morálku. Na druhou stranu však, chybovati je lidské. Gentleman ale nikdy nehovoří o svých milenkách, nikdy nezveřejňuje své intimní soukromí, nikdy se nepřizná, že koštoval z jiné plástve medu. Smysl soužití muže a ženy je ve snaze o zachování rodu. Svého rodu, svého jména, svého genofondu.

  • Lex napsal(a)

   Pane Pořízku, průser je, že u polygamních tvorů je přirozené nejen zachovávání svého genofondu, ale jeho rozšiřování. U jelení zvěře například nejde ani tak o výběr ze strany toho samce, který si své vůdčí postavení musí vybojovat a obhajovat ho, ale o výběr ze strany laní, u kterých zase jde o přirozený pud být pokryta tím nejlepším jedincem. Ten jelení dvanácterák za nimi neběhá, jen zatroubí – dá signál, kdo je nejlepší v revíru, a ony už cupitají za ním. Nebo se raději stále zdržují v jeho blízkosti, co kdyby. A neříkejme si, že u lidí to vůbec neplatí – co jiného je výběr a namlouvání, co jiného je to, že v naší (mé) době by každá chtěla Belmonda, Redforda, toho “Pavla Nováka” co se ve skutečnosti jmenoval Paul Newmann, ale netřeba chodi do ciziny, i u nás bylo a je dívčích idolů dost a dost. Každá doba je měla a má. Nic nového.
   Jde o morálku a ty věci, jak jsem dříve psal – tedy podle mého mdlého rozumu.

 6. Jan Porizek napsal(a)

  S pozdravem, pane Lexi. Pud rozmnožovací, spolu s pudem obživným jsou nejsilnější pudy lidského podvědomí. Matka Příroda takto zařídila, bez tázání.
  Přiznávám se, že rád podléhám; jistě, jako většina z nás. Avšak odděluji pojmy
  “láska” t.j. kdo rozdává a neptá se, od “rozkoše” -(nedefinuji). Různými smyšlenými společenskými pravidly a náboženskými přikázáními jsme oba základní a čitelné pojmy sami sobě smíchali do civilizačního guláše. V mnohém k dobrému. Přiznávám i to, že lidské sexualitě pramálo rozumím, opět jako většina z nás. Proto s takovým potěšením o lidské sexualitě hovořeno. Avšak protlačovaný současný pojem “konstruktivní nevěra” je pouze snaha o nepsanou legalizaci polygamie. Jistým způsobem jsou to sofismata. Když nechci rozsévat svůj genofond, ale jen s velkým potěšením a radostí “zabořit se”, oznámím. Bez lhaní o emocích, jakýchkoliv. Bez pocitu, že ponižuji; bez pocitu, že jsem ponižován. Co však s básničkami, které z napětí mezi oběma pohlavími těží?

  • Lex napsal(a)

   Též moje pozdravení, pane Pořízku!
   Směju se s Vámi, i tak ale mi to nedá, abych zase nerozvinul či neupřesnil něco z Vámi uvedeného. Jako právní puritán nemohu souhlasit s Vaší větou “Avšak protlačovaný současný pojem „konstruktivní nevěra“ je pouze snaha o nepsanou legalizaci polygamie.” Polygamii netřeba LEGALIZOVAT, není totiž “ilegální”. Zákon přírody nemůže být nezákonný, nezákonný může být jen v některých případech jeho výkon člověkem (coby tvorem nadaným druhou signální soustavou, jejímž projevem je VŮLE se svou složkou rozpoznávací a ovládací). Nelegální může být projev polygamie v podobě mnohoženství v některých právních systémech, to se však neváže na výkon oné polygamie, ale na to, když k tomu někdo všechny nebo jen některé z těch žen, s nimiž ji uskutečňuje, potřebuje mít SOUČASNĚ svými manželkami. Víc než ilegál je takový muž vůl. Jinak je ta polygamie ve významu, jak jste jej použil (samozřejmě Vám rozumím) otázkou morální a mravní, tedy právem příliš neregulovanou. (Probůh, čtenáři – to nemá být mentorování ale “vtipná” nadsázka!! – abych nebyl za toho vola já, proboha.)
   Dále píšete – “s velkým potěšením a radostí „zabořit se“. OK! Nevím, kterak jste mlád, ale já, kupříkladu, jako manžel, který jsem byl své vyvolené po více jak čtyřleté známosti poté přidělen národním výborem před bezmála čtyřiceti lety, já už mám tu výhodu “že už jsem byl”, když nechci, nemusím. Moc, moc rozumím Pepovi Fouskovi, když říká: “Když se dívám na Ornellu Muti, hned bych dělal “tutti frutti”. Když se však kouknu na Růžu – nemůžu.” (Tady snad už to o tom “vtipu” nemusím ani dodávat – nebo také?)
   To tolik o té konstruktivní nevěře.

 7. Jan Porizek napsal(a)

  Na přímou otázku přímá odpověď k celkem nepodstatné informaci o věku Jana Pořízka: ráno – tak kolem tisíce let. Přes den jakž takž. Večer, když spatřím Pepina Fouska Ornellu Muti, (při svých dioptriích se rád i spletu), přibližně kol třiceti jarých jar. Ruka dítěte a oko starcovo škody neudělá… // Připomínky beru, avšak – když láska zavelí, rozum je v zadeli. Ve vší slušnosti. Zdravím, Lexi, strážče čistoty pokroucené litery paragrafů zákoníku našeho. JP

 8. wbgarden napsal(a)

  Dám ptákovinu…

  DIBLÍCI /s křečovýma žilama/

  Už odešly jí půvaby
  skoro krása celá
  kdyby aspoň chuděrka
  z toho
  oněměla

  Utíká to
  utíká
  tu rychleji
  tu líně
  a z pištícího diblíka
  je řvoucí
  důchodkyně….

  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-09/1253768095_133.jpg

 9. Jan Porizek napsal(a)

  wbgarden čtu jako indiánské jméno Webová zahrada. Poetické. Moje žena, omylem přečetla shorauvedený textík a ucedila: však i na vás jednou dojde, veršotepci za…í. A o tom to je. JP, její muž.

 10. wbgarden napsal(a)

  Wbgarden, já už ani nevím, kde jsem to všude musel vysvětlovat, takže pro velký úspěch ještě jednou.
  Kdysi, když v česku začal internet, tak jsem pojal skvělý nápad, že bych po světě mohl vyhledat stejně postižené hobby jedince, kteří se zabývají výrobou nových modelů okrasných dřevin. No, zní to pěkně blbě, ale my beznadějní kutilové se furt o cosi pokoušíme. Čím víc je to nemožné, tím víc nás to láká. Pravého gentlemana zajímá jenom předem prohraný boj, jak je jistě všeobecně známo. Elementary….
  To co my hledáme se hezkyčesky jmenuje čarověník. Jedná se o genetickou změnu, kterou COSI způsobilo, no a my se této ZMĚNĚ pokoušíme přimontovat kořeny a přivést ji takto k samostatné existenci. Takto zmutovaných českých dřevíček jsem už měl tenkrát na zahradě před těmi patnácti lety skoro přes tisícovku, skoro většinou z českých luhů a hájů, no ale cizina je cizina, že, a na věci z dovozu se dycky v česku dalo. Tož jsem se začal tenkrát internetově rozhlížet a narazil jsem na spousty našich mutací chtivých germánů, všelikých anglosasů a včil už aji rusové začínají blbnout. Takže měníme – ponašimu čachrujem, jak za mlada – normální všeobjímající bártr. Já ti dám naše Smrkovjany, Lysůvky a Grůně a ty mi zase pošleš Ojibwu, Apache a Navajo atd. Dobré ne, skoro indiánské…
  No a jak jsem si tenkrát na gardenwebu začal s amíkama, tak furt po mě chtěli nick. Já říkám jsem prostě Jan, miláček dívek, žen i dam, ale oni na to že nick je nick. Tož jsem vymyslel wbgarden, no, protože čarověník se řekne anglicky witch´s broom – čarodějnic metla, že.
  Takže volně též zahradník čarověníkový neb naše malá zahrada je plná čarověníků, přes třitisícovky včíl je tu malých zakrslých nádherných rostlinek. Každá samozřejmě jiná. Anglosasíci nás šikovné čechy znají už přes jistého bratra Řehoře, který kdysi bydlel v Brně na dnešním Mendlově náměstí, a kterého nám soužky z chutí sobě vlastní kdysi zapíraly. Takže hned byla ručka v ručce.
  Tož tak
  Sergej ze Sibiře v akci, mutace – čarověník na borovici sibiřské – pinus sibirica
  http://wbgarden.com/sergej.JPG
  S amíkama v rámci nevěry pak kecám tu…
  http://forums.gardenweb.com/forums/load/conif/msg0417014728164.html
  No a naše nové hvězdy zahradnických nebíček….
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20dwarf%20conifers/album/index.html
  K všelikým pak dívkám, ženám i dámám pak zcela zásadně tu. Přiměřeně k věku, jak se kdysi říkalo u dochtorů…
  Ptákovina z oddílu LaLa – laciné a lascivní…

  PASTIČKY

  Když nejsem zrovna
  ovíněn
  neruší mě
  krása
  kolemjdoucích
  žen

  Když zas moku
  ke dnu
  pomůžu
  tak obvykle zas
  nemůžu….

  Tak pravil wbgarden….
  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-10/1255689941_061.jpg

 11. Anna Sochova napsal(a)

  Obávám se, že poukazy na polygamnost pudů a podobně jsou pouhou výmluvou. Jsme snad lidé myslící, ne? Pokud někomu důvěřuji a založím s ním hnízdo pro děti, předpokládám dodržení vzájemné dohody. Ta většinou obsahuje i věrnost jako vyjádření pospolitosti, jistoty, bezpečí.
  Pokud někdo chce polygamnost, má si to dohodnout. S tím, že i partner bude mít něco.
  Takže, pokud nezní dohoda jinak a někdo je nevěrný, zklamal, neobstál, selhal. Jako člověk rozumný by měl totiž ovládnout to, co má v kalhotách, ať jde o prokrvený penis nebo dámské svrbění.
  Protože však znám možnosti přírodních katastrof a zlomyslných náhod (sama jsem se kdysi ocitla na příslovečně pustém ostrově s mladíkem a v plavkách), jednorázová záležitost v tomto stylu nemusí být za nevěru považována. Nebezpečné jsou vztahy- bokovky. Pro ty není omluva.
  Proto si ani nedokážu vážit našich alfa samců, co se dotknou politiky, zjančí se nad afrodisiackými účinky svého postavení a trousí sperma, kam to jen jde. právě tam by měli být dostatečně schopní lidé, kteří zvládnou sebe i maléry v zemi.
  Hm, my s mužem jsme se našli tak, že nám nikdo kolem nestál za víc, než příjemný pocit z toho, že je o nás zájem. Mne těší, když nějaká mluví dobře o něm, on se baví, když vidí, že se líbím. Což je, pravda už cosi jiného než před 30 lety 😉 Nevím, jak přesně to má manžel – a nezkoumám to, ale já ani neflirtuju.
  Tím

 12. Anna Sochova napsal(a)

  Vlastně jsem neodpověděla na tu otázku na přežilé monogamní manželství. Pro mého muže to byla naprostá samozřejmost, udržovaná předchozími generacemi. Pro mne rozhodnutí obstát tam, kde moji rodiče a pár příbuzných párů neobstáli – ale také jsem měla příklady monogamních párů.
  Jak jsem uvedla, našli jsme se. Když děti skoro dorostli, zase si víc všímáme jeden druhého, umožňujeme si plnit, na co nebyl čas. Dá se říct, že se té podpory a plnění dostává víc mně, takže si to dost považuji a koukám, čím bych já potěšila jeho. Všechno taky nevyjde.
  Ačkoliv je to divné a nenormální, můžu říct, že znám víc párů nad 25 let spol.života a s kolegyněmi jsme si nedávno podiskutovaly o tom, že se vztah proměňuje, má úplně nové rozměry,… Všechny víme, o čem je řeč, ale popsat se to moc nedá. Já to zjednodušuju na to, že po té cca pětačtyřicítce máme líbánky na vyšší úrovni.

 13. wbgarden napsal(a)

  Líbánky na vyšší úrovní, to znám…

  RELATIVITA

  Starý Einstein běduje
  že vesmír se mu
  smršťuje

  Když mladý byl a začínal
  všehomír se
  rozpínal

  Einsteinka však odpověď má hned
  co se ti dědku zmenšuje
  vůbec není
  svět….

  Délka soužití: štyrycet +, super…
  Dám družbu…
  http://storm.interzet.ru/uploads/posts/2008-08/1218317416_ussra.jpg

 14. Jan Porizek napsal(a)

  Prožíváte jistě krásný a harmonický manželský vztah, paní Sochová. Až skoro neuvěřitelný pro dnešní dobu, neboť otázku “konstruktivní nevěry” vyprodukovala právě dnešní splašená doba. Vztah tak hezký, že by se až chtělo v tichosti mlčet, aby se nezaplašilo cosi vzácného. Přeji Vám, neboť každý má jen to, o co se sám zasloužil. Co si vybudoval. A vztahy se budují, ty nejsou dány. Zdravím. JP

Napsat komentář