Konec víry ve zlaté časy

Pamětníci Pražského jara 1968 dosvědčí, jak tisíce nadšených občanů Československa ve víře ve svobodnou, a hlavně lepší budoucnost odkazovali státu své majetky a do státní pokladny posílali rodinné šperky ve víře, že svými oběťmi přispějí k příchodu zlatých čas svobody a prosperity. V srpnu přijely tanky, nadšení a víru převálcovaly. Dnes nikdo neví, co se s darovanými pokládky stalo, jsou-li někde evidovány, jak se využily, případně kdo je ukradl. Nikdo se to ani nepokusil vyšetřovat.

Pamětníci Sametové revoluce dosvědčí, jak statisíce nadšených občanů ve víře ve svobodnou a hlavně lepší budoucnost probudili k nebývalé aktivitě, někteří začali víc dřít, jiní víc odírat, obojí ve víře v blížící se zlaté časy. Nepřijely tanky. Vylezli tuneláři, korupčníci, na malou zemi nebývalý počet politických stran a  profesionálních  politiků, zmohutněla a zdražila státní administrativa, ubylo rukou, které něco vyrábějí, přibylo činitelů, kteří oč méně jsou užiteční, o to víc spotřebují,  z malých zlodějů se stali velcí… .Další zklamání. Tak jsme si přece svobodu, demokracii a tržní hospodářství nepředstavovali.

Dnes opět po lidech chceme, aby přinesli oběti. Aby se smířili s nižšími platy, z nichž mají platit čím dál víc za zdravotní péči, v níž ubývá zdravotníků, za školy, v nichž chybí dobří učitelé, za vodu z vlastní studně, za střechu nad hlavou, za teplo, sucho a povodně…  .Ano, v mnoha ohledech je to třeba. Jen ta motivace je poněkud nešťastná. Zatímco v těch předešlých historických etapách si občané utahovali opasky dobrovolně ve víře v blížící se zlaté časy, teď jsou k tomu nuceni s odůvodněním, že když nebude zítra hůř, pozítří bude ještě hůř. To není dost dobrá motivace ani pro toho nejuvědomělejšího vlastence.

Mám takové tušení, že zase odněkud uslyším: Kdo za to může? V listopadu 1989 byla odpověď snadná. Od roku 1990 nás však na cestě k horším zítřkům postupně směrovalo několik politických stran. Není tedy koho konkrétního svrhnout, koho nastolit. Vinou demokracie nemáme ani disidenty, kteří by nás vedli pod heslem Nejsme jako oni! Když se u nás neosvědčily  internacionální  socialismus ani český kapitalismus, vrátíme se k feudalismu nebo rovnou k prvobytně pospolné společnosti? Nebo se přidáme k menšině a vystěhujeme se do Kanady? Samozřejmě bez našich politiků. Kanaďané by je stejně z důvodu ochrany národní bezpečnosti vrátili.

Komentáře

 1. Petan napsal(a)

  Pane autore, aspoň otazník za ten nadpis jste mohl milosrdně napsat. Takhle je to na mašli 🙂

 2. Radkin Honzák napsal(a)

  A nejhorší na tom všem je, že se dnešním dnům jednou bude říkat “staré zlaté časy”.
  Ale i bez toho bych to neviděl tak černě. Pro svůj střízlivý optimismus jsem dostal mnoho zajímavých charakteristik a hodnocení, a já dál trvám na svém názoru, že obyvatelstvo této středoevropské kotliny na tom nikdy nebylo tak dobře, co se týče hmotných statků, jako nyní.
  Začalo to brát jako samozřejmost a začalo být řecky rozežrané. No ale je po flámu! Kocovina sem patří. Po ní – doufejme – vystřízlivění a smysluplná práce.

  • A.Fischer napsal(a)

   Pane Radkine Honzáku, tou první větou potvrzujete to, co jsem napsal. I se čtvrtou větou souhlasím s výhradou, že by bylo dobré rozdělit rozežrané obyvatelstvo na rozežrané učitelky, skláře, šičky, důchodce … a rozežrané politiky a úředníky. Jako zvláštní kategorii bych dal rozežrané nezaměstnané. Problém není ani tak v obyvatelstvu, jako v amatérství, neschopnosti, nepoctivosti těch, kteří je vedou. Chcete příklady? Jeden za všechny: Solární energetika, pro níž politici a úředníci vytvořili takové podmínky, které mohly způsobit krach mnoha firem, růst nezaměstnanosti, návrat petrolejových lamp do nebohatých domácností. Zadlužení státu a další problémy jste nezpůsobil Vy, nezpůsobil jsem je já, nezpůsobilo je ostatní obyvatelstvo. To není ideologie, to je praxe. A.Fischer

  • Eva napsal(a)

   Kéž byste měl pravdu, hlavně s tou smysluplnou prací.

 3. Jan Řehák napsal(a)

  Myslím, že beze zbytku rozumím panu Fišerovi, o to méně panu Honzákovi.
  Jestliže on je tolik spokojen se svými hmotnými statky, možná by se měl trochu rozhlédnout po svých spoluobčanech. Ona totiž většina z nich na žádném flámu nebyla a teď se jim předkládá účet. Takže ono to něco jako vystřízlivění a kocovina možná je, ale urážet ty, kteří pracovali?

 4. Radkin Honzák napsal(a)

  Vážení diskutující, není mi jasné, koho jsem urazil, když jsem pojmenoval (též panem prezidentem prosazovaný) nesmyslný požadavek po STÁLE ROSTOUCÍ PROSPERITĚ pravým jménem.
  Nepatřím mezi horních deset tisíc, ale mezi dolních deset milionů, což mi umožňuje platová situace ve zdravotnictví a ve školství, která je taková, jaká je. Moji pacienti (jak už to u nemocných lidí bývá) také neoplývají bohatstvím. Znám tedy dost dobře “obyčejné životy”, jejich i svůj.
  A právě proto mě štve naříkání nad tím, jak zle se máme a jak bude hůř.
  Z Aristotela jsem pochytil, že člověk má POTŘEBY a vedle nich také PŘÁNÍ. Na potřeby dosáhnou všichni, kdo chtějí, některá přání bude nutné oželet. Znám pacienty, kteří nejsou schopni zaplatit šedesátikorunu za hotelové služby (ve skutečnosti nejméně 10x tak drahé – kde seženete nocleh a celou penzi za ty peníze?) v nemocnici, protože PROTELEFONOVALI 2000.- za měsíc. Znám nezaměstnané, kteří “si přece i letos dopřejí svou oblíbenou destinaci v Egyptě”. To nejsou nesvéprávní psychotici, to jsou ti, kteří se “zhroutili” ze své finanční situace.
  Sociální demokrat Aleš Drobek na svém blogu na centrum.cz přetiskuje tuto myšlenku: Reich má ovšem pravdu v jedné věci – Američané jsou vskutku na mizině. Jenže místo pobízení k většímu zadlužování by měl volat po větší spořivosti, aby bylo z čeho investovat do nových podniků a továren. Jinudy cesta k opětovné solventnosti nevede.
  Jestli volání po větší spořivosti někoho uráží, je to skutečně jeho – ne můj – problém.

  • Majka napsal(a)

   Tomu nerozumím.
   “Jenže místo pobízení k většímu zadlužování by měl volat po větší spořivosti, aby bylo z čeho investovat do nových podniků a továren.”
   Nerozumím tomu, jak MOJE spoření souvisí s nějakými investicemi do nových továren.Tady mi jakákoliv příčinná souvislost naprosto uniká. Že bych si snad uspořila na vlastní továrnu?

   A pro koho by ty nové továrny vyráběly, když by všichni šetřili?

 5. Lex napsal(a)

  Pane Honzáku,
  jste vážený člověk, lékař a pedagog. Píšete dobré věci. Někdy však – nevím proč – používáte příměry, argumenty a klišé, u nichž si nejsem jistý, zda si plně uvědomujete skutečnost – realitu, o kterou ty argumenty, žel, nejsou opřeny. Ba jsou s ní v příkrém rozporu. V tomto případě kontrujete panu Fischerovi a používáte vyjádření typu „Začalo to brát jako samozřejmost a začalo být řecky rozežrané.“ Nebo „Jestli volání po větší spořivosti někoho uráží, je to skutečně jeho – ne můj – problém.“
  V Řecku jsem nikdy nebyl, nevím, jak jsou Řekové pro oko pozorovatele rozežraní v poměru k Čechům, ale existuje něco jako statistiky. Takže tady máme jednu z Eurostatu – ukazuje jaká byla (je) průměrná hodinová mzda v Řecku a v Česku (v roce 2003, pak už údaje z Řecka nejsou k dispozici) http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00173&plugin=1 Všimněte si laskavě – Řecko 13,37 eu/hod, Česko 5,47 eu/hod – to považujete za českou rozežranost? Tady máte druhou statistiku – jde o složenou daňovou kvótu, kterou jsou postiženy příjmy těch Řeků a Čechů – http://firmy.finance.cz/zpravy/finance/246353/ – poslední údaje z roku 2008 – hle Řecko 31,32 % HDP, Česko 36,58 % – taže ty nízké příjmy v ČR jsou postiženy celkově ještě o 5 procentních bodů více, než v Řecku! No, tomu říkám česká rozežranost.
  A tady poslední údaj, byť z novin, nicméně podle zprávy Ministerstva financí http://www.e15.cz/domaci/ekonomika/uspory-domacnosti-byly-loni-ve-srovnani-s-uvery-dvojnasobne
  „ čtk | Publikováno 16.6.2010 14:36 Úspory domácností byly ke konci loňského roku zhruba dvojnásobné ve srovnání s jejich dluhy. Úroveň zadlužení domácností loni dosáhla 27,6 procenta hrubého domácího produktu, což je čtvrtá nejnižší hodnota v rámci zemí Evropské unie. Vyplývá to ze Zprávy o vývoji na finančním trhu, kterou zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Ještě nižší úroveň zadlužení má pouze Slovinsko, Slovensko a Rumunsko. Naopak nejvyšší, kolem 130 procent, má Dánsko. Celkové zadlužení domácností u bank a nebankovních finančních institucí loni meziročně stouplo o 7,2 procenta na 1,101 bilionu korun. Úvěry na bydlení přitom představují více než 62 procent z celkového objemu. Celkové úspory domácností meziročně vzrostly o 7,3 procenta na 2,2 bilionu korun. Struktura úspor se loni téměř nezměnila, přes 70 procent svěřily domácnosti bankám a stavebním spořitelnám.“
  Zdůrazňuji – úvěry 1,1 biliónu (ze 62 % na bydlení), úspory 2,2 biliónu u bank a rovněž stavebních spořitelen.
  Chcete opravdu kritizovat „rozežranost“ a „spořivost“ českých lidí? Vážil bych slova, politická klišé bych odhodil do stoupy.
  To zavšivení bude někde jinde. Zkuste lépe hledat.

 6. vlk napsal(a)

  pane doktore tohle je poněkud jiná káva než ta, kterou jste tuhle servíroval na Aktuálně!! Tahle už je o realitě daleko víc. Proto je také daleko víc e černá,, hořká a horká. Taková ,jaká má asi správná káva být. Nevím to totiž, nepiji jí.

  Ale žiji tady. A s tou Kanadou bohužel, nejste příliš daleko od pravdy. Uvažoval jsme o ní dvakrát – jako študák v roc e 1968, kdy jsem byl na prázdninách v Mnichově a viděl tam, co se v srpnu dálo v Praze a teď.
  Tehdy jsme s e vrátil proto, ne že bych byl maminčin mazánek, který s eneumí o sebe postarat, ale protože jsme byl jediné a pozdní dítě svých rodičů A neuměl jsme s i představit, že už s easi nikdy neuvidíme.
  Podruhé a si před měsícem, když jsme svolal rodinu a sdělil jí, že to tad y do budoucna vůbec nevidím a ať si promyslí, jestli to tad y nemáme zabalit a jít někam, kde je civilizac e a to nejen v etchnickém, ale i etickém a právnímslov a smyslu….
  Dopadlo to sic e jak jsem čekal, ale myslím, že mi budou zbylí člonové rodiny nejspíš rozumět čím dál tím více.

  Nevěřím totiž na zásadní změnu poměrů v Česku.

  A naivita s kterou si lidi letos spletli volby na jedné straně s televizní anketou Tý tý a na straně druhé s hlasováním o nejsympatičtějšího dědečka ČR je neuvěřitelná. Stejně velké bud e jejich následná frustrace. A z frustrace nikdy nemůže vzejít nic dobrého.

  Jen nějaký Adolfek s e spoustou jednoduchých řešení.
  Zajímalo by mne , kdo by svěřil své dítě do péče člověku, který by byl víc e než desetkrát vyšetřován, byť vždy nakonec propuštěn, pro podezření z pedofilie. Státní kasu ale klidně svěříme týpkovi, co s e chlubí že je nejprověřenějšímpolitikem v ČR , protože byl už víc enež desetkrát vyšetřován policií pro zneužití postavení, pro zanedbání při správě cizího majetku, pro korupci a tak podobně. A to si ještě halsjící většina myslí, že snad je to tak správně..

 7. Lex napsal(a)

  autor
  Píšete – “V srpnu přijely tanky, nadšení a víru převálcovaly. Dnes nikdo neví, co se s darovanými pokládky stalo, jsou-li někde evidovány, jak se využily, případně kdo je ukradl. Nikdo se to ani nepokusil vyšetřovat.”
  Chyba, pane. Ví. A jakkoliv považuji ÚSTR z hlediska jeho konstituce, povahy, organizace, handrkování o vedení, a zákonem uloženého oprávněni politicky vykládat dějiny, tak musím říci, že tohle se Jiřímu Baštovi v roce 2008 opravdu povedlo. Skvěle. Zmapováno do mrtě. A – světe div se – objektivně. Tady ÚSTR (Jiřímu Baštovi) poděkování a klobouk smekám.
  http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/0802-038-042.pdf
  Upřímně doporučuji přečíst slovo po slovu.

 8. Lex napsal(a)

  Pane Fischere,
  nechtěl jsem, aby můj vstup vyvolal dojem, že chci ukázat, že něco vím, a jiný ne. To ani náhodou (a doufám, že jste to tak nepochopil), navíc dnes je otázkou “vědět nebo nevědět” především věcí času, který je člověk ochoten věnovat internetu, jako u mě v tomto případě. Jen jsem kdysi na ten článek narazil, když jsem se zajímal o otázku českého měnového zlata. Ale o tom jsem nabídl Honzovi Krůtovi samostatný článeček, pokud ho bude chtít uveřejnit.

 9. wbgarden napsal(a)

  SOCKOMOVÉ

  Dneska už to jistě vím
  já zapomněl stát se
  bohatým

  A konec pořád někde
  v dálce
  tak aspoň žvaním
  o morálce…

  http://dl.ziza.ru/other/092009/02/pics/012.jpg

Napsat komentář