Konec měření hlouposti

Spor o to, jestli městské o obecní policie mohou či nemohou měřit a postihovat nedodržování povolené rychlosti v  ulicích, vyřešil minulý parlament nešalomounsky.  Nařídil, že měřit mohou, ale musí na to řidiče předem upozornit.


Vyrobily se tisíce a za statisíce právně pochybné značky Začátek měření rychlosti a Konec měření rychlosti.  Před první všichni řidiči zoufale brzdí, za druhou šlápnou na plyn. A policisté druhé kategorie mohli své radary vrátit do skladu. Důvod tohoto nesmyslného značení? Městští a obecní policisté by prý mohli své pravomoci zneužívat a buzerovat nic netušící řidiče nedodržující předpisy a ohrožující chodce. To prý může jen Policie České republiky. A radnice by si  prý mohly  nezřízeně a neřízeně vylepšovat  obecní rozpočet pokutami.

Je to stejné, jako by v nákupním centru označili úseky, v nichž se krást nesmí, a úseky, v nichž se krást může. Zloděj dopadený s lupem v úseku neoznačeném značkou Začátek (konec) sledování krádeží by nesměl být zadržen místními šerify, pokud by ho nepřistihli státní policisté. Ti ovšem zcela logicky v nákupních centrech neslouží, protože chrání a pomáhají tam, kde chránit a pomáhat mají.

Čekal jsem, že obměněný parlament a nový razantní ministr dopravy na ten nesmysl okamžitě vlítnou a bez ohledu na to, co varující značky stály, je zruší. Už proto, že to je pitomost všude a zdaleka viditelná.  Ostatně, jak by obecní policista mohl zneužít své pravomoci proti řidiči, který prokazatelně spáchal přestupek rychlou jízdou? Proč by si obce v období rozpočtové odpovědnosti nemohly vylepšovat své rozpočty oprávněným vybíráním oprávněně uložených pokut a ještě při tom chránit životy a zdraví svých občanů před silničními piráty?

Pokud ten nesmysl má zůstat i nadále, navrhuji, aby ve sněmovně a v senátu byly některé hodiny zasedání vyznačeny značkami: Začátek měření hlouposti; Konec měření hlouposti.  V těchto hodinách by sice někteří poslanci a senátoři raději nevystupovali, jiní by zase mluvili věcně a s odbornou erudicí. Před a po by zase mohli rozšoupnout svůj politický folklór.

Komentáře

  1. Eva napsal(a)

    Vážený pane Krůto, mám takový pocit, že až by v senátu a sněmovně vyběhla značka “Začátek měření hlouposti”, tak by senát i sněmovna zely prázdnotou. Možná by se i našla nějaká čestná výjimka (která ovšem potvrzuje pravidlo)… Nechci se zamotat do rádoby filozofování, aby mi nezačala blikat značka “Začátek měření hlouposti”, nicméně za tento článek Vám tleskám.

  2. Mirdulis napsal(a)

    Řekl bych, že mám štěstí. Zatím není vymyšlena žádná omezující značka pro pejskaře, omezující rychlost. Mám totiž pejska nevelkého vzrůstu, ale síly legendárního pana Kocourka. To naše zvíře má tažnou sílu cca 1 a 1/2 koňské síly.Pro moje vrklavé nožky (však se už po tomto světě něco naběhaly!) je to zkouška kmitavosti a stability, balance bez elegance. V tíživých snech, které mě občas děsí, jsem si už odbyl zlomeniny všech končetin, výrony, otřesy mozku a nesčetně odřenin: Naskýtá se i možnost srdečního selhání, neboť psejkova rychlostní skřín má cca šest rychlostí o jakých nemám ani zdání. Protažen a prosmýkán jeho rajónem se zchvácen vracím domu. Šest měsíců se marně snažím nějakým způsobem tomu zvířátku vysvětlit, že na to prostě nemám a dokonce jsem naznačil i něco o pokutách za překroční rychlosti 4 km/ hod. Vvýsledek nulový. Uvažuji, že ho přejmenuji z Afonsa na Alonsa. K Ježíšku bych si moc přál nějaké solidní kolečkové brusle s posilovačem brzd. A možná (pro jistotu i motoristickou přilbu. Jenže – v mém věku… Na něco přece umřít musím, ne? A je tu ještě eventualita, že takovým vynuceným sportem získám vedle stability i sebevědomí pevnější zdraví! Nashle!

Napsat komentář