Kolem světa za dva dny

Již 15. pokračování cestovatelského festivalu „Kolem světa“, které se konalo 27.-28. listopadu 2010 v Praze – kulturním domě a multikině Ládví, nabídlo účastníkům pestrobarevný a zážitkově lahodný koktejl přednášek a audiovizuálních vystoupení předních cestovatelů a fotografů.

Cestovatelský svátek probíhal po oba dny od ranních do večerních hodin ve třech sálech současně, a bylo opravdu z čeho vybírat.

Perlivý koktejl vyprávění, fotografií, slideshow, videosekvencí a multimediálních prezentací naplnily až po okraj takové cestovatelské osobnosti, jakými jsou např. Václav Špillar (Havaj – dobrodružství v Pacifiku), Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a země (severní Keňa), Zdeněk a Michal Thomovi (Manang /Nepál/ po třiceti letech), Petr Jahoda (Papua – můj druhý domov), Karel Wolf (Sumatra a tajemný Siberut), Lukáš Synek (Borneo a Filipíny s miminkem), Radek Jaroš (Osmitisícovky Gasherbrum I. a II.), Rudolf Švaříček (Bhútán-poslední Šangri-la), Petr Slavík (Minnesota-Mezi vlky) a další. Známý a uznávaný „světoběžník“ dr. Miloslav Stingl představil svou novou knihu 2012, primátor Pavel Bém přispěl svým zajímavým vyprávěním o expedici do Antarktidy. Mezi další lákadla patřila například 3D prezentace výpravy do Turecka cestovatele Matěje Boháče.

Lahůdkou v exkluzivním cestovatelském koktejlu bylo multimediální vystoupení speciálního hosta – rakouského cestovatele, horolezce, horského vůdce, fotografa a instruktora lyžování Hanse Thurnera, který patří mezi nejznámější cestovatele přednášející v Rakousku a Německu. Ve svých přednáškách používá moderní technologii promítání, jakou je panoramatická promítací stěna až devět metrů široká, digitální technika v HDAV kvalitě, která umožňuje velký světlý a brilantní obraz, autentická hudba a filmové sekvence doplněné o živý komentář. V České republice přednášel poprvé a jeho vystoupení „Kanada a Aljaška“ mělo ohromný úspěch.

V rámci festivalu mohli účastníci zhlédnout několik fotografických výstav:

  • Pouť do Santiaga de Compostela (Vít Kršul),
  • Velikonoční ostrov Rapa Nui (Karel Wolf),
  • Expedice Titicaca 2010 (O. Veselý, R. Kriegler) – „Vozíčkáři sajdkárou“, V rámci Cestovatelských projektů s dobrým srdcem“ pořádá občanské sdružení MC Outdoors Riders,
  • Příběh cestovatele (soubor unikátních fotografií různých autorů s komentářem o vzniku fotografie a krátkým profesním profilem autora). Mezi vystavovateli se objevila taková jména, jako např. Oldřich Malachta, Hanka Tichá, Hynek Adámek, Pavel Svoboda, František Mamula, Honza Odehnal, Kateřina Mandulová, Pavel Bém, Václav Šilha, Alena Žákovská, Ondřej Švihálek, Karel Wolf, Michal Houska, Jirka Hejnic, Vítek Hněvkovský, Ondřej Prosický, David Gladiš, Pepa Středa, Miroslav Deneš, Topí Pigula.

 Dokumentární projekce filmů a fotografií z cest předních cestovatelů byla stěžejní, nikoli však jedinou náplní festivalu. Byl dán prostor dotazům, besedám, individuálním konzultacím s autory, probíhaly autogramiády.

Po oba dny doplnila už tak pestrý program i exotická taneční vystoupení – tance indické, indonéské, havajské a orientální profesionálně předvedly skupiny Kintari a Trn v oku.

 Pořadatelé velkoryse nabídli návštěvníkům širokou škálu hodnotných cestopisných a přírodně zaměřených časopisů zdarma. S úspěchem se setkaly i souběžné prodejní akce odborné literatury, map, cestopisů, knižních průvodců, kalendářů a originálních šperků. Přímo na místě bylo možno sjednat cestovní pojištění, sestavit individuální trasu pro plánovanou dovolenou či získat nejednu užitečnou radu.

 O doplnění energie účastníků se výborně postarali zaměstnanci libanonské restaurace (Klub cestovatelů, Masarykovo nábř. 22, Praha 1) – připravené exotické pokrmy a nápoje uspokojily i ty nejmlsnější příznivce cestování.

 Prezentované přednášky, komentovaná promítání i slideshow podbarvené hudbou spojovala profesionální úroveň a cestovatelské nadšení. Všichni přednášející mají bohaté zkušenosti
s nezávislým cestováním, což se v jejich prezentacích projevilo nejen množstvím praktických rad, ale i živými vzpomínkami plnými humoru a napětí. Na závěr každé přednášky byl dán prostor dotazům a diskuzím, což výrazně napomáhalo přátelské atmosféře celého festivalu.

 Festival „Kolem světa“ je svým zaměřením v ČR jedinečným, má vysokou (a stále se zvyšující) kvalitativní úroveň. Bohatý a nápaditý program, prolínání profesionálně zvládnutých prezentací na straně jedné a spontánnost při vyprávění zážitků a osobních příběhů na straně druhé. Blízkost a neformálnost, „face to face“, to jsou další cenné aspekty tohoto cestovatelského svátku.

 Pořadatelé a dobrovolníci zvládli organizaci této velkolepé akce na výbornou. Vzhledem k prudce narůstajícímu zájmu návštěvníků by se další cestovatelská setkání mohla konat v sálech s větší kapacitou, i tam by určitě bylo obsazeno do posledního místa. 

 Festival se konal pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, pořadatelství již tradičně vzala na svá cestovatelská bedra CK Livingstone a RNDr. Karel Wolf. Generálním partnerem festivalu „Kolem světa“ byla akciová společnost České dráhy, hlavním partnerem Očkovací centrum.

 Kompletní fotografie naleznete zde:
http://www.kolemsveta.cz/2010_listopad_praha_kolem_sveta.html

 Další festival se bude konat ve dnech 19. a 20. března 2011.

Více informací na www.kolemsveta.cz.

Napsat komentář