Kdo kde nosí dárky

Rozdávání vánočních dárků je úkolem těžkým a časově velmi náročným. Neexistuje škola pro výchovu vánočních dárkonošů, ani není pro toto povolání specifikován potřebný rozsah vědomostí, znalostí či délka praxe.

Z tohoto důvodu je profese vánoční bytost-doručovatel s náplní práce: „dodat v určeném termínu dárky až do domu,  a to pokud možno tajně“, obsazena různě:

 • V ruských zemích jezdí Děda Mráz se Sněhurkou na saních. Termín dodání dárků:  1. ledna.
 • V Německu chodí Weihnachtsman – mužík se zrzavými vlasy a fousy, oblečený v dlouhém plášti s kapucí. Dříve chodil za doprovodu manželky – a mimo jiné uděloval tresty. Podle německé tradice v některých oblastech nosí dárky Děťátko (Christkind), podobně jako v Horním Slezsku.
 • V Polsku je dělení práce regionální: někde nosí dárky Děťátko, jinde Gwiazdka (Hvězdička, zřejmě první hvězda na obloze), Andílek (Aniołek), Gwiazdor (stařec s holí) nebo Svatý Mikuláš(św. Mikołaj).
 • Ve Švédsku je vánočním doručovatelem Jultomten – je to milý, trochu přihrblý děda, který za pomoci trpaslíků hází dárky oknem.
 • Ve Finsku naděluje Joulupukki, bělovousý stařík s vysokou červenou čepicí, doprovázený pidimužíky. Joulupukki je vlastně finské jméno pro Santa Clause.
 • V Norsku si na tuto práci zjednali kozu – ta dává dárky i zlobivým dětem, ale předtím musí dostat nažrat – nejlépe je nachystat trávu.
 • V Holandsku je vánočním dárkonošem Mikuláš za doprovodu mouřenína.
 • Ve Francii si přivydělává senior Papa Noel (Pére Noel), oblečený v bílém. Dárky dává do dětských střevíců.
 • V Itálii mají jedinou ženu v tomto oboru – jmenuje se Befana. Je to dost letitá a nevzhledná čarodějnice. Je však moudrá, laskavá, s dobrým srdcem. Spouští se komínem, dárky schovává do bot, zlobivým dětem nadělí kousky uhlí. Termín doručení dárků: 6. ledna.
 • V Řecku mohou očekávat o silvestrovské noci příchod Svatého Vassilia, který přináší dárky až k posteli.
 • Ve Španělsku rozdává dárky na Štědrý den celý pracovní tým, Tři králové.
 • V USA, Anglii a dalších anglicky mluvících zemích přijíždí o půlnoci 24. prosince snad nejznámější postava: Santa Claus (Saint Nicholas). Plnoštíhlý chlapík v červeném trikotu a červené čepici s bílou bambulkou. Má lítací saně se sobím spřežením (9 sobů, vpředu je statný samec Rudolph). Santa se do domu dostává komínem a naděluje do punčoch zavěšených u krbu; co se nevejde, umístí pod vánoční strom. Je vhodné připravit pohoštění – pro Santu misku mléka, pro soby pak kousky cukru.
 • Santův černý bratranec Uncle Santa tančí a hraje na trubku a zastává modernější způsob dopravy – na Havaj přijíždí na surfu.

A co my, Češi?

No samozřejmě, nám nosí dárky Ježíšek!

Malé dítě, které na oslavu svého narození samo rozdává dárky. Ježíšek, zahalený kouzlem a tajemstvím Nikdo ho ještě neviděl a asi neuvidí, ale možná, že je to tak lepší. Můžeme si ho představovat, vidět ve snech, hledat ve tvarech mraků, tušit ve stínu vánočních stromků, vnímat jeho přítomnost venku za oknem.

Každá země má své tradice a její obyvatelé si myslí, že ty jejich Vánoce jsou nejkrásnější. To je dobře a tak to má být. Ráda se dozvídám o odlišných zvycích a tradicích. K Americe patří Coca-Cola a Santa Claus, stejně jako k Rusku Děda Mráz tančící kolem jolky. Představuji si severské dědečky se skřítky, jak se polární nocí brouzdají k osamělým obydlím. Má to svůj půvab a kouzlo…

Jenže – nějak se v českých zemích začíná čím dál tím víc ukazovat Santa Claus. Není to vina Američanů, těm je asi jedno, kdo u nás naděluje. Spíše naši vychytralí obchodníci nabídli Santovi další pracovní poměr, za výhodných podmínek a zaručením mnoha zaměstnaneckých výhod.

Ono taky přetvořit Ježíška (když ho nikdo neviděl) do podoby nějakého výhodného obchodního artiklu, je pro byznys jaksi neřešitelné a tudíž nezajímavé.

A tak je u nás těchto chlapíků v červeném jak nastláno. Oni se tu snad klonují. Přemnožený Santa Claus v životní i neživotní velikosti, z čokolády, z plastu, látkový či keramický, chodící a zvonící, zpívající, svítící a tančící, nebo šplhající po provaze.  Santovské masky, oblečky a čepičky… Santa Claus všude, kam se podíváš.

Vadí mi to. Hodně mi to vadí.

Dopis Ježíškovi:

Milý Ježíšku,
to je dobře, že jsi. Patříš k českým Vánocům. Přinášíš nám, českým lidem, pohodu a radost. Jsi náš a nenecháme si Tě vzít. Tak doufám, že máš radost.

S úctou a přáním, ať se nám navěky zachovati ráčíš
JD

PS: Prosím Tě, už mi letos nenos žádnou další noční košili, mám jich skutečně dost :o)   Děkuji.

Napsat komentář