Každý panelák má svoji Babu Jagu

Asi před dvěma lety jsem se přestěhoval z domečku do bytovky. Vždycky jsem se smál u českých komedií, ve kterých vystupovaly různé pavlačové drbny a nepříjemné domovnice. Tyto pijavice lidské krve ale ve skutečnosti existují a co vím od známých, tak nějaká ta superbaba je snad v každém paneláku. Bohužel i v tom našem. Já jsem od přírody mírumilovný člověk a snažil jsem se s ní vyjít, ale co je moc, to je moc.

Nad kousky „naší“ ježibaby se nám tají někdy dech. Druhý den po přistěhování manželka šla vyhodit pytel smetí do popelnice. Asi za hodinu u nás tahle paní zvonila a vysvětlovala manželce, že krabice od mléka patří do kontejneru na plasty. V překladu to znamená, že si dala tu práci a roztrhla pytel se smetím a prohrabávala naše odpadky.

Ze začátku jsem se s ní bavil jako se všemi novými sousedy. Všichni mě před ní varovali, ale říkal jsem si, že s takovými lidmi je lepší vyjít a přivezl jsem jí dva kapry. Baba byla jak mílius a na oplátku nám přinesla jahody ze své zahrádky (později jsem se však dozvěděl, že nebyly z její zahrádky, ale ze záhonků sousedů, kteří mají malé děti a baba jim tam otrhala celou úrodu). Zhořkly nám v puse.

Neustále stojí za vchodovými dveřmi a odchytává kolemjdoucí, na kterých vyzvídá:kam jedou o víkendu, kolik stálo jejich auto, kde byli nakupovat…. Tyhle získané informace roznáší dále po celém sídlišti.

Můj synek ještě v sobě nemá tolik lstivosti, aby se útokům této ježibaby uměl vyhnout, takže má o nás vždy čerstvé zprávy. Včera jsme mu dovolili, že se může jít vykoupat pod jez se svým kamarádem a jeho rodiči. Při odchodu to z něj vytáhla a už byla u nás. „Jak mu to můžete dovolit, co když ho neuhlídají?“. Vysvětlil jsem jí, že syn umí skvěle plavat a pod jezem je po pás vody a hlavně jsem jí řekl, že je to vlastně naše věc a její zbytečná starost a ať nás nechá na pokoji a stará se o své.

Ovšem naše ježibaba má k sobě ještě ježidědka. Je to bývalý vojenský právník, který miluje úřady. Na obecním úřadě už před ním všichni utíkají, protože tam dochází každý úřední den, aby jim vytknul nějakou chybu. Děsíme se každé domovní schůze, protože díky tomuhle pánovi se protahují až na tři a půl hodiny! V minulém režimu psal udání na všechny možné strany . Udal paní poštmistrovou, že dělá velmi důležitou funkci a není ve straně.  Na mého souseda, který pracoval na kriminálce napsal takovou špínu, že ho týden vyšetřovali. Naštěstí se později ukázalo, že celé udání byl samozřejmě nesmysl.

Před pár lety si dědek pořídil satelit a dívá se na televizi  asi 20 hodin denně. Nedávno mu přestal hrát. Snažil se to opravit tím, že do satelitu mlátil násadou a celý ho zničil. Všichni jsme mu to ze srdce přáli.

Mám ke starým lidem úctu a vždycky jsem se jim snažil pomáhat a choval jsem se k nim slušně, ale tihle lidé jsou prostě zlí a těší se z toho, že jiným otravují život. Někdy si říkám, že upalování čarodějnic mělo něco do sebe.

Napsat komentář